Protejeaza-ti inima/senioare cu greutate>50kg(22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Referitor la HSG, explicati-mi si mie care e motivul pentru care nu solicitati anestezie?
Eu nu suport nici o carie sa fie tratata fara anestezie....darmite HSG-ul. Eu am facut-o cu anestezie de 10 minute in vena, vreun drog usurel, din care mi-am revenit in vreo 20-30 de minute si m-am imbracat singura si am plecat acasa - bine, nu am condus eu, ca nu vedeam prea bine.
Dar...tot nu inteleg de unde dorintele astea SM de...tinut de pereti de durere si alte cele. Gagici...s-au inventat anestezicele si analgezicele. Nu e normal sa suferim de durere fizica cand se poate sa fim ferite de asa ceva.
Orice anestezist din orice amarat de spital - desi nu e cazul vostru, ca nu mergeti la spitale amarate - are anestezie pentru 10 minute de somn.

So?




17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns menics spune:

nico, tu pe unde iti mai fatai pantalonasii tai scurti?
eu nu mai am nici un chef de munca...parca ma cam ia cu somn.. pai daca am mancat si mi-a tihnit...

http://lt1f.lilypie.com/gtwOp3.png
Manu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Blue, HSG-ul mi facut dl. prof. Bogdan Marinescu undeva la o maternitate in Bucuresti. Doctorii astia sunt asa de ocupati incat nu ii intereseaza de anestezia ta. Nu mi-a zis ca ma doare, nu mi-a zis ca se poate face anestezie, nici ce-mi face... Nimic. Asa ca de aceea zic eu sa stie fata la ce se duce. As vrea sa gasesc un cabinet particular, civilizat, cu un doctor profesionist, care sa-mi faca si anestezie, sau un medic intr-un spital care sa-si faca timp si sa imi spuna toate astea. E complicat la noi. Totul e pe banda rulanta. Pe masa, picioarele sus, da-te jos, nu ai nimic... Cam asta e situatia la noi. Dar poate mai am o sansa De unde ziceai ca esti, ca poate vin la medicul tau?

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
http://lt2f.lilypie.com/cxxkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Am gasit pe net, ca deh, de aia sunt toata ziua pe el. Clinica renumita in Bucuresti, 760 ron, 20 min interventia cu anestezie generala, 1 zi spitalizare (dar banuiesc ca-ti da drumul dupa vreo ora).

_
Nu judeca niciodata pe nimeni, nu se stie cand viata te pune in postura celui pe care acum il judeci.
http://lt2f.lilypie.com/cxxkp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

[quote]citat din mesajul lui amy2007

Blue, HSG-ul mi facut dl. prof. Bogdan Marinescu undeva la o maternitate in Bucuresti. Doctorii astia sunt asa de ocupati incat nu ii intereseaza de anestezia ta. Nu mi-a zis ca ma doare, nu mi-a zis ca se poate face anestezie, nici ce-mi face... Nimic. Asa ca de aceea zic eu sa stie fata la ce se duce. As vrea sa gasesc un cabinet particular, civilizat, cu un doctor profesionist, care sa-mi faca si anestezie, sau un medic intr-un spital care sa-si faca timp si sa imi spuna toate astea. E complicat la noi. Totul e pe banda rulanta. Pe masa, picioarele sus, da-te jos, nu ai nimic... Cam asta e situatia la noi. Dar poate mai am o sansa De unde ziceai ca esti, ca poate vin la medicul tau?

[quote]

Amy, eu am facut FIV cu Marinescu, dar de fiece data cand am fost la el i-am cerut de toate si mi-a raspuns pe masura, i-am pus 20 de intrebari si nu am plecat pana nu am gasit raspuns la toate.
Intr-adevar am facut HSG la Euroclinic cu 8 mil, dar apoi am aflat ca, daca as fi intrebat, mi-ar fi facut anestezie si in Giulesti, cu probabil 100 lei la anestezist.
Cere sa vorbesti cu anestezistul. Intreaba-l. Nu moare nimeni din intrebari. Si inca ceva, si doctorii sunt oameni, nu dumnezei, avem dreptul sa ii intrebam, sa le chestionam cunostintele si sa cerem o a doua opinie, avem dreptul sa vrem ceva mai mult, sa solicitam atentie, si....de obicei, nu ca ma laud, dar de obicei primesc ce vreau. Adica am primit raspunsuri la intrebari si atentia pe care am cerut-o. Si individualizare.
Acum Marinescu ma stie de cal breaz , pt ca l-am 'calarit' cu intrebarile si toate temerile. Nu m-a repezit niciodata. Nu m-a dat afara din cabinet, ba chiar dimpotriva.


17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_flower spune:

Pentru mine personal conteaza mai mult durerea - sau mai bine zis lipsa ei - decat banii.
Dar e doar o parere personala. Eu foarte usor cheltui banii, doar sa imi fie bine, asa am ajuns si la FIV.
Of, bine ca s-a prins si am scapat si de asta.
Bafta multa AMY, indiferent de ce urmeaza sa mai faci acum.



17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

hello,hello, pupam fetele frumoase!!!
fac putina pauza, m-am apucat sa le rastorn pe toate pe aici.... si.... m-am infocat.... nu ca nu as fi deja....
da, mnealui si-o cam ia in cap, deh....
vom vedea....
blue,manu si toate celelalte
bine ati revenit, care de pe unde!!!
spor la treaba tuturor!!
pupici la gagici!!!

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Amy, odata "raul" facut, ce mai conta o parere usor voalata.

Dar, fetelor, anestezie locala iti face oricum la HSG. Daca nu vrei sa fii constienta, cred ca poti cere sa tragi un pui de somn.
Eu am nivel mic de calciu si, dupa minunata interventie, am facut o cadere. Asadar, daca va stiti cu probleme, dupa HSG,luati un calciu, preventiv.

Meni, sa-ti fie de bine. Eu ma agit toata ca m-a anuntat sotul meu iubit ca avem musafiri diseara. Asadar, imi fatati nadragii prin bucatarie.

Si se pare ca metodele mele "coercitive" dau roade mai repede decat ma asteptam. Vineri la ora 14 mergem la o doctorita noua.

Floricico, si eu sunt la fel cu durerea. Oricat dar sa nu ma doara. Din pacate, nu pot controla de fiecare data. Apropo, cum vei naste: natural sau prin cezariana?

Mona, si eu cred ca analizele hormonale vor fi modificate de tratament. Mai intreaba o data dr.

Gaaaalliiiiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Fete, scuze ca va intreb , dar in grupul de trei de la intalnire.., cine-s suratele?
Cine-i d-na in mov ?
Sunteti frumoase foc.

Cat despre HSG, eu una nu inteleg ce va agitati cu anesteziile.
Eu am facut aceasta analiza si a fost un pic inconfortabil dar de aici si pana la anestezie totala...
Probabil ca e chestie de organism dar la mine a fost acceptabil.



Mona
:)
Pe felie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galliciana spune:

the violet lady - nicoooooooooooooooo
blonda -soricica
cealalta lumyyyyyyyyyyy

astept inca o minune in viata mea!!!

Mergi la inceput