Regasiri (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

dastefa, da un fel de dublu test sa zicem , acum in saptamana 12, iar triplu test la fel ca ivan, exact la sfarsitul saptamanii 15, inainte nu este relevant, aici intra la analize de rutina in sarcina
oricum stii ca la TT iese risc pe varsta , care la noi e mai mare apoi riscul personificat ca sa zic asa, subiectiv, la risc de varsta cu ivan era 1:755 parca, eu atunci avand 29-30 de ani, iar riscul personal a fost de 1:1025 ceva de genul asta, la sindrom down, restul nu mai stiu, am foaia, aici minimul e de 1:270 , si trimit amniocenteza sau daca ai peste 35 de ani, poti solicita amni indiferent de rezulatele acestor teste

roxana 8+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Salut fetelor,

Multumesc pentru aprecieri la adresa pozelor. Intr-adevar sunt cam slaba. De fapt sunt mai slaba decat inainte de a ramane gravida cu 1~2 kg. Cred ca nu mananc suficient. Ieri de exemplu, la 6 jumate dupa-amiaza cand ma pregateam sa plec de la servici, am facut putina ordine pe birou si am descoperit mancarea mea de pranz pe masa, intacta. Atunci am realizat ca uitasem sa mananc. Asta este insa un caz izolat, nu mi s-a mai intamplat pana acum.

Mayaione, nasoala treaba asta cu stafilococul. Nu m-am intalnit pana acum cu asa ceva si chiar nu stiu incotro sa te indrum. Sper sa o scoateti pana la urma la capat.
Roxana, ma dau batuta. Cat costa 20 de minute de calarie pentru un copil? Hai, ca stiu eu ca esti fata buna si ne arati poze chiar daca nu ghicim
Mirona, urata treaba. Cred ca imi facea inima 13-14 daca nu mai vedeam copilul. Noi i-am explicat Iuliei ca n-are voie sa plece de langa noi, o mai tuleste asa cateodata insa nu a ajuns departe pana acum si de fiecare data o certam si ii explicam ce se poate intampla. Cu toate astea, stam cu ochii pe ea ca pe butelie, ca in mod sigur capsorul ei nu compileaza cum trebuie toate sfaturile si mai are tentative de evadare. Sper sa nu mai treceti prin asa ceva
Roxana, daca reusesti sa convertesti filmul in format .avi sau .mov, poti sa il pui pe youtube sau pe picasa, treaba e ca fisierele nu au voie sa aiba dimensiuni prea mari. Adica eu am pus pe picasa filmulete de pana la 30Mb. Nu stiu care este limita. Bafta
Mirona, bafta multa la gradinita. Si ii uram sotului tau LA MULTI ANI!
Trage-l de urechi si din partea noastra. Distractie placuta azi

Dayanara, felicitari. Sa ai sarcina cat mai usoara si sa fie sanatos. Ivan stie? Cum a reactionat?



"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

multmesc de urari,

as vrea fata, dar nici la baiat nu ma stramb, oricum sa speram ca va fi ok, mai ales ca am probleme cu tiroida , am avut sangerari , posibilitate de avort si toate cele, am pofte si greata in aceleasi timp ..deci nu e foarte roz :)

vroiam sa.i zic dastefei, ca analiza la pliul nucal e foarte buna, cel putin aici se incadreaza intre valorile normale, unde maximul e de 3mm

roxana 8+ si ivan (2.12.2006)

Sarcina usoara si multa sanatate!

mama din 16 nov 2006
Draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Azi am cunoscut si noi pe ''Doamna''. Am avut o intrevedere personala, mi-a placut mult de tot unde 'doamna' a vrut sa afle detalii personale despre Dani. A notat muuulte si marunte. L-am luat cu mine pe Dani, s-o cunoasca si el, si sa-si vada 'colegiul'. S-a jucat singur cam juma' de ora, dupa care a strans jucariile, i-a dat pupic educatoarei, a spus la revedere si-am plecat.deci dani a impresionat-o pe educatoare dar si pe mine!! e o doamna finuta, tinara, cam prea delicata dupa gustul meu, i-am rezentat toate nelamuririle mele, inclusiv cine-l va sterge la fund pe Dani cand va face caca.

Incepem in 14 septembie cu o ora pe zi, apoi treptat pana la sf lunii ajungem la 4 ore, iar din octombrie trecem la 5 ore pe zi. Avem de cumparat 2-3 carti, iar uniforma nu este obligatorie, bine c-a fost la cresa...

In rest, mai avem ''muci in gat'', is copti bine dar nu stie sa-i scuipe...


Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

buna dimineata

cum mai in toata tara s-a anuntat vreme urata cred ca e ideal de lenevit in pat-daca ne lasa pruncii

ar trebui sa o duc pe Daria de maine la cresa dar cred ca am sa merg doar sa platesc ca sa ii pastrez locul si mai vedem noi.Sunt nehotarata ce fac cu ea dupa ce nasc: asi duce-o la cresa/gradinita(in ideea ca asi gasi vreun loc la gradi) ca sa am timp pt bb si pt toate cele din casa dar pe de alta parte ma gandesc ca va aduce de acolo diverse boli care se vor lipi si de cel/cea mica.Chiar nu stiu ce ar fi mai pt toti.Cam cu aste ganduri ma framant eu acum
in rest sunt gospodina-fac zarzavaturi,gemuri...ce mai, ma da harnicia afara din casa

Mihaela 20+ Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

pe toata lumea si va doresc o saptamana super.
Dbunny cuminte a fost baiatul.
Dastefa gradi se plateste inainte, nu la sf lunii?
Si noi incepem cresa lunea viitoare si mi-e groaza. Ma gandeam ca la inceput sa o las pana la pranz, iar apoi sa trecem la program normal.
Nu stiu in ce grupa e si nici ce educatoare/ingrijitoare are da poate il trimit pe tati.
A...voi dati ceva atentii la educatoare ingrijitoare? Ce?
Dayanara sa ai sarcina usoara si sa te ajute DD sa scapi de probleme.
Roxana gata? Ati venit?
Carla da Alex ce mai face?
Angi pune mana si mananca!
Maya voi sunteti bine? Ce face printesa?
Miro voua de ce va e frica de gradi? stiu ca Kara a mai fost.

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03/sets/72157613393630890/detail/" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Alex e bine, a inceput gradinita de lunea trecuta, a cam plans 2-3 zile...de fapt o maraiala asa sa vada daca mai exista sanse sa ramana cineva acasa cu ea, acum daca a vezut ca nu tine treaba merge la gradi fara probleme si e foarte incantata! II e cam greu dimineata cu trezitul, se invatase sa doarma mai mult, dar se va obisnui si cu asta! Plus ca au venit copii noi la gradi, care am inteles ca plang dupa mamici si ea plangea cu ei din solidaritate. Mi-au spus educatoarele ca este foarte sensibila ( asta stiam si eu dar credeam ca in comunitate o fi altfel)!

Apropos de sensibilitate, nu stiu cum s areactinez atunci cand suntem la locurile de joaca si sunt copii violenti. Pe mine ma oftica faptul ca Alex a mostenit exact caracterul meu, evita conflictele, ii ia pe toti cu vorba buna sau incepe sa planga si pleaca. Saptamana trecuta in Mall a impinso un baietel de pe topogan, a cazut rau de tot, apoi a venit la ea sa o bata ( nu ii facuse Alex nimic, decat ca era pe topogan fapt care probabil pe copil il enervase), le-am spus parintilor si ei mi-au zis:" Luati doamna copilul de acolo ca la al nostru nu avem ce sa-i facem, l-am si batut si nu pricepe", iar apoi catre copil pe un ton admirativ:" Fi ma cuminte tu nu vezi ca esti cel mai neastamparat dintre toti", atat...imi venea sa le dau in cap, bineinteles ca apoi stand langa Alex ( fiindca vroia sa se joace si mi-a fost teama sa o mai las singura), am observat ca baietelul respectiv impartea pumni in stanga si in dreapta la toti copii, toti parintii ii atrageau atentia, Alex facea : " baietelule , nu e frumos, fi cuminte", " baietelule nu fi rau ", astea in conditiile in care a vrut sa dea in ea cu mine acolo, eu in disperare de cauza ii zic copilului:" Da mama si tu daca te loveste", la care se uita Alex la mine si-mi zice:" Dar fetita nu stie" si se uita la mini ca si cand nu stia ce sa faca cu ele...mi-a parut imediat rau ca i-am zis sa faca ceva ce nu este in firea ei( ca ma stiu pe mine... si eu o incasam cand eram mica si imi era mila sa dau in cineva)...dar nu stiu ce sa fac si cum sa recationez, cat se merita sa-ti educi copilul cu bun simt si cu respect fata de ceilati cand restul te calca in picioare, si asta e valabil si pentru cand va mai creste, desi acum cred ca e cam tarziu sa mai schimb ceva in compotamentul ei! Asta a fost doar un caz, dar cu astfel de situatii ne intalnim destul de des! Voi cum faceti!

mama din 16 nov 2006
Draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

oooh cati copii la gradinita!

Ank las-o doar o ora primele 2-3 zile(daca poti) si-i va 'prinde gustul' gradinitei incet incet...atentie educatoarei? stai sa vedem ce treaba face intreaba-ma la sfarsit de trimestru.

Carla Dani face parte din cealalta grupa! adica daca prinde o jucarie si vine altul si i-o ia din mana face urat, dar urat de tot! Nu bate, dar e f incapatanat si nu imparte jucariile. Aseara a impins sarbatorita(am fost la ziua unei fetite de 3 ani, colega de gradi, si a primit fata o trotineta. Dani s-a dat pe ea, si fatuca a venit sa si-o reclame dupa un timp...daca nu-l scoteam pe sus pe Dani de-acolo o impingea pana s-o arunce pe jos, ca nici cealalta micuta nu lasa de la ea...deci...)

daca trebe sa intervin si sa-i spun celuilat, in caz ca parintii-s orbi si surzi ii spun celuilalt sa nu indrazneasca sa ridice mana! Nu se loveste!! Nu se impinge! Nu se ridica mana! de obicei parintii atrag atentia copilului 'rau' la fel cum si eu aseara l-am scos de-o aripa pe Dani de pe trotineta fetei...In cel mai rau caz cand parintii chiar nu fac nimic, il iau pe Dani de-acolo...cu recompensa bineinteles...il duc sa-i cumpar balon sau guma de mestecat mai nou

Roxana cum e Calin? cu ce-ai exterminat haraitul pana la urma?

maya functioneaza bactrobanul?

dayanara am de luat 2 carti pt Dani pt cole, ca la religie nu-l dau. una costa 77€ si cealalta 20€ .... la 15 ani o sa dam 700 pe carti?

Dani e mai bine, dar mai se aud putini muci din cand in cand. De 2 zile nu-i mai dau ambroxol si vad ca-i mai bine...Cu santaj reusesc sa-i dau un sfert de portocala pe zi. Nu mananca fructe. struguri baga odata la 2 ziledar nu multi, si-o banana tot la 4 zile...in rest...Dumnezeu cu mila.

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

salut fetele,

noi - nu prea bine - am racolat in grup un virus, am trecut noi prin el cum am putut - noi cu muci si un pic de dureri in gat, Raul cu muci la greu si cu un pic de tuse - Kara se tinea bine de tot - de vineri insa e beteaga rau - vomita tot ce papa - o noapte intreaga, o noate de sambata cu febra si duminica o apucat-o diareea. no - de azi e mai bine- a reusit sa pape o juma de iaurt cu un biscuite - dimineata si la pranz o cana de supa si 3-5 linguri de pireu.
naspa. metoclopramid-ul nu-si face efectul, tanti noastra pediatra e la cabinet numai cand nu ne convine noua (adica la programullor de somn) - pana mergem la ea - nu mai avem ce-i arata.
no - bine ca trecem si peste asta.

am scos analizele de gradi - mergem saptamana asta si le dam - aflam in ce grupa este, la ce educatoare, etc, amanunte.
Am mai cumparat una alta pentru gradi, ma apuca emotiile. Inca spune ca nu vrea sa mearga la gradi (daca nu mai e la gradi Alinei ...)

apropo - Alina - fost ei educatoare - tocmai ce a nascut vineri dupa-amiaza o fetita dolofana - Gloria - sa-i traiasca!

Carla - suntem la fel - si eu imi educ fata sa fie cu bun simt in parc - si cand vad cate una - sau cate unul in parc de zici ca-i topoganu lu ma-sa ... imi vine sa urlu la el/ea.
am incercat sa vb si cu parintii respectivi - eu degeaba apostrofam copilul si ii spuneam ca a gresit - daca ma-sa ii zicea "joaca=te mama mai departe ca nu ai facutnimic rau" - iar mie imi zicea idioata - da ce? ne certam acum de la copii. ce ati vrea? sa-l iau la bataie?

nu tanti - dar barem nu-i spune ca n-a facut nimic si el era deja cu piciorul in gura Karei cand eu il apostrofam.

ma rog - fiecare isi educa copilul cum vrea - dar parca astia cu bun simt nu mai exista ... acum care e mai tare - are intaietate - altfel esti doborat sau dat deoparte.

fug in pat - langa copii
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

dbunny, cartile nu stiu dar cred ca uniforma cu tot cu carti mai incolo , e vreo 700:))

eu i.am retras matricula de frica de gripa si nu numai, alte boli care mi le poate aduce mie, fiind gravida...

aici niciodata nu mi s.a intamplat sa ceve pri parcuri, si slava domnului ca eram prima in parc si plecam ultima, deci am bantuit ceva pana sa raman gravida, n.am avut probleme, imediat sarea cineva sa.si atentioneze copilul, iar daca s.a intamplat sa dea careva in ivan , sta pana l.a vazut insotitorul

in schimb in romania sa ma dau cu capul de pereti doar ce.mi aduc aminte, si acolo am fost in herastrau, IOR, moghioros si multe altele
in IOR ca exemplu, a vrut ivan sa se urce pe topogan 2 copii acolo nu s.au dat la o parte, parintii au vazut si nimic, nu le.au zis nimic, efectiv nu am avut ce face, a trebuit sa plec, nesimtiti
in mall plaza la locul de joaca unul batea ce prindea , pe ivan nu l.a prins :)) dar tragea in stanga si dreapta si bunica : ce sa.i fac? e copil, leo a zis ca daca datea in ivan si bunica nu zicea nimic , ii tragea 2 bunicii , asta pt ca eram satui deja de fitze si nesimtire
si la partea opusa erau aia care de atata bun simt, zapaceau copiii, si ai lor si de langa :)): ia lopatica, asa mami, pune galetusa in stanga si grebla in dreapta, da.i si la fetita, vai da.i si la baiat, nu se pune in nisip, vai hai la leagan ca uite ce frumos e si uite asa ca mi.a venit sa ma apuc de fumat, da ma lasa.i bre in plata lor , doamne ce cicalitori unii
ca sa nu mai spun faze de care mi.am adus aminte de cand eram eu mica de genul: hai sa fugim de ala sau de aia! acum tare ciudat mi se pare , asa ceva e de atentionat aici, incet incet duce catre cazurile care le vedem in scoli de bataie si izolare a unuia de catre ceilalti, in engleza ii spun bulling, aici acoso

roxana 9+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput