Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(39)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

lauradelyn Sa iti traiasca micutii!Ce frumos ca s-au nascut chiar in ziua de Bunavestire! Sa cresca mari si sanatosi !
Noi nu am avut probleme cu scaunul cand ne-au iesit dintisorii, in schimb am marait non stop. Din cate stiu, de multe ori cand apar dintisorii sunt si scaunele moi .Eu procedez in felul urmator: fierb o lingura de orez intr-un litru de apa, pana ramane cam 250ml de lichid( cica asta e secretul). Apoi zeama o dau cu biberonul si fac un piure din orez cu morcov. Le-am mai dat si ceai de menta, am auzit ca e bun si ceaiul din frunze de smochin! Nu stiu insa daca gasesti in Suedia.Sora mea sta in Malmo si nu prea gaseste la farmacii leacuri d-astea babesti. Sper sa le treaca repede !

Angelica norocoasa mamica a doi ingerasi-Stefania si Teodora- (24.03.2009 - ajunul Buneivestiri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradelyn spune:

Angelica Mercic mult de raspuns, am sa incerc si cum mi.ai spus tu sa vedem daca o sa fie ok, iar orezul cu morcov nu prea vor sa il manance abia ne chinuim....speram sa o scoatem la capat singuri fara sa ajungem la doctor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

petrean, ciobotaru eu am primit-o pe cea din august in 15.09 dar fara supliment si nici nu am depus nicio cerere!

anco bun venit acasa!

lauradelyn ale mele au facut pe la 8 luni o enteroviroza... Eni a facut si febra, Ana nu... doar kk moale! adica peste 5-6 scaune pe zi si apoase, era intrat tot in pampers ca si pisu (scuze de explicatie). La noi cel mai bine a functionat cu regim alimentar:
- lapte praf fara lactoza
- branza facuta in casa cu calciu lactic
- banane
- mere coapte(crude oxideaza)
- biscuiti simpli(fara sa contina unt sau alte grasimi vegetale)
- cereale fara lactoza pe baza de orez

vreo 3 zile asta au mancat, orezul deja l-au refuzat... Important e cantitatea de lichide ca sa nu deshidrateze!!



PUSSI mami de gemenele ELENA & ANA 19.11.2007
Suntem mari



DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

merci mult de urari dalina...!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili_Filip spune:

BINE AI VENIT ACASA ANCO!!!
...shi la mine au insistat asistentele sa ma mut cu fetele in salon shi pana la urma m-am mutat pt ca ma faceau sa ma simt prost...insinuind ca nu ma intereseaza de ele...cu toate ca doctorita care mi-a facut cezariana a spus ca nu am ce cauta cu ele in salon...am mers pt ca ea a plecat in concediu...shi nu a avut cine sa ma "apere"...m-am mutat la insistentele asistentelor care au promis ca vin sa ma ajute...dar veneau tot cand dormeau fetele...iar eu le veghean in fund in pat caci daca ma intindeam...nu ma mai puteam ridica...mai veneau ziua sa zbiere ca nu pun fetele la san...dar ele saracutele nu putea trage..shi numai plangeau...si cand mergem la pompa de muls a spitalului aveau ceva de comentat...
asa e la noi in spital...asta e!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am fost si noi ieri la eco morfologica II...am mai crescut: acum avem 650g, respectiv 690g, toate masuratorile in grafic, suntem tare jucause si facem tumbe in burtica, colul a mai crescut si el (3.8cm), deci pana acum toate bune.


25+

odiseea noastra, trusou bbluse, ne pregatim
nepoteii mei, viatza la tzara, noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciobotaru spune:

lili Ieri au implinit fetitele tale un anisor! La Multi Ani !!!

larisel Sa dea Domnu sa fie toate bune si de-acum inainte!

Fetele mele ma tin sechestrata la domiciliu. Prima data cand am intrat intr-o casa straina cu ele si erau destul de marisoare sa isi dea seama, pe la vreo 3 luni, au urlat ingrozitor.Am zis ca e o stare a lor. Dar tot asa s-a intamplat si urmatoarele dati.Cum intru pe usa unei alte case, fac ochii mari cat cepele, se uita de jur imprejur si trag un planset care se vede ca e de spaima si nu se linistesc pana nu ies cu ele afara si doar la mine in brate !De intrat inapoi nici macar nu se mai pune problema!
Nu stiu ce sa ma fac cu ele.Toata lumea imi spune ca trebuie sa astept sa mai creasca! Voi ce ma sfatuiti ? Culmea e ca daca incepe una sa tipe, incepe si cealalta ! E groaznic ! Cineva mi-a spus sa merg la o baba sa le citeasca nu stiu ce, dar eu nu cred in chestiile astea !


Angelica norocoasa mamica a doi ingerasi-Stefania si Teodora- (24.03.2009 - ajunul Buneivestiri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna fetelor!

Nu am mai scris demult. Nici de citit nu am apucat sa citesc tot din urma.
Vreau sa urez bun venit noilor burtici, multa sanatate, bebei sanatosi, mancaciosi celor care acum isi tin in brate puiutii si multa sanatate celor care se lupta cu virozele!

Angelica , si eu am (am avut) aceeasi problema cu fetele mele. Persoanele straine si locurile straine le speriau foarte tare si acum se sperie. Asa sunt ele mai fricoase. De-abia acum la 2 ani si 5 luni au inceput si ele sa se acomodeze ceva mai usor. Plangeau si cand mergeam la bunici (mergeam cam rar adevarul este). Trebuie sa le acord un timp de acomodare mai mare, sa le povestesc dinainte s.a.m.d. Nu stiu daca poti face ceva. Depinde de fiecare copil in parte. Unii sunt mai curajosi, mai sociabili altii nu. Trebuie sa ai rabdare, sa le vorbesti, sa le explici ce se va intampla si cu timpul va trece si asta. Bafta multa! Daca gasesti o metoda astept cu mare nerabdare ca si eu as avea nevoie.

Cum de m-am hotarat sa scriu? Am citit mesajul Bogdanei cu inceputul gradinitei (si fiind vineri este si mai lejer la servici ) si mi-a crescut tensiunea. Si noi am inceput de 2 saptamani cresa (deja cu 2 zile absentate din cauza de mucuti) si mi se pare groaznic felul in care suntem tratati noi parintii si implicit copiii nostri in sistemul de stat. Din pacate nu imi permit financiar sa le duc la o cresa privata si nu prea am de ales. Insa sistemul de adptare al copiilor la colectivitate este din Evul Mediu in Romania. Asa era si cand ma ducea mama pe mine la gradinita, asa este si acum si probabil ca va mai fi multi ani de acum in colo daca nu facem noi nimic. Practic nu prea poti sa-ti ajuti copilul prea mult sa se adapteze pentru ca nu te lasa sa stai cu el acolo, sa se obisnuiasca cu copiii, cu ingrijitoarele, cu spatiul. Nu trebuie sa il lasi acolo, intr-un loc absolut strain pentru el, cu o gramada de copii pe care nu ii cunoaste si care si ei plang la randul lor, cu niste persoane pe care nu le cunosc si sa astepti ca va trece peste si se va adapta. Pai cum sa nu urle saracul copil pana nu mai poate? Normal ca este speriat oricat ai incerca tu sa ii povesteti, sa ii explici sa faci sa para totul frumos. MAi ales daca ai copii care sunt mai mamosi sau care au stat numai cu parintii (cum a fost si cazul nostru). Mi s-a rupt sufletul cand le-am lasat in prima zi, am plecat si eu plangand de acolo (Ana tipa de ii acoprea pe toti ceilalti 20 de copii care plangeau). Acum este mai bine. Au inteles ca trebie sa mearga. NU le surade ideea dar nici nu plang cand le duc dimineata. Merg singurele in camera. Insa deocamdata am mers pe program scurt. De saptamana viitoare trecem la program lung si ma astept sa avem circ din nou. Ma simt neputincioasa cand le vad cum se uita cu ochisorii tristi.. Dar asta este sistemul in Romania. Probabil ca trebuie sa ai pile grele sa ti se permita sa stai macar primele zile cu el acolo sa te joci si sa se obisnuiasca putin. Sigur va plange si dupa aceea insa socul nu va fi la fel de mare. In Italia de exemplu si in alte state sistemul presupune o perioada de acomodare de cca. 3 saptamani : in prima saptamana stai cu copilul 1 ora , se joaca acolo. In a doua saptamana 3 ore, in a treia saptamana pana dupa pranz si din a patra saptamana il poti lasa program complet. Si uite cum copiii se adapteaza mai usor, si doamnele educatoare (ingrijitoare) sunt mai linistite si mai calme pentru ca imi inchipui ca nu e deloc usor sa iti urle dimineata 20 de copii (pentru ca bineinteles ca se baga copii peste numarul de locuri pentru ca unii se imbolnavesc, altii sunt lasati program scurt asa ca tot timpul sunt mai multi copii inscrisi decat ar trebui). Ca sa nu mai zic ca si pentru noi parintii ar fi altceva. Una este sa iti lasi copilul urland si alta este sa fie linistit. M-am intins cat o zi de post. Imi cer scuze dar simteam nevoia sa ma descarc.
O sa revin cu poze noi si informatii despre cum ne descurcam cu noul hop in adaptarea la cresa.

Va pupam si numai bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Lili La muuuuuulti ani mandrelor tale!
Sa fie sanatoase si norocoase si scuze pentru urarile cu intarziere

Mady asa este... e tare greu cu acomodarea ... din pacate pt. ca sunt f. multi copii intr-o grupa cred ca ar fi imposibil de pus in practica... si daca ar vrea domanele educatoare... iti dai seama unde ca n-ar putea intra copii + un parinte

larisel ma bucur ca's toate bune

Angelica nu stiu ce sfat sa-ti dau... eu ma patit-o cu ai mei mult mai tarziu, aproape la 2 ani... cand n-au mai mers in carut... ulrau pe strada cand treceau pe langa fiecare persoana Dar s-au obisnuit si le-au trecut bazdacii...

Lauradelyn poti sa intreb dr. daca au voie smecta. Stiu ca Elenei i-am dat cand era mititica... inca o alaptam. Sau altceva pt. burtica... hidrasec...
Eu n-am putut sa ii trec la regim cand au fost mai maricei ... faceau greva foamei... iar cand erau mici nici fara lapte nu puteam sa-i tin, ca mancau d eal mine si nimic altceva... Si chiar fara regim, cu med. si ceai de menta ne-am dres.

Despre noi... nimic deosebit... cresc, invata si fac o grama de prostii... nu vorbesc mare lucru, dar nu vreau si nu pot stiu sa spuna



CONCURS „Cat de fericit e copilul tau“ www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=6" target="_blank">ely1 & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=3&folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=7" target="_blank">ely2


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_karina spune:

Un tatic fericit si emotionat a intrat sa va anunte ca astazi 18.09.2009 , la fix 5 ani de la casatorie , la orele 09:20 respectiv 09:25 au venit pe lume cele 2 bobitze de fericire ale lui Sofia Andreea si Eva Maria. Au avut la nastere 3100 g si 47 cm respectiv 3000 g si 48 cm. Au luat 9 la purtare pentru ca au venit prin cezariana . Mami este bine , se recupereaza incet , incet si abia asteapta sa-si vada comorile , va saluta si va transmite toate cele bune tuturor . Vom reveni cu poze .

Va multumesc si va rog sa-mi scuzati emotiile inerente .

un tatic de babalutze .

Karina 38+ cu Eva Maria Sofia Andreea


bucati de fericire


si maine e o zi

Mergi la inceput