Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (178)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babytza
Babymom esti colorata

Adica cum sunt colorata??!! Ca io nu ma vaz colorata. Si in plus vad ca mi-a disparut si iconita de reeditare a mesajului ( cea cu hartie si creionas ). Care-i treaba?

Lavinia mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Babymom esti verde la nikname De iconita nu stiu ce sa zic, poate nu erai logata cand te-ai uitat...

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Am vazut ca discutarati despre alaptarea prematurilor mici.
Acu' nu vreau io sa aprind iar discutia, dar cred ca e bine asa pt. informare sa precizez si io niste lucruri.
In principiu, Anamona avea dreptate ca un prematur mic se poate pune la san, ca sa se obisnuiasca cu suptul, cu mirosul si atingerea mamei, ba e chiar benefic si recomandat sa se faca asta,cat mai rapid posibil, cu conditia ca bebe sa nu fie conectat la aparatul de ventilatie artificiala. Exista insa in diverse locuri, sectii de neonat, diverse practici si obiceiuri, car incurajeaza sau nu aceasta practica, exista temeri mai mult sau mai putin fondate ca suptul ar putea obosi prematurul si i-ar putea face mai mult rau.

De ex. la Tg. Mures, pe vremea cand mi-am facut acolo rezidentiatul am avut o fetita care s-a nascut prematur cu 800g, a avut probleme respiratorii grave care au necesitat ventilatie artificiala, precum si o izoimunizare severa in sistem Rh, care a necesiat exsangvinotransfuzie ( adica schimbarea totala a sangelui ), dar in momentul in care a putut respira singura si nu a mai fost dependenta de oxigen, a fost mutata in salon cu mama si alaptata, initial cu completare lapte muls, iar dupa cateva zile, supt exclusiv. Avea 1 kg.

La noi in spital nu se practica asta, pt. ca sefei mele ii e teama sa nu complicam lucrurile. Eu sunt mai curajoasa si daca ar fi in puterea mea sa decid altfel as face-o. Eu cred ca pt. un prematur e benefic contactul cat mai prelungit cu mama, chiar daca are nevoie de ingrijiri speciale in incubator sau in conditii de oxigen.

Deci depinde foarte mult de practica locului.
Ce n-am inteles eu in cazul Monicai, e de ce nu i s-a permis sa-si vada copilul mai mult decat de 2x /zi? La noi mamele sunt incurajate sa vina in sectia de terapie intensiva neonatala la 3 ore sau chiar mai des, de cate ori simt nevoia sa-l vada, sa se asigure ca totul e in regula. Le incurajam sa-l atinga, sa-i vorbeasca, si asa mi se pare normal - si din punct de vedere medical si uman.

Lavinia mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Baby_boy felicitari pentru progresele puiului mic

Nocom multam de raspuns referitor la pastilele homeopate

Babytza poate reusesti sa filmezi soricelul in plina actiune

Kid2003 tare mult ma bucur ca ai mai scris, felcitar pentru primii pasi ai Mariei, sa aibe noroc in viata dupa cum a ales de pe tava. Poate ne arati niste poze cu frumusetea ta

Alexa uoofff cu dintii asta…nu mai zic de masele, noi abia la dinti suntem, nici nu vreau sa ma gandesc cum o fi la masele. Felicitari pentru bilantul lui Cipri cat si pt faptul ca mancati bine , transmite-i si lui fi’mea lucrul acesta… macar s-o hatari sa pape si ea mai bine

Babymom de acelasi lucru imi este si mie frica acum, se ineaca de la orice


de Crina Alexandra
Crinul Meu

Atat de mare sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Ce n-am inteles eu in cazul Monicai, e de ce nu i s-a permis sa-si vada copilul mai mult decat de 2x /zi? La noi mamele sunt incurajate sa vina in sectia de terapie intensiva neonatala la 3 ore sau chiar mai des, de cate ori simt nevoia sa-l vada, sa se asigure ca totul e in regula. Le incurajam sa-l atinga, sa-i vorbeasca, si asa mi se pare normal - si din punct de vedere medical si uman.



Cica regula spitalului..... Era saracutza atat de suparata ca il vede asa de rar....numara orele si minutele cred pana se ducea la el ... Ce bine ca de maine il are pe pici cu ea in camera Cred ca il lipeste de ea si nu ii mai da drumul ...sau mai bine, coase cordonul la loc

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Vecina mea poate sa isi vada bb o data la 3 ore...cu toate ca mi se pare normal ca bebe sa stea cat mai mult cu ea....mai ales ca a facut cezariana si abia ii vine lapticul

de Crina Alexandra
Crinul Meu

Atat de mare sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Fetelor azi m-a palit si pe mine ingijorarea si disperarea ca Dragos refuza sa manance! Da' refuza cu incapatanare si indarjire orice! Nici ceea ce-i placea nu-i mai place - tine buzele stranse, stranse si isi trage capul cu o smucitura violenta de cate ori ma apropiu cu lingurita de el, fara ca macar sa stie ce-i ofer.
De supt, suge da' parca nu atat cat ar tebui avand in vedere ca nu manaca altceva.
No amu io ce ma fac??
Ce-mi sugerati? Sa mai insist ( insist deja de vreo 3 zile ) sau sa-i dau pace? Ma dispera gandul ca saptamana viitoare, luni si marti, voi lipsi toata ziua de acasa ( cu ocazia cursurilor pe care tre sa le tin la spital ) si ce va manca asta micu'? Pe de alta parte peste 2 sapt. vrem sa plecam in concediu. Io o sa fiu varza si cu nervii prastie daca o tinem tot asa si in deplasare.

Lavinia mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Babymom, Crina daca refuza mancarea i-o amestec cu iaurt natural (ii place fff mult), daca Dragos are ceva preferat care merge amestecat poti incerca, sau nu ii da decat laptic o perioada, eventual merg si nise borcanele

de Crina Alexandra
Crinul Meu

Atat de mare sunt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Babymom asa a facut si David vreo 6 zile. Apoi a inceput sa pape iar. In prima faza revenirea poftei de mancare a coincis cu ziua in care a spart gingiuta si a iesit dintele si exact atunci i-am facut si mancare foarte fin pasata. Dar apoi m-am gandit ca poate si el a avut enteroviroza ( noi din familie am avut toti din familie, pe rand ..dar sigur )
Si eu il incercam zilnic cu toate cele...am aruncat in spatamana aia la mancare cat pentru un an cred Mi se rupea sufletul sa il vad cum da din cap in semn de refuz, exact asa cum spui si tu, inainte ca macar sa guste ce e acolo.....
Si il lasam in pace, nu insistam. A mancat zilele alea numai iaurt si cate un pic din cereale cu laptic si lapte. Apoi a vrut si fructe, apoi am revenit brusc la meniul obisnuit.
Toata povestea a durat o saptamana, a slabit aproape 400g , dar a inceput sa puna la loc
Multa sanatate si pofta de mancare

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Babytza, am inteles asta cu regula spitalului, dar parerea mea e ca aceasta regula e facuta asa... ca sa nu se complice personalul de acolo, nu are in vedere binele micilor pacienti si a mamicilor, din pacate.
Bine ca de maine vor fi impreuna - Moni si puiul ei, adica. Uite, daca crezi ca-i va fi de folos Monicai, eu ma ofer s-o ajut telefonic cu orice idee sau sfat de care ar avea nevoie. Spune-i ca poate sa ma sune ori de cate ori simte nevoia de o incurajare sau de un sfat medical. Dar... eu mi-am pierdut telefonul Orange ( cel de pe mailul comun) si nu-l mai am decat pe cel RDS, asa ca daca-l vrea ti-l dau pe PM.

Lavinia mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput