Mamici de fulgusori de nov.dec 2009 (73)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Eu mi-am mai revenit putin, dar totusi mai simt cam la o ora cate o contractie dureroasa. Ce-i bine in rest durerile alea constante m-au mai lasat.....

Doris si eu mi-am dorit sarcina trecuta sa nasc normal....am plans in hohote cand m-a programat doctoritz ala cezariana spunandu-mi ca bebe este cu mult prea mare pentru mine. In ziua in care mi-au facut cezariana aveam dilatatie 4,5 si nu avusesem nici o contractie dureroasa...deci nu cred ca ar trebui sa existe intotdeauna dureri cumplite, cums e plang unele femei...oricum amindoua stim prin ce am trecut sa obtinem aceasta sarcina si nu ai de ce sa iti fie frica....O sa vezi ca o sa fie bine...trebuie doar sa fi cat mai informata, sa citesti f mult cum decurge o nastere vaginala si una prin cazariana, sa vezi acre sunt partile travaliului si o sa vezi ca atunci cand o sa vezi ce te asteapta frica dispare.

Betty78 25+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Citat:
citat din mesajul lui betty78

Eu azi am iar dureri ca la CM, dureri ce apar si cumva in zona inghinala si se duc pe picior in jos, chair cateaodata simt presiune pana spre gambe...au inceput de ieri si cu toate ca se calmeaza dupa un Nospa, incep pe urma cam dupa 3-4 ore. In plus ma simt f f f obosita ceea ce nu mi s-a mai intampalt pana acum. Marti am control la medic si sper sa nu am probleme cu colul.

Betty78 25+ si Mario-Alexandru 16 aug 2007
www.flickr.com/photos/15923681@N07/" target="_blank">Mario prima oara la mare
pozele noastre
asa creste bebe Mario


Off,Bety...sunt sigura ca si tu alergi toata ziua dupa Mario ceea ce nu face tocmai bine la burtica.De multe ori imi e teama si mie ca ma apuca contractiile si mi se deschide colul la cat ma alearga Stefania pe-afara si nu numai.Tin pumnii sa nu fie nici o problema la col si sa cedeza de tot contractiile.

_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shtephy spune:

Multumesc Lumi si Monis pentru ca v-ati gandit la mine.
Ma simt mult mai bine desi nu sunt chiar in forma maxima dar trece pana maine.

Cu numele haioase citisem si eu cate ceva ,cred ca si la topicul nostru s-a discutat la un moment dat.Ne mai descretim fruntile cu povesti de genul asta.

Majoritatea din voi vad ca au nume pentru puiuti sau macar o lista din care sa aleaga...noi nimic,nici urma de lista

Eu am avut carut sport+scoica+landou Chicco.Parca a fost vreo 1300 ron.
Landoul l-am folosit cu succes la plimbarea de zi cu zi...si in Sinaia e mai frig si mai multa zapada decat in Bucuresti dar asta nu ne-a tinut in casa ,poate doar in zilele prea geroase.
Landoul are izolatie in partea superioara,nu intra nici o adiere de vant la bebe.
Carutul sport l-am spalat de nenumarate ori,se spala foarte usor si se usuca rapid.
Se manevreaza usor,se coboara si urca usor bordurile cu el...nu stiu ce sa mai zic,nu am comparat mai multe.Mi-a placut acesta si nu am stat pe ganduri cand l-am achizitionat.
A...l-am dat surorii mele in stare foarte buna.

Edit
Ca si greutate ,nu mai stiu prea usor nu e .pe mine nu m-a interesat pentru ca ul tineam in veranda casei.
_
Ramona,mami deStefania - Francesca (20.11.2006) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Andruta, sa iti priasca concediul, si eu abia astept sa intru, nu mai pot cu nebunii de la munca!

Moni, eu vrand cezariana voi alege neaparat si dupa greutate, pe langa cele enumerate mai sus de fete. Cat despre hainute, eu am gasit si mai grosute, dar am luat multe pt in casa, unde vor fi maxim 22 de grade, deci acceptabil, nu o voi infofoli rau, merg de grosime medie.
Pe mine ma sperie de ex diversitatea de unghiere, perii de par, termometre, pompe de san, pompa pt mucisori, biberoane (bine, din astea cred ca voi lua dr. brown)...de astea inca nu am luat, inca citesc printre picaturi sa imi fac parere. Eu zic ca mai am timp.


23+ astept pe Ingrid Alexandra pe 30 noiembrie! sa fim sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katyuscha21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard



Katy,ce mai faci,cum te mai simti? Am vazut ca erai singura pe aici....



Lumi 26+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard






multumesc de intrebare sunt un pik mai bine cu dureri de spate si cateodata de burtika dar in rest e bine
azi am avut o pofta de scrumbie sarata si aici nu gasesti oriunde doar la magazine europene si noi avem unul cam la vreo 40 km si nu mai puteam si lam pus pe sot sa ma duka intrun suflet ca nu mai puteam plangeam si bebe se invartea in burtika si ma apasa in jos si dupa ce lam cumparat mam linistit un pik si cand am mancat din el ce usurata ma simteam.
si cam atat am noutati in rest nu prea multe.ma cam pliktisesc.

26+si lumina ochilor mei ANDREI 2 ani si 10 luni 26.09.2006
Asa creste Andrei
Burtica
Aniversarea nuntii
Bebica din burtica
www.youtube.com/watch?v=WdxRmcgsKDQ" target="_blank"> Melodia care ii place lui bebika din burtica

Un copil este o Binecuvantare de La Dumnezeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Monis, e poveste lunga.... Am lasat totul in Romania pt a-mi urma sotul(actual fost sot).... Dupa ce am trecut prin multe, mi-am dat seama ca diferentele culturale sunt mult prea mari pt. a ne intelege si accepta. La un moment dat, am renuntat la a mai incerca, si am inceput sa ma gandesc la mine ca si persoana, nu ca si sotia lui X. Mi-am gasit un serviciu(de fapt,la inceput am avut doua), am inceput sa discut despre divort si....l-am cunoscut pe Richard. De aproape 3 ani simt ca traiesc din nou! Din pacate, a trebuit sa renunt la serviciu pentru a pastra sarcina- am lucrat pt. o publicatie destinata strainilor care locuiesc aici. Acum ma ocup de traduceri (romana-engleza) pt noul proiect al lui Richard. Si cam atat...dupa ce se va naste fetita, as vrea sa-mi incerc sansa in recruitment.

Lumi 26+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Shtephy, foarte amuzant ca ma laudam ieri ca nu am avut greturi deloc! Ieri dupa cina, m-au apucat si pe mine greturile ( probabil a fost de la mancare), dar vad ca astazi nu mai am deloc. Tu cum te simti?

Lumi 26+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Buna dimineata, dragelor,
ca sa va incepeti ziua cu un zambet...va mai trimit ceva

Merge unu intr-un bar si vede, in spatele tejghelei, un borcan plin ochi cu bancnote de 50.
Evalueaza din ochi suma, care se afla in borcan, si curios, il intreaba pe barman:
- Care-i treaba cu borcanu? ?
- Pai pe scurt? daca pui o bancnota de 50 si treci 3 teste, toti banii din borcan sunt ai tai.
- Si care sunt cele 3 teste ?
- Regula este sa le afli dupa ce pui bancnota de 50 in borcan.
Ii da omul o bancnota de 50 la barman, barmanul o baga in borcan si ii spune:
- Treaba merge cam asa: prima data trebuie sa bei, dintr-un foc, o sticla intreaga de palinca? apoi sa mergi in spatele barului, in curte, unde avem un pit bull, pe care il doare tare rau o masea, tu, cu mainile goale, trebuie sa i-o scoti. Ultimul test este cu o baba, de 90 de ani, locuieste deasupra barului, niciodata in viata ei nu a avut orgasm, tu trebuie sa o ajuti la capitolul asta.
- Stiu ca am dat bancnota de 50, dar nu fac testele. Trebuie sa fii nebun sa beai o sticla de palinca si apoi sa mai executi si testele urmatoare?
- Este alegera ta, dar banii raman in borcan, zice barmanul.
Dupa ce bea cateva pahare, omul nostru prinde curaj si-l intreaba pe barman:
- Unde dracu-i sticla aia de palinca ?
Barmanul ii da sticla. Omul, cu ambele maini pe ea, o goleste fara sa se strambe, apoi, impiedicandu-se, isi face drum catre curtea din spate, de unde, foarte curand, se aud zgomotele luptei crancene, dupa un timp, se asterne o liniste deplina? si fix cand, restul clientilor si barmanul, credeau ca eroul nostru a murit, el intra pe usa, muscat, zgariat si cu camasa flenduri pe el, se indreapta spre bar si, spre stupefactia asistentei, striga:
- Noooh? acu? unde-i baba aia pe care o durea maseaua ?


krelia 26+ si printesu' mic, Rares Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Oh,my God!!!!!!!!!!

Krelia, e extraordinar bancul! Am ras in hohote...si inca mai rad!!!!!

Lumi 26+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:



Andrutza, nu stiu daca ne-am mai "vazut" pe aici, asa ca...incantata de cunostinta!

Betty, imi pare rau sa aud ca ai si tu contractii si imi imaginez ce greu trebuie sa va fie celor care deja aveti un copil in situatii de genul asta....

Katy,imi pare rau sa aud ca inca mai ai dureri...

Tot se vorbeste despre cum va naste fiecare....Dupa ce am aflat ca sunt insarcinata, pe toata durata primului trimestru, nu ma gandeam decat la cezariana. Dupa ce am inceput sa citesc mai mult despre nasterea vaginala, avantajele si dezavantajele ambelor variante, am hotarat ca voi incerca sa nasc normal,dar cu epidurala. Mai spunea cineva (scuze,nu-mi amintesc cine) ca, cu cat te informezi mai mult, cu cat stii mai multe despre nastere, dispare acea teama. Asa este in cazul meu, dupa multa documentare, nici nu ma gandesc sa nasc altfel decat natural(tot imi este teama,dar nu atat de tare ca inainte)...asta in cazul in care nu voi fi nevoita sa recurg la cezariana.


Lumi 26+ cu Alexa Annabelle Denise

http://picasaweb.google.com/nov.dec2009/Lumi_Richard



Mergi la inceput