Mamici de Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bAly spune:

Larisel,


Felicitari pentru bebeluse! Sa fie sanatoasesi sa se nasca asa dupa cel putin 37 de saptamini.

Mi se pare mai mult decat rezonabil regimul dr tale. Va trece si perioada asta si apoi te vei putea bucura incet incet si de cate o inghetata.

Vine Surpriza

Alina 16+, mamica de 2 fetite, Andreea (27 iulie 2002) si Laura (5 august 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Unboticutz am gasit topicul! mersi mult, ai dreptate, orice decizie as lua sa o iau informata...mai ales ca nici nu ma dau banii afara din casa...



Catalutza 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

Buna Fetelor ,

Nu am mai scris de o vesnicie insa tare am mai fost ocupata .....mai mult pe drumuri cu serviciul .......prin Romania .
In primul rand felicitari la toata lumea care a aflat culoarea caruciorului si multa sanatate .
Sarcini usoare noilor venite si sa terminam cu bine cele 40 de saptamini .

Noi am reusit sa ajungem la o ecografie in Buc si nu am reusit sa vedem prea multe pentru ca bebe era ocupat cu dansul dar nenea doctorul crede ca suntem baiat .
Insa pe 1 septembrie voi sti sigur pt ca mergem aici la Londra in sfirist la o ecografie amanutita si vom sti si noi ce culoare are caruciorul.

Avem si noi o mica infectie si ne tratam cu antibiotic injectabil (injectii tare dureroase ).

In principiu ne simtim bine bebe e foarte jucaus si se misca in toate directiile , insa foarte obosita si stresata de la servici .
Parca mi-am pierdut orice rabdare as da orice sa pot intra intr-un concediu sa ma pot odihni.

Va pup si va doresc o saptamina frumoasa .

ps chiar daca am lipsit am citit tot ce sa scris .

Roxana 19s si 4z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Da, sigur voi face cezariana din varii motive de sanatate din care unul e o mica defectiune la osul bazinului, descoperita la o radiografie a coloanei acum cativa ani si inca de atunci mi s-a spus ca nu voi avea voie sa nasc natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Salutare
Lipsesc si eu cateva zile si am de recuperat zeci de pagini!
FELICITARI Bubu, Decenuela, Mariucasara,Larisel pentru culoarea carucioarelor!
Decenuela, dialogul meu cu Iosup a fost acelasi, nici eu nu aveam pregatit nume pentru baiat si culmea: i-am spus tot Andrei. Bineinteles ca si pe echo a mea apare sex masculin: Andrei.

Rebiana, legat de starea de rau/ greata, eu nu pot sa te incurajez fiindca am intrat in trim II si vomit ca si in primul. La prima sarcina am vomitat pana am nascut.

Unboticutz, nu am auzit de o restrictie legata de tensiune in ceea ce priveste epidurala. Eu am tensiunea mica si am nascut cu epidurala. Stiu ca, de regula, se face de la dilatatie 4 cm. Mie, insa, mi-a facut de la dilatatie 3 cm fiindca mi-au trebuit 4 ore de contractii fff dureroase ca sa ajung la dilatatia asta. Cu epidurala e super, am nascut fara sa simt nimic. Insa, acum sunt un pic ingrijorata pentru bebe, Alex a fost impins mai mult de moasa decat de mine; eu nu prea mai aveam simturi.
Nu stiu daca anestezia asta e ok pentru bebe.

Si eu lucrez de 10 ani in invatamant. Vreau sa merg primul semestru la servici (macar pana la vacanta de iarna) apoi sa raman in concediu pana la 1 octombrie (lauzie+ingrijire copil).

Stie cineva daca este aprobata legea aceea cu 85% din venitul brut pentru ingrijire copil?

Pe Alex l-am nascut in iunie, am fost la servici pana pe 25 mai(am terminat sem II) si m-am intors pe 1 octombrie, am beneficiat numai de lauzie si pot spune ca a fost ok.


17+ cu si mamica lui Alexandru (04.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Monnica s-a aprobat modificarea cu 85% dar e plafonata la 4000 lei lunar.

Catalutza 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Felicitari tuturor pentru noile carucioare!!
Larisel e f frumos ca ai doua fetite. Si pozele lor sunt super! Felicitari!

Xela, mamica de Andreea (11.08.2007) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

85% e din brut sau net?
Eu stiam de net.

17+

Bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Buna seara!
Azi au sosit si rezultatele de la TT. Din pacate avem risc crescut de trisomie 18. M-am programat deja pentru amnoicenteza dar nu stiu ce sa fac. De cand am aflat nu pot sa ma opresc din plans. Mi-e frica sa nu pierd baietelul meu sanatos din cauza amniocentezei, mi-e frica sa nu se confirme rezultatul si sa fiu obligata sa fac avort terapeutic, in doctorita mea nu am incredere, alt medic bun care sa ma primeasca repede nu cunosc... si nici nu stiu de unde voi scoate 2500 de lei.
Daca stiti cumva un medic de incredere care sa ma poata primi repede va rog din tot sufletul sa imi spuneti si mie ca sunt disperata.

Mamica Sarei Maria(22.11.2006) si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

catalutza, n-am pus linkul dar se gaseste usor. cum crezi tu.. eu nu mi-am ales un ecografist vestit, am ales ce am gasit mai bun la clinica la care am abonament sa economisesc bani (le pot face gratis). cateodata am remuscari ca nu ma duc si eu la vreunul vestit (pop, herghelegiu etc) dar doctorul la care merg e asa de sigur pe el si imi explica/arata totul incat tind sa cred ca a doua parere inseamna doar bani aruncati (si sunt tare multi la ecografistii astia..).

roco, imi pare rau ca esti bolnavioara, ce infectie ai? de fapt, ce fel de analize ai facut? eu n-am facut cine stie ce pana acum (analizele de trim 1 complete si pe la 16-17sapt am mai facut din astea uzuale, hemoleucograma, urina, secretie, nimic deosebit). voi ati mai facut ceva in ultima perioada?

lorex, in cazul tau eu as alege anestezie din aia partiala (nu stiu cum se cheama ). il vezi pe bebe repede si cred eu ca si riscurile sunt mai scazute ca la anestezia generala. eu am suportat bine pana acu anesteziile generale (2) dar nu pot sa uit cat de greata ti se poate face dupa.

monnica, cu cine ai nascut prima oara? eu credeam ca la 3-4 dilatatie n-ai durerile alea mari

cei 85% sunt din media veniturilor nete din ultimile 12 luni anterioare nasterii copilului, eu asa am inteles. mai primim alocatia copilului, de 200 ron pana implineste 2 ani.



20+
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput