**Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(104)**

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

Liv, Betty, multumim mult pentru complimente, sunteti tare scumpe

Liv tara din pozele cu dealuri este pe langa valenii de munte. i-a placut lui calin, cum sa nu, mai ales ca era cu verisorii lui acolo si avea cu cine sa se distreze sper ca i-a trecut raceala lui bogdanel, si calin doarme dezvelit si uneori cu burta goala

betty, o alternativa ar fi o casuta de vacanta, undeva pe la tara, unde sa mergeti toti in weekenduri nici calin nu mai doarme la pranz de cateva zile, noaptea doarme cam 12 ore, o fi suficient? si eu te admir pentru calm si rabdare bafta cu mobilarea casei, o sa reusiti incet-incet.

carmen, tare frumoase mandrele tale

vas, tin pumnii pentru postul tau, desi nu cred ca e in pericol e mai nasol insa ca ai atata treaba de facut. sa speram ca se vor rezolva si lucrurile astea odata si odata..

mica, asteptam pozele

vreau sa va intreb ceva legat de calinut. de ceva timp (vreo 2 luni) se tot ciupeste de sfarcuri, in special cand isi bea lapticul din biberon, dar si cand e suparatel sau preocupat de ceva, sau chiar plictisit. banuiesc ca e o reactie de frustrare, dar nu stiu la ce. poate la faptul ca nu i-am mai dat sa suga si ca am lipsit un timp de langa el.. la inceput am zis ca ii trece si l-am lasat in pace, dar deja a inceput sa isi faca buba acolo. deocamdata i-am pus leucoplast. aveti idei, solutii, stiti intamplari asemanatoare?

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Am pus cateva poze aici. Fara comentarii insa ca nu am timp, dar am sa revin si cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

Vas, dupa o vreme o sa iti intri in ritm.Acum e mama si am vreme mai multa, dar sa nu crezi ca-s odihnita vreodata, de ce crezi ca nu apar prin poze? vesnic is adormita, nepieptanata, imbracata cu ceva aiurea, ca nu apuc. La tuns m-a trimis mama, tipa mi-a intins parul cu placa si mi-a facut o freza care se potriveste la par drept, dar dupa ce m-am spalat nu mai sta nicicum ca parul meu nu e drept, si inainte asa il aveam, nu stiu de ce dupa ce am nascut a inceput sa se onduleze, dar e aiurea rau.

Arcadia, poate is ceva ticuri, Andreea isi musca falca langa gurita si spune ca are 'bilute in gurita', ma innebuneste, 2 zile nu prea manca si spunea ca o doare gurita. Si cand suge la biberon (inainte sa adoarma) de cand era mica, suceste intre degete bluza cu care e imbracata, cauta o margine, nu stiu cum sa explic, dar pare acelasi tic. Si mai stiu o fetita care tot ceva asemanator face cand bea din biberon.

Eu cred ca le ajunge 12 ore, Andreea nu depaseste niciodata 12 ore de somn, chiar daca doarme de amiaza, atunci se trezeste la 6:30, deci atat ii trebuie.

La cabana sau casa visam, avem loc la Bistrita pe un deal, e frumos acolo, numai bani sa avem.


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Arcadia, sincer nu am auzit de asemenea manifestari la copii. Dar Calin e intarcat de ceva vreme, nu? Nu cred ca e o reactie de frustrare; intraba si un pediatru sau un psiholog, daca ai posibilitatea sa intrebi.
Gravi, multumesc si pt raspunsul cu lentilele. O sa studiez si eu un pic piata.
Mica, absolut minunate pozele voastre, anul asta v-ati plimbat nu gluma. Bravo voua! Excursia a fost cu priteni apropiati sau organizata de vreo firma. Parca am vazut doar 4 cupluri in poze. Cate zile a durat croaziera? Abia astept detaliile.
Ella, busy-busy? Hai cu noutati sa mai invioram topicul.
De mihamora mai stie cineva ceva?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
Vara 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

liv excursia a fost organizata de noi, am fost 4 familii de prieteni. Am zburat la Dubrovnik si de acolo ne-am urcat pe barca (barca cu 4 cabine + cabina skipper pe care am inchiriat-o pe net acum vreo 2 luni)...ziua mergeam cu barca in jurul insulelor, opream si faceam baie/snorkeling/pescuit in diverse golfuri si seara ancoram in porturi sau in golfuri pustii si dormeam pe barca. A durat o saptamana pentru ca asa am avut zborul (taromul are o oferta pt vara la dubrovnik insa numai duminica) ca altfel am fi luat 10 zile cu barca.
Pot sa spun ca am vazut o tara impresionant de frumoasa, insule superbe, o gramada de turisti....o tara care nu e in UE si nici nu isi doreste ca stie/poate sa se descurce si singura foarte bine.
A fost un concediu super....anul urmator cred ca mergem tot cu barca in nordul Croatiei sau in Grecia...ca e prea frumos.
Am mancat o gramada de peste/fructe de mare...o bunatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arcadia spune:

mica, super pozele si vacanta voastra. asteptam si detalii cu ce ati vazut mai ales cele in sepia parca erau din alte vremuri

betty, da, pare sa fi devenit un tic, dar problema e ca i se inflameaza sfarculetele si n-as vrea sa ajunga cand o sa fie mare cu ditamai titile azi s-a culcat si la pranz ca azi-noapte a prins doar 10 ore. eu zic ca in timp o sa reusiti sa construiti si o casuta pe terenul acela

liv, l-am intarcat de tot putin inainte de mai, nu mai stiu exact, sau chiar in mai, pana atunci tot mai tragea, desi nu prea mai avea ce. si de prin iunie a stat aici cu mama, dar fara mine, cred ca de atunci a inceput. daca mai dureaza obiceiul asta am sa intreb si un psiholog de copii, ziceati voi de cineva pe la cmu.

dar de elteka nu mai stie nimeni nimic?

Mami de Calin Gabriel (8 mai 2007) si 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Mica, super fotografii, te invidiez (la modul pozitiv daca ma intelegi) pentru vacanta. Si noi vrem sa vedem Croatia, dar cred ca o sa amanam, ne planificasem pt la anul, dar nu cred ca e destinatia cea mai fericita cu un copil de 3 ani, ca n-avem unde sa o lasam pe Mara. Mi-au placut in special pozele cu apusuri de soare. Sau era crepuscul? O sa-ti pun o intrebare care s-ar putea sa ti se para idioata, dar chiar nu stiu: iti trebuie vreun permis pentru a conduce ambarcatiunea aia? Ceva experienta prealabila? Ca, daca da, imi iau gandul, desi ma incantase ideea. Niciunul dintre prietenii nostri nu cred ca stie sa navigheze.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Mica,

Asteptam cu nerabdare pozele; le-am vizionat de mai multe ori; apa e superba; seara era rece pe barca?
Salivez cand aud de peste si fructe de mare.
Ati facut snorkeling am vazut; foarte frumos.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

graviduta am avut si skipper care a condus barca. Sotu are permis pt barca dar nu si experienta necesara. Cel mai bine e cu skipper care stie foarte bine insulele, cunoaste porturile si locurile bune pentru inotat...am mancat la super restaurante locale detinute de familii....am avut un skipper super care ne-a si gatit la pranz pe barca...deci a meritat din plin.

Gata...plec sa imi iau copilul ca mor de dorul ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Da? Atunci te invidiez si mai tare Glumesc, of corz. Mi se pare super ideea.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)
"La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai." (Abraham Lincoln)

Mergi la inceput