Licurici de ianuarie-februarie 2009 (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Patricia, m-ai lasat masca!!!
Cum e posibil asa ceva?? Nu pot sa cred nici eu... Mi se pare normal ca nu le-a iesit nik in plus... a avut timp berechet femeia de la casa sa isi ia cei 40 de lei... Nu era nimeni in spatele tau la rand? sau faza cu camerele cum a ramas? Eu zic sa nu te lasi... sa-i iei la scarmanat, chiar si pt `numai` 40 de lei. Fa o sesizare la politie!! In ce hal s-a ajuns...
De branza, am citit si eu, si ziceau si fetele mai demult, inclusiv pyc, ca cel mai bine e sa faci din lapte de vaca gras dupa reteta care ti-a dat-o Ariel.

Eu n-am inceput sa-i dau branzica, dar cred ca ma apuc sa-i fac si eu. Noi mancam la borcanele de 70g(nu sunt mai mari pt 5-6-7luni) si cred ca nu-i sunt de ajuns. Cred ca am sa incep sa mai pun un picut de adaos de branzica sau mucilagiu de orez, cereale, mai vad eu. Oricum e un mancacios fara pereche!

Va pupam dulce pe toate. Un inceput de sapt minunat!
Sper din tot sufletul sa dezamortim un pic subiectul, ca tare se cunoaste ca mai sunt inca fetele in vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Helau gasca

Noi suntem maraiti rau azi...nu stiu daca e de la burtica, dinti sau vremea asta de toata jena.

Sau o fi ca inca nu s-a acomodat cu casa...habar n-am ... Si sunt si singura azi si cu comunistul venit...ce mai o zi perfecta...

Colac peste pupaza mi-au venit si rezultatele de la repetarea uroculturii lui Razvi: cicca tre sa o repet ca a fost proba contaminata.

Deci o iau de la capat aici acasa.

Bebelusi am reusit pana la urma sa vad pozicile si pe blackberry...ce nasica frumoasa ai fost...ce sa mai zic de Vladut s-a facut baiat mare ce mai...se vede ca i-a placut piticului la mare.

Lisa transmite-i multi pupici Anuscai de la Razvi...poate trimite si ea unii inapoi sa nu mai fie piciul marait.

Pup toata gasca

Crisspy mamica fericita de Razvan Andrei 16.02.2009

Razvi

www.youtube.com/watch?v=PFtbGWGIcw0" target="_blank">cearta cu balonul
www.youtube.com/watch?v=5-uxphct1Q0" target="_blank">cum se joaka Razvi cu caruselul
www.youtube.com/watch?v=OAQbGqIZqd4" target="_blank">Razvi mananca pepene galben cu mar copt....buuunnn
www.youtube.com/watch?v=aRmMrcGjBVY" target="_blank">Razvi rade cu pofta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koruccia spune:

Buna tuturor din Italia!

Ne-am intors acasa dupa 3 saptamani in Romania, timp in care nu am prea reusit sa scriu pe forum, ca s-au concentrat prea multe: oameni de vazut, invitatii de bifat, plus de-ale diversificarii departe de casa, ceea ce nu e intotdeauna simplu.

Bun, concluzia sejurului e ca fetita noastra este exemplara la drum, nu am avut probleme cu ea pe avion, masina, in aeroport..din contra, i se parea foarte distractiv. In schimb au fost ceva probleme de adaptare cand a schimbat patutul, camera, spatiul ei de joaca..Practic in prima saptamana doar ne-am adaptat, si tot nu a fost acceptat pe deplin patutul de la bunici. Cand ne-am intors acasa am avut surpriza sa constat ca isi recunoaste patutul si casa, ceea ce nu prea credeam, ca 3 saptamani sunt totusi mult pt ei la varsta asta.

Asa, deci am plecat ca de-abia stateam in fundulet si ne-am intors stand bine si jucandu-ne cu toate jucariile; zicem a-pa, pa-pa si de ieri ta-ta; mancam bine de toate (dupa un scurt episod in care a refuzat fructele, cred ca tinea de adaptarea in RO); nu avem dinti inca (desi ii vedem de multa vreme) si dormim tot prost ca si pana acum. La sfaturile multor binevoitori in Ro i-am introdus un biberon de lapte praf, dar cum nu am vazut rezultate (a se citi: nu doarme deloc legat 6-7 ore noaptea, cu mi s-a spus ca se va intampla), l-am scos si ii dau laptele meu de cate ori cere (cere doar noaptea, din pacate).

