Colectia de toamna - iarna 2005 (247)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Bafta multa gradinarilor si acomodare cat mai buna!

Fimea e in baie, i-am pregatit si rucsacelul, abia asteapta sa mearga la "gradi" la copiii ei

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


BIJUTERII


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

si noi suntem gata cu pregatirile pentru maine, eu abia astept ea asa si asa...om vedea maine ce va fi
colectia draga, ne "vedem" maine sa vedem cum va fi prima zi

P.S ce la dati pentru imunizare?



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

succes tuturor micutilor ce maine incep gradinita!
Sper sa fie mai rezistenti imunitar ca anul trecut, doamne ajuta!
eu imi doresc pettru fii-mea sa o tina mai mult de doua zile sanatoasa la gradinita (si zece de boala acasa), nu radeti de mine dar deja sunt angoasata toata.alexia are rucsacel nou cu printese si spune ca vrea la gradi, vedem noi maine ce va fi .

mara sanatate!

meemsy nu trecu, te , multumesc de intrebare.

catalina bronho vaxom si prevenar.

o saptamana reusita tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

Am fost offline de nu mai stiu cand incoace.
Am deschis doar subiectul curent.

Alexandre de fee bine ai venit pe lume! Fie ca sa o transformi in bine cat de putin!
Mandy n-am dedus cine e Stefanita. Fiecare viata are rostul ei anume, dar cand e vorba de copii, e aproape imposibil de acceptat. Dumnezeu sa aline durerea celor ce l-au cunoscut!
Mai stiu doua cazuri recente si cumplite, care-mi revin in minte obsedant. Din fiecare e cate o lectie de invatat, va spun doar daca cereti.

Noi am fost la bunici la tara si am venit acasa pentru a ne prezenta maine la gradinita. Mihai a adormit in masina la ora 16:30 si l-am pus in pat cand am ajuns, doarme inca. Nu stiu cum o sa se dumireasca cum a ajuns dintre puii de curte intre colegii de gradinita.

Nu stiu daca s-a atins aspectul, dar ce-mi vine pregnant in minte acum despre Mihai e ca il preocupa foarte mult cum se fac puii si copiii. Au trecut deja cateva luni de cand mi-a pus prima data o intrebare de tipul "cum se fac oamenii". Si a revenit ocazional pentru detalii. Am trecut prin aspectele: "oamenii se fac din copii", "copiii se fac din bebelusi", "bebelusii cresc in burtica la mamica lor".
Ei, recent m-a intrebat cum ies afara. Eu n-am gasit raspuns mai spontan si reusit decat ca mamica are o gaurica care se face mai maricica cat sa iasa un bebelus mic mic prin ea. Sotul meu cand a auzit a ramas masca dar nici n-a putut sa ma ajute cu alta abordare. Ati avut discutii similare? Mihai e foarte curios, si n-as putea sa-l aburesc cu berze si alte minuni, doar as vrea sa trunchiez adevarul deocamdata.

In aceeasi zi am avut o discutie cuprinzatoare despre moarte cu el si inca una in care si-a desoperit un sfarc, i l-am aratat pe tati ca era in zona ca are si el. Si a venit sa ma traga si pe mine de tricou sa vada si la mine. Si-a amintit ca Maria a baut laptic de-acolo, i-am zis ca si el a baut, si m-a intrebat cand o sa mai am un bebelus care o sa beneficieze si el de tratatie?

Eu inca n-am inceput lucrul pentru ca seful meu nu stie sigur daca mai poate finanicar sa ma intretina si inca n-a luat decizia definitiv, mai asteapta niste variabile in ecuatia lui.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina, mama lui Mihai (20 dec 2005) si a Mariei (21 nov. 2007).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Alexandre de fee ?
fee, sa va traiasca!

Succes in noul an scolar tuturor copiilor institutionalizati!

Noi ne-am pregatit ghiozdanelul si hainutele de ieri insa va sta acasa (cel putin azi). Suntem treji cu totii de la 5 de cand vomita si kk din 15 in 15 minute. Din nou
Sanatate tuturor!

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Va pup dragelor!

multumiri pentru suport (Lavi, Memsy, Roxi , tuturor) mi-a trecut depresia, nu m-a tinut mult ( dar eram convinsa ca as putea fi un bun candidat la spit. nr. 9 din berceni) . m-a ajutat mult prezenta consortului pe langa mine, a venit mai devreme de la job, am reusit sa-i arunc plozii in brate si sa ma duc prin magazine, sa-mi fac treburile, m-am remontat rapid dupa ce am dat spargere in buget si dupa ce mi-am vazut decoratiile de toamna insirate pe afara si in casa.

Lavi draga, eu iti inteleg melancolia legata de bebelusi, si pe mine m-a cuprins si parte a depresiei mele s-a datorat si faptului ca mi-a intarziat cm , simptomele sint exact ca in sarcina ( cu pofte, mancat la greu, ameteli, etc.) m-am gandit ca este posibil sa fii ramas, si habar nu am pe unde scot camasa. consortul a spus "il facem si pe-al treilea " , insa sarcina ar fi compromisa, am facut multe radiografii dentare, anestezii, am luat antibiotice puternice, ca sa nu mai vorbesc de faptul ca ar trebui sa stau numai in pat. de aici mi-am imaginat o serie de scenarii si mi-am pus intrebari al caror rapuns nu l-am gasit inca. si stiu ca nu as fi in stare sa iau o decizie radicala, am mai fost pusa in situatia asta si mi-a fost imposibil. eu tot mai sper sa fie o intarziere cauzata de stres . si pe langa alte mici problemute, ne-am mai ales si cu o spargere la firma lui barbatu-meu, s-a furat aparatura in valoare de zece mii iar asigurarea acopera doar jumatate. asa ca de-aia o fi luat-o razna si creierul meu, am vazut ca vin asa, una dupa alta, si nu le-am mai putut face fata. dar altfel, eu (inca) ma simt un om fericit si norocos.

Bun sosit in colectie, bebe de Fee! sa ai o viata dulce si linistita!

Multa bafta copilasilor care incep maine gradi, sa inceapa cu dreptul ( si mamicile la fel) si sa le fie acomodarea usoara. Noi incepem miercuri ca sa se acomodeze cu educatoarea si copiii si intra in "paine" de luni incolo. Dar la noi este scoala de-a dreptul, ii dau la ea ghiozdanelul cu prinz, doua gustari, apa, etc.

In rest, sintem bine, Bobby alearga toata ziulica, si da, Roxi, se loveste des, si are o paleta coloristica impresionanta pe tot corpul, de la nuante de rosu poina la violet, saptaminal sint pe punctul de-a ma duce cu el la spital fiindca loviturile sint puternice si violente, cu precadere in zona capului. deja are porecla "boxerul" .

Rachie ma uimeste prin cumintenie, facem deja puzzle ptr copii de 6-8 ani, ii plac la nebunie, de unde cu putin timp in urma dormea cu tati, acum ii citim, o lasam singura si dupa cinci minute isi stinge singura lumina ( doamne, tine-o tot asa! ), s-au produs niste schimbari de cind sta acasa, am ramas placut surprinsa. Sa vedem cum o sa fie situatia dupa inceperea scolii.

Scuze daca mi s-a adresat cineva si nu am raspuns, nu sint la zi cu cititul. Am intrat rapid sa urez piticilor un inceput gradinicesc bun !

va pupicesc,





Life is not the way it's supposed to be... It's the way it is.
The way we cope with it, is what makes the difference.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Hello, hello! Am inceput mesajul de sambata, ieri am mai adaugat 3 randuri, azi poate reusesc sa-l si postez

Bun venit pe lume lui bebe de Fee, sa ai o viata frumoasa, plina de bucurii!

Si noi suntem pe trendul general: aglomeratie mare, oboseala, depresii, griji cu gradi', mai nou mi-a casunat si cu serviciul... Nici numai stiu unde am ramas cu vestile-povestile , dar parca n-am apucat sa le gratulez pe Noki si pe Anda la revenirea in concediu - faine tare pozele , mi-a placut mult sa ma plimb cu voi.

Saptamana trecuta, pe langa sarbatorit de sf. Maria, sf. Ana si Anuca de 1 an si jumatate, m-am ocupat cu initierea lui Cristi la noua gradinita. Miercuri am dat o tura pe-acolo, am dus analizele, cunoscut directoarea si educatoarea. Care era in curte cu copiii, prilej bun sa luam un prim contact. Joi l-am dus la gradi doar la joaca, l-am luat inainte de pranz. A fost jale mare dimineata, noroc ca a plans doar acasa. Acolo a fost destul de ok, dar agresiv... . Cred ca toate temerile si starile lui negative s-au descarcat in ziua aceea, si la gradi (a cam imbrancit o fetita), si acasa . Bine ca a trecut, caci vineri am avut o zi de gradi exemplara, l-am dus de dimineata si inainte de somn l-am luat acasa: a mancat frumos, s-a jucat, s-a inteles super cu educatoarea si cu copiii, a inceput sa-si faca prieteni... Ce mai, perfect! Doar dupa pranz, cand a vazut ca se trag draperiile si se fac patuturile, l-a apucat o jaleee... Dar am aparut si eu imediat, din fericire. Sambata era nerabdator sa mearga la gradi, de-abia l-am lamurit ca e w/e
Sa vedem ce ne mai asteapta de azi incolo, cum se va acomoda si cu cealalta educatoare. Care nu mai e asa blandutza ca prima . Iar prima impresie, si a mea si a lui tati, a fost negativa - ma rog.
Dupa livrarea de azi la gradinita, pot spune ca a fost bine ca am luat-o treptat, de sapt. trecuta, cu acomodarea, azi n-ar fi avut timp educatoarea pentru el, deja se prezentasera alti copilasi de consolat.

Lavi, eu una sunt uimita de calculele rationale privind bebelusii. Nu de alta, dar ai nostri au venit fix cand si daca au vrut ei . Si ar mai fi ceva ... ce va faceti daca bb3 vine de manutza cu bb4?

Ina, dar n-ai putea face ceva test de sarcina/test hormonal sa stii sigur cum stai? Bravo pentru revenire. Eu am spus-o dintotdeauna: eu una nu pot rezista doar cu copiii si casa. Am nevoie de timp si preocupari doar pentru mine. Esti de admirat ca te-ai descurcat asa de bine asa de multa vreme

Alexandrina, bine ai revenit! Al meu inca n-a avut curiozitatea cu bblusii. Tin pumnii pentru job!

CristinaN, sanatate multa lui Elise, sa nu fie nimic grav! =

Ar mai fi multe de povestit, dar deja m-am cam lungit.
Pupam gradinitarii mai noi si mai vechi si pe mamicile emotionate. Sa avem un an mai bun.

BTW, voi ce le-ati pus in rucsacul de gradi?? Il veti plimba zilnic?
Caci noi am lasat acolo papucei, prosop si canita in prima zi si nu-i vad rostul rucsacului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

E inceput de an scolaro-gradinitesc asa ca urez adaptare usoara boboceilor si multa rabdare mamicilor!

Mai urez si bun venit pe lume puiului de Fee, sa fie sanatos si norocos!

Eu sunt varza. Miercuri dimineata bunica mea draga s-a stins, asa ca am plecat la Bistrita unde am inmormantat-o vineri. Sarah a fost exemplar de cuminte, a inteles totul, a fost alaturi de noi de la inceput pana la sfarsit. Eu sunt in faza de negare. Pur si simplu nu pot accepta ca buni a mea nu mai este. Ea m-a crescut pana la 5 ani (timp in care daca ma intreba cineva pe cine iubesc mai mult raspunsul era clar ca pe EA, nu pe mama) si apoi vacanta de vacanta am stat la ea. Am avut si firi asemanatoare, ne-am inteles mereu bine, a fost o persoana extrem de agila si activa pana in ultima clipa a vietii. Iar acum nu pot sa cred ca nu o s-o mai vad niciodata. Foarte greu...

Ma duc la treaba, am restante la serviciu o gramada...

Poze cu noi 1 si 2
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


There are no shortcuts to happiness!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Neatza!

Noki draga, condoleate! Dumnezeu sa o odihneasca pe buni a ta si voua sa va dea putere !

Am mers si noi la gradi astazi pentru prima data si a fost ok... nesperat de bine! Sper sa fie bine si de acum inainte! Daria a fost curajoasa, s-a pirtat exemplar - a intrat in clasa la jucarii si nici nu mai m-a bagat in seama! Am vrut sa-i spun ca plec, dar nu mai m-a auzit! Sper sa fie si de maine inainte la fel !

CristinaN, sanatate maxima Elisei! Doamne ajuta sa nu fie nimic grav! [pup


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Cresc si iar cresc ... !

“The child must know that he is a miracle, that since the beginning of the world there hasn't been, and until the end of the world there will not be, another child like him.” (Pablo Casals)

Cercelusi, margelutze si altele ...

Ramas bun, EMMA! Nu te vom uita niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Neatza la toata colectia!

Io am capul ca intr-un pachet cu vata, am dormit de la 4.30 pana la 7, dar am tras o distractie pe cinste asta noapte. A fost o nunta facuta si dusa pana la capat cu mult suflet si caldura, toata lumea s-a simtit minunat, ce mai, a fost SUPER!


Nu am dus-o pe Maria la gradi, ca a dansat si ea la nunta vreo 4 ore de i-au sfarait calcaiele si am zis sa nu fie prea zombi si sa planga de oboseala. Oricum ultimele vesti date de cumatra mea care si-a dus fata la aceeasi gradi m-au stupefiat de-a dreptul. Ea si-a dus copilul la grupa mica, unde a fost asigurata ca sunt mai putini copii decat la mijlocie. SI ghiciti ce inseamna mai putini. 45 de copii Asta inseamna ca la Maria in grupa sunt cel putin 50. Mi se pare inuman si peste pragul meu de gandire la ora asta. Nu ma alarmez prea tare, astept sa vad eu maine cu ochii mei ce se intampla de fapt.


Noki, draga, condoleante Nu pot sa comentez nimic, incerc sa nu-mi inchipui cum te simti si sa ma bucur inca de bunica mea care m-a crescut 7 ani si la care tin enorm si mult mai mult decat la mama.

Ina, eu zic ca e doar o simpla intarziere, daca imi aduc aminte tu ti-ai legat trompele, nu? Pupam printesa cumintita, conteaza mult ca a stat cu tine acasa

Roxi, tin pumnii sa mergeti cel putin una bucata saptamana incontinuu la gradi fara sa va captusiti cu ceva carcolaci.

CristinaN pupam burtica sa se dreaga rapid.


Alexandrina, oau, dar ai intrat in detalii bine de tot Eu i-am spus Mariei ca dr scoate bb din burta fara explicatii suplimentare.

Cami, bravos pt startul bun si sa o tineti tot asa.
Io-s convinsa ca tot cei care au inceput gradi anul asta prima data se adapteaza mult mai usor decat cei de anul trecut care nu aveau impliniti 3 ani cand i-am inregimentat.


Fee, felicitari pt bb mic, sa fie sanatos si mancacios! Dar stiu ca ai avut tarie sa tii ascuns asa secret


Adelina, succes la master si tinem pumnii la proiectul bb!

Pupici, ma duc sa plutesc in lumea mea amortita


Mergi la inceput