Copilasi de Iulie - August 2004 * (27) - LMA !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza..am ratat azi cafelutza dar va servesc cu un pepene dulce si rece
La multi ani,Ianca!
Lia sa va fie de bine concediu...ma bucur ca v-ati simtit bine...vezi ca esti restanta cu multe pozede la ziua lui Danutz de la mare,ntz,ntz...
Daria trimit si io multa caldura de la ieshi,la noi se anunta o zi caniculara
Leeloo concediu placut si vreme frumoasa sa aveti!!!
Dana,bine ca ati descoperit ce avea Paulica..hai ca poate-i creste si pofta de mancare de la antialergicele astea
sunt in zona,merg sa culc cupilu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello,

LMA Stefi pt aniversarea de ieri, LMA Ianca pt cea de azi, LMA Carmen pt cea de maine, LMA si Mariilor pt ziua speciala de maine!

Sfaturi despre cum sa faci copiii sa manance ca la carte nu pot da taman eu care inca folosesc blenderul, de exemplu, pt buburuza mica, desi maine-poimaine face 2 ani si 8 luni. Ca repere generale insa dupa 5 ani de experienta cu Dani pot zice asa:
1.- nu exista sabloane, copiii sunt diferiti in nevoile lor nutritionale si in preferintele alimentare si fiecare copil reactioneaza diferit in diferitele etape din viata sa fata de actul alimentatiei in sine cat si fata de meniurile propuse
2.- ce a functionat cat de cat la noi pana acum?
meniuri relativ simple, fara gusturi puternice, fara variatiuni mari, fara 2-3 feluri la o masa ca la carte, fara orar si succesiunea meselor ca la carte, fara cantitati ca la carte, ci dupa cat a acceptat fiecare, am patit ca am fortat nota si numai cu o lingurita la Andreea si m-am trezit apoi cu toata masa vomata pe mine de m-am umplut de disperare, am acceptat sa le fac jocurile in timpul mesei, daca au vrut TV, au avut TV, daca au vrut dvd-uri cu povesti, au avut, daca au vrut sa ma maimutaresc, citesc, desenez, sa ii las cu plastilina pe masa, cu cuburile etc, deci eu recunosc, i-am lasat cu orice, numai sa manance.

Daca lui Danut ii e lene sa-si bage cu lingura, ii dau eu, n-o fi ok, insa decat sa-l las nemancat sau sa se duca sa vaneze apoi eugenii, briose, biscuiti etc de prin dulapul cu deserturi, mai bine sa-l stiu hranit.

Nu las chiar orice dupa ei, adica daca trec prea multe ore si nu cer de mancare ii anunt ca le pregatesc masa si gata, daca au mancat in mesele de dimineata fructe si cereale, si cer si la pranz tot asa ceva, nu prea le dau castig de cauza.

Andreea a mai avut si perioade de greva de cate 1-2 saptamani cand la toate mesele consuma numai cereale, fructe si eventual si lapte. Ziceam merci pe moment si de asta desi in sinea mea simteam ca o iau razna gandindu-ma la ce hrana vrea ea.

Acum mergem pe mana blenderului inca, la mesele de baza cu Andreea, chiar daca intre mese arata ca poate roade cu ce are-n gura ceea ce cere: sunca afumata, rosii, ceapa, biscuiti, ciocolata, gogosi, paine, pufuleti, cornuri, clatite etc. N-am de ales pt ca altfel isi face greata clar daca-i dau cu lingura mancare nepasirata. Cantitatile de mancare nu si le-a schimbat fata de acum un an, nici consistenta. Dar inca creste slava Domnului si asa, cel putin asa arata cantarul si metrul de pe usa. Danut are zile cand mananca predominant mese proteice de exemplu, asa cere, zile cand nu iese din carbohidrati, fructe si amidonuri, sau zile cand mananca echilibrat din toate categoriile, zile cand are mese mai copioase si mai putin copioase.

De strafocat, ma stiti, ma strafoc sa le fac si acum minim 2 feluri ca sa aiba ce alege.

Dar sa stiti ca eu va admir pe voi cele care povestiti de proiecte, programe, premii, cariera, avansare profesionala, care va duceti copilasii la inot, la balet, la gimnastica, la karate, la gradinita, pt ca eu nu am nimic de spus in domeniul asta inca, l-am abandonat cam cu desavarsire. Iar la gradinita si activitati extra cu copiii inca nu am ajuns, sper sa fie mai bine din toamna asta. Asa ca, ce sa fac si eu daca nu sa incerc sa excelez in domeniul gastronomic acasa, si sa masor cat mananca fiecare. ziceti desperate housewife si gata

Mai vroiam sa zic ceva constancencelor Roxana si Olivia, imi cer scuze, ca nu le-am dat nici un semn de viata cata vreme am fost pe teritoriul lor, dar cu doi copii mici nu stiu daca ma credeti dar nu am avut timpi morti, diminetile eram pe plaja la aerosoli, apoi inapoi la vila sa le dam sa pape, apoi sa-i spalam, sa-i culcam, eu mai plecam la cumparaturi sau gateam pt ei, dupaamiaza cand se trezeau iar le dadeam sa pape, apoi pe plaja, apoi iar acasa sa-i spalam, ii schimbam si ieseam la plimbare pe faleza, pe dig, sa-si faca shoppingul de jucarii de la tarabe, sa se distreze pe la masinute, caluti, trenulete etc. Ne intorceam la vila, puneam de un gratar, ii hraneam, se mai jucau in curte, ii culcam. O data sau de 2 ori seara pe la 8 am dat o fuga pana-n selgros sa ne mai aprovizionam. N-am ajuns nici la aqua magic, nici la delfinariu si nici pe alte plaje sau statiuni, ne-a fost bine asa unde am fost incercand sa ne pastram si noua si mai ales lor un ritm cat de cat asemanator cu cel de acasa, mai ales ca am constata ca aerul de mare, apa si soarele sunt mari consumatori de energie, amandoi dormeau in fiecare dupaamiaza si cate 2 ore, ceea ce acasa nu fac, seara la 10 adormeau cum ii puneam in pat, ceea ce acasa iar nu fac, si noi la fel, picam de somn instant dupa ei. De asta zic ca practic nu am simtit cum au trecut cele 10 zile, au trecut atat de repede...cred ca daca ar fi dupa mine as sta la mare din iunie pana-n septembrie

Azi am continuat spalatul hainelor purtate la mare, inca 2 masini, fata de cele 2 de ieri, am gatit si v-am mai citit cand am avut 2 secunde de respiro intre oale si arbitratul celor mici care au devastat casa pt ca azi avand de gatit/spalat/calcat nu i-am scos afara inca. Si oricum bate vantul si cam picura afara.

Poze pun un picut mai tarziu, sa le scot ochii rosii si aranjez, ca tre sa merg sa si scot la un studio pt bunici si rude cateva.

Sa avem un weekend linistit! Sanatate multa si scuze daca am sarit niste raspunsuri, atata am reusit sa retin pana acum, o sa citesc mai pe indelete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Carmen

LMA tuturor Mariilor

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza,neatzacafelutza-i pregatita la domnitze sa fie servita
La multi ani Carmencita,multa sanatate si fericire,multa iubire si tinerete fara batranete!!
La multi ani tuturor Mariilor mari si mici!
Noi facem mancare si dam cu mopul in asteptarea musafirilor...ieri dupa ce am sters geamurile in dormitor a intrat mandra i a exclamat "ce frumoasa-i realitatea!"
hai pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

LA MULTI ANI, CARMEN! Sa fii iubita si sanatoasa!

LA MULTI ANI MARII MARI SI MICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

La multi ani Carmencita ! Sa traiesti o mie de ani!
la multi ani Marii...mai mari dar si mai mici!!!!
Robi felcitari!!!Super!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

La multi ani, Carmen! Tinerete fara batranete!
Mariilor, sa traiti cu numele!

Lia, ce sa spun, io cu mancare inca tin sa manance ordonat si la masa, macar pentru a putea merge in locuri publice cu minim deranj (pentru nervii nostri). Eu am ajuns la concluzia ca totul se regleaza cu varsta, cu cat cresc sunt mai intelegatori. Ca despre jonglatul cu cariera... sunt parti bune si parti mai putin bune. Concluzia mea personala: nu sunt facuta pentru viata casnica. Am incercat. Nu functionez asa...

Robi, felicitari. Si bafta in continuare!

Daria, cum e petrecerea?

weekend linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

La multi Ianca!
La multi ani Carmen!
Dana, sanatgate lui Paul!

Daria, cum sa se inteleaga feciorii, Philip il place pe Nicholas de numai ca-i mic si scump, insa daca ne jucam impreuna si intervine frate-sau pune bot, sa nu-i dau sa pape, sa ma jos cu el etc, asa ca suntem stimulati mereu....
am si eu niste poze mai noi mai jos, sa ne vedeti ce-am crescut si cu Philip jucandu-se ca un bebelus :)

US

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La multi ani Carmen!
Multi ani sanatosi si fericiti!

La multi ani Mariilor si Mariutzelor!

O noapte linistita sa avem!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

STEFAN
Eli, sa-ti traiasca feciorul si alaturi de surioara lui sa va duca numai bucurii si impliniri

Si eu va invit la o felie de tort si un pahar de sampanie de copii cu gust de zmeura

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput