Masoni, iluminati, teoria conspiratiei...

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita
accepti ca exista organizatii pe baza de interese, ce ti se pare asa absurd sa existe si o mega organizatie deasupra astora mai mici?
O mega organizatie nu poate sa nu 'lase urme', oricât de secreta s-ar vrea.


sigur ca exista organizatii pe baza de interese ascunse sau oneroase, sigur ca exista conspiratii de când e lumea asta, dar nu cred ca exista si o mega organizatie, nec plus ultra
din cauza competitiei de pe piata. si al principiului doi al termodinamicii.
O mega-organizatie e compusa din oameni ... ceea ce e suficient ca sa ne dam seama ca va esua în postura asta, mai degraba mai devreme decât mai târziu . human nature...
O mega organizatie nu poate sa nu 'lase urme', oricât de secreta s-ar vrea.

În fine, daca totusi exista vreo mega organizatie, am o profetie pentru ea : o serie de organizatii mai mici si nemultumite vor pune de-o conspiratie (fireste ), se vor alia deci si-o va da jos pe "mega", îi vor prelua privilegiile, puterea si beneficiile... apoi unul din aliati se va impune usor-usor sau prin junta, spre insatisfactia celorlalti, care la un moment vor conspira (normal ) si-o vor da jos pe parvenita. Sau 'întregul' va fi atacat si desfiintat de o alta organizatie... problema e ca destul de rapid îsi va pierde statutul de "number one", "above all" etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Gabi consider foarte nelalocul ei comparatia ta dintre Sfanta Treime si aceste grupari despre care este vb in topicul de fata ... ca atare, imi cer scuze de pe-acum, aleg sa nu iti mai raspund.



Ei, vezi? Când arat interes, vreau sa aflu ceva si pun câteva întrebari precise, gata, am gasit o chichitza, ne-am sifonat si nu mai raspundem deloc la întrebarile cu pricina. ne luam jucariile si plecam .

nu-i nimic, poate îmi raspunde altcineva, cine stie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teolina spune:

Ilse, asa este din pacate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

PS: sunt intrigata de anti-vaccinita asta furibunda de la o vreme încoace . Chiar uita toti câte boli groaznice (variola, difterie, polio...) s-au eradicat sau macar diminuat substantial prin vaccinari? [/size=1]


polio - chiar s-a eradicat/diminuat, oare?

http://www.whale.to/vaccine/polio1.html

si totusi, vaccinarile... (putin off topic)

http://www.whale.to/v/coulter.html

http://www.sott.net/articles/show/186784-Prepared-Statement-of-Harris-L-Coulter-Ph-D-President-Center-for-Empirical-Medicine-Washington-D-C-Before-the-House-Appropriations-Committee-Labor-Health-and-Human-Services-Education-Subcommittee-April-16-1997#


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adrianaa

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

PS: sunt intrigata de anti-vaccinita asta furibunda de la o vreme încoace . Chiar uita toti câte boli groaznice (variola, difterie, polio...) s-au eradicat sau macar diminuat substantial prin vaccinari?


polio - chiar s-a eradicat/diminuat, oare?

http://www.whale.to/vaccine/polio1.html

si totusi, vaccinarile... (putin off topic)

http://www.whale.to/v/coulter.html

http://www.sott.net/articles/show/186784-Prepared-Statement-of-Harris-L-Coulter-Ph-D-President-Center-for-Empirical-Medicine-Washington-D-C-Before-the-House-Appropriations-Committee-Labor-Health-and-Human-Services-Education-Subcommittee-April-16-1997#



adriana, vai da' ce surse de toata încrederea ai mai gasit si tu ... éSings of the times, dap, sigur, asta da referinta [/size=1]

Da, polio s-a diminuat substantial de când cu vaccinarea anti-polio (care de altfel nu dateaza de ieri-alaltaieri). Si tusea convulsiva, o boala foarte grava pt. copii.

Am o întrebare: daca te musca un câine vagabond pe strada si fuge, sau doamne fereste, vreo vulpe în padure, tu stai linistita acasa, nu te duci sa faci antirabic? sau si antirabicul e o otrava periculoasa, mai bine astepti sa vezi daca ai avut noroc si ai scapat de turbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui xenocid

Ca sa vedeti unde conduce forma maligna a teoriei conspiratiei puteti citi astazi in mai toate ziarele articole dedicate atentatelor de la 11 septembrie 2001. Aproape toti cei ce comenteaza la respectivele articole au ratiunea complet abolita vehiculand scenarii in care masonii evrei si iluminatii sint responsabili de tragedie. Asta doar 8 ani mai tarziu.

Come to The Dark Side ... we have cookies!



La ce te asteptai? Cei care nu cred în scenariul cu Masonii si Strafulgeratti, de obicei citesc articolul si gata... nu prea mai au ce comenta (pot doar comemora, dar o fac în gând, rapid, si trec mai departe). Dar cei care au scenariul fantezist în cap se agita, vor sa afle mai multe, cât mai multe... si daca e cerere, e si oferta, din partea presei în principal.
De-aia vezi numai "comentatori" cu ... imaginatie bogata sub articole :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

gabi, hai ca -ti explic eu (desi habar n-am ca iti trebuie multa energie si timp ca sa citesti toate sf-urile astea)

io cred ca functioneaza pe principiul pe care merge la noi politica damboviteana( si doar a explicat asa frumos conchita): noi avem careasazica trei partide mari...dar la o adica nu stii care cum cine si pentru cine, ca sunt cam aceiasi , se mai rotesc, mai apare unul nou, se mai cearta se mai impaca, dar sunt toti pentru unul si unul pentru toti


ps. noroc cu subiectul asta, am aflat multe lucruri noi, nu stiam ca vor sa reduca natalitatea :D am completat ieri un tabel de date, si era o rubrica- apartenenta la un grup vulnerabil: persoane cu dizabilitati, pers cu mai mult de doi copii, pers cu cancer si sida...m-am simtit destul de stanjenita sa stiu ca de acum sunt in categoria vulnerabila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

gabi, hai ca -ti explic eu (desi habar n-am ca iti trebuie multa energie si timp ca sa citesti toate sf-urile astea)

io cred ca functioneaza pe principiul pe care merge la noi politica damboviteana( si doar a explicat asa frumos conchita): noi avem careasazica trei partide mari...dar la o adica nu stii care cum cine si pentru cine, ca sunt cam aceiasi , se mai rotesc, mai apare unul nou, se mai cearta se mai impaca, dar sunt toti pentru unul si unul pentru toti


ps. noroc cu subiectul asta, am aflat multe lucruri noi, nu stiam ca vor sa reduca natalitatea :D am completat ieri un tabel de date, si era o rubrica- apartenenta la un grup vulnerabil: persoane cu dizabilitati, pers cu mai mult de doi copii, pers cu cancer si sida...m-am simtit destul de stanjenita sa stiu ca de acum sunt in categoria vulnerabila


am înteles, toti sunt masoni, daca ziceti voi toti, veti fi stiind ceva. ma înclin .
Iar masonii controleaza politica mondiala fara doar si poate, nu?

... Ca tot veni vorba: masonii astia nu mai scot la promotie si ceva mai acatarii în politica româneasca? ...ca de la o vreme oferta e naspa rau .

si Ceausescu era mason, toata lumea stie . Ma rog, asta nu l-a ajutat prea mult când i s-a strâns funia la par.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

am zis eu ceva de masoni? hotarat lucru, nu mai intru la paranormale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Dar cei care au scenariul fantezist în cap se agita, vor sa afle mai multe, cât mai multe... si daca e cerere, e si oferta, din partea presei în principal.

Problema e ca cererea este intotdeauna mai mare decat oferta. Si cine va fi gasit vinovat pentru oferta subtirica de scenarii conspiro-maso (sic)? Evident, tot fortele ascunse care tin scenariile la secret.

Mergi la inceput