Arieseni – inima Muntilor Apuseni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Chiar ma gandeam ce facem la vara... si apropo de ce zicea marius cu cateva luni in urma... faza cu "aici voi reveni candva" e adevarata. Cel putin pentru mine a fost. Fusesem la Arieseni cand eram eleva in liceu si de atunci am vrut mereu sa ma mai duc macar o data.... vara trecuta am reusit sa ajung din nou acolo, dupa 15 ani:) E superb!!!!!!! si nu, nu e o statiune parasita, ci un sat de munte, cu case rasfirate ici colo si pensiuni ascunse printre dealuri. Am ajuns la un moment dat undeva sus, intr-un catun unde se fac tulnice si unde nu erau decat cateva case si o liniste magica. E extraordinar, pentru cei carora la place muntele si care cauta frumusetea naturii in stare pura.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_ghind spune:

wowww

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Cine si-a mai programat concediul anul acesta prin Apuseni? Ne-ar tenta si pe noi o iesire de 3-4 zile si as vrea sa stiu ce ar mai fi de vizitat in afara de Pestera Ursilor si Scarisoara?
Noi suntem mari iubitori de natura,asteptam vara sa mergem cu cortul la munte,suntem un grup de 3 familii si de 4 ani nu trece o vara sa nu iesim cateva zile in natura...deci...o intrebare ar mai fi si daca exista locuri de pus cortul prin Apuseni,preferabil pe langa o apa sa stea berea la rece !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Sunt multe de vazut. Despre cort nu stiu caci nu am stat decat la pensiuni( ai de unde alege )
Obiective mai usurele pe langa ce s-a zis:
Groapa Ruginoasa
Dealul cu melci, casa mem. Avram Iancu, cascada Pisoaia( acestea 3 sunt aproape si se fac in juma' de zi )
Rosia Montana( mina de aur -cea veche si vizitabila)
Padis
Cheile Turzii (spre alta directie)
sunt multe pesteri,zone carstice de vizitat... acum depinde ce doriti sa faceti.
Recomand pt. masa 2 locatii testate de mine: Mama Uta ( s-a zis mai sus) si Pensiunea Danciu( au si restaurant /brutarie).F. bine am mancat in ambele locatii.
Aaa acum imi amintesc ca la mama Uta am vazut in curte si corturi. Si cred ca se poate pune cortul si in curtea omului cu intrebare inainte si cerut voie contra cost evident. Noi in studetie mai facea asa...( au fost si s-a dus si timpurile acelea).
Acum daca as mai merge cu cortul nu as campa decat in camping cu ceva conditii de igiena.In rest nu ca sunt pensiuni garla iar berea pt. doritori se ia gata rece de la magazin nu e o pb.


O zona superba pe care insa nu am explorat-o suficient . Sper sa mai revin cel putin de cateva ori!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Dany,multumesc pt. recomandari!
Ne-am intors de curand din Apuseni,f. frumoasa zona,am gasit cazare langa Mama Uta,un fel de camping amenajat cu baie,dusuri,apa calda non-stop,intr-o poienita superba cu capite de fan,ne-am relaxat,pacat ca vremea nu a tinut cu noi si ne-a fortat sa plecam dupa 3 zile.Am vizitat doar pestera Ursilor si cascada Varciorog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si eu vreau sa petrecem concediul asta in Apuseni.

In ce localitate sunt Mama Uta si Pensiunea Danciu?

Trebuie rezervare inainte?

Cred ca se pot face drumetii pe munte in zona, sunt trasee?

Noi am mai fost acolo cand eram numai 2, acum suntem 4 si as vrea putina planificare, cat s-o putea

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

www.welcometoromania.ro/DN75/DN75_Arieseni_Casa_Vis_r.htm" target="_blank">http://www.welcometoromania.ro/DN75/DN75_Arieseni_Casa_Vis_r.htm

noi aici am stat in ultimul nostru concediu in ro. A fost superb. Pensiunea era tinuta atunci de un cuplu de tineri, ne-au facut sa ne simtim ca intre prieteni. Cazarea a fost foarte ieftina si pentru ceva banuti in plus eram si hraniti ca la mama acasa.

Sincer, pentru mine a fost cea mai frumoasa experienta la pensiune.

desi cand am fost nu exista nici un restautant cu capacitate de 40 de pers, cum e acum pe site, (era doar o bucatarie si mancam pe terasa)iar pe cazare am dat ori 30 ori 50/ zi. Masa era cel mult 10 lei, cea de pranz, noi eram 4.

oricum, merita sunat si vazut.

alta optiune ar fi sa faceti cum am facut noi: am mers la arieseni si ne-am oprit la cateva pensiuni pe care le-am vazut la fata locului si am discutat conditiile si am ales acolo. Si i-am ales pe cei din link :) imposibil sa nu gasiti ceva. Concediu placut!




Happy now?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrea_ spune:

eu sigur o sa revin aici. Am fost deja 2 ani la rand si e superb. Partia Piatra Graitoare e perfecta pentru a invata ski.

Mergi la inceput