Burtici fericite de septembrie-octombrie (193)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna seara mamici si burtici!!! In primul rand La Multi Ani tuturor burticilor, mamicilor si bebelosilor care isi sarbatoresc azi numele!!

Alina_cor, am vazut ca vei naste la Cantacuzino. M-ar interesa si pe mine daca stii ceva despre spital,daca se cer hainute si pt bebe(stiu ca la Filantropia nu accepta hainute),ceva "scoruri" noi daca stii...orice crezi ca ar fi bine sa stiu.Multumesc!!

...ps: daca mai este si alata graviduta care naste la Canta si ma poate informa, astept raspuns pe PM.


30+ cu Maya Andreea

bebe
www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hatsumomo spune:

buna seara fetele LA MULTI ANI MARII !
danadam felicitari pentru fetita sa creasca mare si sa fie sanatoasa si sa te faca cea mai fericita mami
roxy felicitari pentru minunata ta printesa sa creasca mare sa fie sanatoasa si sa va umple casa de bucurii
selen si eu de asemenea iti multumesc ptr. timpul acordat scriindu ne minunata ta poveste care este atat de emotionanta si de frumoasa
raluk16 ma bucur ca ti am adus aminte si multumesc
........................................................................
........................................................................
si acum sa revin si eu la vestile mele de la doctor :-
credeam ca o sa-mi faca un cadou frumos de SF MARIA si o sa-mi spuna ca sunt mult mai aproape decat credeam eu de nastere dar n-a fost sa fie
am strans un pic scaunul caci a fost cam dureros controlul si am ascultat cu atentie
din cate am inteles eu am dilatatie /deschidere nu stiu ce i aia in fine de 2 cm mi a explicat pe limba mea ca s-a deschis 2 cm ce nu stiu dar m am prins ca de asta si a facut loc dopul cred
inca nu a coborat suficient este destul de sus dar in decursul acestei saptamani crede el ca se va intampla minunea ( saptamana fiind a 40-a si care s-ar incheia Marti ) daca pana Marti nu nu se intampla nimic Miercuri ne internam si incercam sa inducem nasterea eu sper sa nu se ajunga la asta
acasa am constatat k pe lenjeria intima dopuletul si a schimbat culoarea in rosu oare sa fie de la control sau sa fie un alt semn ? !
cam atat pupici la toate

39 +
DPN 15.09.2009 AMR 6 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

katteryna, ma pentru Raisa sa se faca bine.
Doamne Ajuta!

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecsxa0208 spune:

Bine v-am regasit,dragi burtici,mi-a fost dor de voi!
Gata,suntem acasa in formula completa si suntem pur si simplu topiti dupa minunea noastra,nu ne putem dezlipi de ea
In primul rand tuturor Mariilor,multa sanatate si impliniri!

Felicitari si proaspetelor mamici,sa va traiasca bebelusii,sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii toata viata!

Primele impresii de la noi:bebelina e o grasunica si o frumoasa,la nastere a avut 3350g.Papa si doarme f bine,e incredibil de cuminte.
Are si putin icter,dar deja a venit pediatra si a consultat-o si e ok,o sa-i dispara.In cateva zile o scoatem la plimbare in parculet
Din pacate drii mi-au interzis sa o alaptez din cauza virusului ,am depasit foarte greu momentul pentru ca ea cere mititica si eu nu pot sa-i dau,dar asta este.Ne-am obisnuit foarte repede cu bibe si cu laptele praf,si papam din ce in ce mai mult.

Despre operatie:mi-au facut anestezie rahi si peri combinate,a fost neplacut pana au montat-o si un pic dupa,dar apoi n-am mai simtit nimic.I-am auzit primul tipat si mi-au si aratat-o,a fost cel mai frumos si emotionant moment din viata mea.
M-am refacut foarte repede,primele doua zile au fost dureri mari,dar m-am mobilizat si dupa 2 zile eram acasa.

Am pus si cateva pozici pe webshots,urmeaza sa mai facem .
toate fetele si multumesc mult pt sustinere si pentru felicitari




39 sapt+ cu
MARA IRINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Hello mai pe seara!
Katteryna, sunt alaturi de tine, sa fie totul bine cu bebelusa (off, nu ma pot abtine sa nu cred ca medicii sunt de vina, ca te-au chinuit prea mult
Cred ca o sa mai iau un nr de telefon ca sa anunt cand nasc , ca am vazut ca anadomnica nu prea are acces la net, si nu vreau sa o stresez, sa alerge la net-cafe .
Lullababy, tu ce faci, nu ai mai intrat de multisor !
Ce fain Iulika acolo, cu intalnirile astea. Super! Cred si eu ca se pot lega prietenii! Mi-ar place si mie asa ceva, dar parca ma vad bantuind prin parculetul din sat (de 30 mp ) singurica!

Azi mai dimineata va spuneam ca eu cred ca iar se intoarce bebe. Cand am simtit in stanga capul (99 % era capul), m-am dus repede si am executat pozitia de intors...sa-l fac sa revina. Si acum misca regulamentar . Sa vedem maine
Ce liniste pe forum...!!! Revin!

Gianina 37+ cu Loris Stefan
Viitoare mami de printisor iubit!

Au mai ramas 4 saptamani!!!!!!!


Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Hatsumoto, e normal ca dopu sa aiba si ceva firisoare de sange, si al meu a fost rosiatic, deci nu inseamna nimic, stai linistita...tin pumnii sa vina nasterea natural

Alecsxa bine ati venit acasa!

Fetelor, nu ma mai speriati cu banii, eu sper sa nu se ajunga chiar acolo, sa ne taie noua din indemnizatie

Mamici cu experienta....am si eu o problema...din cauza icterului, fata mea adoarme la san....orice i-as face (ciupit de obraj, de nasuc, de picioare, gadilat) nu se trezeste....asa ca atunci cand vreau s-o eructez, e moale ca o carpa, si nu prea eructeaza, o tin pana ma dor mainile....din cauza asta regurgiteaza cam des...sau asa zic eu, ca asta ar fi cauza....ar tb sa ma ingrijorez? cat de des e normal sa regurgiteze??



de ursulica Ebru Fatima PRIMA POZA!


POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui mkunigunda

Acum sa va spun si despre mine. Asadar am fost ieri la doctor, totul este bine, bebe e cu capul in jos, desi eu tot am avut impresia ca s-a sucit pe orizontala pentru ca mi se parea ca am doua tzatze la burta...se pare ca o tzatza era fundicul si cealalta erau talpitele manca-l-ar mama pe el de dragalsh
Colul e scurtat dar inchis, placenta si lichidul se prezinta bine, bebe mai are loc berechet, asa ca ma mai duc peste 2 saptamani la control. Mi-a recoltat probe din col si maine ma duc sa fac urocultura. Am fost asa bine dispusa ieri dupa ce am venit de la dr ca m-am apucat sa fac clatite, o oala intreaga

Dar mi-a trecut azi buna dispozitie rapid - am aflat ca DEJA nu mai sunt fonduri de la stat si suntem abia la inceput de luna! Deci trebuie sa-mi platesc eu analizele. Mi se pare strigator la cer. Am auzit ca dupa alegeri va fi si mai si, acum se mai da cu tzaraita, dar apoi se taie robinetul cu totul. Mie mi-e teama ca nu o sa ne dea indemnizatia pentru crestere copil, si asa se da intarziat cu 2-3 luni....vremuri nasoale in orice caz...

Printre picaturi caut ca disperata pe net sterilizator de vanzare (second hand), dar vad ca nu prea sunt oferte....incerc sa mai restrang bugetul ca mi-a intrat morcovul rau de tot.

Fetele care au ales sa li se recolteze celule stem, convingeti-ma si pe mine, ca acum nu prea mai sunt sigura daca isi are sau nu rostul...


_
36+ cu dragostea noastra Victor
poze

O minte largita de o noua experienta nu va reveni niciodata la dimensiunile ei initiale.



Ma bucur ca sunteti bine, dar chestia cu analizele nu o stiam...eu nu le-am platit niciodata la med de familie

35+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Alecxa, bun venit acasa!!
Selen, pai trebuie sa regurgiteze dupa fiecare masa, nu?
Apropo de dop si de pete pe chilot. Ieri la curs ne-a zis ca daca dupa un control apar cateva pete maronii de sange, nu e de ingrijorat, probabil e de la sus numitul control. Daca in schimb are o culoare de rosu aprins, e mai bine sa mergem iar sa ne vada un medic. Si inca ceva care a incurajat mamele, zicea dr ca daca ai orice umbra de indoiala, ingrijorare, stare de rau, sa mergi la dr sa verifice ca totul e bine cu bebe. Nu trebuie sa ne fie rusine ca deranjam sau sa amanam vizita

Si nu s-a raspuns, cum sunt durerile de contractii: ca si durerea de masea, de...etc (mie mi-a scos nervul o data pe viu, se pune?doar ca a durat 2 minute totul, nu 8 ore )

Gianina 37+ cu Loris Stefan
Viitoare mami de printisor iubit!

Au mai ramas 4 saptamani!!!!!!!


Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uve_got_mail spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ellenuta



buna fetele

sunt telegrafica caci am avut multe de facut zilele astea .. azi am rezolvat o mare parte din bagajul de spital. mai am de luat ceva cosmetice ptr bb si gata .. maine fac tampoane si fac si gentuta sa fie facuta.

acum asteptam niste musafiri la maria noastra ..

am vb prin sms cu roxy si miha, sunt bine, fetitele sunt cuminti si frumoase si papa san. roxy spune ca are deja colostru si ca pitica suge tare si i-a facut rana la san.

imi pare rau ca nu am citit din urma, sper sa fie toate fetele bine!

pupici multi!

Elena, mami de Eva Maria (14.01.2008) si 36+ Anna Sophia
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun




spune-mi si mie te rog cum ii cu tampoanelea alea, procesul tehnologic, componente etc

35+ , mami de sanatoasa, norocoasa, frumoasa si desteapta Sarah Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grasunica80 spune:

Buna seara fetelor,
In primul rand vreau sa va multumesc pentru toate urarile, sfaturile si incurajarile.
Sunteti splendide si am sa va raman fidela intotdeauna.
Am invatat multe de la voi in aceste 9 luni minunate, petrecute impreuna si cu bune si cu rele.
am revenit sa va mai povestesc de nasterea printesei mele.
A fost un travaliu lung si urat rau de tot, cu dureri si nepasare din partea asistentelor
Eu am vrut sa nasc natural, dar nu s-a prea putut din cauza ca dilatatia mea (dupa 6 ore de chin) a fost 4 cm si colul s-a intarit, aveam bazinul mic si uite asa ne-am trezit pe masa de operatie.
Bine ca totul s-a terminat cu bine.
M-am internat marti seara (1 sept) cu apa rupta si am nascut prin cezariana pe 2 sept la 7.15 dim.
Printesa mea e o mancacioasa, nu prea plange .
In momentul de fata beau ceai pt stimularea lactatiei si restul ii dau supliment.
Am facut niste rani la titi de nu ma vad, dar trece si asta... numai cand imi vad puiul zambind, trec toate durerile si pataniile intampinate.
Promit ca am sa va tin la curent cu toate.
Va pupacesc si va doresc nastere usoara.
Aveti grija de voi!

Mergi la inceput