Licurici de ianuarie-februarie 2009 (50)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Fetele cu doi puiuti, ne puteti spune care sunt lucrusoarele esentiale pe care trebuie sa le aiba licuricii nostri pentru toamna-iarna?

Noi nu prea avem nimic gros, dar nici nu vreau sa cumpar niste chestii de care apoi sa nu am nevoie.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01/2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Crisspy

Bee mie la Dori mi-au folosit mult dresurile. Apoi ar mai trebui ceva incaltari. Si cel putin un costum gros. Eu la Dorian am avut unul din acela cu pantalon cu bretele si geaca. Acum la Fabi am si de ala da am si unul cu totul, gen de sky cu fermoar. Unul e mai gros unul mai subtirel. Oricum astea dupa spalare se usuca mai greu asa ca ma bucur ca am doua. Caciulite tot asa doua. Esential e ca hainele sa poata fi imbracate usor pentru ca fiind groase si puii fara rabdare ...

De toamna eu am ceva pantalonasi tot asa cu bretele (mie astia imi plac ca tin bine la spate la cum se agita el si nu ramane cu spatele gol). Bluzite nu foarte groase am cateva, si vreo doua ploverase. Am vreo doua geci mai subtirele, cu gluga, copilul nesuportand caciulita o sa aman cat de mult sa ii dau. Bady-uri iar e bine sa ai. Eu am primit pentru noapte un fel de costumase pijama ce ma incanta ca au fermoar de pe un picior pana sus la gat si sunt usor de imbracat.

Cam astea ar fi in mare. Baiatii mei amandoi au crescut foarte repede asa ca in general daca le venea o hainuta un anotimp era bine.

In iarna cat a fost Dorian mic a fost zapada multa si ne-a fost util un port bebe in care sa incapa imbracat gros, carutul nefacand fata in nameti. Da asta depinde de vreme.

Acum nu imi mai trece altceva prin cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Ce bine ca ati deschis discutia despre hainute

Eu am achizionat deja cam asa:

- 4 pijamalutze de la Marks and Spencer (aprox 80ron toate) pt 1 an...si culmea sunt foarte putin mari...imi plac pijamalutzele de la ei pentru ca sunt de calitate si se incheie si pe burtica si pe picioare...nu-mi plac alea care se inchid la spate, sunt incomode rau...nu stiu daca sa mai iau...vad eu...

- 3 seturi de cate 4 body-uri din Carrefour (Tex - mi se par super OK - numai d'astea am luat pana acum) ...am prins o oferta buna - 25 lei setul - tot pt 1 an am luat...cred ca astea ajung...

- 3 bluzite cu maneca lunga de stat prin casa...

- 2 treninguri, fiecare cu cate 2 perechi de pantaloni - tot din Carrefour, mai grosute...mai trebuie sa mai iau niste perechi de panataloni

- o gecuta de iarna, imblanita

- dresuri de copii - 2 perechi de la Miniblu - cam scumpe da' cred ca o sa prinda tare bine

Am o problema cu caciulitele...nu gasesc dom'ne niste caciulite mai groase...peste tot numai fesuri ...da' ce isi inchipuie oamenii astia ca bebeilor le sta fix fesu' ala in cap???

Mai imi trebuie pantaloni mai grosi de iesit afara (prefer salopeticile), manusi, fular, sosetele mai groase, ghetute (aici am ramas masca ce preturi sunt- 180ron o pereche de incaltari??? come on ...)

Si bineinteles ce mai pica pe moment ca bineinteles ca nu o sa ma pot abtine

Aalina de unde ai luat costumasele alea groase?

Alte sugestii sunt mai mult decat binevenite...

Eu abia astept sa vina iarna sa-l iau pe Tzumpi la Buc in vacanta mea de Craciun ...sa cumpar decoratiuni si globulete multe-multe pt scumpi mic si sa ne bucuram impreuna de Craciun ...Adi deja se asteapta ca tot salariul meu sa se duca pe globulete si cadouri pt Razvi

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

Razvi

www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0" target="_blank">cearta cu balonul
www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0" target="_blank">cum se joaka Razvi cu caruselul
www.youtube.com/watch?v=OAQbGqIZqd4" target="_blank">Razvi mananca pepene galben cu mar copt....buuunnn
www.youtube.com/watch?v=aRmMrcGjBVY" target="_blank">Razvi rade cu pofta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Salut fetele!

pt toate Mariile si Marinii, cu intarziere
Pt toate Anuscele
pt licuricii sarbatoriti zilele astea

Am si eu o problema. Vreau un carusel care nu se mai gaseste in Romania. Cum fac sa-l comand de afara. Cine imi poate da niste site-uri care trimit si in Romania. Multumesc frumos.


O zi frumoasa!

Mamica de Daria-Ioana 15.08.2007 si Karina-Nicole 29.12.2008

Daria
Karina

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8352f415656e1fa1594ae5&source=category&category_id=12" target="_blank">FILMUL NOSTRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Salutare gagici, si La multi ani Anelor si Mariilor pentru ieri, sa imi fie rusine dar nu am stiut ca e Sfanta Maria Mica

Flowerbee bine ai deschis subiectul cu hainute ca ma intereseaza si pe mine, cum e |Alexia acum???E bine???Sa stii ca si Vlad se scarpina la o ureche dar numai cand adoarme....asta e semn ca e gata...

Aalina, Crisspy vad ca sunteti dotate deja cu hainite.....bravo

Alina ma bucur mult ca e bine Sabinuta, ai grija de Ana acum.

Lui Vlad ia curs nasul si a stranutat incontinuu cand am plecat de la Caracal iar acum vad ca nu mai are aproape nimic .....naiba stie ce o fi fost...

Fetelor am un baiat smecher si vesel, m-as juca cu el incontinuu, rade in hohote mai tot timpul, cand mananca ma cearta daca nu incarc lingurita cu papa mai repede, ma cearta toata ziua pe limba lui....il iubesc de nu mai pot, uneori am impresia ca ma sufoc de atata iubit




Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Hainite, in cautarea lor suntem si noi. Crisspy, problema cu caciulitele o avem si noi, din pacate este foarte saraca piata romaneasca la capitolul asta, adica se gasesc numai prostii, nimic util. Daca gasiti undeva sa ne spuneti si noua
Eu caut pantalonasi cu botosel, am fost ieri la magazin, dar nu am gasit nimic, numai de bebe mici, dar persist. Ciorapeii nu ii suporta baiatul meu, devine agitat ca sunt prea lipiti de piele
Hainite de toamna-iarna avem cam asa:
-pantaloni lungi de 3 grosimi diferite: cam 4 perechi mai subtiri, 4 perechi captusiti si o pereche foarte grosi.
- Pluovarase avem vreo 6: unele cu gluga pe care pot sa i le deu toamna ca si hanoracel si altele fara pt la iarna
- body-uri cu maneca lunga avem cam 6 bucati, dar eu o sa le folosesc si pe cel tip maieu pe sub bluzite;
- bluzite cu maneca lunga 6 ;
- o geaca mai subtire si una mai groasa din fas, si una dintr-un material moale;
- o salopeta cu gluga groasa, dar nu e din fas
- o vesta groasa de fas (mi se pare foarte utila, cand se face racoare imediat i-o dau si ii tine de cald la spate, si e si usor de imbracat)

Ne mai trebuie pantalonasi cu botosei de dat pe sub cei de exterior, caciulite, manusi si de incaltat. La incaltaminte nu stiu cum sa fac, ce fel de ghetute sa-i iau acum, cand nu merge? Cand o sa mearga stiu criteriile de alegere, abia astept momentul

Sper ca nu am uitat ceva, dar noroc cu voi ca-mi amintesc

Bubu meu e mucios, saracul. Eu am inceput sa iau oscilococcinum si niste pastilute de gat din plante.
Crisspy, nu ne bagam peste Razvi la Anuska, desi tentatia e mare Norocul nostru e ca toate licuricele sunt asa de frumusele si de dulci.

s-a trezit bubuletul. fug

Ana mamica de Luca-Vlad (09.02.2009)

Poze cu Vladut:
http://picasaweb.google.ro/annavladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Subiectul hainute e fierbinte si la noi. I-am luat cateva haine de toamna, pentru iarna inca nimic.

Ce cred eu ca trebuie:

- incaltari - pentru cei care merg deja pe picioruse - ghetute cu glezna acoperita neaparat;
- dresuri (eu am 2 de la Ioana si am mai cumparat inca 5, sa fie);
- pentru toamna niste pantaloni mai grosuti (eu am o pereche de blugi si doua perechi de pantaloni de catifea);
- pentru iarna costum din ala de fas matlsat - sunt de parere ca cele mai bune sunt cele cu salopeta + jacheta;
- o jacheta mai subtire pentru toamna sau iarna cand nu e chiar foarte frig
- body-uri cu maneca lunga (tocmai am luat de la Zara un set de 5 );
- bluze cu maneca lunga
- pulovere - si mai subtiri si mai groase
- caciuli - idem (de ex. eu toamna ii dau caciula subtire de bumbac si iarna una mai groasa)
- manusi
- costume intregi pentru noapte (eu cel putin o voi culca in costumase intregi)
- panatloni de stat prin casa, eventual trening

Si fiindca veni vorba de imbracat - cum ii imbracati noaptea acum?
La noi e cam frig si mandra nu sta de loc invelita.
Pana acum am tinut-o cu body cu maneca scurta si pantaloni subtiri fara picior dar mi s-a parut cam putin asa ca azi noapte i-am dat body cu maneca lunga si pantaloni cu picior.
Eu dorm cu pijama si acoperita pana-n dinti cu patura


Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

Servus fetelor! Scuzati absenta de pe forum, dar, pe langa faptul ca in week-end am fost plecati din cluj in ambele zile, saptamana am inceput-o cu probleme cu netul Ce sa-i fac? Asta e!
Noi suntem tot asa, adica tot ne trezim noaptea des (dar adormim mai repede de fiecare data), la papa e ok, nu excelam, dar nici codasi nu suntem
Si eu ma pregatesc de iarna cu piticul. Acum ma interesez ce si cum. Am vazut o gecuta imblanita asa ca asta o achizitionez. In rest, caut si eu ca si voi

In alta ordine de idei, LA MULTI ANI MARIILOR!!!! Si licuricii idem
Nu am apucat sa citesc in urma asa ca nu mai stiu ce sa scriu acum. Va pup pe toate in parte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Diseara ma scoate sotul la film in Plazza ...asa ca dau iama la magazinele de pitici...daca vaz ceva let u know

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

Razvi

www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0" target="_blank">cearta cu balonul
www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0" target="_blank">cum se joaka Razvi cu caruselul
www.youtube.com/watch?v=OAQbGqIZqd4" target="_blank">Razvi mananca pepene galben cu mar copt....buuunnn
www.youtube.com/watch?v=aRmMrcGjBVY" target="_blank">Razvi rade cu pofta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Naty pentru ideile bune...uite asa imi dau seama ce am uitat...

Razvi a inceput sa doarma in pijamalutza cu totul din acelasi motiv ca se dezveleste...si cu temperaturile astea de acum tocmai bine...


Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

Razvi

www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0" target="_blank">cearta cu balonul
www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0" target="_blank">cum se joaka Razvi cu caruselul
www.youtube.com/watch?v=OAQbGqIZqd4" target="_blank">Razvi mananca pepene galben cu mar copt....buuunnn
www.youtube.com/watch?v=aRmMrcGjBVY" target="_blank">Razvi rade cu pofta

Mergi la inceput