Mamici de fulgusori de nov - dec 2009 (93)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andrecluj

La Ancutza mai vroiam sa-i spun, daca iei cumva de alea homaopate, cum a scris si Ramona C. ca a luat, ai grija sa nu consumi nimic cu mentol, nici macar pasta de dinti, pentru ca anuleaza efectul.

26 + Chiara Ada


Multumesc tare mult...chiar nu stiam asta...o sa fiu atenta


Anca 30+ Daria

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:


Ramonika ar trebui sa intrebi macar.Eu nu am platit si eco abdominala si transvaginala.oricum dureaza foarte putin masuratoarea,nici nu ar fi corect.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Ramonika, dac are ecograf bun, lungimea colului ti-l poate spune dintr-o ecografie normala, fara sa-ti faca transvaginala. Mie cel putin asa imi spune, dar numai daca intreb. 26 + Chiara Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui shtephy

Dana n felicitari pentru vestile bune despre bebe.Sa va ajute Doamne Doamne sa fie bine pana la capat.Mai e tare putin la voi.

Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+


Shtephy, multumim mult. Sa dea Dumnezeu sa fie bine la toate fetele.
Mai am putinel si parca nu imi vine a crede, dupa cate probleme am infruntat pana am reusit sa raman insarcinata, ca totul decurge asa bine.

------------------------
30+ David

Albume foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

o sa intreb. sper sa se poata masura cu eco simpla, nu sa-mi faca si trans sau sa ma puna pe masa, alti bani, alta distractie.
si-asa maine imi va face 3D, vrei nu vrei, m-a trecut la 3D. si e 250 lei...

acum doua luni mi-a facut eco transvag. si mi-a pus ecograful si pe burta, taxandu-ma pt. amandoua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ramonika, eu incepand cu 12 sapt numai eco abdominala si s-a vazut colul, s-a putut masura, nu am mai facut deloc eco transvaginala si nici control pe masa (cu o singura exceptie, cand a vrut medicul meu sa verifice firul de la cerclaj)... eu merg la mai multi doctori si toti au mentionat dimensiunea colului + mentiunea "inchis" slava-Domnului! ca se poate si sa aiba o dimensiune rezonabila si cu toate astea orificiul intern al colului sa fie deschis (ca daca e deschis orificul extern, aleluia, se rup membranele si se declanseaza nasterea)... nu doresc nimanui, ca intr-adevar in aceasta situatie de orificiu intern deschis se sta la pat pana la nastere si nu am vazut sa se mai inchida pana la nastere... eu am tot scris despre col si contractii si intr-adevar nu e de gluma cu asta... de aceea cand spuneti de cazuri carora li s-a declansat nasterea la 24 de saptamani, nu vreau sa va sperii dar se poate intampla brusc colul sa se deschida si atunci e prea tarziu... deci fetele care sunt in aceasta situatii, de col scurtat, chiar daca nu au contractii ar fi bine sa fie precaute, sa stea la orizontala cat se poate de mult si sa ia 3 no-spa pe zi; in caz ca apar si contractiile, gynipralul e sfant.

Despre intrebarea aceea, sincer stiu raspunsul dar nu sunt sigura pe el 100% si daca nu sunt sigura, nici la legislative nu raspund... decat sa dau un raspuns eronat si omul respectiv sa se bazeze pe el, mai bine ma abtin... deci ce stiu, raspund, ce nu- nu.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

astia-s nebuni cu produsele lor care apar in banda de jos... o pereche de slipi pt. gravide 100 si ceva de lei????!!???
si am mai vazut si alte nazbatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lalu_79 spune:

M-ati facut sa-mi amintesc de ce-mi povestea bunica mea... Sora mea mai mare a fost un bebelus superb, roz...toate mamicile din salon s-au indragostit de ea si cele care au avut fete le-au dat acelasi nume cu al ei, atat de mult le-a impresionat.
Cand am aparut eu...surpriza....negricioasa si zbarcita...cei care m-au vazut nu au putut sa-si ascunda surprinderea...se asteptau sa seman cu sora mea . Cand a venit bunica sa ma vada, mama, saraca, a cautat putina alinare...a intrebat-o : "nu-i asa ca nu e asa de urata?"
Culmea ironiei....mai tarziu, sora-mea ii spunea mamei...cum de pe ea ai facut-o slaba si frumoasa si pe mine nu Bineinteles ca exagera, am o sora f draguta ...si nici eu nu sunt rupta din soare
In concluzie, nu mi-e teama de cum mi se va parea bebelusa cand o sa o vad prima oara....oricum, nu mi-am imaginat-o in nici un fel, desi abia astept sa vad cu cine seamana. Stiu doar ca o iubesc enorm, indiferent de cum arata...


28+ Ariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui nov.dec2009

[/b]Stefy[/b] vezi ca ai locul rezervat pe picasa...doar sa incarci niste poze...si dupa aia mai vorbim despre inaltime


A cam sunat a ultimatum si cum am mai primit avertizari,m-am conformat...asta sa nu ma dati afara de aici.
Asa ca cine vrea poate sa ne cunoasca pe picassa,imi pare rau ca nu am poze gravi.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

stephy - incantata de cunostinta. printesa ta e o dulcica, ce par cret are... si eu il aveam la fel cand eram mica, insa eram blonda - blonda...
poza aia cu pisica e dedicatie pt. mine?
sa-ti faci poze gravida, sa pastrezi amintire.

lalu - imediat dupa ce m-am nascut cica si eu eram urata, rosie si zbarcita toata, apoi am avut par negru si ochii negri cateva luni, iar acum uite ce gagica shucara blonda cu ochi albastri m-am facut...

Mergi la inceput