Trombofilia o cauza a infertilitatii - 13-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

danny1 eu am inteles ca lupus este diferit de lupus anticoagulant care mi-a iesit mie si ca lupus anticoagulant este similar cu sindromul antifosfolipidic, ca nu sunt chiar identice, dar ca sunt factori agravanti ai trombofiliei.

Daca gresesc va rog sa ma corectati.




MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

Fetelor am si eu o intrebare care poate parea puerila dar avand in vedere problemele de coagulare descoperite in ultimul timp si psihicul subrezit, imi fac tot felul de griji.

In primavara, dupa ce am pierdut sarcina, ne-am facut rezervari pentru concediul care va incepe in 20 septembrie iar in concediu aveam in plan sa facem si scufundari. Intrebarea este: avand in vedere problemele mele de coagulare credeti ca exista riscul sa fac vre-un accident vascular sau ceva de genul acesta daca ma scufund? Noi facem scufundari de 5 ani insa pana acum nu stiam de aceste probleme si cum stau cam prost cu psihicul ma gandesc doar ca as putea muri pe acolo.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre.

multi




MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavinia78

danny1 eu am inteles ca lupus este diferit de lupus anticoagulant care mi-a iesit mie si ca lupus anticoagulant este similar cu sindromul antifosfolipidic, ca nu sunt chiar identice, dar ca sunt factori agravanti ai trombofiliei.

Daca gresesc va rog sa ma corectati.




MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto



Ai dreptate. Lupus ( eritematos ) e ceva ( o boala respectiv ), anticoagulantul lupic e altceva ( o proteina care creste riscul de aparitie al cheagurilor )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna fetelor. Am si eu nevoie de putin ajutor, va rog frumos.
Tocmai am primit rezultatul analizelor facute la synevo, am facut cele doua pachete (profil sindrom antifosfolipidic si profil trombofilie ereditaraII + plus APCR):
Rezultatele sunt:
- APCR 174 ( >=120)
Profil sindrom antifosfolipidic :
1. Anticoagulant lupic - negativ
2.Anticorpi anticardiolipinici IgG 2.145 - negativ <12
3.Anticorpi anti beta 2 glicoproteina 1 IgG <2 ( <20)
IgM 4 ( <20)
IgA 3 ( <20)

Profil trombofilie ereditara II
1.Antitrombina III 93 ( >80)
2.Proteina C - 119 ( 70-130)
3.Proteina S - 73 ( 55-140)
4. Mutatia Factorului V leiden - negativ
5.Mutatia protrombinica ( factor II) - pozitiv genotipare - heterozigot
6. Gena MTFR - Mutatia C677T - negativ
- Mutatia A1298C - genotip heterozigot
Ca comentariu la ultima analize scriu : " Schimbul de baze A1298C se asociaza cu scaderea activitatii enzimei MTFR; totusi statusul de heterozigot pt mutatia A1298C nu influenteaza semnificativ nivelurile homocisteinei plasmatice. Este posibil sa existe un risc crescut de boala coronariana. Se recomanda control familial."

Recunosc ca sunt putin bulversata, nu ma asteptam, desi am pierdut in ianuarie o sarcina pe la 5-6 sapt, sangerari pina s-a dus tot din uter. La sf saptamini ar trebui sa incep stimularea pe IA si nu stiu ce sa fac, incotro sa ma indrept.
Va rog frumos un sfat, ce sa fac acum, la ce doctor sa ma duc, ce sa iau, mai am sanse la IA asta sau sa o amin???
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Avalon ma ajuti si pe mine te rog frumos.... cu un sfat, orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

nu sunt cea mai competenta de la acest subiect,de aceea e doar parerea mea,asa as face eu:as amana,as lua cel putin 3 luni tratam cu beuri si as incerca apoi.pt protombina ti se va da anticoagulant.parca lui fetelor li se daduse inainte de punctie,pauza l apunctie si reluau dupa.cum nu ma pricep deloc la IA/FIV/protrombinica,aici tre sa verifici.pt MTHFR,beurile inainte si in timpul sunt legea.
mai,eu sunt ca un caine ciobanesc:stiu putine,dar bune.

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans
mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Danny multumesc mult de tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia78 spune:

Fetelor sunt fericita.
Mi-a raspuns doamna doctor Uscatescu la intrebarea tampita pe care v-am adresat-o si voua. Iata ce scrie "TE POTI DUCE ORIUNDE ........
VOM LUA ANTIAGREGANT SI VA FI OK ....
DOAR NU VEI STA INTR-O COLIVIE DE CRISTAL ......"

Macar in concediu pot pleca linistita.

adrianaady nici eu nu ma numar printre experte dar pana iti raspund ele imi spun si eu parerea. Si eu ca si danny te-as sfatui sa amani pana afli exact ce trebuie sa faci in cazul tau. Trebuie sa mergi la hematolog si sa vezi ce iti spune. S-ar putea ca si tu sa trebuiasca sa treci pe injectii cu clexane din momentul in care se confirma sarcina.

multi


MTHFR - C677T heterozigot + Lupus anticoagulant + Tiroidita Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Buna fetelor. Am si eu nevoie de putin ajutor, va rog frumos.
Tocmai am primit rezultatul analizelor facute la synevo, am facut cele doua pachete (profil sindrom antifosfolipidic si profil trombofilie ereditaraII + plus APCR):
Rezultatele sunt:
- APCR 174 ( >=120)
Profil sindrom antifosfolipidic :
1. Anticoagulant lupic - negativ
2.Anticorpi anticardiolipinici IgG 2.145 - negativ <12
3.Anticorpi anti beta 2 glicoproteina 1 IgG <2 ( <20)
IgM 4 ( <20)
IgA 3 ( <20)

Profil trombofilie ereditara II
1.Antitrombina III 93 ( >80)
2.Proteina C - 119 ( 70-130)
3.Proteina S - 73 ( 55-140)
4. Mutatia Factorului V leiden - negativ
5.Mutatia protrombinica ( factor II) - pozitiv genotipare - heterozigot
6. Gena MTFR - Mutatia C677T - negativ
- Mutatia A1298C - genotip heterozigot
Ca comentariu la ultima analize scriu : " Schimbul de baze A1298C se asociaza cu scaderea activitatii enzimei MTFR; totusi statusul de heterozigot pt mutatia A1298C nu influenteaza semnificativ nivelurile homocisteinei plasmatice. Este posibil sa existe un risc crescut de boala coronariana. Se recomanda control familial."

Recunosc ca sunt putin bulversata, nu ma asteptam, desi am pierdut in ianuarie o sarcina pe la 5-6 sapt, sangerari pina s-a dus tot din uter. La sf saptamini ar trebui sa incep stimularea pe IA si nu stiu ce sa fac, incotro sa ma indrept.
Va rog frumos un sfat, ce sa fac acum, la ce doctor sa ma duc, ce sa iau, mai am sanse la IA asta sau sa o amin???
Multumesc anticipat.


Uite ca am o sora geamana! Si eu am acelasi diagnostic. Sfat : du-te la un hematolog inainte de a mai face ceva. Eu ma pregatesc de Fiv si dr mi-a spus ca e imperativ sa intru pe tratament cu heparina inainte de ET. MTHFR nu ar fi mare problema, cu mutatia protombinica e mai riscant.
E adevarat ca tu daca faci IA, probabil nu faci stimulare sau daca faci, e una foarte slaba, deci riscul de coagulare e mai scazut. Tu du-te oricum. Paza buna pazeste primejdia rea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Buna fetelor. Am si eu nevoie de putin ajutor, va rog frumos.
Tocmai am primit rezultatul analizelor facute la synevo, am facut cele doua pachete (profil sindrom antifosfolipidic si profil trombofilie ereditaraII + plus APCR):
Rezultatele sunt:
- APCR 174 ( >=120)
Profil sindrom antifosfolipidic :
1. Anticoagulant lupic - negativ
2.Anticorpi anticardiolipinici IgG 2.145 - negativ <12
3.Anticorpi anti beta 2 glicoproteina 1 IgG <2 ( <20)
IgM 4 ( <20)
IgA 3 ( <20)

Profil trombofilie ereditara II
1.Antitrombina III 93 ( >80)
2.Proteina C - 119 ( 70-130)
3.Proteina S - 73 ( 55-140)
4. Mutatia Factorului V leiden - negativ
5.Mutatia protrombinica ( factor II) - pozitiv genotipare - heterozigot
6. Gena MTFR - Mutatia C677T - negativ
- Mutatia A1298C - genotip heterozigot
Ca comentariu la ultima analize scriu : " Schimbul de baze A1298C se asociaza cu scaderea activitatii enzimei MTFR; totusi statusul de heterozigot pt mutatia A1298C nu influenteaza semnificativ nivelurile homocisteinei plasmatice. Este posibil sa existe un risc crescut de boala coronariana. Se recomanda control familial."

Recunosc ca sunt putin bulversata, nu ma asteptam, desi am pierdut in ianuarie o sarcina pe la 5-6 sapt, sangerari pina s-a dus tot din uter. La sf saptamini ar trebui sa incep stimularea pe IA si nu stiu ce sa fac, incotro sa ma indrept.
Va rog frumos un sfat, ce sa fac acum, la ce doctor sa ma duc, ce sa iau, mai am sanse la IA asta sau sa o amin???
Multumesc anticipat.


adrianaady, , eu in locul tau, inainte de a incerca sa obtin o alta sarcina, as merge la un hematolog fiindca ambele mutatii pe care le ai, au importanta in sarcina; pt MTHFR poti citi pe forumul: http://www.mthfrforum.com/
Vad ca esti din Bucuresti, asa ca ai de unde alege un hematolog bun. Succes!

Da-mi Doamne puterea sa accept ceea ce nu pot schimba, da-mi curajul sa lupt pentru ceea ce pot schimba si da-mi intelepciunea de a deosebi pe una de cealalta!

MTHFR C677T heterozigot+mutatia protrombinica heterozigot

Mergi la inceput