Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (125)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui laura_oana


am vb cu Dr...tot ce se poate sa fie enterocolita (banuiala mea)de la laptele de vaca( lapte pe care il bea de cateva luni si nu am avut nici o problema pana acum)..dar cine stie ce au pascut vacile acum si lui nu ii mai prieste laptele..sensibil la lapte de mic...
probabil vom trece din nou la cel pasteurizat.




Laura adica tu ii dai lapte de vaca vaca de la tarani? Ca eu inca nu am trecut pe lapte de vaca dar nu cred ca i-as da decat din comert.


Si asta numai pentru siguranta ca ala e fara chestii.

Sanatate!

Sa il ajutam pe Andrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanici

neatza... plouata

Laura, sanatate lu edy

.....cred ca puterea gandului meu e f mare (pazea)...m-am tot gandit ca o sa se intample ceva si nu o sa mearga rares la gradi. No iaca, exudatul din gat nu e bun, asa ca sta acasa....pana ii trece [emoticon care se impusca in cap dupa ce se da cu capul de pereti]


Adica iti convine sau nu iti convine?
Eu cred ca nu iti convine ca a iesit exudatul nasol dar iti convine ca il mai tii acasa langa fusta ma-sii.

Eu merg maine sa ma interesez la o gradi particulara pentru program scurt de la 8 la 13. Sa vedem ce gasesc. Dar sincer nu vreau sa il duc mai ales cand va aud pe voi ca plang copii cand ii lasati acolo. Eu am de gand sa il trimit pe sotu cu el ca eu nu rezist sa il las plangand.

Sa il ajutam pe Andrei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Citat:


Dar sincer nu vreau sa il duc mai ales cand va aud pe voi ca plang copii cand ii lasati acolo. Eu am de gand sa il trimit pe sotu cu el ca eu nu rezist sa il las plangand.

Sa il ajutam pe Andrei!


Gabi mama puilor Tudor (1.03.07) si Bianca (18.06.09)



Gabi, stai linistita, si ar trebui sa vezi numai aspectele pozitive : devine mai sociabil, mananca mai bine, se joaca, o sa aiba un program fix,plus ca o sa-si consume energia .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenefr

Gabi, stai linistita, si ar trebui sa vezi numai aspectele pozitive : devine mai sociabil, mananca mai bine, se joaca, o sa aiba un program fix,plus ca o sa-si consume energia .



mda, si eu sper la toate cele de mai sus, altfel nu l-as trimite asa de mic.
In primul rand puterea exemplului e mare... apoi are cu cine se juca si invata sa imparta, care are reactii mai la fel cu el si nu e protejat excesiv, cum e fratiorul mai mic (sa nu se loveasca, sa nu , sa nu...).
apoi, mie mi se pare ca teo acum e ca un burete. invata imediat, repede, cuvinte, fraze, vorbeste morisca, si acolo vor invata multe, inclusiv o limba straina, oricum mai organizat ca acasa unde poate nu are atata rabdare pentru ca de, mami e mami, si daca nu ii testam toate limitele... nu e mami.
acasa bunicul vorbeste non-stop/ jur ca non-stop, si cand face pipi striga din baie ceva. Teo nu apuca sa raspunda, si daca raspunde el tot nu intelege/aude si trece mai departe vorbind in legea lui, indiferent de ce spune copilul.
Dupa ce pleaca el, se pune Teo pe turuit si o tine asa pana la 12 noaptea, ca noi il incurajam, il ascultam, zicem ca el, etc.
Cred ca daca il mai tin jumatate de an acasa cumva pierde timpul, si se salbaticeste.

Cel mai frica mi-e de "schimbul de virusi"... dar nu se poate asa, numai roz.... cred...

Gaia, mumă pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

hehe, vad ca fiecare are alte asteptari de la gradi.

Eu il dau pe rares la gradi pt ca nu am bunici aici, bona e ok, dar vreau gradi daca e sa aleg intre bona si gradi. DAca erau bunicii aici cu noi cantaream mai mult decizia.
Mai vreau de la gradi sa il faca pe rares "mai rau". Da, mai rau, adica sa priceapa ca poate sa si riposteze in viata asta, sa nu mai stea ca tantalache sa incaseze toate scatoalcele de la toti, sa ramana fara jucarele, etc. Si mai vreau sa il invete pe rares ca exista si alte feluri de mancare gatita inafara de cele pe care le mananca el acum si anume vo 3 cred.


si ca sa raspund la intrebare , nu e bine nicicum Gabi, e rau ca are microbul si e rau ca nu merge de maine....ma pregatisem psihic pt pasul asta...acum is data peste cap...nush, io am o chestie... pt multe chestii io tb sa ma preg dinainte....sa stiu ca se intampla...sa stiu ca urmeaza, asa e felul meu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Offff Roxi, citind ce-ai scris despre rezultatul exudatului lui Raresu si cum te tot gandeai ca se va intampla ceva si nu va merge de maine la gradi, mi-ai amintit ca si inainte de nastere prevazusei ca vei naste fix in momentul cand pleaca doctorul tau nu stiu unde... si-asa a fost, nu?
Nu pune la suflet; Rares va fi bine si va merge la gradi in curand. Intre timp gandeste-te numai la ce va invata nou acolo, ca va manca tot-tot, ca va socializa, ca te va pupaci muuult cand se va intoarce si se va intampla exact asa!




I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_oana spune:

buna dimi

am facut cafeaua.

nu ma simt bine.de aseara am stari de voma si senzatii de fugit la wc ...deci am luat si eu virusul asta .
nu e de la lapte.
in jurul blocului am vb ieri dupamasa cu mamicile si sunt destui cu aceleasi stari ca si Edy si nu sunt numai copii sunt si adulti: parinti, bunici etc.

La multi ani Nicol_f!!!

va las ca am treaba.pup






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna dimineata!

Dupa emotii, trezit la 6, pregatit bagaju' de cresa,aranjat ghivecele de flori pt educatoare, trezit copilul, am aterizat si noi la cresa, mai matinali ca niciodata. Bineinteles ca erau acolo 2copii care se schimbau, unul plangeeeeeaaaa, Teodora care avea moralul destul de ridicat, s-a tuflit instant, m-a luat de gat si nu-mi mai dadea drumul, eu trebuia cu ea de gat sa-i caut patalonii pt stat in clasa...Cat am vb noi cu o educatoare, Teodora era deja in clasa, cealata educ. de la grupa lor deja o "vrajise"
Mi-a spus de dimineata Teodora ca-i e somnic, si eu i-am dat o varianta, ca se poate intinde la cresa pe saltelute...sa mai motaie
Au si copii noi, sa vedem cum s-or acomoda cu totii...

Uite asa am inceput noi clasa a 2-a la cresa...



Valeu ce frigaraie e pe la noi ! 15 grade , erau si masinile ude, la care Teodora: uite mami, masina veche a facut pipi"
Chiar era o masina de vreo 15-20ani, si cursese condensul ala care se formase in timplul noptii ...deci facuse pipi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenefr

Buna dimineata!

Dupa emotii, trezit la 6, pregatit bagaju' de cresa,aranjat ghivecele de flori pt educatoare, trezit copilul, am aterizat si noi la cresa, mai matinali ca niciodata. Bineinteles ca erau acolo 2copii care se schimbau, unul plangeeeeeaaaa, Teodora care avea moralul destul de ridicat, s-a tuflit instant, m-a luat de gat si nu-mi mai dadea drumul, eu trebuia cu ea de gat sa-i caut patalonii pt stat in clasa...Cat am vb noi cu o educatoare, Teodora era deja in clasa, cealata educ. de la grupa lor deja o "vrajise"
Mi-a spus de dimineata Teodora ca-i e somnic, si eu i-am dat o varianta, ca se poate intinde la cresa pe saltelute...sa mai motaie
Au si copii noi, sa vedem cum s-or acomoda cu totii...

Uite asa am inceput noi clasa a 2-a la cresa...



Valeu ce frigaraie e pe la noi ! 15 grade , erau si masinile ude, la care Teodora: uite mami, masina veche a facut pipi"
Chiar era o masina de vreo 15-20ani, si cursese condensul ala care se formase in timplul noptii ...deci facuse pipi

poze cu Teodora

povestea nasterii Teodorei aici

Carmen si Teodora Ioana ,8 martie 2007



succes la clasa a 2-a . Mila mi-e de voi da de mine mi se rupe inima .

Noh, totusi...ma gandeam io ca nu imi place ca vine marti, 1 sept si marti..... am fost la dr cu exudatu lu rares, care dr zice ca e destul de rarut ce i-o iesit si ca rares e asimptomatic si ca in niciun caz nu bagam antib in el acum. Mi-a dat aviz de intrare in colectivitate....deci maine la gradi?!?!?!?! (sa vedem ce se mai inampla peste zi ca se pot schimba multe).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Salutare! Ne-am intors si noi de la tara, unde am ramas, neplanificat toata saptamana trecuta. Acolo n-au net, asa ca mi-ati lipsit muult.

Sanatate bolnaviorilor!

Bafta la cresa-gradinita celor care merg!
Noi inca nu ne-am hotarat cu pasul asta. Adica Thea se pune pe bocit si cand ies eu din casa sa iau ceva de jos, asa ca nu stiu cum ar fi. Clar ca speculeaza, dar ... ce sa zic, are pe cine.

Ea creste, noi imbatranim . Vorbeste, tot sasait. Unele cuvinte le poate zice corect, dar e mai usor cum apuca. S-ar juca nonstop, dar cred ca toti sunt asa. E tot copilul distrugator dintotdeauna. Asta cred ca nu ii va trece niciodata , dar incercam sa ne obisnuim asa. Nu merge la ea nicio corectie, decat cu binisorul, dar nervii mei nervosi uita chestia asta, de cele ami multe ori. E innebunita sa fie in jur cat mai multa lume, dar numai din familie. Si musai sa fie ea in centrul atentiei. Greu sa stea doi adulti de vorba in preajma ei. E sensibila sau rasfatata, depinde cum privesti lucrurile. De copiii mai mici fuge, pe cei mai marisori ii fugareste sa se joace cu ei.
Azi priveam clipulete cu copii haiosi si apare un bebe mulatru, iar Thea: "Nu a palat bebe, mami!"
Cam astea ar fi, deocamdata. Va pup!


Ela si Thea-Ioana, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

"Asta înseamna îmbunatatire de viata, sa ajungi la niste gânduri care sa le poti prezenta si sa le poti învalui în rugaciune."

Mergi la inceput