Burtici fericite de septembrie-octombrie (162)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Raluk, esti o dulce, sa te trezesti tu la ora asta sa postezi vestea nasterii! Somn usor si sper din tot sufletul sa dormi cat mai tarziu, ai nevoie de odihna!

Ah, am uitat! Buna dimineata din Asia!

Hai ca facem noi galerie la Clodute.

Hai, Ana, toata lumea, cat mai tare,
, in gura mare:

HAI CLODUTE

Nela, viitoare mamica de Ana, 34+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Buna seara, Nela

Clodute

Diana 37 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

No acuma ca am acoperit urgenta (galeria pentru bebe si mamica Clodute), sa vedem daca imi mai aduc aminte de ceva din ceea ce am citit pana acum...

Eu, desi organizata din fire, cu listute (care, vorba Ralukai, macar imi dau senzatia ca am cat de cat situatia sub control), recunosc ca nu pot sa imi iau notite pe parcurs, cand citesc forumul, sa pot scrie si eu asa, nominal, ca voi.... Si de cele mai multe ori uit ce vroiam sa zic.

Am citit opinii multe pe teme controversate aseara. Ma tot gandeam acum, de dimineata, daca sa comentez ceva pe tema sau nu. Din doua motive: pentru a nu redeschide un subiect delicat si pentru a nu crea suparari, antipatii inutile. Imi asum riscul de a deranja. Vorba lui Luto, nu suntem papusi de portelan. Cred ca, ca oameni maturi si viitoare mamici responsabile ce suntem (auzi, Ana strutza, baga bine la capsor, mama se crede responsabila foc , god help us all!!...), putem accepta si opinii diferite.

Incep cu multi pupici si imbatisari calde pentru Aida, Cami si Daci. Nu pot decat sa imi inchipui momentele extrem de grele prin care, din nefericire, au trebuit sa treaca. Am trecut si eu prin multe, dar tot timpul ma consolez cu gandul ca, uite, "against all odds, I am still alive and kicking!".

Un singur comentariu am la adresa medicilor din Ro. Inca o data, nu vreau sa generalizez, sunt convinsa ca sunt medici exceptionali si in Ro si valori se gasesc si la noi; este numai parerea mea, ma poate contrazice oricand oricine, sunt ok, respect orice opinie, atata timp cat este formulata omeneste, cu bun simt. Eu am ales sa nasc in Hong Kong, la mii de km de familiile noastre, din aceasta cauza: neincrederea in sistemul medical romanesc. Nu am avut experiente cumplite, traumatizante, dar eu nu vreau sa imi asum nici un risc atata timp cat am alta opiune. Asa ca am facut o alegere documentata (multa analiza de pro si contra), bine gandita, zic eu, cu care sunt mai mult decat multumita.

Am mai citit, iarasi, un comentariu, cred ca de la Oana, referitor la dilema in care s-ar afla un doctor, de exemplu in momentul in care descopera anomalii mai mult sau mai putin grave la fat, daca sa spuna sau nu mamei. Pentru mine asta nu ar trebui sa reprezinte o dilema medicala. Ceea ce astept eu de la un doctor este foarte simplu: sa imi spuna adevarul, asa cum il vede el, sa ma informeze, cu date exacte, asupra problemei. Sa imi exprime cat mai clar optiunile medicale ce le am pentru a face fata problemei (daca sunt), si daca ii solicit opinia referitor la ce curs medical crede ca ar trebui sa urmam, care optiune i se pare cea mai buna, sa ma informeze cat mai profesional cu putinta (inca o data, bazat pe experienta medicala a dumnealui). Este alegerea mea daca dau curs sfatului sau nu, sau caut un alt doctor, pentru o a doua opinie. Este alegerea mea si traiesc cu ea, buna, proasta, asta este! In nici un caz nu as dori sa faca alegerea in numele meu (de exemplu sa nu ma informeze, in speranta ca oricum este o sansa sa nu se produca acel risc).

Doctorul la care merg in HK, de exemplu, nu cred ca este vreo somitate in materie (i-am vazut numai diplomele pe perete, erau ok, cand am facut CTC-ul la inceput ), l-am ales intamplator, fara recomandare. M-a ajutat dumnezeu cu o sarcina usoara si fara probleme, e drept, dar este un bun profesionist si mi-a castigat increderea pe parcurs. Sa nu mai zic ca startul a fost mai cu nabadai, ca la inceput eu am fost tare dezamagita ca a intarziat la primul consult (am un fix cu punctualitatea, mi se pare o chestie de respect elementar, al timpului tau si al oamenilor cu care trebuie sa te intalnesti, asa sunt eu, mai ciudatica ). De abia m-a linistit sotul, fire mai calma, cerebrala, sa ii mai dau o sansa, ca eu nu si nu, asta daca acuma intarzie, dar cand nasc?! I-am dat sfertul academic, daca nu venea, ghinion!! . Dar este un doctor cu care eu sunt multumita.

Hai ca de data asta m-am intins bine, v-am facut capul mare!! Am limbarita in dimineata asta, se vede ca e vineri si n-am chef de munca. Si Ana nu zice nimica, sa imi dea un piciorus sa ma mai opresc din scris... asa cevaaaa!!!



Dar sa nu uitam de ce ne-am adunat:

HAI CLODUTE!!!

Nela, viitoare mamica de Ana, 34+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

HAI CLODUTE!!



Nela, viitoare mamica de Ana, 34+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Bagam cate o cafea si cate un frappe la fete si strigam in gura mare:
buna dimineata soare !!!!!!

Azi avem treaba:
Hai Clodute !!!!!!



Nastere usoara si asteptam vesti minunate !!!!

De ce nu a mers si surpriza pentru mine ?
(merg sa verific daca am scris bine prefixul)

Cea mai fericita 37 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Vine Karolina !!!!!



Cea mai fericita 37 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Luto, buna dimineata, soare!

Tare pofta mi-ai facut de o cafeluta. Si am si decaf, dar asa sunt de putoare, nu m-as misca mai din varful patului!! Imi iau toata bucataria langa mine la capul patului, dimineata, cand pleaca sotul. Pai de aia m-am facut cat casa, ca abia ma tarasc...

E cam tarzior de cafeluta, dar promit sa bag una dupa pranz.

Nela, viitoare mamica de Ana, 34+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Luto, buna dimineata, soare!

Tare pofta mi-ai facut de o cafeluta. Si am si decaf, dar asa sunt de putoare, nu m-as misca mai din varful patului!! Imi iau toata bucataria langa mine la capul patului, dimineata, cand pleaca sotul. Pai de aia m-am facut cat casa, ca abia ma tarasc...

E cam tarzior de cafeluta, dar promit sa bag una dupa pranz.


Si eu tot decaf beau ..si atata am mai schimbat-o ca am gasit acum la spartul targului una asa de buna.....yamiii....


Cea mai fericita 37 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Citat:


Si eu tot decaf beau ..si atata am mai schimbat-o ca am gasit acum la spartul targului una asa de buna.....yamiii....


Cea mai fericita 37 + cu



Nice! De care ai? Eu mi-am luat de la Starbucks, o punguta, dar nu e grozava aia decaf, de aia nici nu ma trage ata sa imi fac. Mie imi imi place cea pe care o fac acolo, caramel, frapucino, cu frisca... dar nu au decaf. Eu mai beau si asa, cu cofeina, cand am pofta.

Nela, viitoare mamica de Ana, 34+
Manca-o-ar mama de strut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lutoniana spune:

Citat:
citat din mesajul lui NelaM

Citat:


Si eu tot decaf beau ..si atata am mai schimbat-o ca am gasit acum la spartul targului una asa de buna.....yamiii....


Nice! De care ai? Eu mi-am luat de la Starbucks, o punguta, dar nu e grozava aia decaf, de aia nici nu ma trage ata sa imi fac. Mie imi imi place cea pe care o fac acolo, caramel, frapucino, cu frisca... dar nu au decaf. Eu mai beau si asa, cu cofeina, cand am pofta.


Eu cafeina bag aproape deloc doar cand imi cumpar o doza de cola, de 0.33 .....pe care o savurez la maxim. Se intampla cam odata pe saptamana...sau chiar mai rar.
Cred ca se adevereste principiul acela ca dupa abstinenta placerile sunt mai mari


Cea mai fericita 37 + cu

Mergi la inceput