Cartile despre Michael Jackson

Cartile despre Michael Jackson | Autor: FanClubMJ

Link direct la acest mesaj

Aici putem aduce rezumatele cartilor scrise despre Michael de-a lungul anilor, precum si discutii pe marginea lor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Complotul impotriva lui Michael Jackson, Aphrodite Jones

Incepe prin a scoate in evidenta cum mass media care s-a ocupat pe larg de proces in acele zile a omis intentionat sa vorbeasca/scrie despre marturiile baietilor care isi petrecusera timp cu Michael si nimic sexual nu avusese loc sau despre neconcordantele din marturiile fratilor Arvizo sau despre comportamentul lor absolut obraznic in n situatii precum si un proces anterior prin care trecusera, in care mintisera sub juramant pt ca apoi sa primeasca banuti buni (Gavin ar fi furat dintr-un magazin ceva si paznicii au venit dupa familie in parcare, familia Arvizo dand ulterior in judecata magazinul chipurile pt ca mama Arvizo fusese batuta si agresata sexual de catre paznici atunci, lucru pt care copiii ar fi fost martori, demonstrat apoi ca a fost o abureala).


Jurnalista vorbeste si despre iritarea avocatului Mesereau la faptul ca mass media a difuzat zeci de ore pe seama acuzatiilor ce i se aduceau lui MJ, neaducand insa niciodata in discutie numeroasele actiuni caritabile, ca Michael niciodata nu a dat un concert fara sa viziteze un spital de copii inainte.

Se vorbeste despre credinta fanilor care isi petreceau zilele in fata tribunalului din Santa Maria intr-o conspiratie intre mass media si Sony, menita sa-l denigreze pe MJ care daca ar fi ajuns in puscarie nu ar fi avut cum sa-si mai apere catalogul Sony despre care el insusi declarase ca este extrem de valoros si ca multi ar face orice sa-l aiba (printre altele, catalogul include cantecele lui Elvis si Beatles).

La proces au depus marturie un total de 135 persoane. Si incepem pe cate un capitol o prezentare a zilelor de proces, a stenogramelor, a tuturor detaliilor din sala de tribunal. Si cu voia voastra am sa va prezint pe scurt aceste detalii care puse cap la cap conduc, fara nici o urma de dubiu, la verdictul nevinovat pt toate cele 10 capete de acuzare (molestare, conspiratie la sechestrare, administrare de alcool in vederea infapturii unui delict).


In juriu au fost 4 barbati si 8 femei, nici unul afro american (acuzarea nu a permis acest lucru). Pledoariile de deschidere a procesului penal au avut loc in 28 februarie 2005.


Prima proba a procesului a fost documentarul lui Martin Bashir, Living with MJ. In urma declaratiei lui Michael, in acest documentar, cum ca imparte patul cu atunci suferindul de cancer Gavin Arvizo s-a dat startul scandalului. Dar pana ajungem la a discuta pe larg, tb sa stiti cum a fost convins Michael sa participe la realizarea acestui documentar, cum l-a lasat pe Bashir sa intre cu bocancii murdari in viata lui. Bashir l-a mintit, i-a promis ca o sa doneze veniturile documentarului in Anglia. Ce trecut avusese Bashir pana atunci ca jurnalist? Facuse un film despre iubiti satanici si un alt film despre un criminal in serie. Lovitura insa o daduse cu un interviu realizat cu Printesa Diana, asta i-a adus faima.

Juriului i s-a prezentat dvd-ul cu documentarul realizat de Bashir. daca este cineva ce nu stie inca acest lucru, trebuie sa mentionez ca jigodia de Bashir a facut la montaj cu totul altceva din interviul cu Michael, a scos frazele din contex dandu-le alt inteles pt a-l pune pe Michael intr-o lumina nefavorabila, noroc ca Michael a fost mai destept si a filmat intregul interviu si cu camerele proprii, fara stiinta lui Bashir, astfel ca la mai putin de cateva luni dupa ce documentarul lui Bashir a fost televizat, a aparut si varinta completa oferita de Michael. Un singur exemplu imi vine acum in cap, intr-o zi Bashir insoteste pe Michael si cei 3 copii la zoo unde se creeaza haos, fanii se calca in picioare sa ajunga la Michael si aproape il strivesc pe Prince Michael. Mai tarziu in interviu Bashir il intreaba pe Michael daca nu cumva a fost iresponsabil ducand copiii la zoo cand stie ca orice aparitie a lui creeaza haos si cand Michael raspunde avem parte de un chicotit si atat. In realitate, urmeaza pe varianta lui Michael, cea completa, raspunsul complet si anume ca Michael stia ca zoo va fi inchisa in acea zi pt public pt a putea veni ei acolo dar o neintelegere a facut sa nu se intample asa. Michael nu isi expusese cu buna stiinta copiii la nebunia generala de acolo, ori Bashir a omis asta, ba mai mult a facut sa para ca Michael e un nebun care nu se gandeste la copiii lui.


Dar sa revin la proces. Bashir nu a marturisit prea multe cand a fost chemat la bara, in baza unei legi americane care permite jurnalistilor sa nu desconspire nimic din ce ar putea afla pt un reportaj, ori el s-a folosit de aceasta portita pt a nu raspunde intrebarilor apararii.

A urmat apoi intre altii seriful Albert Lafferty care a condus descinderea la Neverland iar juratilor li s-au prezentat pe inregistrare video imagini din fiecare camera a casei. Stiati ca Neverland nu are garduri? Este o proprietate deschisa, are paza peste tot dar nu exista ingradire (asta apropo de acuzatia ca familia Arvizo ar fi fost sechestrata la Neverland).

Cand politia a descins la Neverland, au mers acolo 70 de ofiteri!!! O armata de oameni au mers acolo sa faca inventarul camerelor, obiectelor. Pai nici in cazuri de urmariri de criminali periculosi nu am auzit de asa desfasurari de forte!!


Ni se prezinta detalii ale camerelor din neverland, dormitorul pe 2 etaje al lui Michael, detalii despre zeci de cutii cu jucarii nedeschise, ciudatul tablou care copiaza cina cea de taina dar cu MJ in locul lui Isus si alte nume mari in locul aposolilor, ca de ex Einstein. Sculpturi si figurine, picturi scumpe, un portert imens al lui Marylin Monroe. Palarii negre, gramezi de carti, poze, opere de arta, jocuri video, un amalgam de obiecte care mai de care mai ciudat.

Urmeaza marturia depusa de Davellin, sora lui gavin Arvizo. Ea vorbeste despre cum fratele ei a fost diagnosticat in 2000 cu o forma de cancer pe care medicii nu au stiut sa o identifice, baiatul a facut chimioterapie ca un adult, a cerut pe patul de spital sa ii cunoasca pe Chris Tucker si Michael Jackson si a reusit. MJ l-a sunat la spital si curand l-a invitat cu familia la Neverland.
Fata de 18 ani povesteste cum tatal, david Arvizo, ii altoia zdravan pe toti, pe mama janet Arvizo si pe fratii ei Gavin si Star, mentionand ca David l-a batut pe Gavin chiar si cand era bolnav si facea chimioterapie.

La sfarsitul lui 2000, parintii Arvizo s-au despartit. Michael a devenit apoi figura paterna pt cei trei frati care s-au atasat si mai mult de el. Se aduce apoi in discutie proba cu nr 5000 A in dosar, o transcriere a interviului dat de familia ARvizo lui Brad Miller, un detectiv particular care lucra pt MJ. In interviu Gavin, Star, Davellin si Janet Arvizo il vorbesc de bine pe Michael si spun ca a fost ca un tata in famila lor, ca i-a ajutat si le-a oferit dragoste neconditionata. Interviul a fost luat de Miller imediat dupa ce a aparut documentarul lui Bashir si familia Arvizo s-a declarat furioasa ca Bashir pusese in asa lumina proasta relatia dintre Gavin si Michael, ba mai mult ca urmau sa il dea in judecata pe Bashir pt ca se folosise de imaginile cu copiii Arvizo fara acordul mamei acestora.


Am sa continui cu marturia lui Star ARvizo, despre care multi angajati de la Neverland au declarat ca era un copil extrem de obraznic, care alaturi de fratele sau gavin a distrus obiecte in casa, a facut mizerie si s-a purtat foarte urat cu angajatii.



--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

citesc Magie si nebunie a lui Taraborelli.
n-am terminat-o. mai am din ea. sunt inainte de turneul Bad, imediat dupa turneul Victory, dar vreau sa scriu aici impresii ca sa nu le pierd pe drum.
sau poate mi se schimba, ce bine ar fi pen ca nu-mi place individul asta deloc. ma refer la autorul lui cartof prajit, biograf de vedete de meserie:
-1. deja vrea sa-l scoata pe MJ homosexual; spune ca atunci cand a fost la Casa Alba, la Reagan, stiti voi..., a fost cu un baiat, nu copil, barbat tanar, caruia nu a vrut sa-i spuna numele ofiterilor de securitate de la intrare in Casa Alba. Ma lasi...chiar asa?! si Taraborelli nu ar fi putut sa-i afle numele? dap, s-o creada ursu' din padure. apoi, la fel, de multe ori in camera lui se afla cu un baiat (nu spune daca acelasi sau altul) pe intuneric si ca a fost prins astfel de mai multe ori. Da' in nici unul din cazurile astea relatate mister Taraboi asta nu a incercat sa afle mai departe, cine-i baiatul, cum il cheama, macar varsta exacta (clar era major, asa da de inteles). obiectivitate din parti.

-2. nu spune nicaieri ca MJ are vitiligo, dar a tinut sa mentioneze ca se da cu creme de albire (i-a si zis numele cremei). poate o sa spuna mai departe, abia sunt in perioada Victory, am zis. da' de ce s-ar fi dat cu creme de albire?

-3. m-a marcat momentul cumpararii cantecelor Beatles. si prostul de McCartney care s-a plans tot timpul ca MJ l-a tradat, da' s-a zgarcit cand a fost vba sa scoata bani din buzunarul propriu sa si le cumpere. Era cel mai bogat cantaret in viata atunci!
Ce afacerist, domle, MJ asta! M-a marcat!

****************************
We must learn to live and love each other before is to late

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Draga melku eu sunt aproape la finalul cartii, inca nu "emit" pareri...sunt cam in "zapaceala" momentan.
La final..revin

www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

io am terminat-o aseara. am citit-o greu pentru ca de multe ori m-am enervat si am aruncat-o din mana.
ei bine, la sfarsit am plans cand a scris capitolul de dupa moartea lui MJ.
pe prima varianta a cartii a scris-o in anii 90 si apoi a tot completat-o pe parcurs.

e clar ca individul nu l-a placut pe MJ. il vedea ingamfat, egoist, egocentrist, incapatanat si multe altele "de bine" de nu-mi mai vin in cap acum.
nici de muzica lui nu prea a zis de bine.
adica a zis, da' se putea si mai mult.
io, la un moment dat, mi-am dat seama ca a fost ziarist de tabloide, pana la sfarsit lucrand pentru CBS. a spus ca a scris articole pentru Star, un tabloid.
asa ca a cautat mereu sa-i scoata in evidenta defectele lui MJ, aproape numai defectele.
toti din jurul lui erau buni, numai MJ era al mai al naibii, mai sa fie

cel mai tare m-a suparat ca a scos-o pe Lisa Marie Prestley intr-o lumina atat de buna de ziceai ca-i zana din povesti care a intalnit bestia!

io nu am incredere in LMP. deloc. de cand am vazut asta, aprecierea mea in fata a ceea ce a facut si gandit ea e pe minus rau...e dusa cu capu' femeia asta! ii era russiiineee ca a fost maritata!!!
nu stiu daca ati vazut vreodata interviul asta. priviti ce atitudine are in fata femeii aleia care clar nu-l suporta pe MJ.
io l-am vazut mai demult si mi s-a facut greata:




asa ca sa nu-mi spuna mie Taraboi asta sau cum il cheama ce suflet nobil si cum a incercat ea sa-l salveze pe MJ.

nu stiu, mai erau niste idei despre carte...am uitat...tre sa ma concentrez.

e, de singurul lucru de care nu s-a putut lega mister Taraboi a fost rolul de tata al lui MJ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Melku multumim de observatiile di ncarte. Eu abia astept s-o iau de la mama, cand ajung in Bucuresti, ca sa vad ce parere imi face si mie.
Apropos insa, de ce spui tu, ca autorul a evidentiat mai mult chestiile negative la MJ, sau ca a si inventat unele, eu cred ca e interesant de vazut si alte puncte de vedere decat ale noastre, de fane innebunite dupa MJ.
Si ma gandesc: de ce oare vorbeau asa altii despre MJ? Oare exista un miiic, infim simbure de adevar in tot ce scriu/ spun altii? Nu ma refer la acuzatiile acelea urite, ci la chestii mai marunte, din astea zilnicele. Adica oricat l-as admira pe MJ, nu vreau sa pic in extrema si sa nu imi imaginez ca nu avea si el chestii enervante, sau mai suparatoare, ca orice om, sau fixuri, sau obsesii...
Dar, nu pot acum sa am nici o idee, caci inca nu am citit vreo carte scrisa de altcineva despre MJ .





Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Eu am inceput sa o citesc de vreo 2 sapt., dar nu am avut timp. Oricum m-am tot enervat ba pe "viata", ba pe familie, ba pe autor. Azi am zis ca nu ma las, pt ca am timp. Dar deja imi explodeaza creierul. Nu mai pot citi chiar acum.

Parca voiam mai multa caldura sau mai multe detalii despre creatia lui. trece rapid peste momentele de "glorie", dezvoltandu-le pe alea nasoale.

Nu mai zic nimic acum.
Dar Lisa pare o aproape sfanta in carte. Si nu cred ca o fi chiar asa.
Eu cand o vad vorbind mi se pare freaky...dar vad ce a vazut MJ la ea. Dar, tot freaky e.






www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

danat normal ca le-a avut pe ale lui multe si nenumarate.
nici io nu sunt atat de naiva incat sa cred c-a fost un sfant.
si-a facut-o cu mana lui de multe ori...din pacate.

dar tonul folosit de Taraborelli nu este nici pe departe unul obiectiv, ai sa vezi...si de multe ori se contrazice (m-am gandit in multe cazuri daca nu cumva o fi de vina traducerea, nu stiu).

aa, mi-am amintit inca ceva foarte important:
intr-un sfarsit Taraboi spune ca MJ sufera de vitiligo, dar de fiecare data precizeaza ca nu se stie daca este o boala mostenita sau e data TOCMAI de faptul ca se tot dadea cu creme de inalbire...c'moon, n-am auzit asa ceva: adica vitiligo a venit pe capul lui MJ tocmai din cauza ca s-a dat cu creme si nu invers.

si tot asa a tinut-o pana la sfarsitul cartii!!

nu stiu daca stiti despre Lee Thomas?! un om de televiziune american care sufera de vitiligo.
a scris o carte "Turning White". a fost devastat cand a aflat de boala pentru ca unui om de culoare care mai sta si in fata camerelor de filmat ii e foarte greu sa ascunda boala, adica imposibil..

omul se cam chinuie sa ramana negru, se machiaza de-i ies fulgii inainte de a intra in emisiune si spune ca-i mult mai greu sa te machezi ca sa scapi de petele albe, din ce in ce mai mari si mai multe, decat sa uniformizezi petele albe, ceea ce facea MJ.

a dat mai multe interviuri, e plin netu' de el, de poze cu el. intr-unul dintre interviuri spune ca-l crede pe MJ si-l intelege de ce a ales sa nu se impotriveasca bolii, adica albirii pentru ca e foarte greu sa faci asta. si lui, Lee Thomas, o sa-i fie in curand imposibil.

si domnu' Taraboi nici macar n-a binevoit sa se documenteze asupra bolii ca un profesionist ce se da a fi.

eh!

edit: purple_blue exaact: freaky!! asta e cuvantul: freaky rau!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selket spune:

Buna,

Va citesc de ceva vreme, dar nu m-am bagat inca in subiect desi sunt si eu un fan MJ.
Intervin acum sa zic ca dupa parerea mea o judecati putin cam aspru pe Lisa Marie Presley. Eu una am o alta parere despre interviul pe care l-ati postat mai sus. Cred ca ceea ce a scris ea pe blogul ei stiti cu toate:
http://blogs.myspace.com/lisamariepresley
Iar eu prefer sa o cred pe ea. Si anume ca l-a iubit cu adevarat. Si de ce nu ar fi facut-o? He's loveable, nu? In plus e clar ca nu s-a maritat cu el pentru bani sau faima. Atunci pentru ce?
Ea spune ca a trebuit la un moment dat sa renunte la el, desi il iubea cu disperare pentru ca se imbolnavise psihic si ea incercand sa il ajute si avea si doi copii mici de crescut. Intr-un fel e de inteles si asta, daca vezi ca o relatie te mananca de vie, oricat ar fi de greu poate trebuie sa iesi. Apoi tot aici spune ca dupa despartire cativa ani era obsedata de el. Dupa care cativa ani furioasa pe situatie. Nu va suna cunoscut? Daca stati si va ganditi chiar asa se intampla. Cand iubesti pe cineva foarte mult, dar din diverse motive nu puteti fi impreuna, in intercarea de a deveni indiferent ajungi intr-o perioada cand esti furios pe ceea ce s-a intamplat. Durerea chiar te duce aici, incerci orice sa treci peste.
In acest interviu, daca o analizezi atent vezi asta. E oarecum furioasa pe ce s-a intamplat si incearca sa devina indiferenta. Eu una vad o femeie care lupta sa devina indiferenta fata de ceva ce i-a provocat o mare durere.
Diane Sawyer, asta ce ia interviul, e o nesimtita, cum face fetele alea de parca cum doamne feri cum te-ai putut uita la ala, ca si cum ar fi ceva freak. Si cu toate astea Lisa Marie spune raspicat si fara sa se gandeasca de doua ori ca da, a fost indragistita de el si da, l-a iubit. Si asa a sustinut in toate interviurile pe care le-a dat. Nu a spus niciodata nimic rau despre el. Ia ganditi-va la alte divorturi d la holywood sau chiar din viata voastra de zi cu zi si cati soti despartiti nu incep sa vorbeasca aiurea unul despre altul. Chiar la inceput vedeti ca dupa strambaturile nesimtite-i aleia de Diane Sawyers, ea sustine tot varianta ei si spune ca e pacat ca lumea nu il cunoaste asa cum este el cu adevarat. In plus cred ca era deja satula sa se tot mire toti la ca cum de s-a casatorit cu Michael. Si inca ceva ce eu apreciez foarte mult: desi este poate una dintre persoanele care l-a cunoscut cel mai bine pe Michael in intimitate, cu bune si rele nu a dezvaluit niciodata nimic, a pastrat intre ei, nu s-a apucat sa scrie carti sau alte minuni sa-si faca reclama.
Asta a cautat Michael toata viata, o femeie care sa nu-l judece, care sa nu-l vrea pentru banii lui, in care sa aiba incredere si sa nu stea mereu cu teama ca se va folosi de el, ca cine stie ce va spune sau va dezvalui despre el. Ea a fost femeia aia, eu cred ca a fost perfecta pentru el.
Citeam la un moment dat pe un forum al tehnicinilor de sunet si altii experti din astia si unii care lucrasera cu Michael isi aminteau intamplari despre el. Unul dintre ei povestea ca a lucrat cu el in perioada cat era cu Lisa Marie. Ea petrecea destul de mult timp la studio si se comportau ca niste 'kids in love', mereu erau de mana .. se vedea foarte clar iubirea intre ei. Si oamenii astia care povesteau acolo chiar nu aveau nici un interes sa minta sau sa infloreasca, nu ii platea nimeni pentru asta.
Si observandu-l asa pe Michael in pozele in care e cu ea, in interviuri ... se vede pe el ca e fericit. Si daca 2 ani de fericire in viata lui s-au datorat ei, eu ma bucur si o indragesc. Si probabil stiti ca ei s-au mai intalnit inca aproape 2 ani si dupa divort .. si au fost fotografiati in diverse ocazii de mana sau pupandu-se chiar. Chiar in perioada cand el era casatorit cu Debbie.
Inca ceva: si in video asta micut si si in interviul cu ei amandoi si tot prefacuta asta de diane sawyers daca o observati pe Lisa se vede ca nu are discursul pregatit de acasa, se impleticeste in cuvinte, emotiile vin peste ea si nu reuseste sa le ascunda. Mie imi pare o persoana foarte sincera. Eu ma bucur ca Michael a fost cu ea. Pacat ca s-au despartit si cu siguranta ambii au facut greseli si poarta raspundere pentru asta. Insa ea chiar a fost potrivita pentru el si l-a iubit mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:



Selket, am spus despre Lisa ca pt mine e freaky DAR vad ce a vazut MJ in ea.
Chiar cred ca l-a iubit, si a iubit-o si el. Fiecare om vede si simte dragostea altfel. Nu avem dreptul sa judecam pe nimeni.
Lisa e alt subiect, dar despre Michael pot sa spun ca eu cred ca faptul ca a fost indragostit (avand o relatie adevarata) abia la varsta aceea a fost putin prea tarziu. Tarziu pt a se putea adapta unei relatii. Butterflies & all, dar nu cred ca intelegea ca trebuie sa conteze si persoana de langa, asa cum vedem noi o relatie.
Of, nu mai spun nimic acum.

Diane Sawyer e o nesimtita. Nu cred ca Lisa nu stia ca e anti-MJ. Si sa ma scuze, dar nu asa raspunzi cand mirarea uimitoare o face pe D-na Sawyer sa o intrebe "IN LOVE?????!!!!SEXUAL ATTRACTION?????!!!"
Cica "I'm weird, I'm wacked"

La fel a facut si in interviul cu MJ si Lisa (sunt puse filmuletele la "filme, documentare..."
Nu inteleg cum poate fi atat de mirata ca o femeie ar fi atrasa de el. La cate femei innebuneau din cauza lui, cum mai poate sa intrebe asa ceva?
In aceeasi nota, ia uite-o si pe wig LaToya cum a mai facut niste bani:



www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Doamne Dumnezeule!!! Cat de tare sa fii ca sa nu te raneasca pentru totdeauna asemenea vorbe?? Venite si de la persoane pe care, altfel, le-ai considera apropiate Saracul Michael, pina la urma, bag seama ca a fost foarte, foarte bine antrenat pt astfel de duritati



Hobby

******************************************
www.youtube.com/watch?v=IeVt9UEUh-8" target="_blank">
"If you wanna make the world a better place,
Take a look at yourself and then make a Change"
Michael Jackson

Mergi la inceput