Boboceii: primele zile la cresa sau gradi

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Am inceput si noi cresa, ca sa zic asa! Ieri a stat 10 minute, azi cam 15. Cum baga de seama ca nu-s in zona incepe si tipa tare "vreau la mamiiii" si tre' s-o iau, nu o pot lasa asa. In octombrie face 2 ani, incep serviciu si trebuie sa se acomodeze, sincera sa fiu nu o vad ramanand acolo. Acasa nu tace sa mergem la gradinita, ma trage la usa, cand ajungem...:D
Tare mi-e ca n-o sa am reusita cu acomodarea asta. Pe Rares tot la 2 ani l-am dus, dar lui i-a placut, din prima a stat 40 minute, dupa o saptamana de vizite 1-2 ore deja statea la masa de pranz.
Ce m-oi face acum!?

mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmin012
cica cele care au grija de copii sunt infirmiere, nicidecum educatoare... adica sa nu mastept ca baiatul meu sa invete prea multe lucruri. Ce inteleg eu este ca vor avea grija de ei sa nu li se intample nimic, dar ca din punct de vedere educational nu trebuie sa am pretentii... . Recunosc, sunt cam dezamagita, nu vreau pentru Lucas pe cineva care sa stea cu ochii pe el, ci de cineva care sa-l invete si sa-l iubeasca in lipsa mea... dar poate cer eu prea multe de la o cresa, sau poate fiind cresa de stat educatia nu e treaba lor. Credeam ca o cresa e mai mult decat un internat.


in mod clar astepti prea multe de la o cresa de stat.
cresa de stat e doar un loc unde sa-ti lasi copilul cu cineva, sa-l schimbe, sa-i dea de mancare si cam atat.
angajatele de acolo sunt ingrijitoare, femei fara vreun studiu pedagogic, probabil nici n-au cine stie ce studii, sunt muncitoare pur si simplu.
la o cresa privata probabil e altceva.
iarasi, la gradinita e altceva, au educatoare care se ocupa de lectii, nu de sters copilul la fund.

am adus aceste lamuriri pentru ca nu e clar care sunt atributiile cresei, gradinitei si a celor care lucreaza acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

Citat:
citat din mesajul lui Jasmin012
cica cele care au grija de copii sunt infirmiere, nicidecum educatoare... adica sa nu mastept ca baiatul meu sa invete prea multe lucruri. Ce inteleg eu este ca vor avea grija de ei sa nu li se intample nimic, dar ca din punct de vedere educational nu trebuie sa am pretentii... . Recunosc, sunt cam dezamagita, nu vreau pentru Lucas pe cineva care sa stea cu ochii pe el, ci de cineva care sa-l invete si sa-l iubeasca in lipsa mea... dar poate cer eu prea multe de la o cresa, sau poate fiind cresa de stat educatia nu e treaba lor. Credeam ca o cresa e mai mult decat un internat.


in mod clar astepti prea multe de la o cresa de stat.
cresa de stat e doar un loc unde sa-ti lasi copilul cu cineva, sa-l schimbe, sa-i dea de mancare si cam atat.
angajatele de acolo sunt ingrijitoare, femei fara vreun studiu pedagogic, probabil nici n-au cine stie ce studii, sunt muncitoare pur si simplu.
la o cresa privata probabil e altceva.
iarasi, la gradinita e altceva, au educatoare care se ocupa de lectii, nu de sters copilul la fund.

am adus aceste lamuriri pentru ca nu e clar care sunt atributiile cresei, gradinitei si a celor care lucreaza acolo.


ramonika, asa e, cum zici... eu sunt un pic cam idealista, intotdeauna am fost de parere ca preotii, medicii, profesorii si educatorii (in categoria asta intrand toti cei care lucreaza cu copilasi) ar trebui sa faca aceste profesii doar daca au vocatie, numai ca nu se intampla asa, din pacate.



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

JAsmin, nu ne zici nimic de Lucas? pana la urma l-ai dus, cum a fost?
Noi n-am mai fost, a venit bunica...sse adapteaza greu i cu ea. Maine mergem din nou la cresa ....poate va fi mai bine!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Azi am inceput si noi cresa. L-am dus pe la 9 si jumatate si pe la 11 jumate l-am luat acasa. Deci a stat doua ore, timp in care a plans, a mers la usa si a incercat s-o deschida si sa iasa, si nu a vrut sa manance nimic. Cam asta a fost experienta noastra. Neplacuta, dar totusi nu-l vad pe Lucas traumatizat, nu urla dupa mine, deci mi se pare destul de linistit. Cand l-am luat de la cresa si a dat ochii cu mine nu plangea, mi-a spus infirmiera ca se linistise fiindca il luase ea in brate, dar ca nu putea sa stea prea mult cu el, ca avea si alti copii. A fost absolut grozav sa-i simt manutele incolacindu-mi-se in jurul gatului si lasandu-mi capsorul pe umarul meu. A fost frumos momentul reintalnirii... parca nu ne mai vazusem de o saptamana, nu de doua ore.
Sper ca maine sa nu mai planga tot timpul cat sta acolo

Andruzza, imi pare tare rau de experienta voastra, mai ales ca e tare asemantoare cu a noastra. Poate maine va fi mai bine. Nu renunta prea usor. Sa stii ca multi copilasi plang la varsta asta, ei inca nu sunt destul de "maturi" ca sa inteleaga explicatiile, ca mama vine repede si ca se intoarce mereu dupa puiul ei... Unii spun ca deja copilul intelege ce-i explici, dar eu cred ca poate intelege cuvintele dar nu pricepe adevaratul sens: le trebuie ceva experienta, sa treaca macar cateva zile pana ca ei sa realizeze pe "propria piele" ce presupune mersul la copii si ce presupune aceasta schimbare in viata lui. Daca noi, oamenii mari, avem capacitatea de a invata uneori si din experienta altora, ei nu inteleg acest lucru atat de abstract.
Succes, sa speram ca pitica ta se va adapta repede si ca vei avea surprize placute cu ea.

.

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Azi am inceput si noi cresa. L-am dus pe la 9 si jumatate si pe la 11 jumate l-am luat acasa. Deci a stat doua ore, timp in care a plans, a mers la usa si a incercat s-o deschida si sa iasa, si nu a vrut sa manance nimic. Cam asta a fost experienta noastra. Neplacuta, dar totusi nu-l vad pe Lucas traumatizat, nu urla dupa mine, deci mi se pare destul de linistit. Cand l-am luat de la cresa si a dat ochii cu mine nu plangea, mi-a spus infirmiera ca se linistise fiindca il luase ea in brate, dar ca nu putea sa stea prea mult cu el, ca avea si alti copii. A fost absolut grozav sa-i simt manutele incolacindu-mi-se in jurul gatului si lasandu-mi capsorul pe umarul meu. A fost frumos momentul reintalnirii... parca nu ne mai vazusem de o saptamana, nu de doua ore.
Sper ca maine sa nu mai planga tot timpul cat sta acolo

Andruzza, imi pare tare rau de experienta voastra, mai ales ca e tare asemantoare cu a noastra. Poate maine va fi mai bine. Nu renunta prea usor. Sa stii ca multi copilasi plang la varsta asta, ei inca nu sunt destul de "maturi" ca sa inteleaga explicatiile, ca mama vine repede si ca se intoarce mereu dupa puiul ei... Unii spun ca deja copilul intelege ce-i explici, dar eu cred ca poate intelege cuvintele dar nu pricepe adevaratul sens: le trebuie ceva experienta, sa treaca macar cateva zile pana ca ei sa realizeze pe "propria piele" ce presupune mersul la copii si ce presupune aceasta schimbare in viata lui. Daca noi, oamenii mari, avem capacitatea de a invata uneori si din experienta altora, ei nu inteleg acest lucru atat de abstract.
Succes, sa speram ca pitica ta se va adapta repede si ca vei avea surprize placute cu ea.

.

Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui creem

JAsmin, nu ne zici nimic de Lucas? pana la urma l-ai dus, cum a fost?
Noi n-am mai fost, a venit bunica...sse adapteaza greu i cu ea. Maine mergem din nou la cresa ....poate va fi mai bine!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007)
Poze Maria Sofia
www.desprecopii.com/cover/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=creem" target="_blank">Sunt vedeta DC

Cati, , dupa cum vezi am povestit. Nu a fost placut pentru el (serios, mi-au zis infirmierele ca a plans tot timpul, m-a cautat si m-a strigat), dar am eu presimtirea ca va fi mai bine dupa cateva zile... poate chiar maine va fi diferit.
Citeste mesajul pe care i l-am scris Andruzzei, cred ca si pentru voi e la fel. O pupam si pe Sofia si speram din tot sufletul sa fie bine. Ah, si inca ceva foarte important: vezi ca micuta sa nu te simta nelinitita si sa nu-si dea seama ca ti-e teama... ca sa nu devina si mai agitata. Nu uita: CALM... chiar daca dupa ce pleci o sa plangi... dar nu in fata ei... . Succes si voua maine, va asteptam cu vesti bune. Acum ma duc la el. Noapte buna,


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Jasmin Azi a stat 2 ore si jumatate, a plans nitel cand au inchis usa, striga la o ingrijitoare "veau la mami, n-auzi?":) Apoi s-a linistit, s-a jucat, a mancat ceva grisine. Am lasat-o si la masa de pranz, a mancat singurica tot, apoi a iesit pe hol si a dat cu ochii de mine si mi-a zis sa mergem la baie sa se spele, s-a spalat, facut pisu si am plecat. Era linistita, mi-a povestit apoi ea ce a facut, ca a papat toata ciobica :) Sa vedem maine...
Succes si voua! Off

mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Va citesc subiectul pentru ca si noi am inceput cresa, in speta cea mica de 2 ani.

Sa nu va suparati pe mine insa mi se pare barbara acomodarea la cresa in Romania si faptul ca Ramonika tu spui ca sunt pretentii prea mari de la o cresa, ca o cresa doar hraneste copilul si ii da mancare deci angajatele sunt infirmiere. Pai cum ,deci daca duci copilul la cresa, sa zicem la un an jumate, si sta acolo 7 ore pe zi, 5 zile pe saptamana, copilul ala nu primeste educatie si activitati necesare dezvoltarii lui sanatoase pe motiv ca e cresa si doar le bagam lingurita in gura si ii schimbam la fund? Mi se pare groaznic, deci pentru stimularea copilului respectiv asteptam weekendul cand sunt parintii acasa?

Si saracii parinti se pot relaxa in conditiile de mai sus stiind ca pruncul e lasat la gramada cu altii fara a fi stimulat ci doar sa zica mersi ca ii dau mancare si il schimba la fund. Eu n-as putea sa stau linisitita in conditiile astea.

Punctul doi: sa ajung la cresa si sa-mi zica infirmiera ca a plans non stop doua ore incercand sa deschida usa si ca a tacut cat l-a tinut ea in brate putin dar n-a putut mai mult ca are si alti copii, pai imi luam copilul si plecam val vartej.

Pai normal ca plange saracutul cand in doua ore nu il ia nimeni in brate, nu il alina nimeni, nu fac activitati care sa ii faca sa uite de lipsa mamei.

Eu am crezut ca mi-e mie greu dar cand citesc aici imi dau seama cat de greu va e voua mamici, dar va rog eu, gasiti o cresa adecvata, privata de e nevoie, o cresa care se ocupa de starea psihica si sentimentala a copilului.

Eu o duc pe Adelise dimineata si incepe sa planga din parcare. Apoi plec si se opreste din plans imediat pentru ca ingrijitoarea o ia in brate si o tine pana cand doreste ea sa coboare la copii. Apoi mananca, singurei la masute, apoi ies in curte, apoi intra in camera unde decupeaza, coloreaza, picteaza, fac prajituri, li se citesc povesti etc. Adelise nu mai plange dupa mine decat cand se loveste, in rest pe timpul zilei nu plange pentru ca uita, pentru ca ii plac activitatile, pentru ca e totdeauna ceva de facut si nu are timp sa-si aduca aminte ca mami nu e acolo. Si a mers doar de 3 ori.

Va rog eu luati atitudine. Nu v-am scris cele de mai sus sa ma laud ci pur si simplu sa va arat ca se poate capta atentia puiului sa uite de mami cateva ore, mi se rupe inima cand am citit Jasmin ca puiul tau a plans 2 ore si a fost luat in brate doar o data putin.

Eu cand o iau pe fie-mea de la gradi trec pe langa toate grupele si ii vad prin geam, ingrijitoarele au mereu cate un copil in brate in timp ce cu cealata mana coloreaza cu alt copil, ii citeste altuia etc.

Va rog nu va suparati pe mine dar sunt revoltata cand ma gandesc cum copilasii stau 2-3-4 ore plangand cu gandul la mami si nimeni nu ii ia macar in brate sa le ofere putina manganiere si sa le arate putina afectiune.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Luna, imi permit sa intervin. Din pacate, o cresa / gradi particulara costa foarte mult si, in functie de bugetul disponibil, fiecare parinte incearca sa se descurce cum poate mai bine pt copilul lui.

Dintr-un anumit punct de vedere ai insa dreptate. Este adevarat ca personalul din cresele de stat din Ro nu are pregatire pedagogica, dar cu siguranta este loc de mai multa intelegere fata de ceea ce simt cei mici. Si cu siguranta, ar putea sa se implice mai mult in "educarea" celor mici, prin joc, ca doar la varsta asta nimeni nu se astepata sa invete sa scrie sau sa citeasca. Numarul mare de copii ingreuneaza acest lucru, dar macar sa se vada vreo intentie in acest sens, si tot ar fi mai bine decat nimic.

Acum cateva luni, pana sa promoveze la grupa mica, in grupa lui Dudu se adunasera vreo 14 copilasi, cam multi pt ca miss sa se descurce onorabil cu toti. Atunci, gradinita a alocat o ingrijitoare permanenta la grupa lor; saptamanile ce au urmat Dudu venea acasa cu o multime de jocuri noi invatate (de unele imi aduceam aminte ca erau de pe vremea mea) si cand il intrebam de la cine le stie, o nominaliza pe doamna ingrijitoare.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput