Colectia de toamna - iarna 2005 (245)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Hello,

am revenit acasa dupa plaja, am fost doar cu andrei, le-am dat sa manance, apoi i-am culcat, apoi am strans prin casa. acu' fac o mica pauza apoi am de desfacut bagajele de la plaja.apa a fost tare faina, ne-am balacit la greu.

lavi nici nu mai tin minte pe unde ati umblat vara asta, poate fac un rezumat la sfarsitul verii!!

haideti sa facem intalnirea sapt viitoare, ca sa venim si noi.dar pana vineri daca se poate, vineri imi pleaca copii la cta

se pare ca pana la urma ne ies planurile de concediu si plecam in Norvegia sambata viitoare pt o saptamana.Asa ma oftic ca nu o sa avem un aparat misto de pozat , in schimb o sa avem camera de filmat



Va pupic
Cine are nr lui Madau sa mi-l dea si mmie pe PM?, please

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ile uau! super Norvegia! Cu avionul sau masina?
Fa cumva niste poze, eu una sunt tare curioasa.

Apropo de poze, vad ca ale mele din Croatia - primele au cate 50 de vizionari, iar de la mijloc incolo cate 11-12-14. Se plictiseste lumea uitandu-se la multe poze...

Edit: Ceva e ciudat, se pare ca acel views nu reprezinta nr de vizionari, ca la pozele de la Alba apare 0 la toate si cateva dintre voi sigur le-ati vazut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ilenutza, asa-i ca plaja din Mamaia nu-i napadita de alge, cum arata astia de zor la proTv de vreo cateva zile?
Suuuper destinatie de concediu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

mandy, totul e la superlativ pe unde ati fost . Lacul cu nuferi, plimbarea cu barca, ciuperci pe gratar, tortul . Hi, hi, unde e freza smecherasa a lui Kriszti?

mihaela_80: pui laptele crud intr-un borcan, la prins. Cu cat e mai cald in camera, cu atat se prinde mai repede (eu pun laptele, 2-3 litri, intr-o oala de lut azi si maine e gata). Aduni smantana, pui chisleacul intr-o oala si pui oala pe foc mic-mic de tot. In maxim 10 minute e gata branza. Secretul e sa mai amesteci cu o lingura din cand in cand, iar cand simti ca se incalzeste oala (pui mana pe o zona in care ai lichid) dai deoparte, lasi un pic sa se adune branza si rastorni intr-un tifon (eu pun o trecuratoare mare acoperita cu un tifon impaturit in 4). Lichidul din oala nu trebuie sa fie cald ci doar un pic caldut. Eu cand am facut branza in casa pt prima oara am lasat sa fiarba bine de tot de aia a iesit cauciuc . Papanasi: branza (450 g am avut eu aseara), 2 oua, zahar, zahar vanilat sau alte arome dupa gust (eu mai pun coaja rasa de lamaie), gris, faina, un vf lingurita praf de copt. Zahar, faina si gris eu am pus din ochi, am gustat sa vad daca trebuie mai dulce, iar faina si gris adaugi cat sa poti modela papanasi in mana (umezita). Ii prajesti in ulei sau ii fierbi. Se servesc cu smantana si gem (noi am avut de zarzare)
Atentie: eu fac branza din lapte cumparat direct de la tzatza vacii, nu din ala la cutie, pasteurizat si degresat.
din 3 l lapte imi ies ~: 400 g smantana, 500 g branza

Na, mi-am scris portia de mesaje pe luna august

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, interesanta faza cu "Views" la picassa, n-o bagasem de seama. Se pare ca e nou feature-ul iar info se updateaza la fiecare 24 de ore, de asta iti arata inca 0 la pozele de la Alba. Vezi aici

Branza de vaci: nici sa nu incercati din lapte UHT, nu iese nimic. Pur si simplu nu se leaga, oricat calciu/iaurt/lamaie etc. i-ati adauga . Cu cel pasteurizat mai merge, dar nu dupa reteta Cristinei, prin fierbere/pasteurizare se distrug fermentii cu pricina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mey dar eu stiu de la mama, bunica si soacra mea, toate nascute si crescute la tara, ca laptele nu se bea crud pt ca vacile pot avea TBC sau alte boli care se transmit bine-mersi prin lapte. Chisleagul ala nu e crud?

Maria ciudat ca nu se updateaza instantaneu. Oricum e interesant sa vezi cata lume iti chiar vede pozele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

e crud, dar majoritatea derivatelor lactate se fac din lapte crud (inclusiv o gramada de branze frantuzesti)

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, margelute si chestiute

margelute noi de 1 mai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mda, probabil si casul proaspat tot din lapte crid se face
La unele branzeturi am vazut ca scrie ca sunt facute din lapte pasteurizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Maria, Kriszti a fost cu mama si cu sora-mea, tata a ramas sa pazeasca casa , poveste lunga, nici una nu parea mai firava .
Cristina, cred ca tortul acela a intrat in Cartea Recordurilor datorita lungimii sau cel putin era candidata.Kriszti nu mai are feeza de smecheras ca e la freza de vara acum, mai la toamna ii lasam iar sa creasca parul. Apropo de branzica de casa, eu am doua maini stangi, nu cred ca voi reusi sa fac asa ceva.
Catutza, vroiam sa iti spun ca pozele tale mi-au trezit un dooor de zona aceea tare draga mie si unde n-am mai fost de o vesnicie. Dar e tare departe de noi doar pentru un week-end. Am o prietena tare buna la Brasov ne tot cheama la ea, dar mie mi-e cam groaza pentru ca ea dupa divort s-a intors sa stea acasa la parintii ei in casa si mi-e cam groaza sa ii deranjez.
Lavi, ce fain de voi ca puteti merge doar singurei cateva zile. Eu chiar ma intrebam zilele astea cu cine as mai putea sa il trimit pe Kriszti pe undeva pe coclauri, sa mai vada una alta Se pare ca nu prea sunt sanse, nici noi nu stiu daca mai mergem pe undeva, poate asa prin zona cu cortul.
Proadelina, scaunul de masina este obligatoriu in Ungaria, amenzile sunt f mari daca te prinde politia fara copil in scaun. Asigurarea de sanatate nu e obligatorie existand de cativa ani o conventie intre cele doua state in acest sens.
Ilenutza, abia astept poze,filme din Norvegia, chiar saptaman trecuta admiram niste poze de acolo.Peisajele sunt de vis, absolut superbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

multumim de aprecieri

CristinaN , multumes de urari concediu placut si relaxare maxima, sa va intoarceti cu bateriile incarcate de acolo

Lavi , superbe pozele de la Alba, chiar e schimbata cetatea de acum 5 ani cand am fost noi ultima oara acolo. Iar pozele de pe coclauri sunt superbe

Ilenuta , concediu placut in Norvegia, cu ce placeti? abia astept sa vad poze

Meems , nu pot sa vad pozele tale si pace bag nov_dec_2005 si parola cunoscuta si nu ma lasa, de ce oare

Roxana , ce faci, nu mai spui nimic?



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput