FIV 239

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Maria , multa bafta , eu zic sa incerci cu ET la 3 zile , mie nu au vrut sa imi lase embrioni care i-am decongelat sa ajunga la stadiul de blastocist , de ce nu stiu , mi-a zis ca mai bine se dezvolta in uterul mamei , ca bioloaga mea nu are incredere in blastocist , acum nu stiu poate nu aveau medii bune , nu stiu .... Dar daca tu asta iti doresti incearc-o si pe asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

fetelor, se umple ograda de bobocei,

felicitari Looana si sarcina usoara.
tinem pumnii si pentru lauravoicu

succesc fetelor care se predatesc de star sa fie cu noroc si cu burtici purtatoare de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Looana, felicitari! Sa fie bine pana la capat!

Laura, eu deja te felicit ferm si pe tine - n-am vazut nici un caz concret de test fals pozitiv. Bravo! Sa fie bine pana la capat!

Eu am declansat aseara, maine pana-n pranz ovulez. Sper sa am ocazia sa raspund timp de noua luni cand ma va intreba medicul data conceptiei: 29 august - desi eu maine voi fi la plimbare, ba chiar fara conjugal, deci nici macar natural n-as putea concepe practic pe 29 august. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINAOPREA spune:

Buna fetele....
Looana FELICITARI din suflet draga mea. Sarcina usoara si sanatos si frumos.

Lauravoinicu mult succes la testul beta...i-ti tin pumnii stransi. Sa dea d-zeu sa fie bine si sa vii cu beta mareeee

Catalina ai facut deja analiza ? Cand iei rezultatul? Bafta multa!

Maria 08 depinde f mult si de calitatea embrionilor.
eu am avut 12 embrioni din care am transferat 2 si restul 10 i-am lasat la cultura de blastocisti si nu a rezistat nici unul.
Din cei 2 transferati unul e si acum cu mine...Dar daca riscam cu toti ?
eu zic sa vb cu medicul si sa luati decizia impreuna in cunostinta de cauza...Multa bafta

Castelana ce-ti face puiutzul? Pana la urma e numai unul? Sanatos sa fie! Pupici!

Pup toate fetele si sa auzim numai de bine!



Alina 17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Castelana ai dreptate,treaba cu sporirea po****tiei eu o iau ca pe o responsabilitate personala
Fetelor am si eu o intrebare: cand mi-au facut ecografia de control(cand am deschis dosarul) mi-au gasit 15 foliculi, este normal? eu nu stiu daca-s multi sau putini ....tare mi-s nestiutoare , am tot incercat sa gasesc pe net informatia dar banuiesc ca e o chestie care tine de fiecare femeie in parte.
Mi-a dat reteta :
Marvelon - 21 de zile
Suprefact 500 mcg - 1 fiola pe zi pana la inceperea hmg-ului
Suprefact 200 mcg - 1 fiola pe zi pana la inceperea fsh
Puregon 200 IU - 12 zile
Chorionic gondotrpin (hcg)10 000IU - 1 fiola
Estrace(estradiol micronized) 2mg - 10 saptamani
Progesteron injectii 50.mg- 10 saptamani
Doxycycline Hyclate tabs. 100mg- 7 saptamani
Medrol 16 mg - 4 zile
Cam asta e tot, ce parere aveti?
Offff...sper sa fie bine, cel mai frica-mi este la sot, sper sa gaseasca destui spermatozoizi viabili, daca nu.... sunt pregatiti pentru punctie.
Mai sunt fete aici care fac FIV+ICSI?
Looana felicitari, sarcina usoara, Dumnezeu inainte.
LauraVoicu tinem pumnii stransi, scoatem majoretele de la somat


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Laura tin pumniii sa fie bine,hai cu un rezultat frumos luni
Castelana,sarcina usoara si bebe sanatos
Dragaica si eu voi face FIV cu ICSI,mult noroc si incredere in Dzeu si dr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
Fetelor am si eu o intrebare: cand mi-au facut ecografia de control(cand am deschis dosarul) mi-au gasit 15 foliculi, este normal? eu nu stiu daca-s multi sau putini ....tare mi-s nestiutoare , am tot incercat sa gasesc pe net informatia dar banuiesc ca e o chestie care tine de fiecare femeie in parte.


vorbesti de o eco pe ovare nestimulate, am inteles bine?! ca daca da, nu e deloc normal sa ai 15 foliculi. o fi o chestie care tine de fiecare femeie in parte, dar de obicei o femeie are lunar un folicul dominant (care contine ovocit - sau nu!) si, hai, inca vreo doi pitici, care nu mai apuca se dezvolte plenar.
15 foliculi e mult chiar si in plin fiv, cu stimulare medie.

medicii nu ti-au zis nimic referitor la constelatia asta de foliculi? au zis "foliculi" sau "chisturi"?

banuiesc ca ti-ai facut de curand hormonalele de Z3, cum ai raportul FSH/LH?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

LucaLuca cand ziceam ca mi-a nestiutoare.......chiar sunt nestiutoare, eu abia acum incep sa ma dezmeticesc, sa citesc, sa inteleg.
Ideea este ca aici nu-ti dau analizele in mana, eu nu am vazut nimic, totul se baga intr-un sistem centralizat la care au acces: doctorul acre se ocupa de tine, asistenta, urologul(in cazul nostru, care-i va face punctia sotului) si embriologistul.
Noi am fost un pic frustrati pentru asta, pana la urma sunt analizele noastre si sunt platite de asigurare.....dar na asa functioneaza aici.
Cat despre ecografie a fost facuta pe ciclu natura fara stimulare, vroiau sa vada daca, e totul ok cu mine, daca ovulez, etc...
Da....au zis foliculi.....acum ma bagi la banuieli, daca nu-i normal si-s multi de ce mai fac stimulare ce vor sa faca recolta glumesc.
Nu mi-a zis nimeni nimic, la mine a fost foarte simplu, am dat testele si cand ne-au chemat pentru rezultat ne-au zis: Dumneavoastra sunteti ok sotul este cauza, o sa-i facem mai multe investigatii, nu va faceti griji sansele sunt mari mai ales ca sunteti tanara si nu aveti probleme, totul este normal fizic si hormonal. Asta a fost tot .... pentru sot a urmat un alt set de analize, vizite la urolog.
Banuiesc ca, daca vedeau ceva, gen chisturi, imi spuneau.....nu stiu ce sa mai spun, sunt cam ametita, prea multe informatii....am sa fac scurtcircuit

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Castelana: Iti amintetsti bine, nu eram hotarati, dar am zis sa mai incercam un FIV. Sper din tot sufletul sa nu mai fie nevoie de urmatorul.....Iti doresc o sarcina usoara in continuare!!
Catalina: Ai dreptate, studiile asa spun, dar cred ca mi s-a pus un pitic pe creier.....sper sa vrea dr.
Laura: Si eu ma tot gandesc ca macar unul din cei 10 embrioni "frumosi" de ziua 2 ar fi avut o alta evolutie in uter.
Alina:Stiu , depinde de calitate.....dar ma gandesc ca mai au si alti factori influenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

Dragaica,eu zic sa stai linistita.E vorba de eco.ziua 3,iti face rezerva ovariana plus analiza singe FSH/LH.Au vazut 15 foliculi,pe acestia o sa ii stimuleze.Eu am avut 11 pe un singur ovar,eu zic ca e bine nu-ti face probleme.
Alinavoinicu,ai vazut?Asteptam confirmarea

Mergi la inceput