Bobocei de sept-oct 2008 -IN SARBATOARE !!! (167)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

salutare si de la noi
vorbiti aici despre subiecte sensibile cel putin pentru mine, un copil cu parinti divortati de cand aveam 2 ani, cu nume diferit de al mamei si al bunicilor care ma cresteau, si toate astea intr-un orasel mic de provincie unde nu prea se pronunta cuvantul divort, in schimb cuvantul bastard l-am auzit de nenumarate ori inca il mai aud uneori desi nu e nimeni pe langa mine
la facultate a trebuit sa demonstrez ca mama e de fapt mama, pentru ca o cheama altfel si nu reiese de nicaieri ca ar fi mama mea, pentru asta a trebuit sa umblu pe la tribunal sa fac niste copii ale actelor de divort

dar uite ca toate au trecut si pe fimiu il cheama ca pe mine

anca e posibil sa fi vomat si din cauza ca a mancat pofta sau prea mult, nu neaparat ca nu i-a placut
Mikul mai vomita dupa ficat, dar nu pentru ca nu-i place, doar ca ficatul e innecacios si nu stiu exact cu ce sa il fac sa fie mai fluid

Mami de Mikul Robert Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

babytza, merci de intrebare... baietii sunt bine, adica mananca, se bat, nu dorm si nu au temperatura...
altfel, muci lipiciosi peste tot, si Teo tuseste, cred ca tot de la prea multi muci...
Mai luam si azi eurespal, si daca nu e mai bine, bagam erdomedul...

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

CD27, imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva. Urasc prejudecatile.

Anca, si noi mancam somon; il fac cu rosii si cartofi si putina branza cheddar. Ii place; e cam singurul peste pe care l-a mancat pana acum. La noi se mananca numai somon pt ca noua ne place mult.
Si eu cred ca a vomitat pt ca a mancat lacom. Ceea ce e bine:inseamna ca i-a placut.

Sterilizat: mai sterilizez biberoane si suzete insa cam la 2-3 zile; celelalte vase ale ei nu le-am sterilizat niciodata.

Gaia, sanatate multa!

Anna o imita pe Alice cand stranuta. Nu mi-a venit sa cred azi.E asa haioasa!

Ma duc la joaca ,la groapa cu nisip.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala77 spune:

Intreba cineva de spanac; eu il fac asa pt bebe: topesc o lingurita de unt si calesc in ea putin praz pana se inmoaie;adaug apoi un cartof dulce taiat cubulete, putina apa si fierb. Cand s-a fiert , pun spanac (cam 100g) si o manuta de mazare (cam 50 g) si mai fierb putin.Uneori pun si pui in el sau separat. Restul congelez.
sau :
fierb spanac (cca 100g), apoi il scurg de apa si il calesc intr-o tigaita cu unt; adaug branza cheddar rasa (cam 50 g), 2 linguri de branza moale (Almette sau branza de casa), 2-3 linguri lapte. Cand e gata sosul, pun paste fierte (mici-stelute, vermicelli,etc) si mai las pe foc vreo 2-3 minute.

Annei ii plac astea f mult. Sper sa va placa si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

La multe lunite Miruna de Mommy magda , Luca de Eva , David de sanziana !!!!!

Lala chiar paste ma gandeam sa ii fac maine. Mi-ai dat o idee minunata

Babytza si puiiValentina David

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Subiect hipersensibil si la mine asta cu numele, desi pana acum nu a fost.
Ai mei desi casatoriti de foarte-foarte mult timp au nume diferite. Maica'mea nu si-a schimbat numele, deci eu port(purtam) numele tatalui. Un tata cu o meserie care l-a tinut mai mult departe de casa, deci concluzia clara pentru cei care nu ne cunosteau indeaproape era ca ai mei sunt divortati, mai ales ca pe vremuri se intampla mai rar ca sotia sa isi pastreze numele. In copilarie culmea e ca am simtit acest lucru in mod pozitiv, mi se trecea cu vederea teribilismul specific varstei pentru ca deh, provin dintr-o familie destramata.
De obicei cand mentionam numele parintilor eram intrebata daca ai mei sunt divortati, dar mereu spuneam ca nu si eu chiar nu am simtit deloc rautate in vorbele lor.

Acum din pacate imi pun copilul un pic intr-o situatie neplacuta, eu am cerut ca dupa divort sa revin la numele dinaintea casatoriei iar Deea va ramane cu numele tatalui ei. Sper ca pe ea nu o va afecta acest lucru, pentru ca oricum va fi si va ramane printesa mea orice nume ar avea.



de Andreea-Maria

"Nu meritã sã plângi pentru nimeni, iar cei care meritã nu te vor face sã plângi."
Gabriel Jose Garcia Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

irina depinde foarte mult de cum ii prezinti tu situatia. Daca o prezinti ca pe ceva absolut normal, mami si Andreea au nume diferite, eventual viitorul prieten al lui mami alt nume atunci si ea va vedea asta ca pe ceva normal si comentariile rautacioase o vor lasa rece. Trebuie insa sa nu te ascunzi deloc sa prezinti situatia ca pe ceva foarte firesc.
CD imi pare rau ca ai trecut prin asemenea situatie. Eu sunt un asa zis copil din flori, am stiut asta intotdeauna (ai mei s-au casatorit la doi ani dupa ce m-am nascut eu) si desi am auzit cateodata comentarii, tocmai pentru ca stiam de mica ce si cum nimic nu mi s-a parut anormal. La moartea tatalui meu, pe actul de succesiune in dreptul meu scrie: adoptata conform certificat de adoptie nr...... cu preschimbarea certificatului de nastere si al numelui de familie. Se holbau avocatii la mine cand au citit asta de simteam cum asteptau sa ma vada izbucnind in lacrimi.
khristin delicata situatie asta cu familiile homosexuale. Tu ce le vei spune copiilor tai despre asta? Intreb pentru ca Alexei ma intreba intr-o zi despre nunta mea si a sotului, vazuse poze. Si de aici ma intreba de diferiti alti prieteni daca sunt sau nu casatoriti si a venit intrebarea fetele se casatoresc cu baieti? Eu zic: da, dar fetele se pot casatorii si cu fete? Si am ezitat apoi m-am gandit ca nu se stie niciodata unde ajunge sa traiasca si ce colegi va avea sau pana la urma cum va fi el si am zis: Da, se pot casatori, se intampla mai rar dar nu e exclus. Insa mai departe nu stiu cum voi conduce o astfel de discutie. Repet, din celelalte combinatii avem exemple in jur o gramada si ne este usor sa ii prezentam situatiile ca fiind normale. LEgat de ochelari eu nu ma enervez doar ma minunez cum oamenii pot intreba asa timpenii si isi pot imagina cele mai dubioase lucruri dar nu se pot gandi ca un copil al carui mama poarta ochelari are motive sa poarte si el. Sau ca oricum nu e treaba lor de ce un copil poarta ochelari iar daca sunt in aceiasi situatie pot pune alt fel de intrebari pentru a afla motivele si mersul lucrurilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Hai sa va zic de somon.
Aniei i-l dau fiert in aburi, amestecat cu broccoli, cartof dulce sau diverse alte legume, blenduite toate la un loc. Il maninca cu mare placere.
Eu mi-am facut obiceiul sa gust intotdeauna mincarea Aniei inainte de a incepe sa-i dau si, cind gust din amestecul cu somon, mi se pare yuck total. Nu suport niciun amestec cu peste, in care pestele isi pierde forma si consistenta lui de peste. Buba la cap, n-am ce face.
Si, prima oara cind i-am dat Aniei, mi s-a parut ciudat de tot ca ei ii place o chestie pe care eu o detest. Acum m-am obisnuit.

Nausica si Ania
poze


"(...)It is probably better not to sin at all, but if some kind of sin you must be pursuing,
Well, remember to do it by doing rather than by not doing." (Ogden Nash)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Azi am fost in vizita la niste prieteni si am lasat-o sa misune pe jos pe la ei prin birou. Pe un perete era o biblioteca mare. Si ce credeti ca face fata mea. Se duce in patru labe pina la biblioteca, se apuca cu miinile de al doilea raft (40cm), se ridica in picioare, apoi se prinde cu miinile intinse in sus de al treilea raft (90 cm) si se urca cu picioarele pe primul raft (10cm). Nu mi-a venit sa cred. Oare, daca n-o luam de acolo, continua?


Nausica si Ania
poze


"(...)It is probably better not to sin at all, but if some kind of sin you must be pursuing,
Well, remember to do it by doing rather than by not doing." (Ogden Nash)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nausica

Azi am fost in vizita la niste prieteni si am lasat-o sa misune pe jos pe la ei prin birou. Pe un perete era o biblioteca mare. Si ce credeti ca face fata mea. Se duce in patru labe pina la biblioteca, se apuca cu miinile de al doilea raft (40cm), se ridica in picioare, apoi se prinde cu miinile intinse in sus de al treilea raft (90 cm) si se urca cu picioarele pe primul raft (10cm). Nu mi-a venit sa cred. Oare, daca n-o luam de acolo, continua?


Nausica si Ania
poze

"(...)It is probably better not to sin at all, but if some kind of sin you must be pursuing,
Well, remember to do it by doing rather than by not doing." (Ogden Nash)



Da, cu siguranta. Dimitri e fascinat de scari. Cand nu gaseste o scara se catara pe orice altceva, e pur si simplu o atractie irezistibila pentru el.

Mergi la inceput