De ce nu mai citim poezie?

De ce nu mai citim poezie? | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Este o intrebare pe care am pus-o cu ceva timp in urma, intr-un cerc restrans format din adolescenti si am ramas uimita de faptul ca pusi in fata unei intrebari relativ simple, au raspuns vag, cu multe ezitari. Mi-am dat seama ulterior ca nu doar adolescentii nu mai citesc poezie... Ca si adultii, ma refer la cei pentru care cititul e o activitate constanta, "prefera" proza, eseul etc. Eu insami ma surprind adesea in ipostaza asta, desi imi place poezia.

Poate e doar o falsa constatare... dar daca ar fi sa ne luam chiar si dupa ceea ce tiparesc editurile, poezia isi face tot mai rar loc printre noi.

Voi ce credeti? De ce nu mai citim poezie?

MElise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Eu citesc poezie...e drept ca am redescoperit-o in ultimul timp. Am perioade luuungi in care functionez pe "pilot automat" si fac doar lucrurile pe care trebuie sa le fac si eventual ma uit la tv. Apoi....ceva ma scoate din cotidian si ...ma regasesc. Acum citesc poezie, nu ma uit la tv deloc si dorm putin...si am timp de mine, stiu ca in curand o sa ma simt iar epuizata, dar deocamdata savurez starea asta.
Citesc Nichita Stanescu in momentul asta...nu ma mai satur.
Sper sa nu fie gresit sa fac asta: www.romanianvoice.com/poezii/poezii/omviu.php" target="_blank">Poezie

Am obiceiul - in perioadele in care citesc - sa "intoxic" si persoanele din jurul meu iar cu baiatul meu - care are 10 ani si e din generatia de necititori am tot felul de strategii. De ex seara la culcare il pun sa asculte teatru radiofonic sau tot felul de opere clasice online...tot sper sa se prinda ceva de el.

Editez ca nu cred ca am raspuns la intrebare...cred ca toti suntem prinsi in vartejul zilnic si neglijam partea asta...de suflet, din pacate.

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cred ca e o chestiune de 'feeling'. Adica iti trebuie o anumita stare ca sa poti citi poezie. Mie una mi se pare mai simplu si mai captivant sa citesti proza ( e un fir narativ, o poveste, o istorisire care te captiveaza, te prinde). Poti lasa cartea jos, sa faci altceva, apoi sa reiei cititul de unde ai ramas. Cu o poezie nu merge asa. Iti trebuie timp dedicat numai pt asta si sa intri intr-o anumita stare sufleteasca, psihica.




Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu sunt pasionata de citit, dar la mine poezia nu prea prinde - mai putin Minulescu (il iubesc ), cate ceva din Bacovia si Neruda (am mai citit ce am gasit pe net in spaniola).
Eu prefer beletristica. In ultimele 7 zile am dat gata volumul II din Anna Karenina, Orasul cu salcami si Accidentul de Mihail Sebastian si am trecut la Doamna Bovary (e setea de dupa licenta, in ultimul an, facand cercetare si studiind pentru licenta, greu am reusit sa ma apropii de beletristica).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Da, cu siguranta e vorba de feeling. Si de faptul ca intr-o poezie sunt concentrate la maxim ganduri, trairi etc... uneori greu de descoperit. Ma gandesc ca punerea poeziilor pe muzica ajuta mult la "gustarea" lor... Sunt o gramada de oameni care nu ar fi citit probabil niciodata Nichita Stanescu daca nu ar fi auzit Ploaie in luna lui marte cantata de Alifantis...

Mie imi place mult poezia lui Mircea Cartarescu...

http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/candai.php
http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/chiuvetei.php

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inlove spune:

Si eu il iubesc pe Minulescu chiar mi-am cumparat doua volume. Le tin in biblioteca, nu le-am deschis de cand am copilasul, numai am timp. Am preferat, spre rusinea mea, sa citesc poezii pe net.
In schimb de ceva vreme mi-am propus ca in fiecare seara sa citesc macar cate o pagina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Eu sunt acum intr-o perioada cand redescopar poezia. Sigur, la Stanescu ma intorc de fiecare data, dar nu-l uit nici pe Arghezi, pe Blaga..

De ce nu citim poezie? Pentru ca iti trebuie o anumita stare. Pentru ca trebuie sa fii educat in a citi poezie. (si da, Alifantis poate educa tineri pentru asta. Si Tudor Gheorghe o poate face; unoeri asociata cu o linie melodica buna poezia ajunge mai usor la suflet) Nu mai citesc poezie pentru ca nu am descoperit, in ultimul timp, poezie buna. La noi, in Iasi, asta vara, in parcul Copou era ceva ce se chema "parcul poeziei". se auzeau intr-un difuzor versuri de poeti contemporani, ieseni. Nu m-a impresionat nimic. Poate nu aveam stare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Da, imi amintesc si eu de difuzoarele din Copou si nici pe mine nu m-au impresionat... prea multa agitatie in jur, voci seci... Intentia era probabil de a crea atmosfera romantica in Copou...ma intreb cine o fi avut ideea...

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

O poezie... de Paul Eluard


Indragostita

Ea sta-n picioare pe pleoapele mele
Si pletele-i in paru-mi se revarsa
Ea are forma mainilor mele,
Culoarea ochilor mei,
Si-n umbra mea se pierde
Ca piatra in cer.
Ea pururi sta cu ochii treji
Si nu-mi da pace sa mai dorm,
Visele ei in plina zi
Evapora sorii,
Ma fac sa rad, sa plang si sa rad
Sa spun atatea cand n-am nimic de spus.


MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumesc, Anamaria! Tocmai am terminat de citit o carte plina de durere, tristete si nedreptate. Aveam nevoie de ceva atat de frumos.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Multumesc, Anamaria! Tocmai am terminat de citit o carte plina de durere, tristete si nedreptate. Aveam nevoie de ceva atat de frumos.


Ce carte terminasesi Laura?

PS: Stiu ca mesajul e cam "defazat", dar eu m-am dereglat temporal in ultima vreme din cauza examenelor

MElise

Mergi la inceput