Burtici fericite de septembrie-octombrie (198)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Multumesc mult fete dragi si mai jos am niste dedicatii pentru sufletele voastre, asa, niste ganduri care ne mai spala creierele de cotidian si ne umplu de bine.

Ma, mama de Victor bine ca ai dat tu link-urile inca o data, ca eu eram convinsa ca le-am pus la capitolul trecut, dar, din greseala, am dat copii cam aiurea.......

* Descoperisem un fel de liniste, o noua maturitate... Nu ma simteam nici mai bine, nici mai puternic decat ceilalti, dar nu mi se mai parea important daca sunt iubit ori nu - mai important era faptul de a-i putea iubi eu pe ei. Simtind astfel, totul se schimba; a trai devine un act de daruire.
* Sunt multe feluri de a frange o inima. Romanele sunt pline de inimi sfasiate de iubire, dar ceea ce, cu siguranta frange o inima este uciderea viselor ei - oricare ar fi acelea.
* Care e darul cel mai pretios pe care l-ai primit? Sau, mai exact, care e cel mai pretios dar pe care l-ai facut? Pe acesta ti-l vei aminti mereu, cel mai pretios dar care pastreaza vibratia inimii celui ce l-a daruit, care contine o parte a sinelui aceluia.
* Lumea are daruri pentru fiecare, doar de-am avea ochi care sa vada si inima care sa poata iubi si maini care sa stie sa primeasca...
* Liber cu adevarat vei fi nu atunci cand zilele-ti vor fi lipsite de griji si noptile fara dorinta si suspine, ci abia atunci cand, inconjurat de toate acestea, tu te vei ridica deasupra lor, descatusat.
* Orice provocare ti-ar propune viata, ii poti face fata, dar nu uita sa privesti in sus, mereu spre crestele muntelui, pentru ca astfel vei fi calauzit spre maretie. Nu uita asta si nu lasa nicio piedica, oricat de mare ar parea, sa te descurajeze si, orice-ar fi, nu scapa din ochi crestele muntelui. Fie ca gandul acesta al meu sa fie, vesnic cu tine.
* Cand ai mers atat de mult incat simti ca nu mai poti face nici macar un singur pas, esti abia la jumatatea drumui de care esti in stare.
* Incerc sa fac totul cat mai bine - cat pot de bine: adica sa merg pana la capat. Daca rezultatul imi va fi favorabil, nimic din ce s-ar spune pe seama mea n-ar putea sa ma raneasca.
Dimpotriva, daca finalul imi va fi fatal, atunci degeaba mi-ar da dreptate toti ingerii din lume.
* Fa tot ceea ce poti, cu ce ai la indemana, acolo unde te afli.
* Am multe lucruri sa-mi dovedesc. Unul dintre ele ar fi ca pot sa traiesc fara sa-mi fie frica.
* Nu ma gandesc la cata mizerie exista, ci la cata frumusete ramane.
* Cei care lasa in urma nu cateva realizari majore, ci o multime de mici acte de bunatate, pot spune ca nu au trait degeaba.
* Sa iubesti si sa nu fii iubit, sa speri si sa fii dezamagit. Trebuie sa risti, pentru ca riscul cel mai mare in viata este acela de a nu risca nimic. Cine nu risca nimic, nu castiga nimic, nu vede nimic, nu are nimic, este un nimic. Nu poate invata, simti, schimba, creste, nu poate iubi, nici trai.
* Doar o singura data voi trece prin viata. De aceea, daca voi putea darui putina blandete, ori sa fac un bine cat de mic, unei fiinte asemenea mie, promit sa o fac acum, fara zabava, pentru ca altadata nu voi mai trece pe aici.
* Odata, cand mi-era foarte greu, cineva m-a sunat si mi-a cantat la pian pe robotul telefonului. Si dintr-o data m-am simtit iubit. N-am aflat niciodata cine a sunat.
* Intotdeauna am cautat in jurul meu tarie si incredere si mereu le gaseam in mine. Acolo unde erau dintotdeauna.
* Gloria nu este a celor neinvinsi, ci a celor care se ridica dupa fiecare lovitura.
* Fericirea e un parfum pe care nu-l poti oferi celuilalt fara a-l incerca pe tine insuti.
* Succesul iti aduce o multime de satisfactii, dar nu si acea implinire sufleteasca pe care doar iubirea ti-o poate da.
* De bunatate scapi cel mai greu, pentru ca, deobicei ti se inapoiaza.
* Cand orbul se insoteste cu schiopul, amandoi inainteaza.
* Nu pierzi cu adevarat decat atunci cand ai renuntat sa incerci.
*Ca sa devii campion, mai lupta o runda.
* Empatie - durerea ta in inima mea.
* M-am comparat cu un prieten de-al meu care-si doreste luna si stelele de pe cer si este mereu dezamagit si am constatat ca eu sunt la cealalta extrema, eu nu astept nimic si sunt mereu recunoscator pentru orice fleac pe care-l primesc, pentru cel mai mic noroc.
* Viata iti cere doar ceea ce poti da. Ce poti sa faci, e sa nu fugi de ea.
* Ca sa scapi de necaz, treci prin el.
* Sa ne formam caracterul este de datoria noastra... Marea si glorioasa capodopera a fiecaruia este aceea de a trai corect. Toate celelalte lucruri, a stapani, a strange comori, a construi, sunt cel mult niste conveniente...
* E stiut de-acum, ca ori de cate ori ii spui vietii calm, dar ferm (chiar foarte ferm!): "Am incredere in tine; fa ceea ce crezi ca e mai bine", ea, viata, are un fel aparte de a-ti veni in ajutor.
* Datorita furtunilor au stejarii radacini atat de adanci.
* Tot ceea ce pot face mai bun pentru prietenul meu este sa-i raman prieten. Nu am bogatii sa-l rasplatesc... Dar rasplata lui consta in faptul ca-l iubesc din tot sufletul.
* Un prieten te accepta asa cum esti, dar spera la ceea ce ai putea sa fii.
* Pentru a-ti face un prieten trebuie sa mai inchizi cate un ochi; pentru a-l pastra insa, pe amandoi.
* Un prieten este cineva care te stie pe dinafara si inca-i mai place ceea ce vede.
* Calitatea prietenului este de a-ti fi alaturi cand gresesti. Cand ai dreptate, ai prieteni cati poftesti.
* Ea este prietena cugetului meu. Ea ma aduna. Strange piesele si mi le inapoiaza in ordinea corecta. E bine cand ai de partea ta o femeie care e prietena cugetului tau.
* Tin la tine, pentru ca stii sa ignori slabiciuniloe si ratacirile mele si ma sustii cu fermitate sa dau ce-i mai bun din mine.
* Striga si oricine te va auzi, sopteste si cei din preajma te vor auzi. Taci si prietenul tau cel mai bun, te va auzi.
* Tacerile sunt adevarate dialoguri intre prieteni. Nu vorbele, ci absenta nevoii de a vorbi face diferenta.
* Daca gasesti o prietenie adevarata, pretuieste-o, ca pe o gingasa nestemata. Cizeleaz-o, abate-te din drumul tau de-i nevoie, ca s-o pastrezi si s-o protejezi. Pastreaz-o cu grija...
* Daca ti se impovareaza viitorul cu griji, nu poti creste organic. Sunt convinsa nu ca voi reusi in lucruri pamantesti, ci ca, si atunci cand lucrurile imi vor merge prost, eu tot voi considera ca viata e frumoasa si merita traita.
*Nu e momentul sa te gandesti la ceea ce nu ai. Gandeste-te ce poti face cu ce ai deja.
* Viata este o flacara pura si traim cu un soare invizibil in noi.
* Cand inima suspina pentru ce a pierdut, spiritul se bucura pentru ce a gasit.
* Cand ajungi intr-un loc stramt si toate se intorc impotriva ta, pana cand ti se pare ca nu ai mai putea rezista un minut macar, nu renunta niciodata, pentru ca tocmai acela e locul si momentul cand lucrurile vor lua o alta intorsatura.
* A-ti fi dor de paradis, e paradisul insusi.
* Ma gandesc la un mod de a ne pastra intacte sperantele si cred ca cel mai nimerit ar fi sa identificam situatiile disperate, sa le infruntam cu curaj si fara panica, incercand sa le rezolvam, pentru a nu umbri seninul realizarilor noastre.
* Am vazut o floare delicata care crescuse inalta de jumatate de metru, intre urma lasata de cal si urma lasata de roata. Doi centimetri mai la dreapta sau la stanga i-ar fi pecetluit soarta, sau doi centimetri mai sus; si totusi, crescuse si inflorise ca si cum ar fi avut mii de acri de teren nebatatorit in jurul ei si niciodata n-a stiut de pericolul care o paste. Nu a gandit necazul, nici nu a stranit, din teama, soarta rea.
* Doi oameni priveau afara prin gratiile temnitei: unul a vazut noroiul, celalalt stelele. Tu ce vezi?
* Aidoma oamenilor care nu au nimc, ma hraneam cu vise.
* Fie ca sa nu pierzi niciodata curcubeul sau un apus de soare, din cauza ca privesti in pamant.
* Cred in soare chiar si atunci cand nu straluceste. Cred in dragoste chiar si atunci cand n-o simt sau n-am parte. Cred in Dumnezeu, chiar si atunci cand El tace.
* Niciodata nu s-a intamplat ca vreun pesimist sa descopere secretele stelelor; sau sa navigheze spre un taram neexplorat, ori sa deschida un nou orizont spiritului uman.
* Chiar daca as sti ca maine lumea va pieri, marul eu tot mi l-as sadi.
* Vechea fericire este ofilita si uscata? Dar, uite, o noua verdeata care invaluie pamantul... inceputul firav al unei vieti noi, mai bune...
* Candva, dupa ce am epuizat energia vanturilor, a valurilor, a mareelor si a gravitatii, vom incepe sa valorificamsi ENERGIA IUBIRII. Atunci, pentru a doua oara in istoria lumii, omul va descoperi focul.

AMR 11 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

selen si iulika aveti perfecta dreptate. depinde de la organism la organism. Cine stie cata dilatatie avea cand i-a facut-o si cum a reactionat dupa. abia astept sa ne spuna.

alex daca ar fi doar intarirea burtii ar fi ok. Am dormit un pik la pranz si m-am trezit cu niste dureri de spate si o greata marfa. Copilul asta sper sa ma asculte acuma la final si sa nu-mi faca vreo surpriza.

IULIA, HAIDE, MULT SUCCES SI NASTERE USOARA!

mama, da' chiar ca parca suntem la maraton.

mkunigunda multumesc pentru dedicatie.

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinus8 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

selen si iulika aveti perfecta dreptate. depinde de la organism la organism. Cine stie cata dilatatie avea cand i-a facut-o si cum a reactionat dupa. abia astept sa ne spuna.

alex daca ar fi doar intarirea burtii ar fi ok. Am dormit un pik la pranz si m-am trezit cu niste dureri de spate si o greata marfa. Copilul asta sper sa ma asculte acuma la final si sa nu-mi faca vreo surpriza.

IULIA, HAIDE, MULT SUCCES SI NASTERE USOARA!

mama, da' chiar ca parca suntem la maraton.

mkunigunda multumesc pentru dedicatie.

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian


Manga dar ai si diaree sau numai crampe si greata? poate ai papat ceva si nu ti-a cazut bine...dar si dc vine Sasha e ok, nu te mai incapatana ca n-are rost,tot cand vrea el o sa-si faca aparitia si eu ma incapatanez s-o scot afara si uite ce ignore imi da


40+4

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

HAI IULIA, HAI!!!!
HAI IULIA!!!!

34+ cu Eduard Toma in functie de calendar
35+ dupa ultima masuratoare
Evolutia noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui adinus8

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl

selen si iulika aveti perfecta dreptate. depinde de la organism la organism. Cine stie cata dilatatie avea cand i-a facut-o si cum a reactionat dupa. abia astept sa ne spuna.

alex daca ar fi doar intarirea burtii ar fi ok. Am dormit un pik la pranz si m-am trezit cu niste dureri de spate si o greata marfa. Copilul asta sper sa ma asculte acuma la final si sa nu-mi faca vreo surpriza.

IULIA, HAIDE, MULT SUCCES SI NASTERE USOARA!

mama, da' chiar ca parca suntem la maraton.

mkunigunda multumesc pentru dedicatie.

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian


Manga dar ai si diaree sau numai crampe si greata? poate ai papat ceva si nu ti-a cazut bine...dar si dc vine Sasha e ok, nu te mai incapatana ca n-are rost,tot cand vrea el o sa-si faca aparitia si eu ma incapatanez s-o scot afara si uite ce ignore imi da


40+4

pozici


suciti copii astia .

diaree nu. dar nici nu am mancat ceva care nu mi-a priit si nici constant nu e. ma ia in valuri. in fine. m-am apucat de birthplan si de bagaj, pt orice eventualitate.

MangaGirl 37+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 3 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

param pam pam.... nu am nascut a zis sa mai stam maine dimineata merg din nou sa vedem ce se mai intampla....

vreau sa va zic ca mi-a facut un tuseu de-am zis ca mor de durere si dup-aia am experimentat o scurgere maroniu roscata care s-a oprit...

bineinteles ca acuma ma doare in zona ovarelor, dar cred ca e de la tuseu.

sectia de la CFR2 este super aglomerata si a zis ca oricum nu ma nastea azi ca nu sunt locuri libere. cei de la neonatologie i-a rugat pe ginecologi sa facao triere a cazurilor! daca nu e imperios necesar nu se naste.

bebe era bine... cam 3kg... m-a pus si la un monitor care monitoriza BCF-urile, ma rog.

asadar nu dorm nici la noapte (si de motie si de insomnie) si maine ma infiintez din nou la spital

Ioana 38+ cu

AMR 8 ZILE

bebe Carol Ioan album Webshots

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Aaaaa Otilia apropo de Monsenior si cezariene, asa e, saracul ajunge sa faca cezariene la greu, dar dintr-un motiv care nu prea tine de el, ci de paciente.
Cred ca numai 1% sin pacientele lui sunt femei "fara probleme", femei care au ramas gravide fara niciun stres.
In 99% din cazuri, cele care ajungem la el avem o istorie luuuuuunga a infertilitatii in spate. Eu am schimbat 3 spitale si 5 medici, pana sa zic Marinescu, nici nu m-as fi gandit sa-l aleg ca prima optiune.
Iar el stiind cat de doriti si speciali sunt acesti copilasi, iti imaginezi ca n-are sens sa propuna o naturala, care ar ridica si cele mai mici riscuri pentru copil si mamica sau suferinta mamei.
Cred ca 90% din micii fiv-osei se nasc cu cezariana, cele 10% procente find date de cazurile cand mamica intra pe usa spitalului cu dilatatia aproape de final.

Dar la fel de bine le inteleg si pe mamicile care au dus un travaliu pana aproape de final, insa pe ultima suta de metri s-a apelat la cezariana, am citit despre multe astfel de cazuri si pot intelege sentimentul de "frustrare/neimplinire/esec"..............imi pare rau ca ai trecut prin asta.....

AMR 11 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

IULIA

Doamne ajuta sa fie bine!!!

Dana 36s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Am dormit putin de dupa masa si am visat-o pe Luci..eram mai multe intr-o camera si ea urma sa ne povesteasca ce s-a intamplat; o sa ziceti ca-s un picut dusa, dar abia astept sa ne spuna..si o sa stau cuminte si de i-ar trebui o luna ca sa aiba curaj si putere sa-si aduca aminte;
Cum ai zis Raluk..azi dimineata ii citeam la barbat mesajele trimise de ea si ii spuneam "trebuie sa fi fost tare rau..Luci n-ar spune asa ceva numa de dragul cuvintelor mari"..sms-ul trimis Mariei m-a emotionat pana la lacrimi..Multumesc lui Dumnezeu ca totul s-a terminat cu bine!



Dana 36s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Selen felicitari pentru botezul printesei!!

Oana

Dana 36s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput