Ghiocei de Martie-Aprilie 2009*(45)*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Citit pe diagonala pe motiv de nervi.

Sa inteleg ca azi sarbatorim doua Marii? Pupam fetitele si mamicile!

Ina, eu am citit ca diversificarea se incepe de la 6 luni, indiferent ca bebe e alaptat sau hranit artificial. E si aici pe forum un articol despre asta si uite ce scrie:
...De ce nu este bine sa incepi mai devreme? In primul rand pentru ca, pana la 5 luni, aparatul digestiv al bebelusului este inca imatur si nu e pregatit sa accepte alimente noi. De asemenea, nici reflexul de masticatie nu este bine dezvoltat. Un alt motiv este ca introducerea prematura a altor alimente favorizeaza aparitia alergiilor. In plus, daca se renunta prea de timpuriu la o masa cu lapte in favoarea altui aliment, exista riscul ca aportul de calciu sa fie insuficient, ceea ce poate afecta mai tarziu dezvoltarea oaselor si a dintilor micutului.

Eu recomandarea cu inceperea diversificarii la 4 luni pt bebelusii hraniti artificial, am intalnit-o numai in articolele romanesti. Aici in reviste/pliante/carti am gasit ca cel mai devreme se incepe la 5. Cum spuneam, eu incep la 6, pt ca nu pot pricepe nicicum de ce la bebelusii alaptati se recomanda inceperea diversificarii la 6 luni pe motiv ca sistemul digestiv e imatur, iar la cei hraniti cu lapte praf, nu stiu cum se face ca e suficient de matur cu 2 luni inainte.

Am vazut o multime de poze cu bebelusi veseli si mamici fericite si pupacioase

Ma bucur ca va intalniti la munte si ma bucur ca fiecare are planuri de vacanta. Mai e cineva ca mine care o sa stea tot anul acasa pe motiv de sot greu de urnit? De aici si nervii de care vorbeam mai sus.

4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi8 spune:

despre diversificare se gasesc multe informatii utile chiar aici la noi pe contul comun. m/a lamurit si pe mine bogdana (multumesc din nou)multe informatii se contrazic dar fiecare citeste si vede ce i se potriveste , se mai sfatuieste si cu pediatru...

crina mea de la 4 luni, cu toate ca o alaptez, papa suc de fructe. am inceput cu mar si portocala si acum mananca deja si piersicuta, asta e preferata, caise, prune. si uneori ii fac sucul mai gros sau chiar stil piure.
noi am inceput asa devreme la sfatul medicului ptr a scapa de constipatie si oarecum a avut efect.
dupa 6 luni incepem diversificarea adevarata.


silvi mama CRINEI

CRINA MINUNEA MEA
am mai crescut!
Povestea CRINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Hehe, si io incepusem sa cred ca acest capitol e infinit. Simina, esti bubulina gospodina? Ce gatesti? Ca gigelica m-a innebunit cu rosiile-broscute (bestial arata!) si celelalte mancaruri pe care ni le-a fluturat pe la nas. A, nici nu stiu cum de-am uitat: pai are Pitonul niste ochi de latino-lover de-or sa stea fetele la coada la voi la usha, ca la o sesiune de autografe
Poohy, delicios Mihnea; mi se pare mie sau face nani in bratze la nenea popa? Fetitza cu zulufi e a ta? O dulceatza si ea!
Aris, linkul era cu 2 "odisei" in urma, cred ca la toate ne e lene sa cautam:))). Printre altele in attachement parenting se incurajeaza alaptarea si se demoleaza niste mituri, conform celor sustinute de AP, de exemplu, tu si Petrean n-ati avea dreptate in ceea ce ziceti, fiindca laptele cica nu are cum si unde sa dispara, nici macar sa se imputzineze, daca ati alaptat de cate ori au cerut copiii. Tot adeptii AP sustin urmatoarele lucruri legate de alaptat (incerc sa va fac un rezumat din memorie):
1)e fals ca trebuie sa intrerupi alaptarea cand iei medicamente, cand bei alcool sau cand fumezi (cica prea putin se excreta in laptele matern, deci NU trebuie intrerupt, chiar daca pe prospecte sunt avertismente sau chiar daca doctorii spun asta);
2) nu exista ca o mama "sa nu aiba lapte" fiindca este o chestie comandata hormonal, e imposibil ca o persoana care a nascut sa nu aiba lapte (decat in cazul unor grave dezechilibre hormonale- cam la 1% dintre mame li se intampla asta)
3) lichidele baute nu influenteaza cantitatea de lapte, nici macar ceaiurile care sustin asta
4) dieta mamei nu are legatura cu colicile copilului, mama nu trebuie sa aiba restrictii la niciun aliment; mai degraba colicii sunt favorizati de pozitia necorespunzatoare la san.
Eu personal consider ca sunt corecte cam 80-90% din cele sustinute pe marginea alaptarii, dar am serioase rezerve in ceea ce priveste alaptarea in orice conditii, cum sustin ei(si cand mama ia medicamente, are infentie in organism, are o boala infectioasa, e insarcinata etc.)
Asta e rezumatul pe tema alaptarii, daca vreti date suplimentare mai caut si vi le zic, ok?

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Io's lenesa la felicitari, acumam vazut ca avem 2 Marii. La multi ani, gagicilor!

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Uram si noi LA MULT ANI sarbatoritilor de azi
Noi am cam lipsit zilele astea pe motiv de plecari multiple. Acum am apucat sa citesc din urma si :
- la intalnirea din Herestrau de sambata asta adica pe 15, ne bagam si noi daca este mai tarziu putin adica dupa ora 16
- la munte acum am vorbit cu sotul si venim si noi, deci Novus poti sa ne treci si pe noi 3.
Ina, despre diversificare nu stiu ce sa-ti spun, noi inca nu am inceput-o desi este hranita mixt. Maine mergem la vaccin si vedem ce o sa ne spuna, daca incepem si cu ce, iti spun maine.
Off, sper sa nu planga ca data trecuta, ca am crezut ca se rupe sufletul in mine .

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Arisica mamica de mergacios, e ceva gen attachmentparenting.ro (nush daca cu 3 w in fata). Articolele sunt faine si e misto ca majoritatea chiar sunt "scientifice", adica se bazeaza pe date, nu pe feeling. Mai putin recomandabil e forumul, unde are loc un soi de concurs de alaptat, ca fetele au tickere cu "i've been breastfeeding for..." (ex. 2years, 9months and 4 days)

No, Gina, n-o lua personal, cred ca toate am invatat cate ceva de pe site-ul asta, cat despre alaptatul for ever... Cred ca e posibil/de dorit numai cand e un acord deplin intre mama si pui, ca sa nu mai zic ca io l-as baga si pe tati in ecuatia asta. Ex. al meu sotz nu vrea sa ma atinga pe sani "ca sunt ai puiului", eh, macar de-ar fi...

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Nu am luat-o personal si nici nu sunt una dintre "capiatele" alea cum zicea cineva. Insa, pe langa aceasta caracteristica negativa (sa zicem) sunt extrem de multe lucruri bune acolo. Despre psihologia proaspetei mamici - cum ziceam, aici am gasit primul articol bine documentat si bine explicat despre depresia postnatala - si psihologia copilului. De fapt eu asta cautam cand am dat de acest site. Are multe lucruri bune. Nu inteleg de ce ati ales sa scoateti in evidenta doar lucrurile rele. Am inteles citind despre alaptare (articolele, nu forumul) ce greseli am facut si acum imi dau palme ca as fi putut sa-l alaptez pe Calin mai mult. Si nu cred ca vreo mama e exagerata daca se da peste cap incercand sa faca tot ce e mai bun pentru copilul ei.
Bine, nu e prima oara cand mi se intampla asta cu voi. Dar asta e, "unii se iubeste, altii... nu".

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

fetelor, saru` mana de urari

eu is suparata rau, ba chiar am tras o burta de plans.
eu inca nu am luat acel salariu mediu dat de institutie pt nastere.
am facut cerere, dir a direc tionat-o catre RU, Ru a trimis-o fara rezolutie la salarizare. a stat 3 luni la salarizare, s-a intors bla RU, si primeste urm rez" nu exista cadru legal". noi avem ccm care prevede acest salar.dar cica \acest ccm este actionat in instanta, si este mort si ingropat. faza e ca de ex. banii se hrana ca si suma se ia cf acestui ccm c are-i "mort". am explicat ca daca-i "mort" asta, ramane CCMN-ul. le-am zis ca am sa Scriu la MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI......
una peste alta mi s-a spus ca nu conteaza unde scriu, acesti bani nu-i voi primi, si ca sa am grija, sa nu uit unde ma intorc.
cu alte cuvinte, mi s-a spus ca de la obraz ca daca fac"scandal", voi fdi data afara cand ma intorc.

is pachet de nervi.
nu ma las, tb sa vad de unde o iau.
ceva juristi avem printre noi?
novus parca. mai e cineva.
nu-mi vine sa cred.
desi e dreptul meu nu tb sa-l cer ca voi fi data afara.

din 10 martie 2009, mami fericita de
pozici noi cu fata lu` tati
http://community.webshots.com/album/564158204pFLAbF?start=36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

MIHAELA, nu te lasa!! Intra la subforumul PROBLEME LEGISLATIVE, eu acolo am gasit raspuns la toate intrebarile; citeste mai ales topicul cu "prenatal, postnatal..." etc. Multe mamici s-au confruntat cu problema ta dar legea e de partea noastra, asta cu "nu exista cadru legal" e o prostie si o incercare de a te intimida, de a-ti inchide gura. Vezi ca este un jurist foarte amabil, marius, care-ti raspunde la astfel de probleme. Nu te lasa shantajata, mama lor de nesimtiti, nu le e rusine?! Pentru un amarat de drept al tau pe care-l soliciti sa te ameninte?! Vai, ce m-am enervat si eu...Si eu am intampinat ceva probleme (in sensul ca mi s-a spus scurt:"nu exista asa ceva, nu exista asa lege") dar dupa ce am zis:"ok, voi vedea ce zice instantza judecatoreasca" am avut surpriza sa mi se vireze pe card inainte sa depun cererea:)))
Gina, nu trebuie sa fii suparata ca am facut si noi haz de unele chestii; pai de informatiile utile n-am zis nimic fiindca fiecare le-a bagat la cap, cred. Esti un pic sensibila dar crede-ma ca e doar o impresie, aici la clubul nostru n-are nimeni nimic una impotriva alteia, chiar cand nu suntem de acord pe o tema: discutam, dezbatem, dar nu tzinem suparare si nu purtam pica.
Am gasit linkul pana la urma:
reclama ilegala - considera acesta un avertismentcms/front_content.php?idart=2&idcat=3&lang=1
Poate va fi de ajutor si altora.
Sa vedeti cum s-a intamplat in cazul meu: am citit mult si pe tema nasterii naturale si a alaptarii. Nu am facut tehnici Lamaze, exercitii de respiratie etc. dar credeam ca sunt pregatita sa nasc vaginal. Ei, n-am fost, dar acum nu regret absolut deloc. In schimb tot ce am citit pe tema alaptatului (mai ales chestiile astea din "attachement parenting") am bagat la cap si am fost extrem de relaxata cu privire la acest subiect, de aceea nu am intampinat nicio problema (exceptand greutatile inerente primelor 2-3 saptamani). Cand am iesit de la maternitate mi s-a dat o broshura sponzorizata de Pampers, scrisa de niste doctori atat de clar si frumos incat imi e de ajutor si acum. Mi-am dat seama si ca majoritatea lucrurilor scrise acolo eu le facusem deja din instinct (ca m-am apucat de citit serios brosura doar la o saptamana dupa ce am ajuns acasa, cand m-am mai dezmeticit).
Ce sa zic, eu sunt mandra de mine ca am tratat problema alaptarii cu calm si incredere, dar pot sa inteleg ca sunt multe fete care s-au panicat, au insistat prea mult pe lucruri gen "proba laptelui", cantarit zilnic, masurat cantitatile mulse, interpretat plansul bebelusului drept foame etc. si prin urmare s-au stresat si nu au mai facut fatza alaptarii. Asta e, nu e o tragedie, poti fi o super-mama si daca alaptezi mai putin, la fel cum poti fi o mama execrabila desi ai alaptat 7 ani (parca tigancusele nu umbla toata ziua cu copilasul atarnat de tzitza...si apoi ii pun la cersit si ii bat).
Mama, cata verva am, ce m-am lungit iar, se vede ca Sophiphi doarme de peste o ora! Asa-i de scumpa si asa-i place cand ii cant, se distreaza de nu mai poate (si credeti-ma ca n-am ureche muzicala deloc si nici nu stiu mai mult de o strofa-doua din vreo 3 cantecele:)))

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi, ca am uitat pina acum...

Gina,
nu cred ca e vorba ca "unde dragoste nu e nimic nu e". Si nici nu cred ca ar fi trebuit sa te superi sau sa o iei personal. Doar stii si tu, chestiile "normale" nu stirnesc discutii si polemici, pe cind afirmatiile categorice si "ciudate" raportat la ce stim noi ca "se face" vor atrage atentia. Desi nu am de gind sa intrerup alaptarea inainte de 1 an, si mie MI SE PARE exagerat sa alaptezi pina la 3-4 ani. E o parere proprie si personala si exprimarea ei nu e menita sa te jigneasca pe tine, care ai postat linkul, sau pe altcineva care are de gind sa procedeze altfel.

Inapreda,
pt alta "suparacioasa". Io nu pot sa imi dau cu parerea, ca nu am nici un fel de experienta la capitolul copii hraniti cu lapte praf. Am decis sa incepem diversificarea (de azi) pt ca nu mai lua in greutate cum trebuie si pt ca nu stiu cind voi fi OBLIGATA sa ma intorc la facultate, si in nici un caz nu vreau sa o las cu bone inainte sa fie deja diversificata. Are 5 luni si incepem usurel ca nu avem nici o graba, cu supa de legume, apoi cu legume pasate si apoi cu fructe. Nu ma grabesc sa ii inlocuiesc o masa (ca si cum ar avea "mese", ca ma tzocaie toata ziua..) pentru ca ma tem ca pe masura ce va minca din ce in ce mai putin lapte, voi produce si eu din ce in ce mai putin, si nu as vrea sa o intarc ca urmare a unei greseli de "tehnica".

La Bran Moeciu nu cred ca venim, pe motiv de drum lung si de mega-harmalaie in weekend-uri. Na, o sa vedem si cum se comporta la drum saptamina viitoare, dar deocamdata pe noi nu contati. O sa vrem poze insa

Mai era, da iar am scris un mesaj intr-o ora, iar ati postat continuu probabil...asa ca ma opresc aici.



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput