*Cozonacei de noiembrie-decembrie2008 (71)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

'Neata fetelor,

Hop si eu dupa 10 zile de relaxare la munte.Ne-am intors ieri dupa amiaza.
Sambata dimineata Sara a inceput sa faca febra 38 cu 3 sau cu 4.I-am dat Panadol, dar a facut in continuare....si ieri dimineata si dupa amiaza...acum dimineata avea 38.La 17;45 avem programare la medic.Or fi oare dintisorii?Nu ma lasa sa vad ce are in gurita.
In concediu a fost cam agitata, din cauza faptului ca am fost multe persoane in jurul ei, bagata in seama tot timpul...distrata si seara la culcare aveam show...de fapt la fiecare somn, chiar si ziua...adormea dupa o repriza de istericale, urlete.In rest, a fost ok, a papat, s-a jucat cu toata lumea.S-a dereglat cu somnul....in loc de 2 reprize pe zi avea doar una si aia cam scurta.
la munte a facut si primii pasi tinuta de manute.Cu cateva zile inainte sa plecam a reusit sa se ridice in picioare in patut, iar la munte mergea pe laterala patutului si finul nostru a zis ca daca merge asa de ce sa nu meara si tinuta...si a mers

Maine ar fi trebui sa faca IDR-ul si vineri vaccinul contra TBC, dar am sunat la spitalul de TBC si cica nu au substanta cu care se face si au zis ca pana in decembrie o sa fie asa.Ea in decembrie o sa faca 1 an si o sa fie prea tarziu sa-l facem.O sa vorbesc cu neonatoluogul din maternitate poate ma ajuta sau poate se gaseste de cumparat in farmacii.Voi stiti ceva?

Daca nu-l face luna asta, facem Prevenarul...dar daca are temperatura...nu cred.Spuneti-mi va rog, cand dau dintisorii ce temperatura fac bebeii?Si daca trebuie facut un vaccin se poate face, daca nu e racit, ci are doar temperatura?Merg sa citesc ce ati scris cat am absentat...nu stiu cate capitole...nu cred ca reusesc sa citesc tot astazi, ca in casa e ca la nebuni...valize peste tot...masina spala incontinuu de la ora 7...nu o sa am unde sa le intind, ca ploua si afara nu pot pune.Cred ca o sa spal toata saptamana
Revin...o saptamana frumoasa va doresc

Ramo mami fericita de Sara Maria

02.12.2008

http://community.webshots.com/user/Ramona198080


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oceanborn spune:

Neata!

Anca o sa pun dar trb sa descarc din aparat..
Laura felicitari pt pasi! noroc cu tine.. ca de nu se punea Cati pe mers , ramanea Alra cu impresia ca eu si alte fete ale caror bebei au pasit deja , bagam vrajeli

Copilul meu ieri a cam refuzat mancarea, toata ziua m-a tras de bluza si a cerut titi...mi-a scos peri albi..

mami de Thomas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Ramo, poate-a cules ceva de pe unde-ati umblat, si combinat cu iesit de dintzoci da febra. Sanatate!
Oti, tocmai tu sa pierzi parolele si eu candva de la tine le-aveam, dar bineinteles ca iar nu le mai am , so, indurati-va si de mine, promit sa fac un folder cu majuscule pe desktop `PAROLE DC`.
Eli, Leeloo, La Multi Ani cu Sanatate anticipat , eu o intind cateva zile.
Suntem obositi rau, eu ca eu, ca de undeva mai gasesc energie dar soatza e varza si are si de lucru mult, asa ca am decis sa-l `parasesc` vreo sapt-doua, sa vedem. L-am vazut azi-dimineata distrus si mi s-a facut mila, tb sa scrie o carte, are de citit mult si multe altele, tot ce presupune asta, si cu noi vociferand prin preajma, mergand si venind de la plimbare, nu prea are cum. Si i-o mai plantez si pe zibe s-o scoata sa ma `rasfete` . Oti, no offence, privim acelasi lucru din unghiuri diferite, e normal sa-l vedem altfel.
Nu vine mama la mine, las ca mergem noi la ea si cu-o treaba imi fac si zacusca, ne duce soatza si el vine inapoi.
Mda, Cati ne cam da clasa, , go go Cati!
Alra, a fost clorul? Cum mai sunteti?
Eli, felicitari lui Dimitrios, sincer, mie mi-ar fi frica s-o pun, chiar daca as vedea-o scremand, acu cateva capitole vorbeau fetele despre controlul sfincterelor si pusul la olita. Dar eu nu sunt acolo sa-l vad pe voinic ce stie si poate, si nici n-am dreptul sa ma bag, asa ca tu stii cel mai bine.
Gynie, sunt cu gandul la voi! Doamne-ajuta! O sa fie bine!
Criss, pe unde umbli?
O sa-mi fie dor de voi - zici ca plec pe vreun an - da` tot prind eu o bucata de net pe undeva sa va urmaresc din umbra.
Fug sa gatesc, impachetez, spalat, calcat, facut piatza.
Va puuuuuuuuuuuuup si va hug tare-tare!


Mami de Sara (8 dec 2008)

Poarta-ma, mami!
_

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Ceau fetele
Cum a intuit si Anca am umblat destul saptamana trecuta , miercuri-joi la munte in Retezat , cazat Cabana Rotunda , urcat traseu la Lacul Bucura (2040 m) ..desi cu ceva emotii pt. cezariana mea de la atat urcat /coborat /sarit pe pietre , busteni si ce mai gaseam pe traseu ..ca urmare mi-a si venit din senin ciclul (a doua oara intr-o luna !) .Bineinteles iesirea a fost fara Paula desi sotul insista sa o luam cu noi ca o duce el in port-bebe pe traseu dar eu mai fusesem si l-am lamurit ca nu e loc de bebe la 2000 m pe un traseu dificil .A fost super , ma gandeam ca nu fac fata , ca nu ma pot tine de grup (eram 5 pers.) Am fost ca Haidi atat am topait pe acolo (avand picioare mai scurte la intoarcere mai mult saream decat sa pasesc) . Dupa ce ne-am intors de pe munte am plecat (singura) la Timisoara la intalnirea de 10 ani .Si aici a fost super , m-am bucurat mult sa-mi reintalnesc colegii ..am stat la povesti o gramada , ne-am falit fiecare cu "realizarile noastre" de 4 luni , 6 luni , 9 luni (a mea ) 1 an si ceva , chiar si gemene ..a fost frumos parca ieri terminasem licenta numai , am stat la hotel (in complexul studentesc )iar a doua zi la plimbare prin centrul Timisoarei . Mi-au prins f. bine aceste iesiri choiar daca i-am simtit lipsa lui Piscotel (a ramas acasa la bunici) .Afost f. fain sa-i aud pe proaspetii tatici/colegi cum se lauda care mai de care cum au ei grija de bebelusi si " ce grea si dureroasa a fost nasterea "
Cand am ajuns acasa reactia Paulei a fost asa...ca si cand nici nu as fi lipsit de acasa nici un chicot de bucurie hmmmm , ma bucur pt. ca s-a obijnuit asa de repede sa stea si cu altcineva dar parca as fi vrut asa macar un pic de bucurie sa vad
Am citit asa mai in diagonala , m-a bucurat intoarcerea catorva fete pe forum , am vazut un Dodo frumos ce seamana leit cu mami , am vazut cum ii rasfata Babyzapi pe francezi cu papa , urez bun venit lui Ramo de la munte si vacanta placuta Ancai la mama ...a si pupici gagiilor frumosi Thomas ,Raphael si David

Criss de Paula Sofia DN 18.11.2008
PozePaulaSofia
Botez si nu numai
PovesteaNasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauramiron

iar astazi cand ne-a vazut a inceput sa vorbeasca de toate "ma-ma, ta-ta, da-da, de-de, deeei". Merge bine tinuta doar de o manuta si vineri, inainte sa plecam a facut primii pasi singurica, s-a desprins de masuta si a venit la mine vreo 3-4 pasi, si de atunci tot asa face, a prins curaj si se desprinde
A dormit fara trezire ambele nopti fara noi de la 22 la 7, eu prind destul de rar asa ceva



Felicitari! Are mama fata mare! Bine, ea tot timpul a fost mai mare si mai avansata ca nu-i sclifosita ca a mea.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

aleinad.g, ai incercat sa-i dai piureurile/cerealele mai lichide. Mai nou Elisa sare de 200 ml daca-i ciorbita. Nu-mi place dar trebuie sa ma conformez si acum ii fac si cerealele fluide.



Am incercat tot felul de variante. Cand nu vrea, nu vrea si pace. Dar mi-ai dat o idee sa incerc si supa cu cereale. Poate merge. Pentru fructe ai vreo solutie? Ca acolo chiar e neagra situatia. In afara de suc de portocala/mandarina si cate o bucatica de banana data din mana nu mai vrea nimic.


Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramo2007


Sambata dimineata Sara a inceput sa faca febra 38 cu 3 sau cu 4.I-am dat Panadol, dar a facut in continuare....si ieri dimineata si dupa amiaza...acum dimineata avea 38.La 17;45 avem programare la medic.Or fi oare dintisorii?Nu ma lasa sa vad ce are in gurita.


Nu e de la dintisori ca e prea mare pentru asta.
Si Teodora a avut episoade de 38.7 de vineri pana duminica, medicul a zis ca e ceva viral. Am tratat-o cu paracetamol sup si sirop de nurofen. De ieri e mai bine. Curios e ca nu a avut nimic altceva, nu curs nasucul, nu tuse, nu varsaturi sau diaree. Decat ca n-a mancat mai nimic vreo 4 zile. Sper sa fi scapat numai cu atat si sa inceapa sa pape si ea.

Nu-i face nici un vaccin in perioada asta si nu-i da nici un aliment nou. Ai timp dupa ce se stabilizeaza.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

La multi ani, cozonaceilor care azi implinesc 10 luni, Luca de Amalia si Radu de Dandusa! Sa cresteti mari, sanatosi si cuminti! Am vazut pozicile cu ei, sunt tare scumpi.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Citat:
citat din mesajul lui aleinad.g

Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

aleinad.g, ai incercat sa-i dai piureurile/cerealele mai lichide. Mai nou Elisa sare de 200 ml daca-i ciorbita. Nu-mi place dar trebuie sa ma conformez si acum ii fac si cerealele fluide.



Am incercat tot felul de variante. Cand nu vrea, nu vrea si pace. Dar mi-ai dat o idee sa incerc si supa cu cereale. Poate merge. Pentru fructe ai vreo solutie? Ca acolo chiar e neagra situatia. In afara de suc de portocala/mandarina si cate o bucatica de banana data din mana nu mai vrea nimic.


Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)



Din pacate eu aici sunt cam nevoita sa-i dau fructe la borcan. Gust normal n-au decat merele si bananele. Cand are chef papa jumatate de banana, o rup si-i dau bucatele. Sau ii mai strecor in cereale dar pasata cu furculita. Mai nou ii place marul copt, proaspat scos din cuptor, caldut. A doua zi nu-i mai place asa ca traiasca borcanele
Acum de dimineata n-a vrut deloc cereale, urla dupa titi asa ca suge fata.
Pana acum nu i-am dat suc de portocala sau mandarina, de fapt nici un suc nu i-am dat ca bea apa bine de tot.
Pai daca-i plac sucurile acrisoare de ce nu incerci si suc de mar?
Atata vreme cat are o preferinta foloseste-te de ea. Ii place suc de portocala, pune si putin suc de ananas in el, in timp cresti cantitatea pana ajunge sa bea si suc de ananas (eu n-am incercat combinatia, am dat un exemplu).

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) Doua gogosele sagetele
Pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aleinad.g spune:

Imi raspundeti si mie, va rog, la urmatoarele intrebari?

1. Ce scaunele de masina ati luat sau aveti de gand sa cumparati?
2. Ce lapte praf le mai dati cozonaceilor. Eu i-am dat lactana (topfer) dar nu mai bea decat vreo 400 ml in somn si ma gandesc sa-i schimb gustul.

Multumesc anticipat.

Mami de Teodora (1.12.2008) si Bogdan (24.05.1995)

Mergi la inceput