Azoospermie - cap 34 -

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

pai mi-ai trimis ,deci ai reusit
ai un PM de la mine
numai daca esti logata poti citi sau trimite un mesaj
cind ai mesaj iti apare un pliculet in stinga in meniu



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

N-a-ti venit din vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor, chiar nu mai dati niciun semn, nu mai ne scrieti nimic?
Anita, se pare ca noi am mai ramas pe baricade....
Eu astept si ultimele sapt de tratament sa treaca si apoi, am sa vad daca avem ceva gigei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Tot hoinarind pe net am gasit asta:

"Sotul meu are azoospermie, dar ne dorim cu disperare un copil"
(Raspuns pentru PICIUICA, F. AS nr. 869)

O veche si inteleapta vorba a poporului roman spune ca fiecare om trebuie sa fie propriul sau medic. Daca avem in vedere ca omul este superior tuturor fiintelor de pe acest pamant, el trebuie sa se puna in armonie cu natura din care face parte, pentru a nu aparea stari de dizarmonie, anormalitate, adica de boala. In cazul dvs., foarte important este ca acea glanda interna care produce spermatozoizi - numita testicul - sa ajunga in stare de normalitate, pentru a produce spermatozoizi sanatosi, vigurosi, care prin unirea cu ovulul femeii sa initieze formarea unui viitor om sanatos. Cum orice lucru are un inceput, si in cazul dvs., trebuie sa incepem cu examinarea functiei glandei hipofize, situata la baza creierului, in locul numit saua turceasca. Ea secreta hormoni gonadotropi, care stimuleaza secretia hormonului testosteron de catre testicul, hormon care regleaza in mod pozitiv formarea spermatozoizilor. La persoanele feminine, aceasta glanda stimuleaza producerea hormonilor estrogeni de catre ovar, care conduce la producerea unor ovule sanatoase. Glicina este o substanta naturala care stimuleaza hipofiza si o gasiti in seminte de dovleac, floarea-soarelui, alune, nuci. Lisina este un aminoacid care atenueaza deficientele de fertilitate si o gasiti in peste, lapte (de capra, mai ales), branza, drojdie de bere, oua, soia. Vitaminele A, E, B2, PP sunt adjuvante in tratamentul infertilitatii masculine. Seleniul actioneaza sinergic cu vitamina E, in favoarea producerii de spermatozoizi. Aproape jumatate din seleniul existent in organismul unui barbat se afla in testicule. Acest microelement esential pentru producerea spermatozoizilor il obtineti din alimente de origine marina (in special ton), rinichi, ficat, germeni de grau, tarate de grau, ceapa, rosii, broccoli. Zincul se afla de 50 de ori mai mult in prostata, decat in oricare alt organ al omului. Prostata secreta lichidul spermatic, care antreneaza spermatozoizii din canalele deferente si le expulzeaza in vaginul feminin. Zincul biologic il obtineti din alimente de origine marina (in special stridii), germeni de grau, drojdie de bere, seminte de dovleac, oua de prepelita (consumate crude), mustar.
Gimnastica invizibila. Metoda din vechea medicina tibetana, are rolul de a energiza, revitaliza zona testiculara. Se practica in felul urmator: stati culcat pe spate, relaxat, cu mainile pe langa corp. Creierul trebuie eliberat de orice ganduri. Contractati lent, dar cu final puternic, muschii sfincterului anal. Veti simti cum un curent energetic va strabate organismul, de la capatul picioarelor pana la varful capului. In acest timp, din creierul dvs. trebuie sa plece un singur gand catre testicule, deoarece el va canaliza un plus din bioenergia obtinuta prin contractia anusului catre testicul. Aceasta gimnastica se poate practica in orice perioada a zilei, oriunde va aflati, de preferat in locuri lipsite de tensiune, stres, griji.
Captarea energiei astrale (cosmice) se practica in felul urmator. In sezonul estival, iesiti in mijlocul naturii si, in costum de plaja, cautati un loc unde picioarele goale sa ia contact direct cu pamantul lipsit de vegetatie (nisip, lut, pietris). Ridicati mainile in sus, deasupra capului, si incepeti sa frecati palmele intre ele, in acelasi timp frecati si talpile picioarelor de solul pe care se afla. Dupa 10-15 frecari va opriti, tineti palmele si fata orientate catre cer. Veti simti cum un curent electric va strabate corpul, de la varful mainilor pana la talpile picioarelor. Energia cosmica va vitalizeaza organismul. Gandul dvs. sa se indrepte la prostata, pentru ca astfel se dirijeaza un plus de bioenergie in aceasta zona.
Evitati alimentele prajite, alimentele refierte a II-a oara, in favoarea alimentelor crude si vegetale. Evitati starile de tensiune, stres, ura, invidie, gelozie, deoarece produc radicali liberi in organism, care au efect negativ, cancerigen. Cat mai multe contacte sexuale, deoarece fiecare contact sexual produce o suprasolicitare a testiculelor si prostatei si, in felul acesta, un fel de trezire la viata, trezire la activitate.
Rabdarea este un medicament universal; pentru ca o celula spermatogena sa devina spermatozoid matur ii sunt necesare circa 74 de zile. La fiecare ejaculare, masculul elimina 200-400 spermatozoizi, din care numai cel mai viril, mai plin de vitalitate, ajunge primul la ovul si se "imbratiseaza" cu acesta, pentru a realiza prima celula a viitoarei fiinte.
Azoospermia poate fi cauzata si de canalul epididimal, care poate fi stramtat si nu permite eliminarea spermatozoizilor spre exterior. Din aceasta cauza este bine sa faceti o tomografie simpla sau computerizata a zonei testiculare. Bine era daca in scrisoarea dvs. mentionati varsta, ce boli asociate mai are sotul, profesia (mediu toxic, stres). Pentru informatii si recomandari suplimentare, rog sa-mi trimiteti o scrisoare.
ENCIU NICANOR, biolog pr. medical - str. Baisoara nr. 9, sc. 2, ap. 83, Cluj-Napoca, jud. Cluj, cod 400455


sursa

http://www.formula-as.ro/2009/881/cititorii-raspund-49/doresc-un-tratament-contra-transpiratiei-11454




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

multumim copilutzu pt acest articol,deci se poate!la toate azoogirl

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna dimineata

andra, ref la intrebarea ta, al meu sot nu a facut tratament cu mai nimic, adik...a luat vitamine: magneziu, selezin, spirulina, vreo 2 saptamani a luat antibiotic (dat de dr Matei).

toate astea le-a luat de gura mea, ca am stat pe capul lui, ca altfel.....plus ca nu a mai baut cola in cantitati industriale, au fost zile in care nu a baut deloc, dar, eu plec la birou si nu stiu ce bea el si ce mananca.

sambata a faqcut tot la dr. Matei, o alta spermograma cu IMSI, au fost analizati spermatozoizii prin metoda asta pentru a se determina calitatea acestora, din pacate foarte putini erau, restul erau anormali din pct de vedere morfologic.

nr lor s-a imbunatatit si viabilitatea lor, acum trebuie sa imbunatatim s calitatea lor. O luna de zile va face tratament cu puregon/ gonal f, apoi repetam.

sa dea DD sa fie ok si sa putem face fiv+icsi luna viitoare.

pupici si iti stau la dispozitie cu alte informatii.
s-ar putea s afi uitat ceva acum, caci sunt agitata, am un contract de redactat si ma preseaza timpul.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gretta spune:

Buna fetelor,
Ce tratament iau sotii vostri si cine l-a prescris?
Si sotul meu are azoospermie cu o mil. spermatoz.!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

luam si noi dupa "ureche",vezi pe prima pg. tratamente pt ce te intereseaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Bytzi, iti tin pumnii si sa fie bine.
Mirela, puregon gasesti mai ieftin la Help Net fata de farmacia din Tei..Doamne ajuta!
Gretta, se fac anumite analize-FSH, testosteron,LH, ecografii testiculare pentru a vedea eventualitatea vreunui varicocel, etc.Si apoi in functie de asa zisa cauza azoo, poti lua ceva naturiste sau puregon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

andra,apropo ca tot vorbeai de puregon,cit este o fila?
am inteles ca la pen 300ui este 470ron,cred ca voi iesi mai ieftin sa imi iau la pen daca voi face stimulare cu 100ui puregon/zi
luna asta am dat gres



dumnezeu ma va ajuta

Mergi la inceput