Burtici fericite de septembrie-octombrie (190)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

Tzuc fetele cu drag!

ne-am intors si noi..

am uitat astazi de dimineata sa pun fetele la treaba si pentru Anamaria Doamne ajuta sa fie totul bine, bine!

si pentru Cristina..oare nu-i deja cu mandra in brate?

ma bucur tare mult ca a reaparut Daciana si ca ea si puiutul sunt bine!

Sabina

eu pe Mihaela o am in lista de mess..mai povesteam prin mesaje offline; marti seara am visat ca il nascuse pe puiutul joshua si miercuri (sau joi?!) i-am scris sa o intreb cum este..de atunci nici un raspuns...sper ca-i totul bine! dpn-ul este maine!poate stie Sabina ceva;

offf ce amintire neplacuta ai tu furtuna, Raluk..bine ca a trecut si ca sunteti bine! si in cluj a plouat azi noapte, dar eu nu stiu nimic..am fost tare obosita si am dormit ca un prunc (de ceva vreme nu s-a mai intamplat asta);
si apropo de pompe sa stii ca sunt din ce in ce mai nehotarata..am fost astazi intr-o farmacie si dupa ce le-am intors pe toate partile (pe cea de la Nuk si una de la Avent-manuale), am intrebat farmacista care este cel mai bine vanduta..raspunsul a fost categoric! Avent!! cum spuneam..mi-a stricat karma; plus ca acum vreo 4 zile am pus intrebarea si la zmeurici..ce fel de pompa folosesc ele..Avent!! mentionez ca pretul la Avent este mai bun ca la Nuk (160, era si cu reducere 15% pana la sfarsitul lunii/ 189 Nuk Sensitive...am mintit eu fara voie, cand am spus ca era 140..nu m-am uitat atent); ma duc sa citesc un pic si despre Avent..astea parca sunt cu BPA, nu?
cred ca pana la urma o sa ajung la extrasul lapticului cu manutele astea doua
Monica parca are Nuk, nu?


Dana 35s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi



si eu tot avent imi voi lua. si bibe BPA free ca sa-mi linistesc piticii. nu cred ca degeaba toti spun ca au cele mai bune produse :)


MangaGirl :-) 36+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 4 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Cristina naste acum. Sunt sotul.
Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 38+ cu


Ohoo, deci ne tine sotul la curent?!! buna treaba! multumim tare!

tinem pumnii si ne gandim la fetele tale dragi!

Dana 35s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Si acum vesti si despre burtika mea. Am fost azi la control si NASC MARTI PE 8 SEPTEMBRIE, ADICA DE SF MARIA, ASA CUM MI-AM DORIT DIN SUFLET TOATA SARCINA!!!!!Va rog sa-mi modificati si mie la panoul de onoare .
Ideea e ca mi s-a sters colul si pot naste in orice moment, de aceea trebuie sa stau cumintica la pat pana marti. Am tot avut contractii dureroase in ultimele zile si simt ca se apropie momentul.

Am vizitat-o pe Claucia azi. Se pregatea sa plece acasa. vreau sa va spun ca Elisa Andreea (asa o cheama pe printesa) este o frumusete de copil (fara pic de exagerare), are un par lung si o fata rozalie, exact ca bebelusii din reclame. Nu are nici o pata sau bubita pe fata. Claudia arata si mai bine in realitate decat in poze. Nici nu ziceai ca a nascut acum 2 zile.


Roxana, mami de pui nazdravan Matei (29.11.2007) si cu piciulina roz Maria 38+

AMR 6 zile





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:


Salutare tuturor!!!!
Nu pot sa cred!!! Am aruncat un ochi la inceputul listei, si am vazut ca au mai aparut 2 bebei!!

Felicitari Diana, felicitari AIDA!!! Deci asta era raul pe care il simtea Aida?? (eu acolo am ramas cu cititul, ma duc dupa sa vad ce s cum s-a intamplat).
Felicitari foste burtici, acum mamici de dovlecei!!!!!

Merg la

Gianina 36+ cu Loris Stefan
Viitoare mami de printisor iubit!

Au mai ramas 4 saptamani!!!!!!!


Fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

CRISTINUTZA....GATA? FELICTIAM FETELE?? SPER SA FIE BINE SI USOR SI REPEDE

RALUK dar ce noapte ai avut tu acolo. nici mie nu-mi plac furtunile. de pe vremea cand eram copila la bunica-mea langa tg. mures. cand tuna de simteai ca-ti rupe casa si tranzea de ardeau capitele pe dealuri. si bunica-mea prin curte facea treaba si eu o imploram sa vina sa stea cu mine in casa ca erau prea multi copaci prin curte. Si cand incepea la 5-6 dimineata sa bata si clopotul la biserica de vreme rea...era film de groaza.

apoi m-am mai linistit, mai ales cand mama imi povestea cum o linistea bunica ei si-i spunea cu vocea ei molcoma de ardeleanca blanda ca nu are de ce sa-i fie frica de furtuna, ca e sus in cer :)

MangaGirl :-) 36+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 4 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana15 spune:

manga si tu iti iei manuala?

Roxxy ce frumos! chiar de Sf Marie! Doamne ajuta sa fie totul bine! sa stai cumintica in patut, intr-o stare de relaxare deplina..oare reuseste cineva?!!
si multumim pentru vestile de la Claucia!

Dana 35s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dana15

manga si tu iti iei manuala?

Roxxy ce frumos! chiar de Sf Marie! Doamne ajuta sa fie totul bine! sa stai cumintica in patut, intr-o stare de relaxare deplina..oare reuseste cineva?!!
si multumim pentru vestile de la Claucia!

Dana 35s mamica mandra de
Thank God I'm a woman!

www.flickr.com/photos/38426629@N04" target="_blank">Noi



da, daca va fi nevoie. Nu am bani de electrica. o manuala e in jur de 18 lire si una electrica vreo 70. e prea mare diferenta. intai voi incerca la mana. vorba moaselor, e free si poti extrage mai mult decat la pompa :) numai ca nu e la fel de comod...atata tot. ca trebuie sa fii atenta unde mulgi :)

MangaGirl :-) 36+ cu Sasha Laurian

varsta bebe

poze

www.mariaciubotaru.blogspot.com

AMR 4 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Salutare fetele!

Ne facem siesta si ma gandeam la voi, am intrat sa vedem ce mai faceti.
Am reusit sa bem frapeul mult visat, dar nu si sa vedem filmul, nu erau decat chinezesti la cinema...

Mai stie cineva ceva de fetele noastre, or fi nascut sau inca asteptam?

In primul rand Dana15, Raluk16, Sabina: multumesc frumos de sugetsiile pentru numele Anei, sunteti niste dragute.

Dana15, cand te-am auzit cu piata de dimineata, ca meri sa o faci mai pe racoare, mi-am adus aminte de casa. Mi-e dor sa fac acelasi lucru intr-o zi linistita de sambata! Si piata de weekend de septembrie nu se compara cu nici o alta zi de pestea an! E toamna, e frumos inca afara si e bogatie, belsug unde intorci capul, la toate tarabele: de la struguri si must pana la cas proaspat.
Spor cu patutul, iti garantez ca berbecutul tau nu se lasa pana nu ii iese ata montatul, ca asa sunt ai nostri berbecuti, incapatanati si atenti la detaliu pana la perfectiune! Noi o sa facem "operatiunea monstru" saptamana viitoare, cel mai probabil, de abia astept!

Raluka, sa treaca urmele noptii de pomina!! Doamne fereste prin ce ai trecut azi noapte! Am retrait alaturi de tine, cand citeam. A fost un pic si tragi-comic, daca ma gandesc acuma la rece, sa nu te superi, insa m-am distrat un pic pentru simplul motiv ca asa ma vedeam si pe mine, in carne si oase. Cu siguranta ca as fi reactionat exact asa cum ai reactionat si tu, de la gandurile cum ajung eu la spital pe potopul asta pana la bautul apei, de frica sa nu ma deshidratez. Apropo de asta, sotul chiar imi zicea ca asa am facut si eu in nu's ce zi, nu delmult, dupa ce am citit ca principala cauza a nasterilor premature e deshidratarea: am baut in ziua respectiva 8 l de apa, fara sa imi dau seama (normal beau cam 5-6 pe zi). Ca sa vezi cat de puternic ne este subconstientul!
Bine ca a trecut!

Luto, succes la cumparaturi si sa va gasiti casuta in curand! Tinem pumnii (ca stiu ce inseamna asta). Si daca reusesti macar sa intri o data pe zi sa ne tii la curent cu vesti despre tine, ar fi si mai bine.

MangaGirl, super fain ca ai posibilitatea sa te faca un stilist, unul profi, fie acela si student. Si e mai bine ca te bibilesc atata timp, zic eu. Mie una mi-ar place, asa te fac si micutii aici, te bibilesc de numa, cu masaj si tot tacamul, mai sa adorm de fiecare data cand merg la ei; dar nerecomandat sa meri la tuns cand esti in graba, mai mult te enervezi. E fain ca vrei si poti sa iti lasi parul mare, eu una il am rar de la mama natura (acuma in sarcina a fost frumos, bogat, n-am ce zice, dar dupa, parca ma uit ca o sa revina la forma ce ne-a consacrat: "doua fire-doua paie"). De aia ma tund mai nou un fel de bob pana la baza capului, sa dea senzatia de volum.

Sabina, ma bucur sa aud de la tine. Pupici la mogaldetele tale. Zilele trecute (cand am putut accesa netul in voie, din HK) m-am bagat pe blogul tau si am vazut niste fotografii superbe acolo! Te incurajez din tot sufletul sa iti faci timp sa mai postezi.
M-as bucura sa mai intre si Mihaela ,Kawaichan, sa stim cum se simte si daca a nascut. Mi-au fost dragi diminetile in care ne dadeam binete si ne savuram cafele impreuna, schimband impresii despre popoarele vecine si prietene.

Si daca imi permiteti, fetelor, eu diseara o sa scot majoretele si o sa fac galerie pentru... Romania, care joaca diseara sa se califice la mondialele din 2010 din Africa (stiu de la sot ). Sotul o sa steam pana la ora 4 am ora Chinei sa se uite la meci pe net. Eu si Ana Lisa planificam numa, nu stiu daca rezistam, dar incercam cat de cat sa fim alaturi de sot si de echipa national...


Nela, viitoare mamica de Ana, 36+
Manca-o-ar mama de strut!

poze cu strutzii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

Dana, da, si eu am vazut ca toata lumea are avent. Pompa de la medela e si ea fara BPA. La nuk nu cred ca e fara. Dar eu m-as fi gandit la nuk si medela tocmai pentru ca recipientele, de la biberoane la cele de stocare le pot lua de sticla sau plastic fara BPA. La avent ar trebui sa tot mut din sticluta pompei in sticlutele de nuk (sau medela).

Moni are nuk electrica si manuala stil seringa. A zis ca ne va spune cum sunt si care a ajutat-o mai mult. Daca e clar ca electrica e mai buna, cred ca electrica de nuk e mult mai ieftina decat electrica de avent.

Roxxy ce frumos sa nasti in ziua in care ti-ai dorit toata sarcina . Ai grija de tine pana marti . Si multumim de vestile despre Claudia si printesa ei!

33+ Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Salutare si nasteri usoare!

Dana, am vazut ca tot intrebi de pompe. Eu sunt de la zmeurici.

Nu stiu cate mamici au incercat mai multe pompe ca sa faca o comparatie si sa stie exact care e mai buna. Eu stiu ca cele tip seringa sunt mai dureroase.

Eu folosesc o pompa manuala Baby Canpol, imprumutata de la o prietena. Este foarte buna, nu stiu ce ar putea avea ca sa fiu mai multumita.


Depinde si cat o s-o folosesti. Eu am folosit-o doua zile cand am facut furia laptelui si acum o folosesc din cand in cand ca sa pun laptic deoparte pt botez si pt o nunta la care o sa mergem luna viitoare. Am lasat laptele sa se regleze singur, nu m-am pompat suplimentar.

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput