Pacientele optimiste si gravidutze dr.Tutunaru 105

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna dimineata

fetelor o zi frumoasa sa avem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Neatza fete dragi
Magdita draga mea ocupata la serv ca dupa concediu, stiu povestea...hai ca azi e joi si nu mai este mult din saptamina asta, si simbata esti la petrecere Eu sunt mai bine, incerc sa imi dau seama cum e mai bine sa procedez, ce anume sa fac, etc...multe semne de intrebare, deja le visez noapteaa.
Mirela super analize are sotul, asa ca drumul liber la fiv draga mea. Eu sunt mai bine, as zice.
Mada,Georgia,Tamy,Rala,Elly si toate fetele dragute
As vrea sa va cer un sfat, stiu ca multe ati trecut prin asa ceva si poate ma puteti ajuta. Am fost ieri la dr Bajenaru, am discutat despre analize si ce sa fac pe mai departe. Dansa mi-a sugerat pt fiv pe D-na Deliana Predoi, a zis ca nu are un motiv special, sunt prietene pur si simplu.. Eu i-am zis ca am fost de vreo doua ori si la dr Albu Dragos, si mi-a facut o impresie f buna. A zis ca ambii sunt doctori f buni, colegi cu ea, si nu are o preferinta anume. Voi ce parere aveti? Stiti ceva despre vreunul dintre ei?
Eu as vrea sa fac laparo inainte de fiv, din mai multe motive, as vrea sa fiu sigura ca trompele sunt ok, nu sunt infundate ( desi pt fiv nu are importanta, eu vreau sa fiu sigura si de asta), ca nu am hidro , ca ovarele sunt si ele bine.... De pe alta parte pt fiv e nevoie si de histero, sa se vada uterul.... Nu stiu daca le pot face pe amindoua intr-un timp asa de scurt si cit de bine o fi pt organismul meu atita anestezie si interventii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

buna miutele
pt ca mi-e o taruca frica de jordeaua lilisoarei , dar mai ales pt ca ady se framanta micuta .. am aterizat si io , desi am la treaba la munca ..
ase .. aditusca , decat sa-ti faci mii si mii de ganduri si de griji , decide-te cu cine vrei sa faci fiv ..sau chiar si asa indecisa , pune mana pe tel suna-l pe dr albu , spune-i ca vrei sa faci o histero si laparo intr-o singura operatie , caci te pregatesti de fiv , si vezi ce zice .. nu vrei la dr albu , mergi la dr t , sau unde crezi tu de cuviinta ... si sa vezi ca se poate sa le faci pe amandoua dintr-o data .. io am incercat numai ca pica aiurea din cauza cm-ului ..dar dr t nu a zis nu ..deci ....se poate .. plus ca sunt contraindicate atatea anestezii .. e mai bine una si buna

apropos si io am fost la dr albu .. si mi-o placut .. de la flacarica am aflat de el , apoi feli a facut histero cu el , si cred ca si io voi face histero tot cu el ...

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Ajutati-o pe Alexia www.alexiatoma.ro
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liana.berbec spune:

Feli,
Citesc aici ca ai facut histeroscopie cu dr. Albu Dragos. Imi poti da si mie informatii te rog.

Id-ul meu de mes este lianaberbec.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Zanica mea Georgi cum stii tu sa mi le spui ai dreptate draga mea tre sa ma decid, si o sa fac cu albu, am fost la el si mi-a placut de el, simt acel ceva ...nu va pot spune ce, dar o sa fac fiv cu el. Din pacate el este in concediu, se intoarce pe 23, si eu mi-am facut deja programare la el pe 25 deci m-am miscat chiar f repede. Pina atunci sapt viitoare sotul meu face spermograma si spermocultura, si eu secretia si papanicolau, deci cind ma voi duce la el o sa merg cu lectiile facute si sper sa stabilim ce va urma, si cum le vom face, Si eu imi doresc sa le fac pe amindoua...sper sa aiba si el aceasi parere. Om vedea.
Stiti cumva de ce analize mai sunt nevoie pt laparo?
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaady

Neatza fete dragi
Magdita draga mea ocupata la serv ca dupa concediu, stiu povestea...hai ca azi e joi si nu mai este mult din saptamina asta, si simbata esti la petrecere Eu sunt mai bine, incerc sa imi dau seama cum e mai bine sa procedez, ce anume sa fac, etc...multe semne de intrebare, deja le visez noapteaa.
Mirela super analize are sotul, asa ca drumul liber la fiv draga mea. Eu sunt mai bine, as zice.
Mada,Georgia,Tamy,Rala,Elly si toate fetele dragute
As vrea sa va cer un sfat, stiu ca multe ati trecut prin asa ceva si poate ma puteti ajuta. Am fost ieri la dr Bajenaru, am discutat despre analize si ce sa fac pe mai departe. Dansa mi-a sugerat pt fiv pe D-na Deliana Predoi, a zis ca nu are un motiv special, sunt prietene pur si simplu.. Eu i-am zis ca am fost de vreo doua ori si la dr Albu Dragos, si mi-a facut o impresie f buna. A zis ca ambii sunt doctori f buni, colegi cu ea, si nu are o preferinta anume. Voi ce parere aveti? Stiti ceva despre vreunul dintre ei?
Eu as vrea sa fac laparo inainte de fiv, din mai multe motive, as vrea sa fiu sigura ca trompele sunt ok, nu sunt infundate ( desi pt fiv nu are importanta, eu vreau sa fiu sigura si de asta), ca nu am hidro , ca ovarele sunt si ele bine.... De pe alta parte pt fiv e nevoie si de histero, sa se vada uterul.... Nu stiu daca le pot face pe amindoua intr-un timp asa de scurt si cit de bine o fi pt organismul meu atita anestezie si interventii...



pupici anditule si ma bucur ca esti mai bine. ref la intrebare legata de cei doi medici, nu ii cunosc.

eu am facut si histero si laparo cu Tutu, intradevar ambele sunt cu anestezie, insa difera. La histero, pe care am facut-o pe 24 iulie, la el la clinica, m-i s-a facut o anestezie totala pe vena, am inteles ca este ca cea care se face la punctie, am suportat-o foarte bine, singurul dezavantaj a fost ca toata ziua am avut gura uscata, mi-a fost sete cumplit, plus ca s-a nimerit si intr-o zi in care a trebui sa stau numai in picioare si intr-o agitatie continua (am sa va povestesc intr-o zi despre ce a fost vb).

La laparo, pe care am facut-o pe 7 august, asta inseamna 2 saptamani intre cele doua anestezii, m-i s-a facut anestezie totala cu tubaj, asta a fost diferenta, plus ca, fiind o anestezie mult mai complexa si mai profunda am stat la reanimare pana seara la 6, asta si din cauza medicului anestezist care a uitat de mine, ma refer la cel care mi-a facut anestezia, iar cel care era de garda, a avut o operate mai complexa.

Ma bucur oricum ca rezultatul a fot ok, m-a durut gatul si de la tubul acela si umeri, dar a trecut.

Am spus ca suport orice pentru a avea copii, sanatosi sa iasa, nimic mai mult, nu conteaza cu cate taieturi raman eu.

Deci ancule, tu decizi ce cum si in ce fel, dar investigheaza inainte ca sa fi sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

factorul de coagulare si hemoleucograma, dar ti se fac la spital, in ziua internarii, cel putin asa a fost la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Mirela merci , inteleg fraza cu as face orice, toate cred ca am trece prin orice numai sa avem un copil sanatos. Si eu as vrea sa le fac pe amindoua, sper sa se poata face impreuna, sa nu mai trec prin doua anestezi care nu ar face f bine in cazul unui fiv, cel putin asa mi-a zis dr Bajenaru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adi, cu placere.

daca poti, foarte bine si sa fie cu rezultate bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

aditus, io imi amintesc ca atunci cand am facut laparo , adica acum vreun an si ceva , dr t mi-a zis ca trebuie sa fiu in z10 sau 12 de cm maxim .. sper sa nu spun tampenii , caci nu mai tin minte chiar sigur sigur .. asa erau indeplinite conditiile , si pt laparo , si pt histero(mai ales pt histero)

oooo..dar chiar te-ai miscat repede .. "blavo" zanaica mica .. ia zi-mi si mie unde face sosulica tau , spermograma ..ca parca l-as impinge si pe domnul zan verde la o dixtractie de unul singur

liana.berbec.. felixuca e in concediu inca vreo saptamana ..daca nu mai ai rabdare , imi poti trimite pe PM intrebarile tale legate de histero , sau imi dai acceptul sa te adaug la lista de mess , si iti raspund din cele povestite de feli (asta ca sa nu acaparam topicul asta , caci nu e ok )



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Ajutati-o pe Alexia www.alexiatoma.ro
Multumesc

Mergi la inceput