M-am hotarat ....adoptie (65)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_99 spune:

salutare feteloooooor!!! maria_t1971- gind la gind cu bucurie! ieri am venit din vacantza, azi sint deja la serv...shi trag oleaca kiulul ca sa va tzuc shi sa va salut shi sa ma bucur pentru toate cele implinite in lipsa mea de pe aici!! fetitze nou-nascute....veshti bune despre impliniri...uraaa....Marioare shi Anutza sarbatorite...la multzi ani pentru toate sarbatorile!!! noi sintem in transa...nu pot spune nimic, pentru ca mai sint inca multe nescunoscute...dar oricum am o stare de plutire.....deocamdata atit! suspens....va tzuc ( sa nu va murdaresc de lecutza de bronz care s-a prins de mine)!!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IT spune:

Doamne , ce vesti bune in ultima vreme ! Mariaa, Dpluhovici ... multa bafta ! Sa fie cu noroc...

Imi pare rau de intarziere , dar urez tuturor Mariilor copilasi si mamici deopotriva multa sanatate si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Sorry ca dau buzna dar tocmai am aflat o veste minunata si am o intrebare care ma framanta .
In cat timp devine un copil adoptabil, adica vine acea sentinta, dupa ce dosarul sau e gata?
Nu stiu cate din voi ati citit subiectul "Relatia cu un copil de 4 ani", dar fetita de care scriam eu acolo e pe cale sa devina adoptabila . Ieri s-a luat decizia de DPC Cluj si se astepta sentinta aceea. Ma puteti deci lamuri ?

Scuze ca am scris asa dezlanat dar am un zambet tamp pe fatza .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Doamne!Numai despre vesti bune citesc!Numai la noi nimic!!!!
Fetelor va doresc toata fericirea din lumea si sper sa ajung si eu intr-o zi sa ma bucur la fel ca voi.
Deocamdata nu pot decat sa ma bucur pentru voi si sa va tin pumnii sa rezolvati cat mai repede!!

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Fetelor,

Am o intrebare scurta , iar raspunsul ar trebui sa fie rapid...stiu, cer prea mult...dar totusi, daca pe atestat este scris un copil , poti sa adopti doi (fratiori) sau iti trebuie un nou atestat??? Help!
Sper sa nu , dar nu stiu sigur si la ora asta nu am pe cine intreba decit pe voi.
Multumesc mult,

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Gianni, cred ca poti sa ii adopti pe amandoi, totusi eu nu sunt asa in tema ca fetele, asteapta sa vina cineva cu "temele facute" si afli .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deianira

Sorry ca dau buzna dar tocmai am aflat o veste minunata si am o intrebare care ma framanta .
In cat timp devine un copil adoptabil, adica vine acea sentinta, dupa ce dosarul sau e gata?
Nu stiu cate din voi ati citit subiectul "Relatia cu un copil de 4 ani", dar fetita de care scriam eu acolo e pe cale sa devina adoptabila . Ieri s-a luat decizia de DPC Cluj si se astepta sentinta aceea. Ma puteti deci lamuri ?

Scuze ca am scris asa dezlanat dar am un zambet tamp pe fatza .







Deianira, felicitari!

Iti usez ca prietena ta cea mica sa-si gasessca cat mai repede parintii!

Daca dosarul este gata trebuie apoi depus la judecatorie unde primeste un termen de judecata (probabil aprox 1 luna, depinde de numarul de dosare ). Apoi cred ca depinde daca cea mica are parintii cunoscuti, daca da, s-ar putea sa mai existe 1-2 termene, si intr-un final trebuie ca DPC-ul sa primesca hotararea judecatoreasca, 15 zile sa ramana definitiva si apoi s-o legalizeze (asta depaseste puterea mea de intelegere, de ce trebuie legalizata).

In total, probabil cateva luni. Sau poate ca cei de la cluj se misca ceva mai repede decat cei din Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianni

Fetelor,

Am o intrebare scurta , iar raspunsul ar trebui sa fie rapid...stiu, cer prea mult...dar totusi, daca pe atestat este scris un copil , poti sa adopti doi (fratiori) sau iti trebuie un nou atestat??? Help!
Sper sa nu , dar nu stiu sigur si la ora asta nu am pe cine intreba decit pe voi.
Multumesc mult,

Catalina


Da, trebuie sa-ti refaci atestatul.

Dar daca esti hotarata sunt convinsa ca se poate rezolva (sa-i iei acasa cu plasament sau altceva pana cand iti refaci atestatul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gianni

Fetelor,

Am o intrebare scurta , iar raspunsul ar trebui sa fie rapid...stiu, cer prea mult...dar totusi, daca pe atestat este scris un copil , poti sa adopti doi (fratiori) sau iti trebuie un nou atestat??? Help!
Sper sa nu , dar nu stiu sigur si la ora asta nu am pe cine intreba decit pe voi.
Multumesc mult,

Catalina



Nu e nevoie de reatestare ci doar de un raport de eveluare prin care se arata ca poti adopta doi copii si apoi se elibereaza un alt atestat.Asta ar trebui sa dureze maxim 2 zile.
Mult noroc.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Deianira e o veste muninata ca vor sa o declare adoptabila insa asta mai dureaza putin.Dureaza pana fac dosarul,dureaza tribunalul si apoi dupa definitivarea sentintei care vine in urma procesului este adoptabila.
Definitivarea este "procesul" prin care sentinta devine aplicabila in fapt.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput