Sezatoarea canadiana (153)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Simona, daca vrei branza proaspata, nu fromage cottage, am trimis un mail pe contul comun cu ceea ce cumparam noi. Gasesti la Loblaws, Costco, Maxi and Cie sau magaz rusesti/poloneze (nu stiu daca la toate.

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Maru, Ana, Multumesc de ideile de retete.

Voi cum coaceti vinetele aici ?Eu am incercat la cuptor dar n-au iesit ca in Ro.

Diana, ma bucur ca ne-ai scris despre pontul cu fromage frais.
Noi avem o galeata din aia mare de Feta luata din Costco (de cand erau parintii mei aici) asa ca sigur vom pune branza la masa.


Ktrinel, tu vii la intalnire ?

Daca vine si Isa, poate ajung si eu cu Anca, chiar si cu Victor ca i-a placut data trecuta. Asa ca pe mandre le punem sa se joace.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005


Le cumpar direct coapte si congelate de la Adonis

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Cristina,vinetele le coc pe gratar intotdeauna, ies ; de obicei le pun la urma, dupa cite un gratar carnivor; toamna asta vreau sa-mi iau de la fermele de linga noi sa le pun in congelator, iarna sunt mult mai scumpe.
ultimile dati am incercat mai multe legume pe gratar (frigarui cu ardei, ceapa, ciuperci, rosii mici), vinete-felii mai grosute si au iesit bune;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

[quote]citat din mesajul lui Ica 1975


Voi cum coaceti vinetele aici ?Eu am incercat la cuptor dar n-au iesit ca in Ro.

quote]

In folie de aluminiu pe bbq- nu e mizerie,se curata f, usor si sunt f, gustoase apoi frecate.

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare fetelor,

Eu tocmai ce m-am intors din Romania, a fost tare frumos de data asta. Am fost la nunta la sora mea, nunta din aia traditionala, la care am muncit din greu dar m-am bucurat ca le-a iesit bine.
Laura a fost tare incantata de Romania, s-a jucat din greu pe ulita copilariei mele cu copii prietenilor cu care ma jucam eu in timpurile de demult, ca era vacanta si erau mai toti la bunici. Plus a avut o libertate pe care nu o sa o aiba niciodata aici. Si bineinteles ca bunicii si toate rudele au rasfatat-o din plin. Lucru la care nu ne-am opus, ca sa simta si ea ca are bunici. O sa ne ia ceva timp sa revenim la comportamentul de dinainte de vacanta dar nu-mi pare rau.
La pleacare a plans ca ea vrea sa stam in Romania.
Drumul a fost ok, cu toate ca am plecat cu ea cam bolnavioara (ceva la stomac).
Acum incepem munca, pentru care nu am nici un chef

Sanatate la toata lumea,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


daca tot suntem la bucatareala (ador subiectul ), tocmai ce-am adunat toate resturile din frigider: salamuri, cirnati, dovlecei, un morcov, ceapa verde, ardei rosu, am batut oua cu brinza razalita deasupra, condimente si le-am aruncat toate la cuptor pe un strat de pesmet; mai fac curatenie in felul asta prin frigider de obicei si iese o budinca/quiche care merge bine pentru pachet la job.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Pozele le-am facut private pana la urma, cine vrea sa se uite deocamdata este aceeasi parola ca a contului comun. Am dat si eu un google cu numele utilizatorului si mi-au aparut imediat... am gasit statistici dar nimic cu mii sau zecile de mii cum ziceti voi pe picasa sau webshots.

Cristina (cge) eu fac vinetele la cuptor infasurate in folie de aluminiu. Se curata foarte usor si nici nu se face mizerie.

Simo noi la mamaliga punem in amestec branza telemea si mozzarela.

Aoleu ce pofta mi-ati facut!!!



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

cottage de aia foarte uscata, cum se gaseste in Ro. O iau de la Costo, ca e mai ieftina

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Citat:
citat din mesajul lui maru
Le fac branza proaspata cu smantana si mamaliga (poate face tata si cate un bulz


Cu ce fel de brinza? Please don't say cottage, ca la noi n- maninca nimeni si chiar as baga neste mamaliguta cu brinza si smintina...

Am plecat sa termin de cumparat rechizitele.... Bleah!

O zi buna, doamnelor!
Simonna

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

en bref:

simonna, da

cge, nu

ana, din cabanos, lapte, suc, ciocolata si pepene...cam ce-ar iesi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel

en bref:

simonna, da

cge, nu

ana, din cabanos, lapte, suc, ciocolata si pepene...cam ce-ar iesi ?

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)



Si cum este?

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput