Burtici fericite de septembrie-octombrie (167)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Giuliella,uite,ca sa nu mai fie nici o neintelegere o sa te citez.Scrisesem si eu in mare,ca raspuns la ce ai scris tu si Aida si da,intr-adevar am utilizat termenul 'speculeaza'..atat am vrut sa citez,si vizavi de asta am vrut eu sa-mi spun parerea.Ai tras niste concluzii total eronate crede-ma..Uite un prim exemplu

Citat:
Deci ai folosit cuvintele mele prin care ti-ai sustinut poate prea vehement parerea subliniind faptul ca numai in wrap i-as putea oferi afectiune iar in momentul in care imi gasesc modalitati de a-mi face viata mai usoara cu alte metode nu prea e ok pentru ca eu in momentul in care am luat decizia de a avea un copil trebuie sa fiu lipita de el fara sa imi permit sa il mai si las sa se dezvolte pe propriile picioare.


Nu am afirmat faptul ca numai in wrap i se poate oferi afectiune unui copil,ci doar ca eu sunt pro luat/purtat copilul in brate atunci cand acesta o cere bineinteles(in special cand e mic mic si singurul lui mod de a comunica este prin plans) pt a-l linisti.Deci nu era vorba de wrap ci de acest principiu de a-i raspunde imediat si a nu lasa un bebe sa planga pt ca 'se invata in brate',mit celebru de altfel..Insa,dat fiind faptul ca probabil e greu de stat cu bb in brate pe perioade lungi am afirmat apoi ca wrapul poate fi de ajutor-impusti practic doi iepuri-bebe linistit si mamica available pt alte activitati.
Si nu m-am referit la tine personal,nu stiu de unde ai tras tu concluzia asta

Sunt situatii si situatii,copii care urasc sa stea cu picioarele stranse,carora le place mai mult in patut/balansoar etc si multe altele,insa eu m-am referit la niste principii si atat,normal ca o sa ne ajustam fiecare dupa nevoile lui bb ar fi si culmea sa-l oblig sa stea in brate daca el nu vrea

De asemenea nu am afirmat ca un copil trebuie sa stea automat lipit de mama toata ziua,e logic ca o sa vrea la un moment dat sa se joace pe o patura de ex,sa se tarasca de-a busilea cand se face mai mare etc Chestiile astea insa nu se bat cap in cap,una-i calmatul copilului cand plange,alta-i jucatul si alte activitati impreuna.

In ceea ce priveste restul-nu am inteles exact ce inseamna varste fragede pt tine(daca te referi la copii de peste 9 luni-1 an de ex e cu totul alta perioada si ca atare altele sunt datele problemei),atat doar ca eu sunt de parere ca pana cam in varsta de un an,si in special intre 0-3 luni,un copil nu are cum sa speculeze ceva,sa zici de exemplu ca e rasfatat si de aia vrea sa te simta mereu in preajma..in viziunea mea acestea sunt pur si simplu nevoi afective normale pe care eu o sa ma straduiesc sa i le indeplinesc.

Citat:
Oricum in postul trecut am incercat sa explic ca e foarte usor sa vorbesti cand nu ai copil si doar entuziasm mult. Sunt constienta ca media foloseste foarte mult notiunea de attachment parenting in legatura cu copilul dar fiecare o sa isi aleaga pana la urma modul de a-l aplica asa cum crede ca e mai bine, si ma dadeam pe mine exemplu cum e sa fii cu o operatie de cezariana in care ti-e greu as te ridici in primele saptamani si din pat sa stai cu copilul atarnat de tine si sa mai faci si treaba.


Da,e usor sa vb cand nu ai experienta dar asta nu inseamna ca nu pot sa-mi exprim si eu o parere Cum spuneam,am ales aceasta metoda dupa ce am citit relatari ale unor mamici care au experimentat deja,de ce nu le-as crede cand spun ca totul a mers bine si copilul este ok?

Nu era vorba de media,ci de o familie de medici pediatri renumiti in toata lumea si care au scos pana acum peste 30 de carti pe tema asta vandute in milioane de exemplare...'The child book ' e printre cele mai renumite si se gaseste de cumparat si in Ro.Also,fam Sears a crescut 8(!) copii...Intra pe site si o sa gasesti detalii despre ei.


Normal ca nimeni n-o sa poata sa stea cu copilul atarnat de gat dupa o cezariana...ai dreptate ca e imposibil si aici intervine chestia cu ajustatul la situatie,solutii sunt destule dupa parerea mea.


Cam asta,scuze de cearceaf,am cam lungit-o,sper ca am lamurit cu asta tot ce aveam de zis.Imi pare rau daca te-ai simtit lezata in vreun fel dar repet,nu a fost cu intentie si clar nu m-am referit personal la tine ci in general,la unele principii de crestere a copilului


Mihaela 38+ cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
citat din mesajul lui anomis28

Buna dimineata,

ne-am trezit si noi si ne pregatim sa plecam la scarbici
dar neaparat inainte am sa va ajung din urma.
34+



Anomis, servici usor azi. Uite, pentru tine si fetele ce inca mai merg la servici, ceva sa ne descreteasca fruntea de dimineata:

Crezul zilei de luni:
Doamne, da-mi puterea de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba si curajul de le schimba pe acelea pe care nu le accept.

Da-mi intelepciunea de a ascunde bine cadavrele celor pe care i-am omorit azi fiindca m-au scos foarte tare din sarite.

Ajuta-ma sa fiu atent la bataturile picioarelor pe care calc azi, fiindca ar putea fi legate de fundurile pe care trebuie sa le pup miine.

Ajuta-ma sa dau 100% din ce-i mai bun in mine la serviciu dupa cum urmeaza: luni 12% , marti 23%, miercuri 40% , joi 20% si vineri 5%.

Si, Doamne, cind am o zi cu adevarat proasta la serviciu si cei din jur ma enerveaza ingrozitor, te rog, ajuta-ma sa-mi amintesc ca, pentru a ma incrunta, trebuie sa folosesc 42 de muschi, pe cind, ca sa pot ridica degetul mijlociu de la mina folosesc numai 4. AMIN!

Nela, viitoare mamica de Ana, 35+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Techila, multam da cafeluta.

Te urmaresc cu drag si abia astept sa iti vad si pozele, in curand. Imi place tare mult modul optimist, deschis, cu care povestesti, abia astept sa aud ceva despre experienta ce o sa o ai maine.

Sunt convinsa ca o sa fie totul super fain, o experianta de neuitat! Eu si strutza iti tinem pumii tare tare!

Nela, viitoare mamica de Ana, 35+
Manca-o-ar mama de strut!



multumim frumos de aprecieri, la fel si lui anomis28. si eu abia astept ziua de maine, ca sa cunosc si eu icrele in sfarsit (care maine se transforma in pesti), dar am si un motiv tare egoist: ca sa scap de mancarimi. de ex acum ma scarpin pe picioare si mi-am jupuit pielea de pe mine intr-un mare fel....zici ca mi-am facut manichiura french... dar se pare in curand voi da unghiile si cu carmin...am nitel carmin pe genunchi. si sotz scoate cainele si nu ma poate da cu mixtura in momentul asta...

Techila - actuala mamica de 2 caini si viitoare mamica (37+) de 2 putze si
AMR 1 zi - maine-i ziua cea mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Neata,dar ce matinale sunteti,io ramasesem cu nasul in cap trecut,intre timp am si facut o supita buna buna cu galuste,asa ca cine pofteste,luati de aici[icon pt supa]

Anomis,tu inca lucrezi?

Nela,chestia cu cafeaua e in joaca,io una am renuntat de la inceputul sarcinii dar cand ma mai apuca mai bag cate un varf mic de cafea si restul lapte...miammmmm

Techila fericito,ce te invidiez ca nasti maine.Vreau si eu..



Mihaela 38+ cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Citat:
citat din mesajul lui anomis28

Buna dimineata,

ne-am trezit si noi si ne pregatim sa plecam la scarbici
dar neaparat inainte am sa va ajung din urma.
34+



Anomis, servici usor azi. Uite, pentru tine si fetele ce inca mai merg la servici, ceva sa ne descreteasca fruntea de dimineata:

Crezul zilei de luni:
Doamne, da-mi puterea de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba si curajul de le schimba pe acelea pe care nu le accept.

Da-mi intelepciunea de a ascunde bine cadavrele celor pe care i-am omorit azi fiindca m-au scos foarte tare din sarite.

Ajuta-ma sa fiu atent la bataturile picioarelor pe care calc azi, fiindca ar putea fi legate de fundurile pe care trebuie sa le pup miine.

Ajuta-ma sa dau 100% din ce-i mai bun in mine la serviciu dupa cum urmeaza: luni 12% , marti 23%, miercuri 40% , joi 20% si vineri 5%.

Si, Doamne, cind am o zi cu adevarat proasta la serviciu si cei din jur ma enerveaza ingrozitor, te rog, ajuta-ma sa-mi amintesc ca, pentru a ma incrunta, trebuie sa folosesc 42 de muschi, pe cind, ca sa pot ridica degetul mijlociu de la mina folosesc numai 4. AMIN!

Nela, viitoare mamica de Ana, 35+
Manca-o-ar mama de strut!








Mihaela 38+ cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:
ca sa scap de mancarimi. de ex acum ma scarpin pe picioare si mi-am jupuit pielea de pe mine intr-un mare fel....zici ca mi-am facut manichiura french... dar se pare in curand voi da unghiile si cu carmin...am nitel carmin pe genunchi. si sotz scoate cainele si nu ma poate da cu mixtura in momentul asta...

Techila - actuala mamica de 2 caini si viitoare mamica (37+) de 2 putze si
AMR 1 zi - maine-i ziua cea mare


Asa rau imi pare ca nu te pot ajuta cu un sfat din asta miracol, sa poti scapa de mancarimile astea! Ca nu ma pricep, nu de alta. Mai un pic si trec si astea, acus acus.

Nela, viitoare mamica de Ana, 35+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Buna dimineata si de la noi!

Mihaela, eu as presta parca o cafeluta, asa, decaf. Multumim de oferta.

Tinem pumnii stransi fetelor care sunt azi programate la cezariana. Doamne ajuta! Sanatate multa si bebelici mancaciosi si cuminti!

Am tot citit de azi de dimineata forumul, printre picaturi (eu cica inca mai muncesc ). Multe s-au mai discutat... din punctul meu de vedere, toate parerile au fost super interesante, exprimate cu multa pasiune, intr-adevar. Eu cu mana pe inima pot spune ca am aflat mai multe din discutiile voastre, sunt mai luminata un pic asupra optiunilor si aste e ceea ce e important. Eu sunt pro pareri diferite si polemici, altfel e boring.

In alta ordine de idei: noi nu ne-am luat cadita de bb, carucior, protectie de sani ( lasa ca il trimitem pe sotior dupa, daca o sa fie cazul, si ne mai si distram un pic , il punem sa sa studieze piata si sa ceara consultatii la vanzatoare si dupa aia sa ne povesteasca cum o fost ). Scoica de masina nu avem nevoie, doamne ajuta, ca am vazut niste scoruri in HK de nu mai nimeream iesirea... Pat avem, dar nu e instalat, am zis sa asteptam cu mutatul.
Bagaj de spital n-am. Asa, buun, cu ce sa ma mai laud?! Cred ca asta e tot.

Sotiorul este plecat in delegatie 3 zile si suntem home alone!!! Mi s-a dat jos, in sfarsit, fimuletul acela de la "laugh and learn", o sa ma delectez singurica zilele astea. Maine imi iau pasaportul cu viza (uraaaaaaa) si in weekend vedem, in sfarsit, ceva apartamente in HK. De abia astept.

Cu mult drag,


Nela, viitoare mamica de Ana, 34+
Manca-o-ar mama de strut!



Haha,imi si imaginez pe tati de Ana cautand aparatoare de sani lui mami Imaginea perfecta de tatic pierdut si confuz printre rafturile magazinului:)By the way,in ce limba va intelegeti cu oamenii pe acolo? Pe aici cam greu cu engleza,uneori chiar imposibil:)

Felicitari pt viza,cred ca ai rasuflat si tu usurata.Bafta de-acu cu mutatul

Mihaela 38+ cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Nela ai reusit cu linkul,dar nu se vede decat o poza,foarte mumoasa de altfel Hai ca iti pun si eu cateva cu mine,pe care era bine,pe contul comun de pe photobucket?

Mihaela 38+ cu baby Joshua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:


chestia cu cafeaua e in joaca,io una am renuntat de la inceputul sarcinii dar cand ma mai apuca mai bag cate un varf mic de cafea si restul lapte...miammmmm

Mihaela 38+ cu baby Joshua


Si eu mai bag din cand in cand (a se citi in weekend, deci cel putin o data pe saptamana ) frape cu multa frisca. Imi place enorm si stiu ca sunt o pacatoasa ca o agit pe struta (nu pot sa ii conving pe astia de la starbucks sa imi faca decaf, tot imi zic ca nu se poate si m-am saturat sa ma apuc cu chinezii sa le explic ca tot asa ar trebui sa se faca, numai ca pui decaf... ), dar ma iarta ea, cand ajunge sa ma cunoasca mai bine...

De aia tot zic eu de decaf, decaf, ca de fapt ea e caf caf toata ziua, cand imi iau cu nerusinare! Dar acasa nu imi fac decat decaf, de aia imi fac din an in paste, ca nu imi place...

Nela, viitoare mamica de Ana, 35+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Buna dimineata si de la mine....iar am avut o noapte de nesomn ...nu mai stiu ce sa mai fac...pe la 5:00 cred ca am adormit...si la 6:00 m-a trezit sotul, ca facuse ..sa o bem amandoi...asa avem noi ritualul..pe care eu acum in vremurile astea cred ca o sa-l schimb


Techila superba camera...e asa spatioasaaaaaaaaaa ...pestii sigur se vor simti foarte bine in ea
..si apropo...foarte frumoasa semnatura


pt Angela si Santorini Doamne Ajuta sa aveti nasteri usoare fetelor si recuperari rapide~

Cami,mamica ingerasului Darius-Andrei
n: 15.07.2008
d: 16.08.2008

ingerasul Darius-Andrei

www.Darius-Andrei.piczo.com

http://nshrine.com/shrine/Darius

Sa-l ajutam pe Alex


28+ Darius mi-a trimis de ziua mamei cel mai frumos cadou, un bebe!

bebe Flavius Cristian

POZE

Mergi la inceput