PRIETENE FARA TITLU (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Moni, deci mergeam la Viorel in dormitor sa-l doftoricesc/verific de febra, frisoane - apoi la baie: spalat bine cu sapun, apoi dat cu spirt pe maini, apoi in camera la Razvan, deci m-am distrat de minune .
Cand ai zis ca Diana "trage niste de-alea urat mirositoare" eu m-am gandit la scaune moi/diareice, dar vad ca zici de partzuri.
Oricum, pune-o macar la regim, nu stiu ce sa zic, daca-i si cu febra, tot e ceva, nu face doar febra din sprite, nu?
Sa stii ca Razvan bea tot timpul de la frigider, eu ii dau, ca-i apa minerala, actimel, iaurt. Ti-o spun asa, ca sa stii ca Ghita nu-i singurul care da de la frigider direct. Eu am considerat ca ei (copiii) oricum beau cu inghitituri mici, mai tin putin in gurita, nu trimit direct pe gat ca noi, adultii...
Razvan n-a varsat deloc.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)

(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Astery aha deci de-acolo confuzia Trebuie sa editez ca sa priceapa lumea mai clar.Cat despre dezinfectatul tau degeaba, poate o fi fost cum am zis eu,ca se ia pe calea aerului ... mai stii?
Stiu ca o multime le dau direct din frigider chiar de mici si n-au nimic.Dar Dianei nu i-am dat de mica si nu e calita.Inghetata mananca,dar la suc/iaurt ... ea le bea si pe-alea cu bibele si o ia pe gat in jos cam continuu
Deocamdata e la regim doar de "fara lapte",i-am pregatit ceai pe cand se trezeste.Si nu-i place deloc fix ca mie.Alt regim ... stai sa vad ce pretentii are ea

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Ha, doar nu crezi ca Razvan a baut de mic rece??? Scoteam Actimelul de la 7 dimineata ca sa il bea pe la 10... si iaurtul la fel... Virozele pe calea aerului circula, ai draq virusi ... Si laringitele alea pacatoase pe care le facea Razvan erau tot virale, pe cat era cresa de frumoasa, pe atat era de virusata .
Mai, eu am simtit nevoia sa ma dezinfectez cu alcool, clar a fost ca in zadar, dar ca sa ma stiu eu linistita .
Razvan in prima zi n-a mancat nimic, dar a doua zi... mi-a cerut singur OREZ FIERT CU MORCOV RAS si-un praf de sare . Ii facusem lui taica-su si incercasem sa-l imbii si pe el, dar mi-a tras o strambatura groaznica... pana ce foamea l-a imbiat n-a durat decat o zi...

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)

(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ei da,acum s-a trezit Diana si de data asta a tras iar o tura de kk Si nu mai e calda momentan.Deci inclin spre viroza intestinala.Problema e ca nu vrea sa puna gura pe bibele cu ceai in care am strecurat urgent si un pliculet de smecta
Sumetrolin ala cum e? Sirop,pastila ...?

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Am gasit,e sirop pentru copii.Deocamdata i-am pus la fiert niste cartofi,pe post de mancare de regim.Mademoiselle e cu ochii in TV la desene acum - la Tom si Jerry.De baut ceai nici poveste Nici macar cu bibele,deci e clar ce il suporta .Cred ca de greata lui a si vomitat azi dimineata,cu toate ca e indulcit cu sirop de catina si cu miere si acrit usor cu lamaie.
Dianei ii place orezul facut pilaf,adica cu carne fiarta.Si morcovii.

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Moniiiiii, ce miere??? ce sirop de catina??? apa goala fata, sau ceai de menta. Si nici cartofi .
Orezul e baza. Intreaba medicul. Se deshidrateaza rapid, macar apa sa bea.
Scuze ca-s asa severa , da' trebe sa faceti repede bine, ca incepe gradi.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)

(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ASTERY doar apa goala vrea sa bea.Sau siropuri-medicamente.De-aia am si intrebat-o pe pediatra la telefon daca pot sa ii dau sumetrolin din ala fiind sirop.Ea i-a recomandat Biotics si Ecoflorina plus nurofen pentru febra,dar a zis ca ii pot da si sumetrolin in paralel.Ecoflorina e scumpa tare dar macar are gust bun,am luat deocamdata doar un mini-flacon la 4 lei si ceva,cat ii ajunge pentru o zi.A baut un pic si i-am dat si sumetrolin deja.Biotics numai daca i-l bagam in apa ... daca nu se prinde gagica.
De cartofi si pediatra mi-a zis de ei.Si noua de-astia ne dadea mami de regim.N-am auzit ca ar duce la deshidratare ... Singura problema e ca nu vrea sa manance nimic,deci nici cartofi.
Pediatra era pregatita sa vina in vizita luni,cand implineste Tudor o luna.
Am uitat sa zic ca avea inca febra 38,5 si a mai tras o kk-reala de iti vine sa fugi in munti de miros.De la ce naiba aliment i s-o fi tras?


MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Aaa si de ceai a zis ca la gradi il bea ca "acolo e bun". Adica apa chioara cu zahar.Na bine am pus de-am facut ceai de menta ,l-oi face dulceag ca la gradi sa vedem il va bea?
Bioticsul nu l-a depistat in apa ... macar atat.


MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Moni, daca e viroza, nu-i din vreun aliment. Multa sanatate .

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)

(1),(2),(3),(4)
(5)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ursoaica spune:

Buna seara si de la mine
Moni spunei Dianei ca ii dai ceai adus de la gradinita, "ca a auzit doamana bucatareasa ca este bolnavioara si ii place ceaiul de acolo si ia trimis special pt ea"

Mergi la inceput