Cu mancatul stam asa:
- la 6.30 san
- la 10.00 fructe
- la 13.30 un amestec de cereale, legume(morcov, dovlecel, cartof) si carne (pana acum pui si iepure la borcanas)
- o gustare la san pe la 16-17
- legume cu branzica pe la 20.00
Noaptea san la cerere.

In 3 saptamani in Ro a pus 500 de grame, are acum 7540g si 66cm.

Din pacate avem in continuare problema cu capul inclinat spre dreapta, se pare ca va trebui sa ne reintoarcem la neurolog. In tara toti mi-au zis ca bebeii pana la un an au tot felul de pozitii preferate si ca sa nu ma stresez, dar cum nu pot sa nu ma stresez prefer sa o duc iar la un control.

Cam asta despre noi, sper sa reusim sa fim mai prezente de acum incolo.
Pupam mamicile si licuricii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralux_tri spune:

Koruccia, bine ai revenit! Felicitari pentru noile achizitii ale fetitei! Sa stii ca si Alex cere noaptea des titi dar am constatat ca de foame numai de maxim 2 ori, in rest asa..de afection
Crisspy, imi pare rau ca iar trebuie sa il duci pe Razvi la analize. Off...tin pumnii sa fie totul bine! Si sa nu mai fie marait
Bebelusi, ingrozitor si revoltator ce ati patit la magazin! este inadmisibila asa hotie pe fata! iti trimit un pupic sa te mai inveseleasca dupa asa patanie
Alex acum a adormit dupa 10 minute de plans..of, mi-a rupt sufletul dar ce sa fac?! Era asa de obo si nicicum nu a vrut sa faca nani, nici la san nici in brate asa ca, la sfatul dr..l-am lasat sa planga. Noroc ca a adormit in 10 minute ca nu mai rezistam
pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyc spune:

Ca de obicei va citesc in pauza de masa........si mi-am vazut numele in mesajul lui Yashy asa ca intervin cu o precizare:)

Intr-adevar copiilor nu este bine sa li se dea produse light sau ecremate (fara grasimi). E de preferat laptele sau iaurtul "normal", nu "cel cu 0%".... Insa este de preferat sa nu se foloseasca laptele de vaca inaintea varstei de 3 ani! Pana la 1 an e laptele de varsta a 2-a si apoi laptele zis "de crestere", pana la 3 ani. Doar de la 3 ani se recomanda trecerea pe laptele clasic de vaca........

Nu stiu insa daca in Romania exista lapte din asta "de crestere" pentru copilasii de pana in 3 ani........poate imi spuneti voi, m-ar ajuta sa stiu pt la anul cand vom merge iar in vacanta la Cluj!

Vad ca in Romania se face inca branzica din lapte de vaca "din comert"......nu stiu ce sa zic.......personal nu sunt de acord. Daca ar fi sa-i dau asa ceva, i-as face din laptele lui praf de varsta a 2-a. Eu nu ii fac pentru ca aici nu e "moda" cu branzica asta, ii dau iaurturi in schimb speciale pentru bebei, facute si ele din lapte praf adaptat varstei.

Sunt obiceiuri alimentare specifice fiecarei tari, necazul e ca in Romania nu sunt niste recomandari clare adaptate Ro, sa stie orice mamica ce sa ii dea de mancare puiului.

La fel si cu supele.......personal nu ii dau, caci nu prea vad interesul dpdv nutritional.......si totusi daca as fi trait in Romania poate ca i-as fi dat, caci treaba cu supa e adanc inradacinata in cultura noastra (cand merg acasa la mama doar din supe si ciorbe traiesc:))


La mine toate bune si frumoase, Paul creste frumos, sta in fundic bine de tot si se taraste prin toata casa intr-un stil aparte, intre omida si crawl (ca mers in 4 labe nu ii pot spune), dar cu o viteza uimitoare si vine dupa mine absolut peste tot, inclusiv la baie!

De azi merge toata ziua la o tanti acasa (asistenta maternala) , unde e impreuna cu alti 2 bebei..........tipa pare draguta si Paul rade de numa cand o vede, deci presupun ca e semn bun......

Din 15 septembrie raman singurica cu bebele, pleaca tatal meu inapoi in Romania.......sper sa ma descurc cu toate pe cap!

Gata pauza! Pup fetele si bebelasii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Buna, mamici si pitici

Ne-am intors si noi de la mare. ohhh, ce bine a fost. Daca puteam luam toata marea acasa
Vladut a fost cuminte, drumul a fost destul de greu, 12 ore de mers cu masina, dar s-a adaptat bine, mai cu o jucarioara, mai cu un cantecel
Cand am plecat ma plangeam ca nu mai ia in greutate si nici nu mai vrea sa manance mancarica, saptamana asta nu i-am mai dat decat tzatzi si surpriza, a mancat baiatul meu pe rupte si a si luat in greutate cam 300 g. Dar nu stiu ce sa ma mai fac, ca papica (fructe, legume) tot nu vrea Stie cineva ce metoda sa mai aplic? Vladut nu mananca nici din biberon ca sa mai pot sa-l pacalesc cumva.
Inca ceva, a dormit foarte bine in concediu, presupun ca e pentru ca a dormit cu mine in pat (e prima oara cand doarme cu mine), nu mi-a plans deloc noaptea, s-a trezit doar de 2-3 ori sa pape. Si nici nu mai a trebuie leganat, il asezam langa mine si se culca. Dar acum ce ma fac? Nu stiu cat de bine e sa doarma cu noi in camera, sotul mai sta pana tarziu la tv, cu laptopul...
In rest totul a fost frumos, stat afara toata ziua, alintat de toata lumea. Era centru atentiei pe acolo, toata lumea se mira de falcutele lui

Am vazut poze cu bebei si mamici. Toti niste scumpi, cate un pentru fiecare.
Bebelusi, chiar arati super Spune-ne secretul, ce ai facut cu burta in care a stat Vlad?

Avem poze mai jos

http://www.kodakgallery.com/ViewSlideshow.action?&collidparam=16134445512.145149357112.1251720427141

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Koruccia bine ai revenit, sa stii ca si Vlad se adapteaza greu cu somnul in locuri noi.

Pyc dar cine a zis ca ii da supa?Ii dam piure de legume, tu nu ii dai?Atunci ce ii dai sa pape la pranz? Iaurtul din lapte praf cum il faci???


Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arriel spune:

[S]
LA MULTI ANI LACHLAN Mister Mister a facut 8 lunite, este un baiat mare si frumos!
LA MULTI ANI si celorlalti doi licurici de astazi Alexandru de Kristinutz si Victor de Crisspoliss

bebelusi nesimtirea si tupeul unora nu are limite. Trebuia sa numere banii din casa atunci, pe loc, asa pana seara e clar ca s-au evaporat. Oricum, tu fa reclamatia.

yashy cred ca Luis mai serveste si niste laptic pe langa cele 70 grame din borcanel, nu? Thea mananca intre 100 si 130 grame de legume, simple sau cu carne ( fructe mananca ceva mai mult), dar nu mai mananca altceva pana la masa urmatoare.

koruccia ne bucuram ca te-ai intors si ca sunteti bine. Si eu cred ca ar trebui sa mergeti iar la doctor, noua ne-a trecut cam dupa doua saptamani, la voi vad ca nu.

pyc de ce este contraindicat laptele de vaca pentru branzica? Exista si la noi lapte de crestere, acum depinde si ce marca folosesti.

anna_mama si Thea doarme mult mai bine cu mine in pat decat singura. Dar eu nu si nu vreau sa fac din asta un obicei...
Foartefrumoase pozele din vacanta, nu stiu daca ai mai scris, unde anume in Grecia ati fost? Pupam falcutele lui Vladut

Mami de Thea Bianca (03.02.2009)

http://www.flickr.com/photos/cristiserban/sets/72157617398070712
Poze botez
http://www.flickr.com/photos/cristiserban/3657721858/in/set-72157620335759351/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Ups... Pyc, imi cer scuze... Puteam sa jur, sa bag mana-n foc ca tu ai spus ca e ok... ce-nseamna sa citesti pe fuga nshpe pagini, imi cer scuze inca o data!!

Ariel, bineinteles ca mai are parte si de titi pana cand incepe sa se certe cu ea
Iar pe seara, cand incepe sa maraie il servesc cu 2 biscuiti din orez, care ii plac deosebit de mult. Numai cand vede ca deshid dulapul si fosnesc punga sa scot biscuitii, incepe sa chiuie si sa pedaleze de bucurie.

In ultimile zile, dupa ce am citit ce ati zis voi, am mutat ultima masa de cereale la 6-7 seara. De atunci, zic eu ca doarme o idee mai bine ca pana acum. Il pun la somnic pe la 9, se mai trezeste pt san pe la 10 jum-11 si apoi doarme pana pe la 5 jum si din nou san. Apoi pe la 6 si, iar la 7 ne trezim ca e toata casa in picioare pt scoala, servici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yashy spune:

Am uitat...
La Multi Ani tuturor sarbatoritilor de azi!!
Mister Lachlan sa cresti mare si frumos!



Mergi la inceput