Licurici de ianuarie-februarie 2009 (47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Buna seara!

Mai fetelor, ce zile agitate am avut ieri si azi! ieri am vrut sa povestesc, insa am raspuns mai intai catorva dintre voi pana cand am adormit la propriu incercand sa citesc in continuare postarile voastre.

So: Eliza are prima raceala din viata ei. Nu grava, cu ceva mucishori si cam atat. Well, zis si facut: hai la farmacie sa-i iau "batista bebelusului". Domle, mare inventie! Maaare! i-a curatzat nasucul Elizei bine-bine, ne uitam si eu si tati si ne cruceam ce-a putut sa aiba in nasuc copilu' asta! Atat k Elizei nu i-a placut deloc, s-a zbatut k pestele pe uscat cat i-am curatzat nasul, a plans rau de tot, cu sughitzuri, m-am simtit oribil sa o tin asa cu fortza si sa o vad k urla. In fine, ieri, cand am curatat-o prima data a plans parca cel mai rau, a plans si azi, nu zic, insa parca mai putin. Oricum, tot cu forta am tinut-o, altfel nu ar fi stat deloc. O chestie emotionanta la toaleta de azi dimineata a nasucului: dupa ce am trecut prin aprox acelasi chin la curatzatul nasucului m-am hotarat sa ii arat k dispozitivuv nu are nimic periculos in el, asa k i-am vorbit calm, am vrut sa i-l dau sa il atinga, insa in momentul in care l-am indreptat catre ea, cum statea in funduletz langa mine si-a incretit fetisoara a plans, a scancit si s-a strans langa mine toata cu ftza la pieptul meu.

Alt episod de plans, inca si mai crancen, la masa de la ora 18: nu a vrut dovlecel cu carnita de nici un fel, nu a vrut piure de legume, a urlat k din gura de sarpe 15 min, a plans cu lacrimi mari-mari, a plans pana a ragushit, of doamne nu mai puteam s-o linistesc. S-a potolit abia la sanul meu unde a si adormit. Ofofof...

Incerc sa citesc putin din urma...

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_

Help!!!

Am nevoie de sugestii: sambata m-am voluntariat la o actiune de strans fonduri si pe langa altele trebuie sa duc de acasa o prajitura care sa ajunga cam pt 40 de persoane, vin cam 250 de persoane, dar mai aduc si altii prajituri. Eu am cateva retete dar sunt prajituri complicate, cu creme, nu sunt ok pt ocazia asta ca evenimentul va avea loc in aer liber si e cald afara. Trebuie o prajitura mai racoroasa si care sa reziste cat de cat ok la caldura, o mai pot tine la cooler, dar nu mult timp.

Daca aveti sugestii va rog ajutati-ma!



Anca, incearca choux a la creme! Sau, cu gogoselele de la choux, incearca profiterol daca ai cupe pt el.


Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Oxigen, noi spalam pe jos cu un aparat cu abur de la Quelle. Eu am o fixatie ref la detergenti, asa k aparatul asta cu aburi mi se pare cea mai buna solutie deocamdata.

Cami, slava Dlui pt vestile bune! o sa-ti povestesc vreodata despre ce inseamna viata unui om cu un cheag neoperabil la creierul mic. Si cata putere de a merge mai departe a avut si are in continuare. Acest om este tatal copilului meu, omul pe care il iubesc din tot sufletul.

Mara95, ms frumos pt ideea cu sosetele antiderapante!

IrinaC, distractie frumoasa sa aveti, te asteptam cu drag inapoi din vacantza, odihniti, veseli si cu multe poze pt noi astia care nu am plecat si jici n-o sa plecam undeva anul asta...si multi multi ani plini de dragoste impreuna cu sotul tau.

Anna-mama, bun venit intre mamici de licurici! la noi nu a dat roade masajul la coltul ochiului si lacrimam intr-o veselie, asa k la inceputul lui sept ne prezentam la doctor sa ne repare...of...

BillyBilly deci nu sunt singura... o sa caut sa citesc ce mi-ai recomandat.

Raluca Alexa, cea cu stagnatul in greutate sunt eu!


Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

anca

faci asa

4 oua
12 ling faina
12 ling ulei
12 ling zahar bati cu mixerul

pui in tava la aragaz si deasupra multe multe fructe - da de uunn singur fel. iese tare bine cu caise sau prune.
da asa cat sa fie fructe unul langa altul
si o lasi cam 30 min la cuptor pana vezi ca iese aluatul in sus printre fructe si se rumeneste un pic

tava o uungi cu unt cred

se face usor, e gel placinta si se poate manca afara

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Ira,multa,multa sanatate.Ira,batista e fff buna,am folosit-o si noi in prima luna a lui David,cand a avut niste muci de care nu mai scapa odata.Numai ca fiind mic,era usor de tinut,plus ca de multe ori il adormea sunetul de la aspirator.De curand am zis sa-i curat nasucul cu ea..Doamne fereste.A fost o lupta in toata regula,pur si simplu nu ma puteam apropia de el cu aia,ca mi-o apuca cu mainile o impingea,tragea de fir,dadea cu picioarele in mine,cu mainile,incerca sa se intoarca pe burta sa fuga..ce mai, un cosmar..M-am lasat pagubasa si i-am dat cu spray,care cica ii lichefieaza si ei curg apoi singuri.(si toata lupta pt un mucisor nenorocit pe care nu reuseam sa i-l scot cu pompita si ma seca)El avea accese urate de tuse si uneori nu mai putea respira,se chinuia(aici il duceam la geam sau deschideam usa de la congelator.)..si voiam macar nasucul sa fie ok,ca muci nu avea,decat asa cand si cand unul uscat si ratacit pe acolo.

Mie mi-a varsat fii-miu primul biberon,tot,in jet.A mancat ca fomistu,repede,repede.M-am dus sa-i iau un pampers sa-l schimb si l-am vazut cum da afara(in patul meu)..Era la un metru de mine.I-am luat temp ca mi s-a parut ca ardea.Avea 37,4.L-am mai lasat un pic si i-am dat alt bibe,ca-i era foame copilului.Apoi s-a culcat la loc..offff.Sper din suflet sa nu-l mai ia altceva ca innebunesc.

O zi frumoasa tuturor.


DARIA JULIA

IOANA ALEXANDRA

Alexandru Constantin

Stefan

Isabella

Ainoa

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Ledi, stai linistita, Alexia varsa deseori in jet fara a avea nimic. De multe ori isi baga mainile pe gat si isi provoaca voma sau papa prea mult si prea repede. Nu cred ca fie de la reflux pt ca e sub tratament. Pupam baiatul!

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01/2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna-mama

Merci frumos, am sa incerc, sper sa rezolvam. Noi avem doar la un ochisor.
[/quote]Mie modaitatea de masaj pe care ti-am descris-o mi-a aratat-o medicul oftalmolog. Aveam secretii abundente la ambii ochisori, acum nu mai e nici urma de secretie. Asa ca merita sa incerci!
[/quote]Am inceput deja, sper sa treaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Unde ati scris despre masajul ochilor? Si Alexiei ii curge un ochisor si cica e posibil sa aiba un canal partial infundat.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01/2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

pe prima pagina bee

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobucket.com/albums/ll162/cristi_2003/CAROL/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BillyBilly spune:

Citat:
citat din mesajul lui Leditia

Catalina,nu te-ai mai gandit la propunerea mea???
Vad ca Ana,papa fff bine,doarme extraordinar de bine(ah mama mea,de la 6 jumate..nici in visele mele cele mai frumoase nu o sa-l vad pe fii-miu dormind atat)bea si apa din canita..Ce mai,sunt verde de invidie.
Nu vrei sa ti-l trimit o sapt si pe David sa-l instruiesti asa frumos?

POZE CU NOI
de David Christian



Nu m-am gandit, da' am si eu una: va invitam la noi intr-un week-end sa te dezverzesti! Aer curat, liniste, loc de invarteala, legume din curte, poti sa-i pregatesti loco orice vrei de papica ca am toate ustensilele de rigoare si mai toate legumele, bebelusii stau la taclale la o balaceala mica iar noi schimbam o vorba la un pahar de suc de struguri/gratarel/painica facuta in casa/ce vrei tu Saptamana viitoare suntem la mare, dar ne intoarcem! Ce zici?

Mergi la inceput