Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hello, tufete, vin si eu la raport daca Gaza m-a tras de urechi. Doamne, pana nu uit: atata-i de frumoasa Gazishoara mica de numa, are o expresie asa de...suava, delicata. Si seamana la ochi cu Alexandra, dar mie-mi pare asa: ca Alexandra lui Novus e mai nazbatioasa, genul de fetitza pusa pe shotii, argint-viu; iar Gaza mica mi se pare, cum ziceam, o delicata, o fire asa...mai contemplativa. Nimerit-am au ba?!
Mi se pare super-nedreapta legea cu scosul copiilor din tzara in conditiile in care se afla Alex si Ayla! Nu-i posibil asa ceva, trebuie sa existe niste derogari, niste portite, totdeuana exista asa ceva in legislatie, pentru cazuri extraordinare; poate cu o scrisoare medicala, poata cu ceva declaratii pe proprie raspundere? Trebuie sa facem sapaturi.
Simona.Mami, nu te mai enerva, ca asta duce la scaderea laptelui, supararea si stresul, nu lipsa de lichide! Eu beau foarte putine lichide de obicei (asta era marea problema in sarcina!) si ceaiuri de anason sau altele nu mai beau de-o luna, dar n-am observat o diminuare a laptelui. Bine, acum e clar ca laptele nu mai e "vizibil" (chatonel explicase chestia asta mai demult si eu am observat-o pe propria piele), nu mai stagneaza in tzitzi decat foarte rar (mi se intampla sa mai simt tzitzile "brazdate" de shanturi de lapte intarit foarte rar, de ex. dupa o combinatie de pepene roshu+peste 4 ore in care n-a supt Sophiphi). Ce vroiam sa spun, pe scurt: nu va ingrijorati daca nu simtiti laptele ca pe vremuri, el e acolo si vine cand copilul suge, nu trebuie sa va stresati cata vreme ia in greutate si nu urla de foame (iar urletele greu le poti interpreta, poate nu-s de foame ci de la dinti sau de la oboseala). Eu galafoare si galactogile n-am luat niciodata, nu de alta, dar la noi "in provincie" n-am gasit, dar vad c-a mers treaba si fara ele. Cu tinuta de botez, mie mi-a adus fiica nashei din Bucuresti o tinuta de la Andreea Esca (simpla, fara brizbrizuri, dar frumoasa) si una de la Miniblu (asta era si mai "casual"). Acum depinde ce-ti doresti, ceva asa mai festiv, gen camasha, papion etc. sau ceva alb simplu, poate te pot ajuta mai bine mamele de baietei.
Bogdana, ce daca-s programati la vaccin, lasa ca nu fuge vaccinul, asteapta sa le treaca raceala la scumpeii mititei! Multa sanatate si tie!
Florynela, lasa naibii tzigarile alea; pe mine moima de doctritza de famelie m-a intrebat daca fumez, cand i s-a parut ei fata prea slabutza! (si io NU fumez)
Ayla, Nicholas face maine doar 5 luni, nu 6, mai poate sta pe laptic. Doamne da sa-si revina sotul tau cat mai repede!! Eu am citit multe postari de-ale lui pe diferite topice de pe DC si chiar e un barbat pe cinste, are un creier-brici asa ca sunt sigura ca-si va reveni din toata situatia asta trista!

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
4luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Neata fetelor.
Petra am o intrebare pentru tine: cerealele de la nestle le amesteci pur si simplu cu pepenele? Ca citisem pe cutie ca trebuiesc puse cu apa fierbinte la 50 de grade.
Sau restul fetelor... merg amestecate pur si simplu cu fructele rase? Sau e obligatoriu sa pun apa fierbinte

Biscuiti po****ri nu se gasesc nicaieri. Da nicaieri. Am fost chiar in toate supermarketurile. Si nu au, nu au avut si nici nu or sa aiba vreodata

Mami de Damian Codrut Andrei (08 apr 09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_K spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Neata!
Bagam niste mere Prima pt Marea Intalneala? Ca de tuica n-a mai zis nimeni nimic... Sa-mi spuneti sa am timp sa ma duc dupa ele in livada

mami de Silvia Ioana



am zis eu de tiuca din aceea tinuta in butoi de dud, veche de 12 ani, de care s-a servit la nunta noastra

Maria, mami fericita de Maria-Casia (26.02.2009) POZE CU GONGUTZA

Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Petrean, aia cu hotararea judecatoreasca nu merge nici in extra vacanta. pentru simplu motiv ca dureaza oricum aproximativ o luna pana la primul termen, se da sentinta si apoi trebuie sa astepti 30 de zile de la comunicare (data la care ajunge plicul prin posta la tine) ca sa ramana definitiva si irevocabila. Pana nu scrie pe ea asa ceva nu poti scoate copii din tara fara acordul scris in fata notarului dat de sot

Mami de Damian Codrut Andrei (08 apr 09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Buna dimineata! tuturor, ma bucur ca au intrat si Petra si Shasa si Ilinca.
Simona Mami, si eu mai am suparari genul alor tale incerc sa-mi relaxez nerviii, cam fara succes. Cat despre hainute, eu i-am luat de la Bebetto, pentru botez...numai ca nu am luat din alea gen costum cu papion sau mai stiu eu ce. Nasa i-a luat ceva de la Z.

Ilinca eu nu mai alaptez, de 2 saptamani a refuzat complet tzitzi, desi lapte era, am mai stat o saptamna si am oprit cu doxtinex....fumez afara nu incasa, pe balconul din capatul scarii...deci nu cred sa slabeasca de la asta. Facem luni investigatii pentru ca ne-a pus diagnostic Falimentul Cresterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

fetelor mutzu meu care papa din 2 in 2 ore absolut toata ziua, rar apuc si eu 2 ore jumate' nu cere papica; a papat pe la 8 fara ceva, la 10 zic sa-i dau niste nectarina...i-am facut putin mai grosut si n-a vrut nici sa-l vada, s-a smiorcait.. am zis hai la tzitzi.. pana am ajuns in dormitor mi s-a facut sete, m-am intors in bucatarie sa beau niste apita... el cu ochii mari la mine... si zic, hai sa incercam niste suculet de nectarina, poate vrea suc.... si a halit mutzu meu la suculet, de s-a facut ora 11 jumate' si el nu cere titi; eu n-am mers cu cate o lingurita pe zi; i-am dat din prima vreo 5 lingurite, a doauy azi mai mult, cat a vrut el, azi e a treia zi de nectarina si cred ca a basculat vreo 30-40 ml de suculet din ala gros; probleme nu am avut deloc pana acum; din punctul meu de vedere, la cum manca el de des, o ora jumate dupa masa de fructe.... e deja masa inlocuita; nu ma asteptam deloc la asta; dar am o problema... nu vreea sa bea suculetul in fundulet... vrea tot culcat, sau asa semiculcat; la asta avem de lucru, ca trebuie sa-i dau si mai gros si ce facem...

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel mic de 5 lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cativ13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_K
Citat:
citat din mesajul lui cativ13
Neata!Bagam niste mere Prima pt Marea Intalneala? Ca de tuica n-a mai zis nimeni nimic... Sa-mi spuneti sa am timp sa ma duc dupa ele in livadamami de Silvia Ioana
am zis eu de tiuca din aceea tinuta in butoi de dud, veche de 12 ani, de care s-a servit la nunta noastra Maria, mami fericita de Maria-Casia (26.02.2009) POZE CU GONGUTZAPozele noastre
Stiu...dar ieri se plangea Dyanna de o durere de cap care s-ar putea trata cu o tuica fiarta si m-am oferit sa caut pe la tara si sa aduc, numai ca ...n-a mai zis nimeni nimic de ea. Deci, ne delectam cu palinca de la tine Nu mai intreb de mere, le aduc si gata. daca nu le vreti voi, poate bebeii...mami de Silvia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13
Bagam niste mere Prima pt Marea Intalneala? Ca de tuica n-a mai zis nimeni nimic... Sa-mi spuneti sa am timp sa ma duc dupa ele in livada


Si soacra-mea zicea ca ne da niste "fructe" (asta pe langa mere, cred ca inseamna si pere ) Ia spune tu, nu cumva si voi aveti bunici in zona "cu livezi" a judetului? Noi ziceam ca trecem pe-acolo in drum spre Moeciu.

A! Ziceai ca nu gasesti Rotarix in Tgv? Vrei sa ti-l caut eu in Bucuresti?

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa ( 5 aprilie 2009 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cativ13

Stiu...dar ieri se plangea Dyanna de o durere de cap care s-ar putea trata cu o tuica fiarta si m-am oferit sa caut pe la tara si sa aduc, numai ca ...n-a mai zis nimeni nimic de ea. Deci, ne delectam cu palinca de la tine Nu mai intreb de mere, le aduc si gata. daca nu le vreti voi, poate bebeii...

mami de Silvia Ioana


aoleu, pai tuica fiarta ii trebuie lu' mutzu???? ca sa doarma bine nu? mere papam papam, cum sa nu? un mar de gradinaaaaa.... nu e de refuzat eu am vorbit cu o cunostinta de mere pentru iarna, de la ea din gradina, nestropite, nenimic

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel mic de 5 lunite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana27 spune:

mai fetele voi luati caruciorele??????? eu cred ca nu ma car cu el; mai degraba iau patutul, ca de ala cred ca am nevoie... noi nu suntem obisnuiti sa dormim cu mutzu in pat... si mi-e frica sa nu chinuim copilu'; iar la plimbare... in marsupiu e cel mai fericit, asa ca pa pa carut; oricum nu exagerez cu statul afara, ca nu e el obisnuit cu aer rece de munte si nu-i cazul sa-l imbolnavesc; sta tati cu el la somnic, si noi la barfa

diana mami super fericit de mutunel incredibil David Gabriel 1 aprilie 2009
mutzunel mic de 5 lunite

Mergi la inceput