FIV 238

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pysypisi spune:

Fetelor in sfarsit mi-au raspuns printr-un sms,sunt in concediu pana pe 3 septembrie.Asa ca mai am de asteptat putin,sper insa sa nu dureze pra mult programarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

KoraPop, fata optimista ce esti, bine ai revenit!
Asa, asa suna bine ce spui tu cu masaje, bai termale, ralaxamment si revederi dragi care te fac sa-ti umple sufletul de bucurie. hai ca anul acesta v-ati dus voi si la anul vine familia ta in tara la botez, ce zici? iti place? Acum cu forte proaspete dupa "baia" de frumos o sa fie bine!

Claudia79, draga mea nu stiu ce zici tu... de parca le-as stii eu pe toate...sincer nu stiu ce sa-ti spun. Am citit ce scrie in link...bafta sa fie de bine, asa cum spune statistica. sa fie cu noroc.

Pysypisi, ai vazut draga, ca ei de la clinica voiau sa-ti raspunda, dar nu erau!!!!!!
Pe 3 sept vezi tu cum faci poate dai o fuga sa vb personal sau esti prima pe telefon de la prima ora, pana atunci incearca sa te relaxezi si sa te menajezi la maxim. Canteaza un psihic bun si sprijin acasa, restul nu baga in seama, inarmeaza-te cu indiferenta.


pup toate fivoasele, aspirantele, burticile si aveti grija de voi!!!

castelana fericita 6+!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

claudia79 interesant articolul...e o singura problema: NY e taaaaare departeeeeee

pysi iti doresc sa fii la fel de norocoasa ca si castelana -fericita-norocoasa-graviduta-reusita din primaaaaa!!!!

Husky cred ca esti in al 9-lea cer! Ma bucur tare mult pentru tine draga mea! Chestia cu taratele e interesanta. Cand ai timp da-mi si mie detalii. Eu sunt abonata la kiwi deocamdata si pepene rosu, dar parca as mai schimba si cu altceva ca m-am cam saturat... burticaaaaa!

Kora

CARPE DIEM!(Traieste clipa!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Dragele mele fivoase
Dupa punctie deci a 2 -zi am fost informata ca sa fertiliza numai un singur embrion din cele doua ovule pe care le-au scos .Asta ca a 3 zi la 54 de ore de punctie a trebuit sa fac transferul cu unicul meu mostinator de clasa B din 2celule
Endometru la ET era de 10,5mm de data asta nu mi-a mai dat pt.cele 2 saptamini injectabil Progesetron si Estradiol (ca la primul FIV)decit la transfer mi-a facut cite una si sa continui cu Utrogest 3/2 pe zi.desigur le-am cerut injectabil dar conform cum arata uterul,ovarele si toate masuratorile facute erau in schema buna si mi-a zis ca uteul e super pregatit pt.o sarcina,asa ca iau numai Utrogest,Ortho pregna,Royalle Jelle.Losenesium Magnesium si Aspirina ASS100 si bineintles apa 3-4 litri pe zi.
Eu sunt bine descit am niste balonari si niste aere de nici eu nu le stiu de unde,intepaturi in parte ovarelor zilnic dar usoare si niste dureri vage prin uter,ieri dimineata am avut o intepatura usoara in uter si azi din nou dar mai puternica de circa 10 secunde.Pentru mine toate astea sunt noi fatza de ceea ce am simtit de la primul fiv.In plus am nasul forte uscat si de 3 zile ma trezesc cu singe in el dimineata.Am doua intrebari pt voi.
1) Am voie sa tin linga mine laptopul desigur ca eu am stat numai in pat si tot la pat am si mincat tot timpul,deci nu emana radiati???mobil nu folosesc l-am inchis.
2)Trebuie sa-mi fac o injectie Bravaactiv cei de clinica mi-au zis ca in ziua a 5.Cum sa calculez 5 zile de vineri de ora 16 sau pur si simplu sa numai vineri zi si azi ar fi ziua a 5,teoretic maine ar fi daca o iau din 24 in 24.
Va las cu bine si ma duc sa ma uit putin ce a-ti mai scris in urma ca nu v-am citit.
O alta rugaminte am la fete care pot schima sa faca putine modificari la mine ca eu sunt la al 2 fiv si pe prima pagina inca se mai asteapta rezultaul de le fiv1 care a fost de 5 luni negativ.
pt toate fetele



Looana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

loana, Doamne ajuta sa fie cu ochisori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pysypisi spune:

Castelana-cu siguranta o sa fiu prima la telefon si sper sa fiu norocoasa si sa obtin o programare mai rapida,ar fi super tarePana atunci o sa ma relaxez si o sa ma distrez la maxim,chiar sambata am o nunta.Pupici pt puiutul tau
Kora-multumesc mult draguta,la fel iti doresc si tie ca de data asta sa fie cu noroc
Looana-Iti doresc mult succes si sa dea Dumnezeu sa se prinda un puiut la tine in burtika
Pupici pentru toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns taty_ana spune:

offf mai fetelor mai...ma chinui din februarie sa fac si eu un amarat de FIV si nu reusesc....acuma in ziua 16 de inhibare cu diphereline 0.1 estradiolul meu este de 42.46pg/ml....mi s-a spus de la clinica ca este mare si daca nu scade pana la 35 nu-mi poate face fiv-ul...so mi-a dublat doza de diphereline...imi vine sa turbez de suparare...nu inteleg....toate hormonalele mele erau super bune, nu inteleg de ce nu m-am inhibat???stie cineva ce inseamna asta?logic ma gandesc ca ovarele mele lucreaza ca altfel nu-mi explic valoarea asta...poate stiti voi care-i cauza...culmea e ca organismul a reactionat in sensul ca am niste dureri groaznice de cap mai ales dupa ce-mi fac injectia, bufeuri, ameteli...
pup fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

off, imi pare rau de ceea ce ti se intampla.
de asta imi este si mie teama, de stimularea asta si de tratamentul hormonal.

de la cele doua anestezii pe care le-am facut acum curand, pt histero si pt laparo, am nopti in care nu pot sa dorm. sunt asa de obosita de n-am cuvinte, plus ca eu port ochelari cu diferente foarte mari de dioptri de la un ochi la altul, dreptul la care exista probleme, ma doare, uneori ma arde, si cred ca iar mi-a crescut dioptria.

oare in urma stimularii cu ce sechele mai raman?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia79 spune:

Castelana, eu nu voi face fiv la clinica asta, voiam doar sa stiu ce parere aveti strict de protocol, poate ati mai auzit si voi, pt ca am vazut ca s-a mai scris aici la fiv de inhibare cu clomid si apoi transfer de embrioni la cateva luni dupa ce uterul isi revine.
Kora, prtocolul asta nu se face strict in SUA, poate mai sunt clinici in Europa care practica vitrificarea, tehnica este noua, este tehnica japoneza de vitrificare, diferenta este ca raceste embrionii f repede in nitrogen lichid, si sansele de dezghetare sunt maxime. de aceea se face stimularea cu clomid pt ca ei nu vor sa forteze organismul si apoi se bazeaza pe faptul ca toti embrionii se dezgheata. pe mine vitrificarea asta ma uimeste si pt ca asta va fi in viitor solutia femeilor tinere care vor sa amane maternitatea din cauza carierei.
so, good news!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Blanche25


Vesti de la mine: ieri am fost la eco, din pacate nu se vizualizeaza nimic in uter la 23 de zile de la punctie..endometrul inca era de 7 mm, dupa 3 zile de sangerari, deci daca a fost s-a dus de mult. Azi insa a inceput si sangerarea mai abundanta cu chegulete mari si mici + dureri de burta specifice CM. Asta e, imi pare asa de rau ca nu am facut beta cand am avut primul test negativ, CM nu isi facuse aparitia si erau pe putin duble,dar cum nu aveam nimic altceva am crezut ca iar e negativ......
Ma intreb cateodata, e posibil ca acel test cu o umbra de liniuta roz pe care am vazut-o amandoi sa fi fost o greseala? Asa de multe intrebari acum...daca faceam beta nu mai erau si nu speram degeaba...
offfff....nu stiu ce sa mai zic

Carmelly eu am raspuns mult mai bine la stimularea de gonal + menopur, adica 13 ovocite si 8 embrioni, pe cand acum la cea cu gonal simplu 8 ovocite si doar 3 mature, fecundate natural 2. Tin pumnii sa fie bine si cu super rezultate


Draga mea, este f posibil ca acea liniuta roz care a aparut inainte sa fi fost o sarcina pozitiva. La fel a fost la mine de data asta si apoi mi-am facut testul de sange acre a iesit clar pozitiv. Oricum si eu am avut dureri destul de nasoale cu sangerari roze si m-am dus si am facut tratament de sustinere si am stat acasa in canapea infipta. Imi amintesc ca la orice efort fie el cat de mic, (adica ca si exemplu am mers cam 100 m pe jos) aveam dureri puternice ca la CM si peze roze pe chilot. Data viitoare incerca un test de sange si daca iese pozitiv si aia stfel de reactii, e bine sa faci un tratament de sustinere. Dupa ce am trecut cam de 9-10 saptamani au trecut problemele, iar acum pot sa spun ca am ajuns sa exagerez d.p.d.v al efortului

Betty78 28+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Pentru cine vrea sa ne admire
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput