Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Stie sa imi explice cineva cum se actualizeaza listuta cu viitoarele mamici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

mariuca, ar mai fi o varianta. cum bine spunea Alina mai devreme, un astfel de sindrom ar trebui sa fie observabil ecografic. ai putea sa incerci o ecografie la un medic foarte bun, care-ti poate spune daca e posibil sa existe sau nu acest risc. in general medicii ecografisti buni sunt foarte aglomerati dar daca spui ca vrei sa eviti amniocenteza ai sanse sa te strecoare printre programari.

20+
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

mariucasara, nu ii face rau lui bebe facandu-l sa treaca prin stresul tau. Eu zici sa repeti testul, eu l-am facut la Medlife si rezultatele au venit in trei zile, cu tot cu interpretare genetica, asa ca ai timp sa mai vezi o alta parere inainte sa mergi la amnio.
Sunt alaturi de tine si-ti tin pumnii sa iei decizia cea mai buna, atat pentru tine cat si pentru familia ta, care prin micuta Sara se vede ca iti e alaturi.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui gratiana77

Stie sa imi explice cineva cum se actualizeaza listuta cu viitoarele mamici?


Listuta o actualizeaza viitoarele mamici it-iste de formatie ( Larisel). Daca dai datele tale aici (data nasterii, DUM, medic, spital etc, te vor trece cu siguranta ele.

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

Salut mamici. Si eu sunt o viitoare mamica de bebelusa, am 17 sapt si am facut in sapt 10 biopsie de vilozitati coriale. Mai mai ca amniocenteza. Erau multe mamici care faceau amniocenteza si e destul de simpla. Asa ca daca aveti dubii... mai bine faceti-o. Eu asa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Larisel, felicitari pentru cele doua carucioare roz. O sa aiba tati trei gagici. Super.
Felicitari tuturor care de acum stiu ce sex au bebelusii. si tuturor.
Si eu am luat o gramada de kg, dar am hotarat sa nu ma stresez. De ce? Pentru ca am facut o lista cu lucruri care ma opreau sa ma ingras: fumatul, cafelele, mancatul cand imi aminteam, tranzitul intestinal mult mai rapid, alergatura pana la epuizare, stresul din zori si pana in noapte, dormitul maxim sase ore pe noapte si ar mai fii cateva. Acum, fara toate astea ar fi culmea sa nu ma ingras chiar si fara un chirias in burtica. Mi-e teama insa de varice si de diabet, dar de kilograme nu ma ingrijorez. A fost ieri Miss Univers si pana la anul pe vremea asta n-o sa mai fie altul, asa ca nu-mi ratez sansele . Acum ca sa fiu rea pana la capat, fructele mele preferate sunt strugurii si se spune ca nu sunt indicati daca vrei sa nu te ingrasi. Nu mai bine ma fac eu ca nu am auzit? Si din octombrie, cand n-or mai fi pe piata, n-o sa mai mananc.

Va pup.
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza ,burtici....haideti la cafelutza..:)

citesc tot ceea ce scrieti si uneori ma sperii destul de tare. am un caz in familie cand un diagnostic gresit a nenorocit un om pe viata si de aceea consider ca poate in orice alta meserie o gresala se poate indrepta.....insa in medicina...poate fi fatala.

am si eu niste nedumeriri:
1. cand spuneti ca bb misca...adica puneti mana pe burta si simtiti? ca eu nu simt nik. doar asa, uneori burta are alte forme in fct de pozitia lui. si am 18 sapt +...si e marisor pt varsta lui...o fi puturos???

2. cum stati cu durerea de spate? pe mine ma doare rau in jurul.."cozii" ca sa zic asa. asta mai ales la birou..nu-mi gasec pozitia pe scaun...sunt chestii normale?

mariucasara fa tot ce simti tu ca trebuie facut...insa eu zic ca n-ar fi rau sa repeti testul in alta parte.

a...inca ceva...are cineva o lista cu toate analizele medicale de s-au facut la inceput? o prietena e in sapt a8 si trebuie sa le faca dar vrea sa estimeze cam cat o costa la medlife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

neatza ,burtici....haideti la cafelutza..:)

a...inca ceva...are cineva o lista cu toate analizele medicale de s-au facut la inceput? o prietena e in sapt a8 si trebuie sa le faca dar vrea sa estimeze cam cat o costa la medlife.


Eu am facut analizele de trim 1 la medlife si m-au costat 380 de lei (cele care nu sunt gratuite). Lista cu analizele le-am luat de pe prima pagina.
Analizele sistemului torch au ca punct de plecare prescurtarea denumirii: adica TO = toxoplasmoza, R = rubeola, C = chlamydia, H = citomegal-herpes. Sistemul torch efectuat de Institutul Cantacuzino ofera o gama mai larga de investigatii cu referire la posibile infectii care ar putea afecta evolutia sarcinii si dezvoltarea fetala. Astfel mai sunt incluse si determinari cu privire la hepatita B si C; VDRL, RPR, TPHA (analize cu privire la infectia sifilitica), brucella, listeria, parvovirus, HIV, streptococ B.
Cele gratuite nu stiu cate si cum sun, dar sigur stie si gineco, si medicul de familie ce si cum.

Cat despre bebe miscacios...nici eu nu-l simt cu mana, tati zice ca simte cum ii bate inima (ma cam indoiesc, )si il simt cand si cand in burtica, ceea ce ma urca pe . Dar atat...

Pup.
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Mariuca,

si eu am facut TT la Genetic lab si asistenta de acolo mi-a explicat foarte clar ca face interpretarea ata dupa varsta echo cat si dupa UM si imi trimite rezultatul cel mai defavorabil.
Parerea mea este sa nu faci aminocenteza deoarece trisomnia 18 se vede la ecograf. daca te duci la dr. Tutunaru o sa iti explice, sigur nu o sa fie de acord cu aminocenteza. Uite raspunsul dat de el unei paciente cu risc muuult mai mare:

Intrebare: Buna ziua! O foarte buna prietena,acum in saptamana 17 de sarcina, a flat in urma efectuarii unor analize (triplu test) ca poate sa nasca un copil cu risc de trisomie 18 crescut(1/50).Ca sa fie sigura ca va avea sau nu un fat sanatos, la recomandarea medicului, a facut un test numit amniocenteza. Fiola cu lichidul recoltat a fost pierduta de catre cei de la laborator, sau nu a fost lichid suficient pt. a se obtine niste rezultate (nu stiu exact).Problema este ca nu i s-a putut da nici un raspuns. Prietena mea nu se simte in stare sa repete testul si sa astepte iar doua saptamani un eventual rezultat. Ce se poate face in cazul asta? Ecografia 3D poate sa spuna cu certitudine daca fatul va fi sanatos sau nu?
Multumesc,
Anisoara
Raspuns: sa stea lnistita. trisomia 18 se vede la orice echo chiar si 2D performant (malformatii multiple). iar fetii nu supravietuiesc decat rareori pana la termen si niciodata dupa nastere.

Asa ca eu zic sa stai linistita .

Am nascut cu rezidentul doctorului Tutunaru; mi s-au rupt mai intai membranele si aproape imediat au inceput contractii dureroase si fff dureroase .

17+ cu si mamica lui Alexandru (04.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Cataluza si Unboticutz multumesc pentru raspunsuri. Eu stiam ca din brut dar, e bine si din net :).
Am actualizat semnatura. Am mai crescut si noi un pic.

18+ cu si mamica lui Alexandru (04.06.2006)

Mergi la inceput