Burtici fericite de septembrie-octombrie (198)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

HAI IULIA!!
Ce frumos zici tu acolo Iulika....la noi spatiile verzi sunt pe cale de disparitie noroc ca avem curticica noastra macar, ne dam amandoua in balansoar

de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinus8 spune:

am revenit si eu...dar nu pentru mult timp ca plecam la pescuit
sunt inca sub efectul mesajelor de azi-noapte...si abia astept sa vina Luci acasa.


MADA, FELICITARI DIN SUFLET, BUN VENIT PE LUME BB IRINEL


IULIA, BAFTA MULTA SI NASTERE USOARA, nici nu ma gandeam dimineata cand am vb ca asa repede o sa vina momentul

Otilia, m-a impresionat povestea nasterii fetitelor tale...doua minuni cu ochi albastri

MOana

40+4

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Oana

Selen felicitari pentru Botez! Abia astep sa vad pozici!

Iulika ce bine ca ai mai prins vreme buna de plimbare!

adinus imi place ca te plimbi... da de se intampla ceva!

Hai Iulia!!!

34+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinus8 spune:

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

Oana

Selen felicitari pentru Botez! Abia astep sa vad pozici!

Iulika ce bine ca ai mai prins vreme buna de plimbare!

adinus imi place ca te plimbi... da de se intampla ceva!

Hai Iulia!!!

34+ Alex



ce bine ar fi...
da' nu cred, ca asa fac de luni de zile...si uite-ma

40+4

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Hellooo

Mamaaa,ne-au invadat dovleceii peste noapte


Felicitari Daciana!!!Bun venit pe lume Darius Alexandru!!!


Felicitari Lucia!!! Bun venit pe lume David!!!


Felicitari Madalina!!!Bun venit pe lume Irinel Andrei

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Adi,multumesc din inima pt sfaturile de ieri.Sunt ok acum,n-a mai fost nevoie de antibiotice.Laptele e mai putin ca inainte dar beau ceaiuri la greu si o sa-si revina in cateva zile

Anco,bine ati venit acasa.Abia asteptam sa vedem poze cu flacaii

Abia astept sa aflu ce s-a intamplat ce Lucia....bine zicea Raluk ca la cat de rezistenta era ea la durere,daca a scris asemenea lucruri in sms,inseamna ca a fost totusi ceva grav...
Pe de alta parte,ma bucur enorm pt ea ca are baietel cum si-a dorit si a venit pe data de 13 ,tot cum si-a dorit

Si sa nu uitam de Iulia noastra...

Hai Iulia!!!Nastere usoara!!!


My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Buna burtici si proaspete mamici!

Si ce de bebelici!
Felicitari Daciana, Luto si Madalina pentru pruncisorii vostrii Darius, David si Irinel, sa va bucurati de ei si sa va umple sufletul de fericire!

E asa de frumos sa fii parinte! Am fost ieri la un "taiat de mot", un baietel atat de cuminte, se juca singurel si plangea doar daca se lovea sau ii era foame sau trebuia schimbat! O minune!

Vreau sa zic ca tare bine mi-a prins ca am mai iesit din casa si m-am mai socializat, de o luna de cand nu ma mai duc la birou simt ca innebunesc, parca m-am izolat de lume si simt ca pierd contactul cu ce este in afara ogradei mele.
M-am simtit minunat cu copii si mamici si burtici .... abia astept sa fiu si eu mamica de copil sanatos, frumos, destept si norocos! Nici nu ma astept la altceva!

MOana, foarte frumos scrii, imi place tare mult si azi mi-ai readus aminte de Daniel Iancu, pe care il ascultam apropape zilnic la birou..m-a bine-dispus. Foarte frumos numele bebelinei, suna deosebit Rose Maria
Si ca sa completez sirul de melodii

Dedicatie pentru Manga, cea vizitata de veverite
http://www.youtube.com/watch?v=UOmIgg-s28A&feature=related

Completare la modul de gandire si stilul de viata mioritic
http://www.youtube.com/watch?v=XMtj-cqje2I&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=qaMLfetRebE&feature=related

Si azi facem si noi 37 de saptamaini!!!Yuppy!

In afara de faptul ca am niste glezne de elefant si ca am niste arsuri din cand in cand, ma simt excelent si ii multumesc celui de sus ca m-a scutit de multe chinuri pe care alte mamici le experimenteaza in perioada sarcinii. Ma consider norocoasa si ma bucur din suflet in fiecare zi pentru tot ce am reusit sa fac pana acum cu viata mea si felul in care am influentat alte vieti, asta ma face sa ma dedic si mai mult oamenilor dragi mie si imi da forta necesara si increderea sa merg curajoasa mai departe!

Va multumesc voua, burticilor ca sunteti minunate si ca intr-adevar aceasta comunitate virtuala este de folos si de ajutor multora, cu ocazia asta sper ca Monikus sa se destainuie, chiar as vrea sa o sprijinim daca si ea doreste acest lucru.

Otilia din Norvegia, multumim ca ai trecut si pe la noi, cu siguranta ca nasterea naturala este cea mai potrivita pentru organismul mamei, insa si ea implica anumite riscuri pentru copil, asa cum si cezariana implica anumite riscuri pentru mama. Pana la urma eu nu cred in mantuirea prin durere, nu cred ca acesta este scopul suprem, intr-adevar nasterea este un moment unic in viata si mie imi pare rau ca nu voi putea experimenta acest sentiment de a deveni mama in intregimea lui - cu tot cu durerile nasterii, dar multumesc lui Dumnezeu ca mi-a daruit o mogaldeatza care-mi va aminti in fiecare zi de minunea vietii si de la care sunt convinsa ca voi invata foarte multe lucruri noi sau crezute uitate. Un copil te face mai uman, mai sensibil, mai darz in fata greutatilor, te caleste si te implineste pe toate panurile. Asta am ajuns sa cred ca este scopul vietii in final.




_
36+ cu dragostea noastra Victor
poze

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Hai Iulia!!!



_
36+ cu dragostea noastra Victor
poze

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Ce de mamici pe aici!

Techila draga cum te simti? Cum te descurci? Esti singurica in timpul zilei cu brotaceii?

Anco, bine ai venit acasa, tu ce faci? Asteptam pozici.

Mary sa te refaci si sa ne spui daca ceaiurile au efect

Selen esti scumpa, la fel si Ebru, sa-ti traiasca si sa fie sanataosa si norocoasa, ca de frumoasa sigur e!

Iulika te simt foarte linistita ceea ce este bine, inseamna ca ti-ai intrat foarte bine in rolul de mamica. Ce fain ca e tati acasa sa te ajute!

Va admir pe toate, asa de bine aratati in poze!

Eu am o mare temere: daca nu voi sti ce sa-i fac la copil? Voua nu v-a fost teama ca nu veti face fata? Eu am asa o strangere de inima, un fel de emotii, cred....o fi normal?





_
36+ cu dragostea noastra Victor
poze

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

M_Oana, chiar la aceeasi data de nastere nu ma asteptam, asta-i chiar tare
Ce n-am spus este ca ma bucur enorm pentru tine ca mai ai putin si nasti. Chiar daca uneori doar frunzaresc forumul stiam ca M-ul din ID nu mai este valabil. Ai indurat multe in acesti ani dar uite ca rabdarea si felul tau optimist te-au ajutat mult. Ti-am spus doar ca-mi place de tine, cum argumentezi, optica ta in general, iti sorb mesajele.
Alex, nu ma bag in cotroverse. Cum spunea si Oana, ea a mai experimentat operatii si stie cum sta treaba. Pentru mine cezariana a fost prima operatie, un dezastru pentru ca nu eram pregatita psihic de operatie si am cazut rau de tot in depresie. Intuitia ca pot naste normal, organismul mi-au jucat o festa si m-am ofticat pe mine ca n-am fost in stare desi mai aveam foarte putin. Nu stiu cum sa explic mai bine. Cand am ramas gravida primul meu gand a fost sa nasc natural, asa am fost eu setata "by default" iar cand socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ am fost foarte dezamagita, plus in combinatie cu un baby-blue post-natal s-a dus naibii toata treaba, mi-a trebuit mult timp sa-mi ling ranile si sa diger ce am de facut pe viitor.
Ah, sper din tot sufletul sa nu pateasca nimeni ca mine, mesajul meu se vrea a fi mai degraba unul "Nu fiti fanatice cu nascutul natural" sau "Fiti impacate cu decizia medicului chiar daca nu e ce va doreati" (asta acopera si "Nu cereti cezariana daca medicul zice ca pentru mama riscul e mare"). Sper ca acum m-am facut inteleasa.
Pe mine de fapt ma deranjeaza prefacatoriile de genul "am miopie -1 si de aceea trebuie sa fac cezariana". Ei ca sa vezi. Zi soro ca e cezariana optiunea ta. Nu-mi place ascunsul asta dupa deget sau in spatele medicului cu motive inventate. Oricine alege cezariana are niste motive, nu mi se pare nici o rusine sa spui "mi-e frica". Asa cum eu spun mi-e frica de operatie si de recuperarea de dupa, mi-e frica de anestezie generala, de un travaliu fara epidurala.
Eu nu indemn pe nimeni sa nasca in vreun fel, nu-s medic, fiecare nastere este un hazard de n factori, nu stiu pragul de durere al cuiva (nici pe al meu nu mi l-am cunoscut bine).
Eu atat pot sa spun ca din experienta mea (1-travaliu fara analgezice si cezariana de urgenta; 2-travaliu cu epidurala chiar si tarziu si nastere normala) daca as avea de ales as alege clar epidurala si nastere normala.
Si inca ceva, chiar nu ma bucur cand citesc mame care au ales cezariana si au avut dureri mari dupa aceea sau complicatii (la grupul nostru au fost 3 cazuri, operatie care nu se inchidea, o mamica a colectat o infectie care s-a generalizat si inca o mamica care de curand la un eco a depistat ca s-a desfacut putin cusatura uterului). La fel sunt n complicatii si dupa nasterea normala.
Eu va urez sa aveti bafta, nasteri usoare!
Iar m-am intins, defectul meu.

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Povestea nasterii celor doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput