Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (99)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

pt a citi articolul dati o cautare pe "gogule" cu numele - Vaccinarea contra gripei porcine va incepe, in decembrie, cu categoriile vulnerabile Oare asa merge?



27+ Mihnea
aniversarea nuntii noastre

“Cand ai un copil este ca si cum ai spune: m-am nascut, am gustat din viata si am constatat ca este atat de buna ca merita sa fie înmultita.” Milan Kundera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

pt a citi articolul dati o cautare pe "gogule" cu numele - Vaccinarea contra gripei porcine va incepe, in decembrie, cu categoriile vulnerabile Oare asa merge?



27+ Mihnea
aniversarea nuntii noastre

“Cand ai un copil este ca si cum ai spune: m-am nascut, am gustat din viata si am constatat ca este atat de buna ca merita sa fie înmultita.” Milan Kundera




Ministerul Sanatatii a anuntat, miercuri, ca Romania va demara campania de vaccinare impotriva virusului AH1N1 la inceputul lunii decembrie. Institutul Cantacuzino va produce pana la sfarsitul anului un lot de circa 5 milioane de doze, urmand de anul viitor productia se se desfasoare cu o cadenta de aproximativ 1 milion de doze pe luna.

Comitetul de coordonare si actiune al Ministerului Santatii in cazul gripei AH1N1, intrunit miercuri, a stabilit, de asemenea, categoriile de po****tie cu risc ridicat de imbolnavire si raspandire a virusului. Potrivit comunicatului, categoriile prioritare la vaccinare sunt cadrele medicale, personalul din cadrul serviciilor esentiale, copiii din sistemul de invatamant si gravidele.

Tot miercuri, Comitetul de coordonare si actiune al MS a decis stabilirea unor proceduri suplimentare de monitorizare, preventie si reactie in cazul imbolnavirilor cu AH1N1 in sistemul de invatamant. Procedurile vor fi finalizate, pe 10 septembrie, si vor fi aprobate prin Ordin al ministrului Sanatatii.


31 Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Gripa noua: UE recomanda vaccinarea prioritara a bolnavilor, gravidelor si personalului medical
Publicat: 26 August 2009 @ 15:10

Persoanele de peste sase luni care au boli cronice, femeile insarcinate si personalul medical sunt grupele care ar trebui vaccinate prioritar impotriva virusului A-H1N1, potrivit unei pozitii comune adoptate de expertii celor 27 de tari membre ale UE.


Comitetului UE pentru Securitatea Sanatatii si Autoritatile pentru Avertizare si Raspuns Rapid precizeaza intr-un comunicat al Comisiei Europene ca problemele cronice de sanatate pot fi, de pilda, bolile respiratorii, cardiovasculare, congenitale sau care reduc imunitatea organismului. Expertii medicali ai Uniunii recomanda sa se inceapa vaccinarea bolnavilor cronici care prezinta simptomele cele mai severe.

"Odata ce primele grupuri prioritare au fost vaccinate, vaccinarea continua pana cand sunt atinse obiectivele nationale", se arata in recomandarea expertilor comunitari. Expertii reamintesc ca dezvoltarea unei strategii in materie de vaccinare tine de responsabilitatea si mandatul fiecarui guvern european in parte.


31 Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

ionela, lyly - multumim pt. articol. sper sa se mai potleasca gripa asta, de fapt nu prea se mai vorbeste la stiri despre ea, insa cand n-au de lucru incep sa faca previziuni cum ca o sa revina gripa in fortza de la toamna...

simonette - ma bucur ca bebe e bine! te asteptam mai des pe la noi.

floricik - spor la cumparaturi

laurairina - m-ai distrat cu patania ta cu vaccinul. e de rasu-plansu... si cu cutitele ruginite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Ha...deci SIMINA nu mai fumeaza de cateva zile? Simina sa dea DD sa ai puterea si vointa sa te lasi de tot de fumat.Sotul meu s-a lasat dupa ce a fumat 12 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

salut burticile mele dragi ...

am niste nervi ca m-am chinuit toata ziua sa intru pe DC si nu am reusit, mi-am instalat Mozilla si sper ca acu' totul e ok.


Shtephy, Laura,Ramonik va multumesc pt griji
am fost la doctorul gineco dar nu mi-a zis nimic mai mult decat sa iau niste ovule poligynax. scurgerile mele si-au cam schimbat culoarea si din cand in cand mai elimin niste chestii rozalii-maronii...nu-mi place deloc ce se intampla, o sa iau ovulele si stau cumintica...om vedea.

am fost si la dr. de fam. , bineinteles ca nu am scapat de renumitul vaccin antitetanos, de maine intru in prenatal, tot maine imi fac si setul de analize, am mai luat 1 kg in ultima luna, mi-a dat o reteta cu calciu gluconic fiole si vitamina A + D2 si cam atat.


Lumi ma bucur ca ai ajuns cu bine


Anca 31+ Daria

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

am uitat sa va spun ca am fost si la cumparaturi astazi...

am cumparat o pereche de blugi cu burtica pt mami , 2 pachete mari de vata si 2 fase de tifon, sapun, pasta de dinti, periuta, servetele, iar pt bebe am luat o paturica cu Winnie the Pooh , 2 perechi de pantalonasi, un pieptaras, un costumas cu totul, 2 perechi de manusele, 2 de sosetele, o caciulita, botosei si cam atat deocamdata. imi sunt atat de dragi


Anca 31+ Daria

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Anca ce bine te inteleg......;

Am scapat si io ca vaca-n lucerna, la cumparaturi ptr bb si amluat vreo 11 body-uri, vreo 2 costumase pantaloneisi bluzitza, vreo 3 pijamalutze si 9 salopetele din acelea pufoasesi dragalase Am mai luat o paturica moale, moale, cateva caciulite mititele tare, scutece impermeabile pe o parte si pe cealalta parte pufisoare, prosopel de baie,scutece simple, pernutza de schimbsi mai ales cosmetice ptr corpusor de la mustela......
Si din cand in cand le scot din sertar si le privesc pe fiecare in parte si incerc sa imi imaginez cum o sa le folosim.....e simplu ca am mai trecut rpin asta!

Ramonik, nu stiu daca ti-amzis vreodata dar eu sunt fan pisici! Sunt topita dupa ele insa nu pot avea caci husbandu este alergic la parul de pisi si asa de tare ma-nerveaza Ce mai facale tale?

mami de Luca(02-02-2006) si de Yannis-Cristian (13-02-2008)si acum in
25+ cu Nicholas!
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Revin sa va spun ca am pus deja okii pe un patutz din acela transformabil in pat ptr junior de la PREMAMAN si pe comoda, abia astept sa dau comanda Desi inca am patutz pliabil de la Iannis, de data asta vreau de lemn


mami de Luca(02-02-2006) si de Yannis-Cristian (13-02-2008)si acum in
25+ cu Nicholas!
www.flickr.com/photos/12117325@N08/" target="_blank">Poze cu baietii mei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BoboMom spune:

Am fost la eco si bebe e bine. Are aprox 1800 g. Mie mi s-a parut cam mare, dar tehniciana a zis ca e normal. Astept sa vad ce o sa zica si dr cand va vedea raportul. E cu capul in jos si totul pare normal. In drum spre spital iar am avut niste contractii, asa ca m-am hotarat sa stau acasa azi. O sa ma bag in pat acum.
Pupici!

Laura 31+ baby Nicholas James
www.toysrus.com/registry/search/index.jsp?_flowExecutionKey=_c1EE435A3-E973-6D0C-669D-0586E8203FD9_kF96D7BC2-7753-2E2E-6FAD-D47D33ACBDD1&overrideStore=TRUS" target="_blank">Our Registry (lucruri pt bebe)
Poze

Mergi la inceput