*Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (74)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Stefanut de Ginye
Dimitrios de Elilov
Ioana de Bertha
Rares de Futuremother
Diana de Alexutza_26
Matei de Lucie

Sa fiti sanatosi si mancaciosi.

Fluturasha, interesant articolul dar deocamdata ai nostri sunt mult prea micuti, mai avem de asteptat vreun an si ceva pana sa-si poata controla sfincterele, deocamdata traiasca scutecele





de David, barbatelul mamei - 5 nov. 2008

Made in the Holy Land www.flickr.com/photos/24386067@N08/sets/72157610614218627/detail/" target="_blank">
Sunt mare! www.totsites.com/tot/davido" target="_blank">My website
Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramiron spune:

Eu n-am putut deschide ieri DC-ul, adica mi se incarca in juma' de ora, iar de scris nici gand. Habar n-am ce-a fost, parca Anes s-a mai plans zilele astea de acelasi lucru

Otilia, arati foarte bine Burta si eu am, si nu stiu zau, daca se mai duce vreodata de tot, dar cu haine adecvate chiar se poate masca bine
Eu am 63kg, n-am mai avut greutatea asta de 5 ani de cand am ramas insarcinata cu Rebeca Sunt foarte mandra de mine. Stiu ca par zaluda sa ma laud cu kilele astea cand voi sunteti mai toate sub 60, insa pentru mine e o reusita

Anca, si eu am mult parchet si gresie, si covoare mai deloc,asa ca o tin incaltata cu sosete antiaderente sau am niste papucei de casa care nu aluneca. Sigur ca mocheta ar amortiza putin si cazaturile, dar chiar nu ma apuc sa mochetez pentru cateva luni, ca apoi nu va mai fi cazul.

Nu mai stiu cui vroiam sa raspund Alra, la ce film ati fost?? Si cu cine ati lasat Nicolul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Olivia, Lorena chiar nu mai mananca nimic solid. Hai nu de 3 sapt e situatia asta dar o sapt tot o are de cand vrea absolut numai san. Probabil ca a prins deja aversiune fata de mancare si deia nu mai papa. Dar acum cum sa o dreg. E enervanta la culme situatia.
Am incercat treaba asta chiar ieri. I-am dat san la 7 dim apoi am incercat sa-i dau sa pape la 10 nu a vrut. Am plecat in parc am reusit sa o adorm in carut si s-a trezit la 13.30, atunci a mancat vreo 200 ml, apoi seara a mai vrut un pic de iaurt si la culacare i-amd at tz. Dar faza e ca ea adorame numai la san ceea ce nu pot sa fac in fiecare zi sa ies si sa stau numai in parc, ca sa poata adormi ea. oFFF.....nnu mai sunt coerenta...

Va rog mult dati niste sfaturi(cine a trecut prin asa ceva) sau unde sa merg cu ea la ce fel de doctor care ar putea sa ma ajute cu vreun sfat ceva.

Fericita mamica de Lorena Elena 07.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauramiron
Alra, la ce film ati fost?? Si cu cine ati lasat Nicolul?


Inglorious basterds - tarantino, nazisti si brad pitt. super tare, recomand cu toata caldura. io vreau sa il mai vad odata cu titrare in romana.

am lasat madamele cu sora lu tati (si o sa le mai tot lasam - caci vom avea babysitting la cel putin 2 weekenduri anul care vine). am culcat eu pe nicole la 7.45, laura a fost spalata si culcata (in mai multe etape ) de tusica.

si zici ca ai slabit ai? te-ai lasat de inghetata, zi sincer eu sunt "clean" de vreo 2 saptamani si am dat jos deja kilu luat in vara. nu stiu daca m-am confesat vreodata: ajunsesem sa mananc si cate 3 inghetate din alea trase in ciocolata cu migdale pe ele pe zi

in rest vreau sa va zic ca e mare diferenta cu om in plus in casa (adicatelea urechi de ros pentru laura), relativ la nivelul de stres, la cate am putut face azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Monicus nici eu nu masor cantitatea pe care o manca Lorena. Eram multumita cu cat manca, cand manca. Oricum nu e o mare mancacioasa....

Fericita mamica de Lorena Elena 07.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

hera, copiez un raspuns dat de mine de curand la parintii intreaba

Citat:

ce am facut eu cand am avut probleme: niciodata fortate in primul rand insa incercate cu mancarea la orele de masa, zi de zi, nesarite mesele chiar daca stii ca nu mananca. e important ca atunci cand incepi masa sa nu ii fie extrem de foame si sa nu te poti intelege cu el.
daca refuza mancarea nu ii da san imediat, lasa-l la joaca un pic, incerci apoi dupa 15 minute din nou. daca si acum refuza, ii dai san, incerci iara cu solide la masa urmatoare. dupa cateva iteratii mananca din ce in ce mai mult solid. parerea mea e ca pe bebelusi poti sa ii convingi sa faca multe lucruri daca insisti suficient de mult, si de 100 de ori daca e necesar - fara a-i forta insa.

daca prinzi ca mananca ceva (ex cartofi), folosesti acel ceva ca baza pentru alte mancaruri si apoi diminuezi treptat cantitatea. eu pe fata mare am invatat-o sa manance legume amestecandu-le cu lapte si punandu-le in biberon. dupa cateva luni manca orice fel de terci oricat de verde si urat era

daca ai un copil nemancacios e un stres mare sa murdaresti juma de bucatarie pentru nimic. eu as folosi borcane, poti scoate o cantitate mica din ele si restul poti pastra la frigider 48h. cand incepe sa manance e bine sa faci repede tranzitia la piure facut de tine, altfel se invata cu textura borcanului si nu mai accepta. eu pe ale mele le-am invatat cu ambele.

aa, la 9 luni poti sa ii dai si bucatele sa ia singur. as incepe cu biscuite care se topeste in gura sa molfaie la el. eu pun la fata bucatele de mancare pe masuta scaunului ei si isi ia de acolo. sau biscuite, sau coaja de paine - astea le tine bine in mana. odata a mancat multe teci de fasole verde fierte bine de tot: le putea apuca, le molfaia in gurita si le manca.


edit: si cu somnul la san as incerca sa schimb, tot perseverand si incercand de zeci de ori daca e nevoie sa o pun in pat treaza sa adoarma, luata daca plange, incercat iara, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Monicus,f frumoase pozele si filmuletele,Ana e din ce in ce mai "inspirata",descopera lucruri noi.Pupam printesa.

Mamica fericita a printesei Bianca Alexia
http://good-times.webshots.com/album/569856510OLRmQy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miky-ea spune:

Am constatat ca Alexia e innebunita de prezenta celorlalti bebelusi,azi cand am fost in parc dimineata nu mai era nimeni si nu era in forma,dar seara cand vedea ca vin copiii spre ea nu mai putea de fericire.
Ea nu prea mai vrea sa stea deloc in carucior afara,mai sunt si alti bebelusi in aceeasi situatie?

Mamica fericita a printesei Bianca Alexia
http://good-times.webshots.com/album/569856510OLRmQy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hera25 spune:

Alra tocmai ce am scotocit pe net si am gasit rasp tau. Macar nu sunt singura. Rasu plansu... Problema e ca nu mai deschide gurita deloc cand ma vede ca ma apropii cu lingurita. Intradevar dc-i dau bucatele de mancarica pe tavita le ia singura le baga in gura si cand simte gustul le scuipa . Tare nu.
Oricum voi incerca si tactica ta....


Cu somnul ai f mare dreptate, dar sunt prea slaba sa o aud urland. Stiu ca-mifva da mari batai de cap mai tarziu, nu stiu ce voi face....

Fericita mamica de Lorena Elena 07.11.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui criss703
Olivia cantaretu' , sa faca vocalize s-o invete si pe Sofi


Si inca ce vocalizeeee, numai timpanele mele stiu...dar ce nu facem noi pt Sofi



de David, barbatelul mamei - 5 nov. 2008

Made in the Holy Land www.flickr.com/photos/24386067@N08/sets/72157610614218627/detail/" target="_blank">
Sunt mare! www.totsites.com/tot/davido" target="_blank">My website
Yesterday is history, tomorrow is mystery but today is a gift, that's why we call it present!

Mergi la inceput