Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(47)*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela78 spune:

Pisigri, intrebai de patut... Noi acasa il culcam in patut de voiaj cu plasa, cumparat special sa serveasca si la calatorii. Dar acum la mare nu l-am luat, din acelasi motiv masina mica, adevarul e ca pentru bebe am luat de toate, cu exceptia patut+cadita+carucior+oale, majoritatea bagajului era a lui. Acolo a dormit in patul mare intre noi, dimineata era super-fericit ca se trezeste cu ambii parinti langa el.

Elena, mami fericita de bebe Ianis (04.04.2009)

Poze la:
http://picasaweb.google.ro/Ela783/PicasaElenaTurcanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

rivali, la vlad si stefan, sa se faca bine.multa sanatate.
si eu am observat ca raman parfumate jucariile sU CE MAI BAG EU LA STERILIZAT DE LA ACEA SOLUTIE.

SABY, LA FEL PATESC SI CU MARIA MEA, DOAR SEARA SI NOPATEA E LINISTITA CAND SUGE , IN REST SUGE FF PUTIN, SI DA DIN MAINI SI DIN PICIOARE.
A SE MAI SCARPINA SI IN CAP SI IN OCHI.

FLORIC, VB, SI EU VREAU SA SUN CAT DE CURAND. de dr.c....,ce sa zic? face parte dintr-o comisie de la mine de la servici... nu am auzit lucruri prea bune despre ea.

din 10 martie 2009, mami fericita de
pozici noi cu fata lu` tati
http://community.webshots.com/album/564158204pFLAbF?start=36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

In primul rand LA MULTI ANI !BB: Amalia Maria, Rares
si Dodo-pui

Sa le luam pe rand:

1. INDEMNIZATIE
nici eu nu am primit banii, am inteles ca undeva prin octombrie dupa 15. Eu am primit doar banii de trusou si mai urmeaza cei pt. nastere.

Alocatia copilului sa inteleg ca se primeste separat de indemnizatie?

2. SCUTECE

Eu folosesc Pampers si sunt ft. multumita, mai am Huggies o cutie mare ( am primit-o ) si urmeaza sa vad cum sunt aia.

3. VACCINURI

Eu am hotarat, dupa o discutie cu medicul de familie sa-i fac doar vaccinurile obligatorii si pe cele optionale sa nu le fac, pentru ca asa cum spunea si Ilinca_M, este un risc ori de cate ori le facem vaccin si nu vreau sa risc in plus.

4. BABYCOOK

Eu am sa folosesc steamer-ul ( masina de gatit la aburi ) si pentru copil, din ce am vazut la voi, pare sa fie acelasi lucru.

5. ECHO DE BAZIN

Multumesc pentru raspunsuri, cativ, Dodo-pui, aris26, chatonel,

, o sa caut in Oradea unde pot sa-i fac.



www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela78




Sunt si ukraineanca (mama pe jumatate este ukraineanca, tatal rus, eu m-am nascut in Transnistria). Fratele meu este din Ukraina.
Nu am de ce sa ma supar

Olga, mamica lui David iepurasul



Unde in Transnistria?, eu sint din Chisinau, dar rudele tatalui meu stau in Stefan Voda.
[/quote]

A, pai esti de-a mea Eu in Rabnita m-am nascut, dar am neamuri si prin Chisinau.

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby

Da Olga si mie imi pare rau, acum sper ca te simti mai bine, lasa ca ne vedem sambata (sper), daca nu sigur ne vedem la munte

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia



Sambata sigur ne vedem

Olga, mamica lui David iepurasul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

Saby, felicitari pentru Maia, este frumusica foc! Am citit despre faptul ca pediatra inca nu ti-a dat voie sa incepi diversificarea, nici macar sucurile de fructe. Parerea mea este sa intrebi si alt pediatru, deoarece si in cartile noi despre copii, scrie ca nu se incepe diversificarea la copiii alaptati exclusiv la san, daca cresc normal in greutate si daca sunt sanatosi.

Faptul ca Maia este constipata si alaptata la san, nu este normal, asa cum ti-a scris parca anca nicolae, un copil constipat nu se satura. Daca i-ai da sucuri de fructe ( mar, piersica ), ai vedea ca va scapa de constipatie repejor si este mult mai sanatos decat siropurile pe care ti le-a prescris.

Poti de asemenea sa incepi sa-i dai cereale seara, sa vezi cum le accepta si incet incet sa treci la supa si pireul de legume.

Sper ca nu te superi pentru ca ti-am spus parerea, dar consider ca uneori este prea exagerata alaptarea exclusiva la san pana la 6 luni, fara sa tinem cont si de alte lucruri.

www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla28 spune:

cativ13, jucarie ca si a mea are si Ankbb, poate iti spune ea de unde o are.

carmenada si rivali, va doresc insanatosire grabnica la bb

Floric, foarte frumusel Raru! Faptul ca inca nu tine bine capul sus, nu trebuie sa te ingrijoreze, fiecare copil are ritmul lui de dezvoltare. Vei vedea ca recupereaza si-i va depasi pe ai nostri.

Aris, fain leaganul tau si vitamina, n-am cuvinte , se vede ca-i place!

Referitor la legume si fructe bio, eu am noroc, pentru ca stau la 8 km de Oradea si avem gradina, dar intrebarea este ce fac iarna si primavara?



www.flickr.com/photos/40168372@N05/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

Fetelor mie medicul astazi mi-a recomandat pentru pitic Nestle lapte cu cereale ( P'tit Dej Lapte cu cereale si vanilie - ready to drink gata preparat). Eu nu am vazut produsul asta pe niciunde. Voi stiti ceva de el ? Pe unde il pot gasi?




Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

mihaelacg , carla multumesc !



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

DODO

Ela vazut poze cu Ianis ,e tare frumusel
Eu astazi am avut o pofta de ciorbita de fasole alba ,acum am terminat-o si a iesit deliciaosa.Acum parca as manca si o prajitura
Timeea astazi nu a avut chef sa pape legumele asa ca i-am dat doar zeama de la supica care a baut-o toata.Mi-a fost si un pic constipata cu toate ca dimineata si-a baut portia de suc de mar,a trebuit sa-i pun un sfert de supozitor ca saracuta toata sa inrosit la cat sa scremut sa faca kk.Seara ai dau cereale inainte de culcare dar tot degeaba ca tot mi se trezeste de 2-3 ori.Noi astazi ne-am cantarit si masurat avem 7500 kg si 70 cm


Monica mami de Timeea Alexandra ( 25.02.2009)

Mergi la inceput