Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe(51)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristy1977 spune:

alina, va faceti poiectul pentru casuta voastra!!! ce dragut, si unde vreti sa va construiti?
mihaela, nu-ti mai face atatea probleme cu mirosurile sau cu starile de greata, este foarte posibil sa fie de la diphe, este posibil sa-ti treaca cu timpul. uite si eu luna asta am facut stimulare si la fel si la mine: mirosurile mele au luat-o razna iar starile de greata sunt la ele acasa... iar gravi nu sunt sigur... asta este riscul pe care ni-l asumam cand facem tot felul de tratamente hormonale, dar stai linistita, o sa treaca toate iar noi o sa ne implinim visul de mamici

"After all, tomorrow is another day!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

asa e draguta dar mam speriat nitel,am crezut ca sunt gravi si eu tocmai ce facusem injectia.dar mam linistit si astept sa treaca timpul ca tare lung mi se mai pare. te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Cand a auzit sotul ca tratamentul poate dura si 3 luni in cazul in care spermograma lui iese prost, a zis, chiar maine sa ma programezi, i-am explicat ca trebuie sa aiba intre 3 si 5 zile de abstinenta, nici mai mult, ne-am pus pe treaba in dimineata aceastaca sambata la 10 sa fie exact 3 zile.Am vb cu dr Matei si mi-a zis sa o mai sun maine pt a-mi spune sigur daca o gasesc sambata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

S-a mai interesat cineva de laserul ginecologic?
Eu as vrea, in masura in care imi si permit financiar, in cele 5 luni de incercari normale, sa fac si acupunctura si sa incerc si cu laserul gineco.
ALINA si noi vrem sa ne apucam la anul de casa.
LUCIALU, where are you?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

Buna dimineata si de la mine!
Aditza, legat de inseminare, cred ca cea mai buna este cea intrauterina. Doar ca depinde de multi factori: trompe bune, ovulatie, spermograma buna, uter ok, endometru, si un biolog f bun. Eu am facut 2 IUI, DAR inainte de laparo si inainte sa stiu de nenorocita asta de endo. Nu are rost sa zic ca nu a prins niciuna....

Alina, imi pare rau de testul negativ....

Mihaela, si eu cred ca toate simptomele astea sunt de la tratament, dar vor trece

Magdita, Cristy ce faceti? Optimiste???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

beatrice, eu nu am auzit de laserul gineco...asta ce mai face???
Legat de acupunctura cred ca e o idee buna....se pot regla multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

De laserul gineco a scris o tipa candva pe forum, multe nu stiu nici eu, ramane sa mai cautam pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Cristy, casuta in Curtea de Arges, langa Pitesti. Am luat terenul mai ieftin si e un oras linistit, mic, turistic.
Beatrice, ne apucam de lucruri grele, dar poate asa mai uitam de stresul nostru principal. S-aveti bafta si voi si la bebe si la casuta!
Anais, multam, mi-am revenit. Asta e u testele, desi banuiam eu ca nu raman, ca n-am facut nici monitorizare, am o singura trompa permeabila si aia "greu permeabila", dar stiti cum e, o urma de speranta tot ai si faci testul si
Inca nu am facut planul de bataie pe luna viitoare. Oricum o sa facem o spermograma in primul rand, eu ma apuc de branca ursului si cred ca iau si niste vitex angus, dar trebuie sa caut sa vad daca pot sa le iau pe amandoua odata. O sa reiau pastilutele de Zn ca am auzit ca fac bine la endo si tinctura de mladite de zmeur. Asa, si imi fac si o programare la un homeopat. Si un control la ginecologul meu sa vedem daca imi recomanda o histero pt desfundarea trompelor. In rest distractie, ca mergem la 2 botezuri si o nunta la care suntem chiar nasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casamihaela spune:

Beatrice eu am facut laser gine dar nu stiu daca e acelas lucru cu ce spui tu.
am facut acum 5-6 ani dar credema ca nu stiu exact pentru ce dr care mi-a facut a zis ca pentru ca eram racita rau si pentru trompe(probabil ca erau inflamate)ca de infundate nu avea cum sa vada (asa cum a lasat sa se inteleaga).
imi facea pe interior cu o sonda 1-2 minute si apoi pe exterior tot la fel la ovare.dupa 10 sedinte si tratament cu injectii si antibiotic nu am mai avut probleme cu ovarul stang ca ala ma durea pana acum un an cand au inceput iar durerile.
nu stiu daca e acelas lucru cu ce ai intrebat tu si sper sa nu fi spus vreo prostie dar asta am facut eu. te si daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

Pai draga Alina pe tine te asteapta o toamna plina de activitati Legat de verificarea trompelor, din cate stiu eu, la HSG se vede permeabilitatea lor, dar functionalitatea doar prin laparoscopie (nu am stiu ca si prin histero, dar tot ce se poate). Daca ovulezi pe partea chiar si mai greu permeabila, tot sunt sanse. Dar aste medicul trebuie sa iti confirme.

Am gasit un site interesant despre endo http://www.womenshealthcaretopics.com/living_with_endometriosis.htm

unde zice ca pentru stadiile severe se poate incerca FIV.
Stadiul 1 este minimal, stadiul 2 este forma usoara, stadiul 3 moderata si stadiul 4 este forma severa.

Mergi la inceput