Frunze de hrean

Frunze de hrean | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Am 2 radacini de hrean si le-am plantat. Frunzele au explodat, daca se poate zice asa, si nu stiam daca se pot folosi cumva, ca ma gandeam sa le tai casa dau o sansa radacinii de hrean sa creasca.

Stie cineva daca se pot folosi?

Multumesc mult,

4 anisori...uraaa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manon spune:

frunzele de hrean sunt foarte bune la conserve/muraturi pentru ca pastreaza legumele "tari". sunt excelente la castraveciorii in saramura, la varza...cred ca si la gogosari si gogonele. eu dau sfara-n tara toamna ca sa fac rost de cateva. e pacat sa le tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Carmen,eu stiu ca hreanul are proprietatzile mentzionate de manon(adica pui hrean-partea radacinoasa in muraturi,in castravetzi,in gogosari pentru a le aromatiza dar mai ales pentru a le intari,a le tzine tari pe impul perioadei de conservare)insa frunzele tiu ca nu s efolosesc la nimic!

Adica se scoate radacina si frunzele se arunca!Eu asa stiu!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Se pot folosi pentru umplut cu carne precum cele de vitza, stevie sau tei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:


ia uite aici: [qValoroase sunt #351;i frunzele de hrean. Ele se adaug#259; īn borcane atunci cānd se preg#259;tesc mur#259;turile, īmbun#259;t#259;#355;ind gustul acestora dar #351;i ferind degradarea lor (conservant natural).
o informatie, din multe altele, luata din wikipedia
dar eu chiar folosesc frunza de hrean...
uote]citat din mesajul lui andacos

Carmen,eu stiu ca hreanul are proprietatzile mentzionate de manon(adica pui hrean-partea radacinoasa in muraturi,in castravetzi,in gogosari pentru a le aromatiza dar mai ales pentru a le intari,a le tzine tari pe impul perioadei de conservare)insa frunzele tiu ca nu s efolosesc la nimic!

Adica se scoate radacina si frunzele se arunca!Eu asa stiu!

Dana
[/quote]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Carmen toaletarea tufelor de hrean - despadurirea este o operatie care trebuie facuta an de an. Frunzele le poti folosi pentru sarmale daca vrei si daca iti place (poti sa incerci la urmatoarea tura de sarmale sa invelesti cateva si in frunze de hrean). Nu-ti fie teama ca pierzi radacina de hrean ca-i planta draqului hreanul asta. Si un cm de radacinuta daca pui in pamant se prinde. Noi avem un vecin care a agatat cu tractorul o radacina cand a arat si acum are un ogor de hrean

Monica si gargaritza Nancy

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Manon,eu nu am stiut!Uite am mai aflat ceva!

Dar daca le pui in borcan nu se macereaza lasind sau dind o culoare urita saramurii sau preparatelor cu otzet in care se pune?

Nici de sarmalutze invelite-n frunze de hrean nu am auzit!Stiu ca bunica mea,taia padurea de frunze si le arunca!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

anda, sarmale n-am facut, dar in borcanele cu castraveti la saramura am pus si a fost foarte bine. ii pastreaza asa de bine incat poti tine castravetii de la un an la altul (fireste, fara sa deschizi borcanul). eu nu pun gogonele dar stiu de la alte "cocoane" ca e la fel de eficient si la celelalte muraturi.

Mergi la inceput