Despre amazoane

Despre amazoane | Autor: ilse

Link direct la acest mesaj

Prietena mea din copilarie o femeie realizata cu un copil de 4 ani si casatorita din timpul facultatii de la 20 de ani cu acelasi individ bineinteles, trece printr-o drama...ea spune ca din senin, desi dupa cum ii cunosc bine nu a venit asa din senin, sotul ei a inceput sa "copilareasca" la greu, cu iesiri inafara tarii, fara motiv de la serviciu, caz confirmat de colegii lui, cu plecat la ce ora vrea si unde vrea...cu urlat la nevasta si copil sa nu cumva sa indrazneasca sa comenteze ca e viata lui, ca daca e casatorit nu inseamna automat ca e si sclavul ei...ma rog, d-astea.

El a fost mereu un tip mai nesociabil sa zic, e mai mult fascinat de calculatoare, ma rog, asta e jobul lui, dar totusi era un tip de treaba...ei bine ea zice ca nu mai este ce a fost, eu l-am vazut doar asta vara la petreceri si parea la fel ca intotdeauna.

Eu gandesc mai dur, imi asum principiile de viata, sunt o amazoana cum mi s-a spus pe forum, ca scot ciomagul ciobanesc si tai in carne vie, si da...asta cred cu tarie, ca nu m-am nascut pe lumea asta sa fiu umilita de nimeni, chit ca e barbatul meu ala care face gestul asta, desi sunt cu el de npse mii de ani si as avea nu 3 copii ci o suta.

Eu oricum in stilul asta imi voi creste si fata, sa nu se lase calcata in picioare de un barbat, doar pentru ca "vezi Doamne zice ceva societatea", familia, etc...vecinii...ca nu aia iti dau de mancare, nu cu aia dormi in pat, etc.

Acuma eu sunt socata pentru ca discutand cu ea am ramas paf cand fata mi-a spus senina, ca va indura orice doar ca sa ramana cu el, ca baietelul ei nu poate creste fara tata, ca va suferi o drama, si ca va face orice ii va cere el doar ca sa fie impreuna.

Ah si o cred ca e in stare de orice ii va cere nebunul, ca ea de tinerica, s-au casatorit din facultate amandoi, diferenta intre ei este de 10, el era asistentul unei catedre din facultatea lor, numai pe el l-a vazut, numai pe el il iubea, ma rog, ca Nora din Accidentul daca va aduceti aminte, numai ca acolo se termina bine, desi aia tot asa era "dusa cu pluta" dupa el...dar aia e fictiune, asta e realitate.

Acuma ea are la 32, el la 42, o fi chestia aia cu barbatul la 40, ma rog, el inca mai are studente, probabil care pica si alea ca mustele, ok, foarte bine, fiindca animalul o si inseala si ea zice ca toti o fac deci ce rost are sa caute pe altul ca si ala va face la fel...insa ce ma nedumereste pe mine este "constructia asta a noastra" a femeilor?

Cum putem fi atat de diferite?
De ce unele sunt dispuse la "sacrificii d-astea inimaginabile" pentru altele?
Ne-au crescut parintii diferit?
Avem vreo gena masculina in plus, astea mai "ciobanesti" si alea "finute" si "rabdatoare" nu o au?
Vesticele sunt mai emancipate de nu au "greturile astea" privind divortul si "adorarea barbatilor" pana la extrem...si eu eram asa in tinerete, fiindca toata gasca din liceu suspinam la romanele de dragoste, insa m-am trezit la realitate cand am intrat la arhitectura si acolo erau majoritatea barbati si stand mult in compania lor am realizat ca altfel sta sistemul lor de coordonate...au alte x, y, z, in spatiu decat noi, ceea ce nu e rau, e diferit doar.



Stiu am dileme...oare e mai bine sa fii amazoana sau e mai bine sa faci compromisuri?




eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Prevad o dezbatere lunga. Si eu m-am gandit mult pe tema asta u sunt extrema, dar pur si simplu nu pot sa stau ca o pisicuta dupa un barbat, in adorare. As vrea sa reusesc si cu fata mea, sa nu se lase calcata in picioare, sa nu creada ca daca ii zice vreunul ceva..ea sa pice.

Ei, acum ma uit in jur si vad cum barbatul este comod. Unchiul meu,om experimentat, mi-a dat niste sfaturi si printre altele sa mai fac si eu cate ceva, sa lupt, pt ca ei sunt mai comozi. Si mai vad o gramada de pipite dinastea fara personalitate, dar ii castiga dommle' pana la urma. Adica stau ele asa codita, sunt penibile de multe ori...ma rog , acum fiecare dupa cum poate ca mai bine ma lipsesc decat asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



In primul rand ar fi intersant de stiut daca ai acordul prietenei tale pentru a expune pe forum povestea ei cu un asemenea lux de amanunte care ii incalca grav intimitatea. Daca nu, atunci te rog nu o mai numi 'prietena' ta din copilarie. Este doar o femeie care trece printr-o situatie trista si a carei situatie te pune asa de frumos pe tine in valoare incat merita folosita aici. Ca doar nu era sa deschizi un subiect in care sa ne spui doar ce bine te simti tu in pielea ta de amazoana! De fapt nu vad care ar fi fost problema sa procedezi asa. Nu este nimic rau in a fi multumit de tine. Te felicit! Precizez ca eu nu am prietene femei, nu cred ca exista prietenie intre femei si asta ar merita dezbatut intr-un subiect separat. In schimb apreciez barbatii in general, sunt in orice caz mult mai discreti decat femeile si nu isi dezbat problemele pe forum nu pentru ca nu ar fi destule femei care insala si parasesc si ranesc ci pentru ca ei daca au o problema cu o femeie nu ar expune-o in piata publica dezbracata sa arunce lumea cu rosii in ea pentru simplu fapt ca ei nu ajung sa urasca femeia care i-a ranit si mai ales nu ajung sa urasca toate femeile asa cum din pacate o gramada de femei aici declara ca urasc barbatii.



Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

zepellina chiar ma gandeam ca depinde mult de perspectiva, unele sufera dar nu le place(dar ma org au ele in cap niste "reguli" de la care nu se pot abate), altele sufera dar n-au nici o greata, caci poate sunt mai pesimiste, vad viata mai in negru, sau le place, o fi o chesttie chimica, hormonala, habar n-am...altele pur si simplu probabil sunt mai egoiste si zic:una si cu una doua, asta e, sanatate si la gara.

Stii prietena mea se smiorcaie la telefon dar in acelasi timp daca ii zici: bine daca esti nefericita, de ce zgarda mea mai stai cu "zuzi" ala, de ce nu incerci sa fii fericita de-adevaratelea?

Pai ea: sunt fericita cu el, dar nah, asa e el acum...si stii ce i-a raspuns ciobanca din mine:"pai daca esti fericita cu el si cand taraste cu tine pe jos, de ce te mai plangi?"...ca pentru mine e triunghiul bermudelor.

Eu daca as zice ca al meu e vai steaua lui, nu as da-o pe dupa prun peste vreo ora, doua zile, 3 luni si sa-l fac din zmeu fat-frumos.

Ori e zmeu ori e fat-frumos, ori e si el om normal ca si mine cu defecte si calitati de-a valma, corect?

Oricum vreau sa va spun ca la fii mea la scoala au astea-invatatoarele o carte in care scrie de toate, de la diferentele de culoare, la orientarea sexuala ca unii sunt normali si altii gay pana la emanciparea femeii si anume sa nu accepte violenta sa fie dusa cu zaharelul de catre baieti(din care le citeste la varsta de 5-6 ani)...aici au o denumire tipii care fac presiuni asupra adolescentelor(sa faca dragoste cu ei ca altfel le parasesc, sa foloseasca droguri daca vor sa fie cu ei, sa una-alta) lover boys...deci efectiv le invata de fragezele sa nu se lase calcate pe fata, sa fie un pic "amazoane".



eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici



In primul rand ar fi intersant de stiut daca ai acordul prietenei tale pentru a expune pe forum povestea ei cu un asemenea lux de amanunte care ii incalca grav intimitatea. Daca nu, atunci te rog nu o mai numi 'prietena' ta din copilarie. Este doar o femeie care trece printr-o situatie trista si a carei situatie te pune asa de frumos pe tine in valoare incat merita folosita aici. Ca doar nu era sa deschizi un subiect in care sa ne spui doar ce bine te simti tu in pielea ta de amazoana! De fapt nu vad care ar fi fost problema sa procedezi asa. Nu este nimic rau in a fi multumit de tine. Te felicit! Precizez ca eu nu am prietene femei, nu cred ca exista prietenie intre femei si asta ar merita dezbatut intr-un subiect separat. In schimb apreciez barbatii in general, sunt in orice caz mult mai discreti decat femeile si nu isi dezbat problemele pe forum nu pentru ca nu ar fi destule femei care insala si parasesc si ranesc ci pentru ca ei daca au o problema cu o femeie nu ar expune-o in piata publica dezbracata sa arunce lumea cu rosii in ea pentru simplu fapt ca ei nu ajung sa urasca femeia care i-a ranit si mai ales nu ajung sa urasca toate femeile asa cum din pacate o gramada de femei aici declara ca urasc barbatii.



Lorena(19.12.2007)


Care e problema, ai numele ei pe undeva?

Evident ca am schimbat putin datele problemei, nu este prietena mea cea mai buna, asta e altceva...poti sa o cauti cu lumanarea in tot Bucurestiul si tot nu o sa gasesti...iti garantez eu.

Daca ai chef scrie, daca nu sper ca te-am lamurit referitor la dilema ta.

eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



Subestimezi dimensiunea lumii in care traim. Si deja o minciuna a iesit la suprafata.

Unii oameni isi doresc atat de mult sa moara capra vecinului incat isi pierd rabdarea si ar strange-o de gat cu mana lor. Ce lagatura are asta cu amazoanele? Nu stiu...la asta m-am gandit cand un subiect de pe acest forum s-a dorit inchis de catre autoarea lui intrucat aceasta ajunsese la sentimente mai bune in legatura cu sotul ei, sau mai bine zis furtuna din pahar trecuse...insa s-au gasit persoane fara cea mai mica urma de respect pentru cea care a deschis subiectul sa intre si sa mai comenteze cate ceva...pareau niste amazoane...le astept la acest subiect intrucat eu nu mi-am permis sa mai postez nimic la acel subiect care s-a dorit inchis de catre autoarea lui.

Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Eu o inteleg partial pe prietena ta. Aici, unde e iubire, copil, fiecare reactioneaza intr-un fel.Sunt principiile de familie, dorinta ei de a creste baiatul intr-un fel, poate speranta ca va reusi.... Unii oameni sunt mai sensibili pe langa toate astea sau au nevoie de timp.
De aici, fiecare e diferit, vrea si suporta diferit.

Insa daca ne referim in ansamblu, multe fac asta fara copii. Ce motiv au? Cum e mai bine? Ma gandesc ca la unele le e bine ca au castigat acel mascul si stau devotate acolo.

Mi se pare interesanta cartea din care le citeste copiilor. Am inceput si o sa ii mai repet chestiile astea. Chiar nu imi doresc sa accepte un abuz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicici



Subestimezi dimensiunea lumii in care traim. Si deja o minciuna a iesit la suprafata.

Unii oameni isi doresc atat de mult sa moara capra vecinului incat isi pierd rabdarea si ar strange-o de gat cu mana lor. Ce lagatura are asta cu amazoanele? Nu stiu...la asta m-am gandit cand un subiect de pe acest forum s-a dorit inchis de catre autoarea lui intrucat aceasta ajunsese la sentimente mai bune in legatura cu sotul ei, sau mai bine zis furtuna din pahar trecuse...insa s-au gasit persoane fara cea mai mica urma de respect pentru cea care a deschis subiectul sa intre si sa mai comenteze cate ceva...pareau niste amazoane...le astept la acest subiect intrucat eu nu mi-am permis sa mai postez nimic la acel subiect care s-a dorit inchis de catre autoarea lui.

Lorena(19.12.2007)


Minciuna? care minciuna? nu vezi ca am zis ca am "schimbat putin datele problemei" nu ca ea nu ar exista.(daca nici de data asta nu ai inteles ma mai chinui inca o data sa-ti explic, no problem!)

Dar daca vrei sa vorbim despre altceva...go ahead!

Nu stiu despre subiect vrobesti dar daca esti cumva dintre cele "ranite" de catre amazoane...ai spatiu liber aici sa le dai la cap...sunt si ele bag de seama o specie destul de urata de catre semenele lor.

Sau ma insel?

Oricum ar fi daca doamna despre care vorbesti s-a impacat cu sotul ei, deci este in al noualea cer cine ce o mai deranjeaza daca are alta parere decat ea.

Adica rezumat: cand esti fericit cu alegerea facuta te doare in pix de ce zic altii.

Ah, se schimba problema daca nu esti tocmai fericita dar ai vrea sa fii crezuta ca esti...adica ca o dai pe langa drum pe langa plop.

Altfel lumea e mare si diferita.

Uite ca sa vezi ca sunt fata buna, desi amazoanca inraita...nu mai vorbim specific, ci hai sa zicem o sa discutam in general.

Daca vrei sa scrii si la topic: crezi ca fac rau invatatoarele olandeze ca le "indoctrineaza" p-astea micile sa fie independente, sa gandeasca cu propriul lor creier, sa nu se lase influentate, etc, etc?

eu si 3 banditi: ilse(1.01.2004), sven(1.01.2006) si thor(1.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:


Nu, eu personal nu am fost 'ranita' de nimeni pe acest forum. Nici nu am potential pentru asta.

OK, sa vorbim in general. Indoctrinarea de orice fel nu poate fi benefica. Da este gresit sa creezi fetelor in formare ideea ca baietii te duc cu zaharelul, si ca trebuie sa dezvolti o rezistenta eroica in fata lor. Pentru ca in afara oricarei indoctrinari natural ar fi ca fiecare sa faca dragoste pentru ca isi doreste asta, si in fiecare caz varsta difera. Poate exista dorinta adevarata la 13 ani si la fel de bine dorinta poate aparea la 21. In ambele cazuri este foarte frumos sa faci dragoste pentru ca iti doresti asta. Este trista indoctrinarea in orice directie si cu orice scop, pentru ca nu face decat sa indeparteze omul de el insusi.

Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



Si am vazut ghilimelele din "indoctrinare" dar nu isi au rostul...la fel de bine as putea sa fiu si eu invitata in fata copiiilor si sa vorbesc despre frumoasa poveste de dragoste pe care am trait-o la varsta cand nu era 'legal', ce frumoase erau atingerile, ce frumosi si curati eram noi, ce haios a fost sa ne ascundem de parinti si de lume, si cum asta e o experienta care din pacate nu se poate trai mai tarziu, intrucat sufletul omului creste odata cu el. Dar asta tot indoctrinare ar fi. Cel mai sanatos ar fi sa lasi omul liber, sa nu-i speli creierii la varsta la care este foarte receptiv, asftel incat cei care doresc sa faca dragoste sa nu se retina din teama iar cei care nu isi doresc sa nu o faca demonstrativ, in ambele situatii fiind vorba de "indoctrinarea" nepotrivita spiritului respectiv.

Lorena(19.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Ca si in viata, este perceptia diferita asupra lucrurilor.

Vorbeam la modul general despre educatie, in nici un caz de indoctrinare. Bineinteles ca nu este buna indoctrinarea in nici un sens, dar trebuie as discuti cu copilul despre relatii. O sa aiba si ei experiente bune si rele.


Mergi la inceput