Scurt-metraje de exceptie

Scurt-metraje de exceptie | Autor: beshter

Link direct la acest mesaj

Va mai amintiti de Radu Jude si a sa www.ceamaifericitafatadinlume.ro/" target="_blank">cea mai fericita fata din lume? Promiteam atunci ca voi sta cu ochii pe el, ceea ce am si facut. Am dat peste un scurt-metraj de exceptie, semnat de Radu Jude, prilej cu care m-a palit ideea ca exista o groaza de scurt-metraje minunate pe care (aproape) nimeni nu le baga in seama.

Scurt-metrajul despre care va vorbeam se numeste Lampa cu caciula. Poate fi urmarit aici. Merita, credeti-ma. Si nu dureaza decat 20 de minute.

Filmul vorbeste despre relatia tata-fiu, despre cat de greu ii e unui tata sa se ridice mereu la inaltimea asteptarilor pe care le are fiul sau si, nu in ultimul rand, despre copii vrajiti de cinema.

____________________________________________________
You cannot both dance and not pay the piper.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

http://www.youtube.com/watch?v=lUAuXzj9Ou4

eating out.
Pal Sletaune.
mi se pare ecelent, dureaza cateva minute, vreo 6.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
eating out.
Pal Sletaune.


Pfuuu, ce mi-a placut! Combinatia asta de absurd al existentei cu umor sec ma da gata intotdeauna. E musai sa-l vedeti!

Si nu uitati de Lampa cu caciula!

Revin mai pe seara cu cate un 'maruntis'.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Buna dimineata!

Inca un scurt-metraj exceptional: Corneliu Porumboiu - Calatorie la oras. Vizionare placuta!






You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ooof, eu sunt pe un modem din asta mobil si se incarca intr-o mie de ani

Mihaleka, la filmuletul lui Sletaune...
e mult, mult mai mult...e umanitate, caldura , duiosie.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

http://www.youtube.com/watch?v=Cbk980jV7Ao

Lampa cu caciula nu am reusit sa vad decat o bucata, dupa care se blocheaza.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Sanziana, incearca 'Lampa cu caciula' www.220.ro/wk9da10O8r/Lampa-Cu-Caciula-Scurt-Metraj" target="_blank">aici. Sper sa nu faca si asta figuri.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Si deja celebrul Marilena de la P7 (Nemescule, nu te-am uitat...)

Partea I www.dailymotion.com/video/x3jd2d_marilena-de-la-p7-partea1_shortfilms" target="_blank">aici; partea a II-a www.dailymotion.com/related/x3jd2d/video/x6levg_marilena-de-la-p7-partea-2_shortfilms" target="_blank">aici; partea a III-a www.dailymotion.com/related/x3jd2d/video/x3jesp_marilena-de-la-p7-partea-3_shortfilms" target="_blank">aici.

Veti vedea ca faima scurtmetrajului e una binemeritata.

Enjoy!


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am mai descoperit ceva frumos (de fapt, 'misto' se potriveste mai bine):

Cristian Mungiu (da, ala cu 4,3,2) - Zapping. Dincolo de fabula amaruie cu televizorul si cartea, veti observa cu placere ce ochi formidabil are Mungiu pentru kitsch-ul 'ambiental' (poza cu pisici de pe Tv, bibeloul horific de langa TV, hainele intinse la uscat in camera, carpetele de pe pereti etc etc).

Are doar 12 minute.





You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Mi-a placut filmuletul cu Zapping.

Chiar ma intrebam, unde se pot vedea scurt metrajele? Inainte le mai vedeai la cinematograf inaintea unui film de lung metraj, dar acum?

Noroc cu internetul ca mai apar pe aici.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Citat:
citat din mesajul lui sanziana72

Chiar ma intrebam, unde se pot vedea scurt metrajele? Inainte le mai vedeai la cinematograf inaintea unui film de lung metraj, dar acum?



Sanziana, si mie mi-a placut filmuletul cu 'validation'. E teribil cat de mult vrem sa ni se spuna lucruri placute si cat de mult conteaza sa auzim lucruri placute despre noi insine.

Scurt-metraje mai poti vedea la festivaluri de scurt si mediu-metraj - cum e www.feeder.ro/2009/04/01/next-2009/" target="_blank">NexT - sau pe site-urile tinerilor regizori si scenaristi.


You cannot both dance and not pay the piper.

Mergi la inceput