Mamici de zmeurici de iulie-august 2009 (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

'Neata fetele ,
Sa ne scrieti si noua numele in listuta -ADRIAN STEFAN 3400 G, 54 CM, APGAR 8 , NATURALA , 40 SAPT
Aseara m-am speriat rau de tot ca incepuse sa-i curga sange de la buricut si am fugit la spital . Cica asa e normal pana ii cade - mai supureaza - mie nu mi se prea pare normal mai ales ca are 2 sapt si nici vorba sa cada .Nici baie nu i-am facut cu toate ca la iesirea din spital dr a zis ca sa i fac baie ... dar mi-a fost frica .
Voi le-ati facut baie inainte sa le cada buricutul ?


Adela mami de Adrian Stefan(23.07.2009)+ Maria Luiza (18.06.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

'Neata!
Criss FELICITARI si bun venit acasa!Laptic mult si recuperare usoara!Bun venit in lumea noastra BB Ioan-Victor!Sa fii sanatos,papacios si sa ai o viata frumoasa!!!
M-am trezit cu foamea-n gat si l-am trimis pe tati sa ne ia fornetti cu branzica si cascavel.Bine,mi-a luat pt toate gravidutele din lume...cine sa poa sa bage ca-n spital?
Ieri am iesit la chinezi si tare bine o fost!Am mai stat si eu la aer, ca m-am gandit ca dupa ce nasc cine stie cand vom mai sta noi ca niste columbei,daca mai imi arde de iesit.
Noce vazut BBlush mic si dulce! Sa va traiasca!
Giova multumim ca ne-ai dat foi de mazgalit,as deschide si eu cap,dar de cand sunt pe forum am deschis doar unul din comoditate si de frica sa nu bulesc ceva.Chestia e ca la actualizat si estetitizat prima pagina imi pare greu, nu stiu daca nu as face varza.Ce fain ca va plimbati,copiii sunt ok,chiar ca ati intrat pe un fagas lin.
Daria cred ca nu tre sa te mai faci daca ai numa 10 zile de la defrisere.Jos sa nu fii afroMie mi-o fost frica sa nu ma prinda cu vreo parte in offside si sa ma trezesc cu lama pusa pe burtica,mai acolo nu eram dezastru total.Inghinal adanc mi-am facut dar nu total.
Mqqm vrei nu vrei,sufera baba la frumusete.Bine ca am scapat!Pupa zice ca mai in toate povestile clasice de pe forum:dupa ce m-am rugat de ea toata sarcina sa stea cuminte la burtica,ca sa creasca si sa se grasumeasca,acum pare ca nu o apasa nici un gand ca ar putea fi si altceva in afara burticiiMergem luni si vedem ce spune nenea dr si daca nu-mi place ceva, o vom incuraja cu niste plimbari lungi,poate-i dam idei.Ma bucur ca Pepi tau incepe sa devina independent si descopera si alte chestii bune de cercetat in afara lu' tzitzi!Nu mai pui pozici cu Pepi cu puf lung si brunetel?Deci azi te-ai rasfatat
Lorelay nah in sfarsit mai apar gravidute inca!Ca am ramas o mana de burtici.Asteptam ce sa facem?Ca zmeuricile noastre-alea de august se pare ca sar din tiparul celor 37s obisnuite pe la noi.Am scapat usor pe n..!Azi ma simt si eu oama,ca ieri ma durea si la mersVreau epilatorrrrrr!Mi-a intrat mie in cap ca daca ma fac cu aparat suport mai bine si e mai eficient.Nu ma impac deloc cu ceara de unik folosinta, care s-a introdus obligatoriu in toate saloanele.Mai si pisca.
Eumada eu nu stiam ca si zilele au semnificatie horoscopeasca.Stiu de zi de saptamana eventual-dar nu ma intreba ca e cetita si uitata,s-a pus praful pe RAM-ul meu.Stiu de ascendent,dupa ora si minutul nsateri si cam atat.Inclusiv in ala chinezesc e cu ascendent.
Badurox i-am spus lui al meu de al tau,l-am paratMaaaare figura!Al meu am impresia ca nu prea ar vrea sa vina inca BBitza,dupa cum il simt eu parca ii convine ca mai sta la burticaca nu el o duce.Deci mai asteptam.Adevarul ca inducerea cu oxitocina nu e ideala,de preferat doar daca e necesara.
Missy bun revenit si tie pe plaiuri forumistice!Cam toate fricile alea sunt si pe la mine,sper sa feliez-toc morcovii. Poate ai baiuri indigeste si pt ca se apropie momentul.Alinutza a patit ceva de genul, nu cred ca asa rau ca la tine,dar cata necaz a avut si ea.Tine aproape cu observatul sa vezi ce si cum si sper sa iti revii repede si complet!
Cornelia,eu am mai vazut BBei care faceau ca Vladi cu capusorul,cred ca e ok,inca nu au control.Adica nu se potriveste cam ce cred ei ca ar vrea cu rezultatul final.Felicitari pt rezultatul controlului!chiar sunteti liberi la iubit!Noi mai avem fo luna si jumate de asteptat,chiar mai mult ca n-am nascut
Anemona sanatate micutului Alex!Nici eu nu cred ca voi avea treaba cu rusinea daca voi avea laptic,bine nu ma voi expune chiar-chiar,dar mai cu fereala, nu vad de ce sa nu le dam copiilor ce au nevoie,ca exista mentalitati strambe.
Danielle of-of!Bea ceaiuri pt rinichi sa grabesti vindecarea de infectie urinara. Sper sa te odihnesti cat mai repede si mai bine!
Adela dar cu ceai de galbenele ai incercat sa-l cureti?Poate e mai rau el saracu de carnita. Moda la buric e Baneocinul pudra.
Am obosit de cand scriu.Gata!Va pupam si va dorim un WE frumos!


"and the song became love and love became the egg" (Happy Feet)
my little sunshine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna mamici,

ADELA, si noi ne plangeam cum putin timp ca nu ne pica buricutzul... Dar, m-a linistit YLLA ca nu-i nici o problema ca nu-i neaparat nevoie sa cada imediat dupa nastere, ci cam in 21 de zile. Asa ca nu m-am mai stresat...i-am dat cu Oximed spray (asa ne-a sfatuit dr. neonatolog) si a cazut frumos dupa fix 20 zile.

Eu de colici ii dau mai multe: Sab simplex, Gripe baby water, Bonnisan...vreau sa incerc si Colic Baby. Ceva efecte se vad de la gripe water parca doarme si mai bine.

Gata..ma cheam bebelusa...

Luisa, mami de Dorothy (24.11.2004) si Sara (17.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogos spune:

buna fete!

adela, eu la buricut am sters la ambii copii cu betadina si am pus apoi baneocin pudra si n-am avut probleme, mai ales ca lui Tudor i-a cazut buricel din spital, din a treia zi.

danielle te inteleg. si eu am momente cand zic ca ma urc pe pereti, dar inerc sa-mi revin, ca nu rezolv nimic asa. cand il alaptez pe Tudor vrea si Ana lapte, vrea pe WC si tot asa. si du-te cu piticu mufat si fa ce doreste printesa. asta este, o sa se faca ei mari

va pup si va doresc un week-end placut!

Laura, mami de Ana Catinca (25.09.2006)
si de Tudor Petru (22.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pony spune:

Puptoate mamicile de zmeurici sau viitoare mamici.
Azi am facut si noi 4 saptam si bebica a luat in greutate cam 700g.
Ma gandesc o fi putin...?!

fericita posesoare de Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Neata pe la pranz!A adormit in sfarsit Balazs,mai am o gura de cafea,hopp,m-am asezat sa va scriu cateva randuri.....BB e bine,creste,imi zimbeste de ma topesc toata,dar vrea numai in brate cand e treaz...si majoritatea timpului e treaz.....Timea se mai si enerveaza,ea ar vrea sa ma joc cu ea,sa pictam coloram,etc. asa cum obisnuiam mai demult dar de unde?Azi e la mama pana dupa-masa,s-au dus la plimbare si prin parc,noroc cu bunicii ca o plimba si o rasfata.Asa ca Giova,profita de ei cat esti la Alba,acorda-ti timp si rasfata-te.Nah,s-a si trezitV-am pupat,revin....sau uncercPooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Alarma falsa Bibuga,felicitari pt. bb Victor,sa va traiasca!Noce,am vazut poze de bb Filip,e un dulcePooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

MQQM,ce lumina vezi tu?Unde?Vreau si io!In ce directie sa ma uit?Glumesc,multumesc lui DD ca am copilasi sanatosi,si ca am si ajutoare cand chiar nu mai pot!Si poti sa mai pui poze cu Pepitel!Pony,cum socotesti ti 700 gr?de la greutatea de nastere sau de la cea mai mica greutate din spital?Ca a doua varianta e corecta,din cate stiu eu.Eu zic ca 700 gr e ok,nu ai de ce sa te ingrijorezi.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pooh spune:

Danielle,imi pare rau ca te-ai pricopsit cu infectia urinara!Baga multe lichide!Mie personal mi se pare mai simplu alaptatul decat prepararea formulei,sterilizarea sticlelor,tetinelor,etc!Te cred ca e ff. greu cu 2 copilas,mai ales ca la ai tai si diferenta de varsta e mai mica!Au ajuns parintii tai?Eu nu pastile folosesc,ci solutie de sterilizat de la Chicco....Se pune o cantitate anume de solutie in apa,si se baga acolo biberoanele,etc. pt. 30 min....dupa care eu le clatesc cu apa rece.....nu miroase a clor.Apa preparata e valabila 24 de ore.Pooh,mami de Timea(15.06.05) si Balázs(09.07.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noce spune:

Scriu si eu cu bb in brate
Adela , noi i-am facut dusulet in prima seara acasa, ca in spital, tinut cu fata in jos pe o mana de a mea si tati il spala.
Apoi, l-am bagat in cadita, cu tot cu buricut, la sfatul pediatrei. Important e sa nu stea prea mult. I-am dat doar cu spirt pana sa-i cada, acum ii dam cu betadina. Baneocin nu vreau sa-i dau daca nu are o problema, pt ca e antibiotic.

Doamne ajuta sa treceti repede peste aceasta buriceala.

fetele. Noi am terminat tzatzica si avem de scos aerul.

Mami de bb Filip, 1 august 2009
Minunea Sfantului Nectarie


Mergi la inceput