PRIETENE FARA TITLU (45)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Buna fetele,

Am ajuns si eu acasa cu una bucata copilas obosit la maxim, bine ca azi e vineri.
MONI, sigur ca fac poze la carti si le pun. Cartile despre care ziceam eu ca sunt cu povesti orientale, japoneze etc. sunt cumparate de aici, sunt in franceza, nu stiu daca in romana exista. Dar pun cu celelalte, chiar sunt unele simpatice foc. A, si ce ii mai place lui Mark sa i se citeasca sunt revistele Draga mea pentru copii. Am primit si de astea un teanc, ramase de la nepoata mea.
Cat despre uitatul pin-ului, ce sa mai zic eu, nu imi mai amintesc pin-urile de la cardurile din Romania si sunt de-a dreptul ingrozita pentru ca va trebui sa le folosesc cand mai venim in Romania, cum fac eu sa recuperez pin-urile alea? Ca nici notate nu le am, dar nu le-am mai folosit de multa vreme si de aia le-am uitat.
URSULICA, bravo pentru a doua faculta si tinem pumnii sa iasa si bebe! Sa fii mamica studenta cu bebe mic in burtica.
CRISTINA, la noi esti binevenita, ma bucur mult ca scrii la noi.
LILI, ce dulcic e Nicolas cu pasiunea pentru caluti. Al meu are pasiuni pentru crocodili si orice este animal, in general. Am gradina zoologica acasa, toate animalele posibile, de la animale domestice pana la toucani si alte animale exotice.
DENISA, sper sa iti mearga tratamentul naturist si sa iti revii. Lasa stresul ca nu e bun, si nu te mai enerva din cauza socrului, bine ca nu e aproape de voi si nu te streseaza prea des. Asa de bine imi pare si mie ca nu sunt aproape de socri de nici nu va puteti imagina, adica ei sunt super ok ca oameni dar conceptiile noastre in ceea ce priveste educatia copiilor in general sunt diferite total.
INGRID, vorba Cristinei, jos palaria pentru Diana, super multe chestii face, bravo ei si tie.

Fetele, am si eu o problema mare, adica: ne-a tacanit pediatra de la gradi ca sa renuntam la biberon cand ii dam lapte. Si am renuntat, am inceput sa ii dam cu canuta. Dar problema este ca el bea lapte cand ii citim noi si cu canuta nu poate sa stea in brate la noi. Drept pentru care nu mai bea lapte. Mai nou nici dimineata nu mai vrea pentru ca el obisnuia sa isi bea biberonul in pat, culcat. Ce sa fac? Am fost azi cu el si l-am pus sa isi aleaga o canuta cu pai, a ales-o el si a promis ca bea din ea, dar parca vad ca nu merge. Ai vostri mai beau cu biberonul?


Lost in different projects...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ingrid-raspunsul este da, dar nu eusor de pus si tb rabdare,tutun si banii..
F.faine camerele si culorile,ma bcuur ca ai asa un sot usor de convins..
ANDA-noi nu mai bem cu biberonul,mie una mi se pare exagerat la aproape 4 ani, canuta cu cioc sau cu paiul sau cana obsinuita-iaurtutile alea lichide iarasi sunt f. practice-bafta sa scapati de ele..
Legat de socru-meu nu vrei sa auzi ce a zis, si ca sa imi fie mai usor,prefer nici sa nu mai scriu,incerc sa uit..

Eu am tinut-o in 2 meetinguri de azi de dimi,asearaam avut o furtuna aiurea rau, tb sa vedem dc e ok curentul la cabana ca pe dupa amiaza vrem sa o stergema colo, eu tot sper ca maine terminam ce avem de facut si duminica o sa enjoy restul..
Mai nu pot sa zic de colegul meu geaman decat ca deocamdata e total diferit fata de cum l-ati judecat voi, ADICA E OK IN BINE- e trecut omul prin viata si stie sa spuna atat de calm si de frumos totul-practic iti spune ceea ce trebuie si te face automat sa te simti mai bine..mai lipsea sa imifaca un masaj si era prietenul perfect-am zis prieten da, asta ins,. ca vine dupa sotz
Fug ca iarasi am un short meeting..cine zicea ca e vineri

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lili, mi-am amintit de bancul ala cu sase cai ...Nicolas vrea 4? Eu am facut echitatie, dar nu mult ca deh, probleme cu rinichii, dar cred ca e cel mai fain sport. Ma gandesc s-o duc si pe Diana pe la Izvin, macar sa vada ceva frumos.
Anda, ce carticele frumoase, eu am avut o culegere cu povesti din toata lumea, am imprumutat-o la nepoata mea, dar i-o cer inapoi, ca la Diana i-a placut, ba din Finlanda, ba din Mexic, ce mai, povesti faine.
Cu laptele: exact la 3 ani jumatate, sora mea i-a scos biberonul nepotului, n-a mai baut lapte de atunci. Clar. Unii trec la canitza, altii refuza si gata. A mea n-a mai vrut lapte, i-as fi cumparat toate biberoanele din lume, mai ales ca aveam ex. nepotului...n-a tinut. Depinde de tine, daca vrei sa inlocuiesti laptele, bine, daca nu, intoarce-te la biberon.
Denisa, eu n-am cunoscut un barbat gemeni, dar femei..o sumedenie. Iar femeile nu sunt problematice sau mai stiu eu cum. Asa ca, nu-mi pot da cu parerea. Vezi tu la masaj.....eu n-as risca.
E fain travertinul, de aia te-am intrebat, nu-i bai ca se pune greu, la anul imi cumpar sigur pt baie.
Moni, eu n-am zugravit livingul, doar bucataria, dar e bine ca arata ca nou. M-ai inveselit. Ce falos e Ghita cu Tudor in brate, ehei, duse sunt vremurile cand nu dorea alt copil, il mananca din ochi. Si are de ce..
Astery, dar ce face Diana asa special de o lauzi? Chiar nu-mi dau seama. Oricum, Miaunel a fost ceva...Razvan ar putea invata lejer si Luceafarul la ce memorie are.
Giova, bebe Edi aduce mai mult cu tine. M-am uitat mai bine azi, asa mi se pare. Si Marco ce inalt e...
Fug sa-i fac o baie si s-o culc. M-a obosit cat ne-am duelat azi.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ingrid-nu ma risc mai la masaj,dar cum ziceam la starea mea de spirit de acuma, tocmai ce am aflat ca Emma e cu indigestie si a vomitat saraca,face bine un suport moral,care numai ce s-a interesat de cum ma simt-e doar gura mai de el, fapte nu vor fi..
Eu zic ca travertinul este pt hol si baie, trebuei avut grija ce podea e sub el, e subtire si ii trebuei subfloor bun si membrama intre gresie si subfloor...Cand te apuci, anunta-ma..

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

DENISA - tu nu te potolesti nicicum... tot timpul esti in priza... cand erai insarcinata cu Emma puneai mereu aspiratorul... acum vopsesti... nu stiu de unde ai atata energie si chef.
Cat despre socru... n-ai vrea sa stii ce mi-a zis mie cand a venit prima data la noi dupa ce i-a spus Robert ca sunt insarcinata... in plus mai facea si comentarii pe la nenea care ne-a facut noua reamenajarile in vara asta.. ca ce ne mai trebuia al doilea copil. De parca m-ar ajuta el sa-i cresc.
Relaxare placuta maine la cabana... sper sa lasi treburile pt sot.

ANDA- noi am scapat de bibe inca de anul trecut din toamna. Copilul tusea si vomita... mai baga si bibe si de la tuse vomita mai rau asa ca dr. mi-a zis sa nu-i mai dau cu bibe ca mai rau ii fac. El a auzit si a f foarte intelegator ca din cauza la bibe vomita iar el mititelul chiar nu mai suporta. Asa ca a renuntat imediat , nici nu mi-a venit sa cred. Acum bea lapte din cana dimineata, iaurturi iar seara ori actimel, ori iaurt.

INGRID - f frumoase fetele voastre... ce se iubeau ele acolo. Esti tare daca ai loc si nervi sa stai cu toboganul in living.

MONI - lasa bre ca-si revine el neuronul, se mai intampla. Bine ca n-ai blocat cardul si ca a fost strumful cuminte la promenada.


LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

PASTE 2007
IARNA 2006

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

INGRID - da eu am plecat in concediu si cu finuta noastra de 4 ani jumate... mi-a fost putin teama sa nu o apuce dorul de parinti ca doar nu mai statuse cu mine atata vreme. De regula mai doarme pe la mine cate o noapte, doua. Au fost bine ei, s-au distrat mai mult copii ca noi am cam fost la cheremul lor si se mai antrenau si la talente uneori. Robert chiar facea misto... daca mergeam cu 2 copii in concediu inainte sa ramai insarcinata... nici ca te mai insarcinam. N-au fost chestii grave numai ca atunci cand iti era lumea mai draga... adica te asezai si tu frumos la masa... il a-uca pe unul ba pipi , pe altul ba caca... iar al meu nu facea decat in camera la olita lui... si pana ajungeam iar in cameraaa... noroc ca nu se scapa pe el.
Sincer as mai pleca cu ei si alta data. Daca ar reusi ai ei sa o dea pe brazda cu mofturile la mancare... ar fi perfect.
De imbolnavit... culmea Nicolas a facut febra intr-o zi si l-am tinut in camera iar Robert a fost cu Maria la plaja. Fusesem cu o zi inainte la Delfinariu si-al meu cred ca a facut insolatie de la mediul de-acolo... f. cald si f umed, aer irespirabil. Norocul meu ca n-am patit eu ceva... parca nici nu eram insarcinata.

LILIANA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

PASTE 2007
IARNA 2006

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara,acum am scapat si io ...
Vestea nr.1 buna - a picat buricul azi,am scapat macar de faza cu tamponat cu spirt,pus tifon nou ... de la rutina cu schimbatul
Vestea nr.2 rea - m-am urcat pe cantar si am deja doar 59 kg ,deci ziua si kilogramul pierdut
Vestea nr.3 - am evadat azi vreo ora singura de-acasa ca am fost pana la dentista.Am chemat-o si pe mami sa stea si ea sa nu fie doar Ghita singur cu amandoi,chit ca Diana adormise deja ( dupa ora 15 )- dupa ce m-am chinuit vreo doua ore sa o culc Si pe Tudor la fel ...
Acum Tudor doarme,Diana aproape adormita si ea si am apucat si eu sa fac un dus

Acum sa vad cum stau cu neuronii,daca mai reusesc sa scriu vreun raspuns-doua ...

PS apropo de neuroni,scrisesem initial puricul in loc de buricul

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR - BEBE SUMO (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

ALI eu parca presimteam ca o fi fix ca la tine cu Ianis ! Despre Iarina si dormit pe jos e mortala,zice ca ii e comod,ai?? Si Diana mea isi insira perne intre masuta si coltar - ca n-avem masa sub care sa se poata instala - si se face ca doarme p-acolo,dar n-a ajuns sa doarma de-a binelea inca.Si eu cand eram mica imi faceam asa sedii,tin minte ca stateam sub masina de cusut Ileana,d-aia cu pedale,ma dadeam hutza pe pedala aia mare a ei Va sa zica inca mai ai lapte si inca mult! Pe Iarina pana cand ai alaptat-o? Sa ne mai povestesti si de ea cand apuci ... si de relatia ei cu fratelo!



deci si tu...pe unde apucai te culcai fain.
uite aici cum doarme strumfa sub masa http://www.dropshots.com/iari_ianis#date/2009-08-09/15:25:18

Pe Iarina am alaptat-o doar 7 saptamani ca a fost foarte puturoasa, adormea instant cand ii bagam tzitzi in gura, eu credeam ca nu mai aveam lapte ca papa putin dar culmea nu facea galagie niciodata ca i-ar fi foame...cred ca puteam sa o las di 10 ore fara sa ii dau papa ca ea nu "spunea" nimic.

Despre Iarina...ce sa zic? e cumintica, mai are si ea toane dar trec repede, il iubeste enorm de mult pe fratelo, nu vrea sa il dea la nimeni, ea e profesoara lui, ea il invata sa vorbeasca, il corecteaza, ii spune de fiecare lucru cate o poveste (ce e si ce se face cu lucrul respectiv), se joaca frumos cu el, daca nu o asculta il mai paleste, mai rar dar o face...Iarina e cam imprastiata, nu prea aduna jucariile dar le aduna frate-so in locul ei, Ianis e mai calm si mai migalos (cred ca asa sunt barbateii mititei), pot spune ca se impaca foarte bine, mai sunt si unele scapari , cateodata din partea Iarinei cum am mai zis dar treaca mearga.
De papat Iarina papa foarte bine avea 16 kg acum 2 saptamani, de atunci nu am mai cantarit-o, io zic ca e super, arata bine...e gagica de gagica asa imi spune ea...Mami noi doua suntem gagici de gagici ca asa o zis tati.....in schimb Ianis ma termina, doar gusta de la Iarina din farfurie, rar se risca sa pape si el ca un copil normal, la el baza e tot tzitzi dar si fructele...fructe baga ca spartii nonstop amandoi orice fruct inafara de lebenita aia nu le place deloc.
No cam atat ca m-am cam bagat in seama

la toata lumea.

Ali de
IARINA (16.02.2006) si IANIS (04.04.2008)


www.dropshots.com/iari_ianis" target="_blank">Comorile lu' mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

GIOVA veste buna pentru mine asta cu ochii lui Edy,dar eu am cam sperat degeaba la Diana,asa ca acum ... cum or fi or fi! Intr-o poza parca bateau in albastru,adica cel putin la spital pareau mai bleumarin,ce-i drept doar azi am iesit afara la soare cu el si dormea.Poate apuc maine sa ma holbez la lumina zilei.Noi nici la balcon nu prea putem sta nici cand e vremea ok din cauza galagiei care ma tampeste de cap,dar mai ales al curentului : daca bate numai un pic vantul afara,zici ca esti la mare pe faleza ...
Si eu l-am pus azi in bouncer dar inca nu-i place.Ba parca mai tare scarloaie cand il leagan! Lui ii place sa stea doar cu tzatza in gura,sau macar cu nasul in tzatza Fix asa a fost si Diana si pana nu i-am cumparat suzeta nu am scapat !!!
Apropo de asta ANDA si Diana inca bea lapte sau iaurt pe bibe,chiar nu ma agit steie cat vrea cu el pana i-o fi ei rusine si s-o lasa de el! Clar are infipt bine de tot instinctul de supt,nu degeaba din maternitate o poreclisem deja Pompitza ca tragea la san de se minunau asistentele.Doar ca ea o facea in liniste,pe cand frate-sau ... tzocaie ca un porcusor.In sala unde dormeau si unde ii alaptam,cand se lasa linistea ... numai tzocaitul lui se auzea Cu pin-urile mergi cu cardurile si buletinul la banca si rezolvi.La noi stiu ca trebuie sunat la Bucuresti la sediul principal al bancilor bla bla ... cam asa ceva.
DENISA e clar ca e geaman tipic daca deja te-a trombonit in halul asta

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR - BEBE SUMO (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ALI hai mai cum adica te-ai bagat in seama??? Asa fain ai povestit de Iarina si Ianis,sper sa fie si Diana asa cu Tudor Eventual mai putin cu palitul Si e super la 16 kg,ea a fost mai plinuta de mica oricum Seamana pe taica-su,dar la noi n-are Diana pe cine semana ... Si as vrea io sa fie macar Tudor asa calm cum zici ca e Ianis,dar chiar m-as mira sa fie,ca noi toti suntem cam iuti si nervosi

MONI cu www.dropshots.com/DIA1" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006) si www.dropshots.com/TUDOR1" target="_blank"> TUDOR - BEBE SUMO (14.08.2009)
"Cainii latra,caravana trece."

Mergi la inceput