Burtici fericite de septembrie-octombrie (190)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Felicitari Cristina!!!


Bun venit pe lume Emma Ioana!!! Sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de lucuri bune


Ochii?! Cum sunt ochii?!?

My family

Poze cu noi

_

Melania, de Alexandru (2 noiembrie 2007)
si Razvan (21 august 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Felicitari Cristina..Bebeluta Ema sa si sanatoasa si papacioasa.
Raluk iti multumesc ca o sa ti fetele la curent

+35 cu Stefania Gabriela
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Dana eu cred ca poti lua mingea in sala de nastere sau in sala de travaliu daca ai putin tupeu si stii cum sa pui problema in fata personalului medical.

Cand stai pe minge, misca-te asa cum te simti tu mai bine si balanseaza-te in mod natural. Rotatia bazinului accentueaza circulatia sangelui, amelioreaza durerile de spate si imbunatateste pozitia copilului. Presiunea blanda pe care o faci asupra mingii poate inlatura disconfortul creat de hemoroizi si de presiunea exercitata de catre copil asupra planseului pelvin.
Cand stai pe minge trebuie sa o consideri ca pe un fel de scaun. Umerii, coatele si genunchii trebuie sa fie la un unghi de 90 de grade (nu am gasit semnul ala special cu gradele). Din cauza ca centrul tau de greutate s-a modificat in timpul sarcinii, trebuie sa ai un suport apropiat, de exemplu peretele, un scaun etc. langa tine pentru a te ajuta sa iti tii echilibrul daca ai nevoie.

Pozitii si miscari
- aseaza-te pe minge si incepe sa te misti circular sau in forma cifrei 8. Aceasta miscare iti relaxeaza spatele si bazinul si te ajuta sa-ti mentii echilibrul.
- apoi este cea pe care spuneai ca o faci deja, misca-te inainte si inapoi succesiv (pelvic tilts)
- stai pe minge si lasa-te cu mainile in fata, pe o perna pusa pe un scaun, pe pat sau pe o masa. Aceasta pozitie amelioreaza durerile de spate si ajuta copilul sa se miste inainte.
- stai pe podea in 4 labe si sprijina-te cu mainile deasupra mingii. Misca-te pana cand iti gasesti o pozitie confortabila pentru a te odihni. Partenerul tau te poate ajuta cu un masaj usor pe spate.
- in 4 labe, stai cu capul pe minge si cu mainile sub ea. Aceasta pozitie are avantajul ca foloseste gravitatia si ajuta copilul sa coboare.
- in picioare, cu mingea in fata, la piept, stai sprijinita de perete. Poti sa stai si cu spatele sprijinita de minge.In acest mod este favorizata rotatia si coborarea copilului si este redusa durerea.
- stand pe minge, lasa-te cu spatele in bratele partenerului care sta asezat pe un scaun sau un fotoliu, in spatele tau.

Aceste informatii sunt preluate din cursul Lamaze pe care l-am urmat in urma cu 3 ani si sper sa iti foloseasca tie sau altor viitoare mamici posesoare de mingi medicinale. Ulterior poti folosi mingea ca sa faci gimnastica cu bebe pe minge (sa il rostogolesti pe minge pe burtik... de ex. colici).



Ramona




Tudor Gruia 35+

AMR max.5 saptamani pana vine bebe


Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Aaaaa, stiam eu ca totusi am un pitic. Dupa ce am ajuns acasa m-am uitat mai bine pe foile date, si am vazut ca ficioru meu e un capos (BPD 9,2 cm). Pai oare ii mai creste capul???ca daca da, cred ca ma termina la naterea naturala

Si stiti cumva ce e CC si CA?Ca mi se par cam mici
CC 3,2 cm si CA 3,01.


Gianina 36+ cu Loris Stefan
Viitoare mami de printisor iubit!

Au mai ramas 4 saptamani!!!!!!!


Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Bine ca e totul perfect, Kemsy! Da, eu mi-l si inchipui printisorul tau iubit si lungan, o sa faca mai mult ca sigur senzatie cand o sa apara micul atlet! Si are si greutate buna, bravo!
Eu cred ca o sa rezistam pana la 40, sa vezi tu! Si ne tot plimbaaaaam pana ni se lungesc urechile sa iese puii, parca ma uit. Sau ma rog, dupa preferinte .
Ana struta cred ca vine pe 1 oct, de ziua nationala a Chinei, am eu o presimtire... mi-ar place, ca e conceputa si nascuta la micuti, ar fi interesanta si cu semnificatie data asta.

Pofta mare!

Eu cred ca ma bag la un film ceva, un serial sa ma destinda, cu sotiorul. Revin.


Nela, viitoare mamica de Ana, 36+
Manca-o-ar mama de strut!

poze cu strutzii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Felicitari Cristina si Dan pentru minunea de fetita!!!


Bun venit pe lume Emma Ioana!!!

Sa fii santoasa, norocoasa, isteata si cuminte!!!

Refacere rapida Cristina si mult laptic pentru printesa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns santorini spune:

Felicitari Aida si recuperare usoara! Sa fiti sanatosi si mancaciosi! Bine ai venit pe lume bebe Eric Tudor!!!

Felicitari Diana!!! Bun venit pe lume Nicholas!!! Sa cresti mare, sanatos si cumintel!

Felicitari Cristina, recuperare rapida si sa-ti traiasca bebelina! Bun venit pe lume EMMA IOANA!!!


HAI, ANAMARIA!!!!!

Selen foarte dragute pozele! sa-ti traiasca bebelina. Mi-a placut tare si scaunul de masina! De unde l-ai luat?

Referitor la pompe, atunci cand am facut furia laptelui l-am trimis urgent pe iubitel sa imi cumpere pompa pt ca trebuia sa ma mulg din ora in ora. A cumparat-o pe cea manuala de la Avent pt ca eu despre ea citesem opinii bune! Este buna dar cred ca si cele mai ieftine sunt la fel de bune, pt ca principiul de functionare nu e mare filosofie. Acum o mai folosesc sa mai trag lapte cand suge doar la un san si il lasa plin pe celalalt! Cea electrica am inteles ca functioneaza la fel (de la asistentele de la neonatologie) doar ca nu mai trebuie sa dai tu mereu din din mana sa pompezi. In caz de furia laptelui trebuie sa pui comprese calde, sa masezi bine sanul si pe urma sa tragi cu pompa. La inceput nu iese foarte mult (si nu din vina pompei), si ti se pare ca sanul e la fel de tare si faci degeaba toata chestia dar daca exersezi dupa o zi doau incepe sa curga din ce in ce mai bine si scapi! Cel putin asa a fost la mine! Cat despre mulsul manual sa stiti ca e destul de dificil de realizat si te doare groaznic ( si pe mine m-au muls asistentele de la neonat, care se pricep)! Va pup

de Andrei-Alexandru

nazdravanul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:



S-a nascut Alexandru de Anamaria cu 3,4 kg si nota 10



hi5
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

VESTI BUNE, VESTI BUNE: S-A NASCUT PUI MIC SI DRAG DE ANAMARIA. UN BEBE DE NOTA 10 SI DE 3,4 KG. YUUPIIIII!!!!!!!!


FELICITARI, MAMICO!!!! BINE AI VENIT PE LUME, PUIUT DRAG!!!!! SA FII SANATOS, VOIOS, NOROCOS, PAPACIOS, CUMINTE!!!!!

Roxana, mami de pui nazdravan Matei (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 38+

AMR 6 zile





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

[blue]BUN VENIT PE LUME ALEXANDRU[/blueî

FELICITARI ANAMARIA!!!



uraaaaaaaaaaaa!!!


Dana 35s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput