Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (23)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Ioanact felicitari!!!

si avem si sarbatoriti azi... happyella si sotul Oanei

desigur ca va felicit pentru carucioare!!! feletor sa va creasca mari si sanatosi ingerasii !!!

Arwen vine el si momentul in care vei simti ca misca...el misca, dar inca nu are putere sa il simti tu si eu am crezut candva ca il simt...mama m-a linistit ca poate fi sau nu...nu l-am mai simtit cateva zile...nici nu stiu ce sa cred ca a fost. rabdarica si te va rasplati, vei vedea!

ale1212xa sa fuga pietrele alea!!!

eu m-am trezit greu si cu cosmar...acuma na! mai vin si zile din astea, nu?

am o intrebare pentru cine are idee: cum se procedeaza cu comisia care aproba concediu peste cele 90 zile? de la munca nu mi se da conc de risc maternal si ma apropii vertiginos de mom comisie si evident ca neuronul meu de gravida joaca tzontzoroiul in mintea mea si imi da insomnii...cine stie care e procedura si cum se intampla?

si o zi usoara si vesela!

Mihaela 20 + cu...

bebe mic
poze bebe la 11+, 12+, 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

si pt fetele care zic ca au bebei puturosi, sa stiti ca nu e asa.
e de vina si placenta, pozitionarea ei, si bebe e inca micut, ca sa boxeze cu forta.
eu pana ieri la echo il simteam pe bebe de cateva ori pe zi si ma gandeam cum nu intepeneste el daca se misca asa putin. dar in timpul echografiei, a dat din picioare de a zis tati ca il face biciclist... si eu nu am simtit nimic.
de aici am tras concluzia ca il simt numai cand se intoarce de pe o parte pe alta, sau de pe spate cu fundul in sus.
oricum, aseara a fost dulce de tot cand m-am asezat in pat dupa o zi de zbantuiala si l-am simtit cum se culcuseste acolo rapid, de parca abia astepta sa ma intind sa ii fac loc si sa ma relaxez.
o zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andre_lina spune:

Fetelor, multumesc celor care au vazut pozele...eu zic ca e fotogenic!

Si eu am probleme cu spatele..si uneori cand ma intind ma doare si burtica...talpile cand ma trezesc dimineata...si in general ma misc mai greu dar suportabil deocamdata.

Nu am schimbat garderoba, absolut nimic de gravida desi burta e mai mult decat evidenta.

Eu imi simt bebelul foarte puternic- am placenta anterioara, ceva de genul asta, poate conteaza.

oricum toate ii vom simti mai tz.

pup!


22+ cu Doamne, ajuta-ne sa trecem peste toate incercarile!
ne gandim la nume de baietel
primele poze
http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=77922&page=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

La multi ani happyella!

danutza84 Eu am facut un singur eco la Medicover dar in Constanta si avea 2 monitoare, unul pt dr si unul pt pacient.

arwen92 Ai rabdare...el saracu' sigur inoata prin lichid, dar nu il simti tu inca.

cris.dogarel Eu stiam ca morfo se face intre 22-24 saptamani. Eu am facut una la 21s si mai fac una la 24s.
Da este o maternitate privata (anul asta s-au deschis 2 in Constanta). Din cate stiu, pana acum pretzurile sunt urmatoarele: nastere naturala 4500 ron, cezariana/nastere in apa 5000 ron, ceea ce include 3 zile de spitalizare. Daca e necesar sa stai mai mult, fiecare zi peste costa 200 ron.

al3csa 4D poti sa faci cand vrei, dar ecografiile morfologice se fac la date exacte, ma rog cu marje de 2-3 saptamani.

ale1212xa Imi pare rau ca ai problemutze. Dar regimul cred ca se refera la calitatea mancarii si nu la cantitate. Ai grija de voi!

micki_mica Nu prea stiu despre concediul de risc maternal, doar ca ai de umblat si pe la un medic de medicina muncii in plus. Este o fata la odiseea vecina (fulgusori de noiembrie-decembrie) care este deja intr-un astfel de concediu, intra acolo si intreaba...o sa obtii un raspuns la obiect, nu pareri.


22+

odiseea noastra
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

larisel poate nu m-am facut inteleasa, ma refeream ca nu mananc decat legume si carne de pui, iar fructe doar mere si pere..nu ziceam ca mananc mult sau putin ci doar ca mi-am redus varietatea de mancare


19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

salutari!

miradelli, foarte bine, sa stai linistita! abia sub 3 colul se cheama ca e scurt. tinem pumnii sa fie fetita 100%!

da, confirm ce zice ionela! foarte bun homeogene9!

onitza, sa va traiasca flacaul! ai grija cu efortul fizic, cu statul in picioare/fund si cu ridicatul! si no spa poti lua cate vrei pe zi + max 3 scopantil/uscosin

lia, eu iau 2 magne b6, 1 biomarin plus (omega 3/ulei de peste) si 1 elevit pe zi. asa am luat si la alma, pentru ca eu nu sunt convinsa ca mananc cat si ce trebuie. dar daca mancati cu cap nu e nevoie de vitamine. eu una, ca sa fiu sigura, ca stiu ca nu mananc rational si stiu si ca nu ma ingras, iau.

gratiana, felicitari pentru fetita! frumos numele ales!

fetele, iar am scris pe scurt, am citit pe fuga! nu va suparati pe mine! oricum, sunt alaturi de voi si va citesc cu mare drag!




Petra mamica de Alma (20.08.2007) si 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KarmenS spune:

Buna!
Al3csa, am fost la medic, sunt in tratament pentru infectie urinara cu E-coli cu antibiotic
Am facut si analize pentru TT si eco. La eco doctorul a zis ca cel mai probabil vom avea un baietel
Acum asteptam rezulatatul la TT, sper sa fie bine totul!

Pupici si saru-mana de grija!

15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KarmenS spune:

LA MULTI ANI, happyella!

Si cateva info pentru completarea listei de la inceput: voi naste la Filantropia, cu doctor Haiduc Catalin.
Multumesc!


15 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Cristies Am identificat site-ul de haine de gravi si am dat si comanda pentru niste pantaloni, bineinteles . Sper sa fie OK, vedem peste cateva zile cand ajung.

Multumesc tare mult de pont!

Ratusca 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Harnice fete am! Pagini intregi pe zi...mai mai

Mie mi-a mai trecut starea de somnolenta dar la inceput imi era un somn de picam, o data am adormit cu capul pe birou. Si dupa intamplarea asta m-am dus la medicul de familie care mi-a dat o adeverinta de recomandare pt reducerea programului de lucru cu 25% si de atunci lucrez doar 6 ore pe zi in loc de 8. E admis de lege. Ordonanta 93/2006 parca..sau 96/2003...v-am spus ca mi-au adormit neuronii. Si imi e mult mai lejer de atunci. Ma invidiaza colegele

LARISEL, ai fost singura interesata de reteta mea
E vb de orez cu dovlecei si parmezan.Daca iti suna bine si vrei reteta imi spui.E bestiala.

O sa vedem daca rosiile fac baiat sau fata pe 22 septembrie cand mi se intoarce doctorita din concediu




13 +

Mergi la inceput